AUGUST 2003
Results From Final Round
 

Level One Championships - Point Set Racquet Club - August 26-September 1, 2003

Boys 12
Irwin Reibeisen defeated David Neff, 6-3,6-3
Girls 12
Monica Yajima defeated Olivia Kronemeyer, 6-1,6-4
Boys 14

Derek Difazio defeated Nicholas Pescuma (above), 3-6,6-3,6-3
Girls 14
Sarah Landsman defeated Meg Tyner, 6-1,6-1
Boys 16

Sean Corrigan (above) defeated Mieskzo Tomczyk, 6-4,6-2
Girls 16

Stefana Petrelli (above) defeated Kelley LoRusso, 1-6,6-3,6-1
Boys 18

Matthew Rubenstein defeated Adam Schwartz (above), 6-2,6-4
Girls 18

Katie Rybackova (above) defeated Rebecca Erickson, 6-2,6-1

East Aurora Rotary Club Championships - 8/22-24

Boys 12
Winston Lin defeated Janik Burri, 6-2,6-4
Girls 12
Tina Miller defeated Pamicka Marinello, 6-2,7-5
Boys 14
Dustin Nelson defeated David Chader, 7-6,7-6
Girls 14
Olga Khymylev defeated Jennifer Jakowski, 4-6,6-4,6-4
Boys 16
Jonathan Wong defeated Thomas Cook, 6-0,6-2
Girls 16
Corin Rombach defeated Kasey Rosenberg, 6-2,7-5
Boys 18
Jonathan Luce defeated Nick Bolea, 6-0,4-6,6-2
Girls 18

Ashley Neumann (above) defeated Erica Rosenblum, 6-0,6-4

Nike NYC Open - Long Island City, New York - August 16-22, 2003

Boys 12
Oliver Loutsenko defeated Irwin Reibeisen, 2-6,6-1,6-4
Girls 12

Nelo Phiri defeated Diana Lorentz (above), 6-2,6-1
Boys 14

Milo Hauk (above) over Scott Lefever, withdrew/injured
Girls 14

Vivian Peng (above) defeated Laura Chen, 6-2,6-1
Boys 16

Eldad Campbell (above) defeated Mauric Lao, 6-4,6-4
Girls 16

Stacey Lee (above) defeated Shoko Okuda, 7-5,6-1
Boys 18

John Lashnits (above) defeated Jason Morgenstern, 6-2,6-0
Girls 18
Fatima Kasem defeated Lyndsey Lostritto, 6-1,6-1

 

 

Level One Championships - Rye Racquet Club - 8/11-15

Boys 12
Irwin Reibensen defeated Kelly Morque, 6-4,7-5
Girls 12

Nelo Phiri defeated Diana Lorentz (above), 6-0,6-3
Boys 14
James Crystal defeated Mwalimu Phiri, 6-4,6-4
Girls 14

Jocelyn Ffriend defeated Chelcie Abajian (above)
Boys 16
Peter Aarts defeated Sho Matsumoto, 6-3,3-6,6-1
Girls 16

Ruxandra Dumitrescu (above) defeated Kimberly Weltman, 6-1,6-1

Level One Championships - Cross Court Tennis Club - 8/8-10

Boys 12

Bert Vancura (above) defeated Justin Reindel, 6-1,6-2
Girls 12
Nelo Phiri defeated Kimberly Anicete, 6-1,6-1
Boys 14
David Orbuch defeated William Kendall, 0-6,6-0,6-0
Girls 14

Vivian Peng (above) defeated Ashley Miller, 6-4,6-3
Boys 16

Andrew Rosen (above) defeated Lee Kojanis, 6-1,6-1
Girls 16

Kristen Curtis (above) defeated Erica Rosenblum, 6-1,6-1
Boys 18

Jon-Carlos Marras (above) defeated Joshua Levine, 6-2,6-3
Girls 18

Stephanie Zilberman (above) defeated Dana Lim, 6-2,6-3

Binghamton Tennis Center Summer Open - 8/1-3

Boys 12

Philip Tsoukanov (above) defeated Jarrett Sears, 6-3,6-0
Girls 12
Nelo Phiri defeated Monica Schoolman, 6-0,6-1
Boys 14
Steven Williams defeated David Chader, 7-5,6-2
Girls 14
Vlada Girgoryeva defeated Susannah Schoolman, 6-0,6-1
Boys 16
Chris Post defeated Brian Bowman, 4-6,6-4,6-1
Girls 16
Lauren Bates defeated Sallie Crawford, 6-3,6-3
Boys 18
Jonathan Luce defeated Jordan Smith, 6-0,6-3
Girls 18
Emily McDonald defeated Anuradha Godishala, 7-6,7-6

CLICK HERE FOR RESULTS FROM JULY 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM JUNE 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM MAY 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM APRIL 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM MARCH 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM FEBRUARY 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM JANUARY 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM 2002 TOURNAMENTS


Tennis Tickets

Return to: College And Junior Tennis

Get Your Free @CollegeAndJuniorTennis Email!

Return to: Eastern Section Page

Weight Training