NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
CONFERENCE USA


Men - Tulsa University, April 21-23
FINALS
(3) Tulsa 4, (1) Rice 1
Arnau Brugues (T) defeated Robert Searle (R), 6-3,6-1
Federico Soriano (T) defeated Ben Harknett (R), 6-1,6-4
Will Gray (T) defeated Filip Zivojinovic (R), 6-0,7-5
Diego Camacho (T) defeated Christoph Muller (R), 7-6,6-0
Haerle/Searle (R) defeated Brugues/Aleksander Charpantidis (T), 8-4
Connelly/Cunningham (T) defeated Harknett/Muller (R), 8-5
Gabriel/Mok (R) defeated F. Soriano/R. Soriano (T), 8-3

SEMIFINALS
(1) Rice 4, (4) Alabama-Birmingham 1
Robert Searle (R) defeated Anton Mavrin (UAB), 2-6,6-2,6-4
Ben Harknett (R) defeated Sebastian Falk (UAB), 6-1,7-6
Andre Maier (UAB) defeated Filip Zivojinovic (R), 6-3,6-1
Jason Mok (R) defeated Kruno Despotovski (UAB), 6-4,6-2
Haerle/Searle (R) defeated Mavrin/Spangenberg (UAB), 8-4
Gabriel/Mok (R) defeated Mitrovski/Thomas Weiss (UAB), 8-4

(3) Tulsa, (2) SMU 0
Ricardo Soriano (T) defeated Federico Murgier (SMU), 6-3,6-3
Will Gray (T) defeated David Kuczer (SMU), 6-1,6-4
Diego Camacho (T) defeated Oivind Alver (SMU), 6-3,1-6,6-3
Brugues/Aleksander Charpantidis (T) defeated Skrypko/Kuczer (SMU), 8-4
F. Soriano/R. Soriano (T) defeated Murgier/Soderberg (SMU), 8-6

QUARTERFINALS
(1) Rice 4, Southern Mississippi 0
Filip Zivojinovic (R) defeated Juan Garzon (SM), 6-2,6-1
Jason Mok (R) defeated Dylan Mezey (SM), 6-3,6-4
Rodrigo Gabriel (R) defeated Andrew Poole (SM), 6-2,6-2
Haerle/Zivojinovic (R) defeated Anic/Bourgeois (SM), 8-3
Harknett/Müller (R) defeated Tommy Maestri/Poole (SM), 8-0

(4) Alabama-Birmingham 4, Central Florida 2
Sebastian Falk (UAB) defeated Alamgir Wali (CF), 6-3,6-3
Kristijan Mitrovski (UAB) defeated Sebastian Delgado (CF), 6-2,6-1
Brock Sakey (CF) defeated Andre Maier (UAB), 6-4,6-4
Tarek Ben Soltane (CF) defeated Johannes Spangenberg (UAB), 6-3,6-3
Kruno Despotovski (UAB) defeated Jimmy Roesch (CF), 6-1,6-1
Mavrin/Spangenberg (UAB) defeated Ben Soltane/Delgado (CF), 8-3
Mitrovski/Thomas Weiss (UAB) defeated Roesch/Sakey (CF), 8-4

(3) Tulsa 4, Memphis 0
Federico Soriano (T) defeated Sam Withell (M), 6-3,6-2
Ross Cunningham (T) defeated Garrison Pilant (M), 6-0,6-0
Andy Connelly (T) defeated Bryan Bankester (M), 7-6,6-0
Brugues/Charpantidis (T) defeated Spence/Withell (M), 9-8(2)
Connelly/Cunningham (T) defeated Bankester/Brewer (M), 8-0
Jetter/Pilant (M) defeated Camacho/R. Soriano (T), 8-6

(2) SMU 4, East Carolina 0
Alex Skrypko (SMU) defeated Aleksey Kochetov (EC), 6-1,4-6,6-2
Henrik Soderberg (SMU) defeated Brian Walters (EC), 6-4,6-1
Yevgen Ryeznik (SMU) defeated Mike Catalano (EC), 6-3,6-3
Skrypko/Kuczer (SMU) defeated Barone/Kochetov (EC), 8-5
Murgier/Soderberg (SMU) defeated Catalano/Viana (EC), 8-3
Coach of the Year-Vince Westbrook, Tulsa
Player of the Year-Arnau Brugues, Tulsa

Women - SMU - April 20-23
FINALS
Rice 4, SMU (1) 1
Blair DiSesa (R) defeated Svetlana Kouzmenko (SMU), 6-3,6-0
Natalia Bubien (SMU) vs. Christine Dao (R), 6-3,1-6,3-1 Did Not Finish
Georgiana Marta (SMU) vs. Tiffany Lee (R), 1-6,6-1,0-1 Did Not Finish
Medeja Egic (R) defeated Kristen Reid (SMU), 6-2,6-0
Alanna Rodgers (R) defeated Brooke Rambally (SMU), 6-4,6-3
Halley Rambally (SMU) defeated Emily Braid (R), 6-1,6-3
DiSesa/Egic (R) defeated Kouzmenko/Bubien (SMU), 8-6
Reid/Neveklovska (SMU) defeated Patenaude/Rodgers (R), 8-4
Lee/Dao (R) defeated B. Rambally/H. Rambally (SMU), 8-2

