COLUMBUS INDOOR JUNIOR TENNIS CHAMPIONSHIPS
Wickertree Tennis Club - Columbus, Ohio

Girls' 14 Singles - May 6-8, 2000
Finals-Chelsea Nusslock (2) defeated Marie Grabinski (3), 6-2,2-6,7-5
Third Place Playoff-Amanda Taylor (1) over Monica Milewski (4), withdrew/injured.
Semifinals-Marie Grabinski (3) defeated Amanda Taylor (1), 6-0,5-7,6-4; Chelsea Nusslock (2) defeated Monica Milewski (4), 3-6,6-3, def/inj
Quarterfinal Playoff-Erin Watkins over Suzanna Gracanin, withdrew/injured.
Quarterfinals-Amanda Taylor/Chillicothe, OH (1) defeated Ashley Miles/University Heights, OH, 6-2,6-0; Marie Grabinski/Commerce Twp, MI (3) de4feated Suzanna Gracanin/Chicago, IL (6), 6-2,6-3; Monica Milewski/Park Ridge, IL (4) defeated Erin Watkins/Middletown, OH, 7-6(5),6-1; Chelsea Nusslock/Lake Forest, IL (2) defeated Taka Bertrand/Great Falls, VA, 6-4,6-3
Consolation Finals-Keri Robison defeated Andrea Remynse, 3-6,6-1,6-4

Girls' 12 Singles - May 6-8, 2000
Finals-Jasmin Schnack (8) defeated Erin Young (1), 6-4,6-0
Third Place Playoff-Ragini Acharya (7) over Brooke Nord, 1-0, default/ill
Semifinals-Erin Young (1) defeated Ragina Acharya (7), 6-2,6-1; Jasmin Schnack (8) defeated Brooke Nord (3), 6-2,6-2
Quarterfinal Playoff-Allison Day defeated Sanaz Marand, 7-6(5),1-6,6-4
Quarterfinals-Erin Young/Fairfeild, CA (1) defeated Allison Day/Portsmouth, OH, 6-1,6-1; Ragina Acharya/Pulaski, VA (7) defeated Kelsey Jakupin/Dublin, OH, 6-1,6-0; Brooke Nord/Cuyahoga FAlls, OH (3) defeated Lyndsay Kinstler/Downey, CA, 6-1,6-4; Jasmin Schnack/Indiatlantic, FL (8) defeated Sanaz Marand/Houston, TX (2), 3-6,6-3,6-1
Consolation Finals-Christine Johnston defeated Hailee Elmore, 6-2,6-2

Boys' 14 Singles - April 15-17, 2000
Finals-Benjamin Graham defeated Brad Groleski, 7-5,6-4
Third Place Playoff-Kortney Keith (1) defeated Michael McCarthy (2), 2-6,6-4,6-3
Semifinals-Benjamin Graham defeated Kortney Keith (1), 3-6,7-5,6-3; Brad Groleski defeated Michael McCarthy (2), 6-3,6-3
Quarterfinal Playoff-Kevin Porres defeated Blake Strode, 6-3,6-3
Quarterfinals-Kortney Keith/Gahanna, OH (1) defeated Timothy Smyczek/Hales Corners, WI, 6-4,6-3; Benjamin Graham/Pittsburgh, PA defeated Kevin Porres/Huntington, WV, 6-2,6-3; Brad Groleski/Spingboro, OH defeated Kurt Zaske/Bloomfield Hills, MI, 6-4,6-0; Michael McCarthy/Cincinnati, OH (2), 6-3,7-5
Consolation Finals-Billy Heiser defeated Kevin Hayward, 6-1,7-6(4)

Boys' 12 Singles - April 15-17, 2000
Finals-Spencer Vegosen (1) defeated Deepak Gupta, 6-2,1-6,6-0
Third Place Playoff-not available
Semifinals-Spencer Vegosen (1) defeated Charlie Brody (5), 7-6(4),6-1; Deepak Gupta defeated Alexander Grothman (2), 4-6,6-3,6-1
Quarterfinal Playoff-John Delik over Robert Cherry, by default
Quarterfinals-Spencer Vegosen/Chicago, IL (1) defeated Gentry Kaegi/Park Ridge, IL (7), 5-7,6-4,6-4; Charlie Brody/Washington, DC (5) defeated John Delik/Wheaton, IL (3), 6-4,6-2; Deepak Gupta/Indianapolis, IN defeated Roger Torres/Bel Air, MD (4), 1-6,6-4,6-4; Alexander Grothman/Wheaton, IL (2) defeated Robert Cherry/Louisville, KY (8), 6-3,6-3
Consolation Finals-Anthony Johnson defeated Christopher Comenos, 7-5,6-4