SEMIFINALS
(1) SMU 4, Tulsa 0
Georgiana Marta (SMU) defeated Tiffany Smith (T), 6-3,6-1
Brooke Rambally (SMU) defeated Thalia Diaz-Barriga (T), 6-3,6-0
Hailey Rambally (SMU) defeated Agostina Santoro (T), 6-0,7-5
Neveklovska/Reid (SMU) defeated Diaz-Barriga/Muscolino (T), 8-3
B. Rambally/H. Rambally (SMU) defeated Smith/Westfall (T), 8-4

Rice 4, (3) Houston 1
Blair DiSesa (R) vs. Brianna Bateup (H), 6-4,2-1 Did Not Finish
Christine Dao (R) defeated Loli Gomez (H), 6-2,6-2
Tiffany Lee (R) defeated Sonja Nikolic (H), 6-2,6-2
Medeja Egic (R) defeated Kami Miller (H), 6-0,6-1
Alanna Rodgers (R) defeated Vicky Simpson (H), 6-1,6-1
Emily Braid (R) vs. Yolandi Terblanche (H), 6-3,3-2 Did Not Finish
DiSesa/Egic (R) defeated Bateup/Gomez (H), 8-2
Miller/Terblanche (H) defeated Patenaude/Rodgers (R), 8-6
Reimer/Nikolic (H) defeated Lee/Dao (R), 8-4

QUARTERFINALS
(1) SMU 4, Central Florida 0s
Svlana Kouzmenko (SMU) vs. Pamela Fernandez (CF), 6-7,1-2 Did Not Finish
Natalia Bubien (SMU) defeated Elvira Serrot (CF), 6-4,6-2
Georgiana Marta (SMU) vs. Kenza Belbacha (CF), 3-6,1-4 Did Not Finish
Kristen Reid (SMU) defeated Anna Yakimchenkova (CF), 6-2,6-3
Brooke Rambally (SMU) vs. Megan Hunter (CF), 5-6,3-1 Did Not Finish
Halley Rambally (SMU) defeated Kyla McNicol (CF), 6-3,6-1
Kouzmenko/Bubien (SMU) defeated Fernandez/Serrot (CF), 8-4
Reid/Monica Neveklovska (SMU) defeated Hunter/Gordon (CF), 8-6
B. Ramablly/H. Rambally (SMU) vs. McNicol/Yakichenkova (CF), 7-4

Tulsa 4, (4) Alabama-Birmingham 0
Daniela Muscolino (T) defeated Ornischa Maier-Knapp (UAB), 6-2,6-1
Santie Delport (T) defeated Julia von Samson (UAB), 6-1,6-0
Kindsay Grimes (T) defeated Gulsah Esen (UAB), 6-4,7-5
Delport/Grimes (T) defeated Elsholz/von Samson (UAB), 8-6
Smith/Westfall (T) defeated Nuget/Soyalp (UAB), 8-2

(3) Houston 4, East Carolina 1
Anca Dumitru (EC) vs. Brianna Bateup (H), 6-5,4-3 Did Not Finish
Loli Gomez (H) defeated Gillie Bailey (EC), 6-2,6-1
Mireia Gol (EC) defeated Sonja Nikolic (H), 6-0,6-4
Kami Miller (H) defeated Kristin Buchanan (EC), 7-5,6-1
Luiza Borges (EC) vs. Vicky Simpson (H), 3-6,6-2,3-0 Did Not Finish
Yolandi Terblanche (H) defeated Presley Thomas (EC), 6-0,6-2
Bailey/ Buchanan (EC) defeated Bateup/Gomez (H), 8-5
Miller/Terblanche (H) defeated Gol/Borges (EC), 8-6
Reimer/Nikolic (H) defeated Thomas/Dumitru (EC), 8-3

Rice 4, (2) Marshall 3
Blair DiSesa (R) defeated Lynzee Kever (M), 6-2,6-2
Kellie Schmitt (M) defeated Christine Dao (R), 6-0,6-4
Tiffany Lee (R) defeated Jeanna Schwartz (M), 6-4,6-1
Medeja Egic (R) defeated Shannon Brown (M), 6-2,6-4
Alanna Rodgers (R) defeated Karolina Soor (M), 6-4,6-4
Jessica Keener (M) defeated Emily Braid (R), 6-4,6-0
Kever/Schmitt (M) defeated DiSesa/Egic (R), 8-1
Patenaude/Rodgers (R) vs. Brown/Soor (M), 4-5 Did Not Finish
Schwartz/Keener (M) defeated Lee/Dao (R), 8-0

 
Return To 2006 Conference Championships Directory






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





The Latest News at Tennis Week

































Gear Up@thestore.adidas.com








Return to:
College And Junior
Tennis Homepage