Girls' 18 Singles - April 1-3, 2000
Finals-Kristen James (1) defeated Laura James (4), 6-0,6-0
Third Place Playoff-Miriam Rahali (3) defeated Susie Schoenberger (6), 6-1,6-1
Semifinals-Kristen James (1) defeated Miriam Rahali (3), 6-2,6-2; Laura James (4) defeated Adriana Marianella (2), 6-4,6-4
Quarterfinal Playoff Finals-Shannon Moore defeated Catherine Craven, 6-4,6-2
Quarterfinals-Kristen James/Clifton, VA (1) defeated SHannon Moore/Lewisville, NC, 6-4,6-2; Miriam Rahali/Bellevue, KY (3) defeated Susie Schoenberger/Columbus, OH (6), 7-5,6-1; Laura James/Clifton, VA (4) defeated Catherine Craven/Charlotte, NC (5), 6-3,6-2; Adriana Miranella/Santa Rosa, CA (2) defeated Ashley Abramson/West Bloomfield, MI, 5-7,6-2,6-2
Consolation Finals-Tatyana Ugorich defeated Monika Danko, 6-1,6-1

Girls' 16 Singles - April 1-3, 2000
Finals-Theresa Logar (1) defeated Chloe Lipp (2), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Georgia Rose defeated Robin Carter (4), 6-4,6-4
Semifinals-Theresa Logar (1) defeated Georgia Rose, 6-0,6-1; Chloe Lipp (2) defeated Robin Carter (4), 7-5,6-4
Quarterfinal Playoff Finals-Rachel Williams defeated Chelsea Nusslock, 1-6,7-6(5),7-6(1)
Quarterfinals-Theresa Logar/Rochester Hills, MI (1) defeated Amanda Taylor/Chilittocothe, OH (4), 6-1,6-4; Georgia Rose/Mettawa, IL defeated Rachel Williams/Bethesda, MD (3), 6-1,6-3; Robin Carter/Meedham, NJ (4) defeated Olivia Nix/Bronxville, NY, 7-6(6),4-6,6-4; Chloe Lipp/Sarasota, FL (2) defeated Chelsea Nusslock/Lake Forest, IL (7), 6-4,6-2
Consolation Finals-Lindsay Strauss defeated Melena Remynse, 6-1,1-0 ret.

Rajeev Ram Boys' 18 Singles - February 11-13, 2000
Finals-Rajeev Ram (1) -- pictured right -- defeated Michael Rubin (2), 7-6(5),6-3
Third Place Playoff-Colin Purcell defeated Conner Murnigham (3), 6-1,6-7(5),6-4
Semifinals-Rajeev Ram (1) defeated Conner Murnigham (3), 7-6(8),7-6(4); Michael Rubin (2) defeated Colin Purcell, 6-4,6-0
Quarterfinal Playoff Finals-Scott Brown defeated D.J. Spice, 7-6(0),6-3
Quarterfinals-Rajeev Ram/Carmel, IN (1) defeated D.J. Spice/Olmstead, OH, 7-6(7),7-6(4); Conner Murnigham/Glenview, IL (3) defeated Ryan Sherry/Fort Myers, FL, 6-4,7-6(3); Colin Purcell/Louisville, KY defeated Kevin Gill/Indianapolis, IN (4), 6-4,6-2; Michael Rubin/Canton, OH (2) defeated Scott Brown/Ballwin, MO, 7-6(4),6-3
Consolation Finals-Sean Kelleher defeated Cameron Marshall, 6-2,6-3

Boys' 16 Singles - February 11-13, 2000
Finals-Brian Baker (1) defeated D.J. Geatz (2), 6-0,6-0
Third Place Playoff-Paul McNaughton defeated Stephen Rozek (3), 6-1,3-6,6-3
Semifinals-Brian Baker (1) defeated Paul McNaughton, 3-6,6-4,6-2; D.J. Geatz (2) defeated Stephen Rozek, 4-6,6-4,6-4
Quarterfinal Playoff Finals-Ross Wilson Defeated Mark Barry, 1-6,7-6(5),6-3
Quarterfinals-Brian Baker/Nashville, TN (1) defeated Mark Barry/St. Charles, IL, 6-0,6-2; Paul McNaughton/Hinsdale, IL defeated Ryan Berger/Grand Rapids, MI, 6-1,7-5; Stephen Rozek/Chardon, OH (3) defeated Travis Maiers/Dunwoody, GA, 6-3,6-1; D.J. Geatz/Minneapolis, MN (2) defeated Ross Wilson/Toledo, OH, 6-7(3),6-3,6-4
Consolation Finals-Eric Thomas defeated Steven Liao (5), 6-0,6-2

1999 COLUMBUS INDOOR CHAMPIONSHIPS

1998 COLUMBUS INDOOR CHAMPIONSHIPS



Shop here!

Return to:

CONTACT US