EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS
Bolletieri Sports Academy - Bradenton, Florida - November 29-December 5, 1999

Andy Roddick Boys' 18
SINGLES
Finals-Andy Roddick (5) -- pictured right -- defeated Todor Enev (2), 6-2,6-3
Semifinals-Andy Roddick (5) defeated Daniel Munoz, 6-3,4-6,6-3; Todor Enev (2) defeated Paul-Henri Mathieu (3), 7-5,7-5
Quarterfinals-Andy Roddick/USA (5) defeated Andriy Demovsky/UKRAINE (9), 7-6(4),6-4; Daniel Munoz/SPAIN defeated Luciano Vitullo/ARGENTINA, 1-6,6-3,6-2; Paul-Henri Mathieu/FRANCE (3) defeated Sebastien Decoud/ARGENTINA (16), 6-4,4-6,7-5; Todor Enev/BULGARIA (2) defeated Fred Hemmes/NETHERLANDS, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals-Phillip Gubenco/Andy Roddick defeated Julien Cassaigne/Paul-Henri Mathieu, 6-2,6-3
Semifinals-Julien Cassaigne/Paul-Henri Mathieu defeated Christophe Deveaux/Dmitri Vlassov, 7-5,6-4; Phillip Gubenco/Andy Roddick (2) over Todor Enev/Radoslav Lukeau by default
Quarterfinals-Christophe Deveau/Dmitri Vlassov defeated Marcin Matkowski/Radoslaw Nijaki (5), 7-5,6-2; Julien Cassaigne/Paul-Henri Mathieu defeated Stephen Nugent/Josef Zarini, 7-6(4), retired/injured; Todor Enev/Radoslav Lukeau defeated Nikolai Mishin/Sergey Pozdnev, 6-4,6-3; Phillip Gubenco/Andy Roddick (2) defeated Roko Karanusic/Borisi Pasanski, 6-3,6-4

MIXED DOUBLES FINALS-Katarina Basternova/Igor Zelenay (4) defeated Bethanie Mattek/Nicholas Monroe, 5-7,6-3,6-2

Girls' 18
SINGLES
Finals-Anika Kapros (3) defeated Lubomira Kurhajcova (6), 6-1,2-6,6-1
Semifinals-Anika Kapros (3) defeated Virginie Razzano (1), 3-6,6-1,6-0; Lubomira Kurhajcova (6) defeated Kelly McCain (12), 2-6,6-2,7-5
Quarterfinals-Virginie Razzano/FRANCE (1) defeated Yulia Beygelzimer/UKRAINE (8), 6-4,6-3; Aniko Kapros/HUNGARY (3) defeated Tunde Nemeth/HUNGARY (16), 6-2,6-4; Lubomira Kurhajcova/SLOVAKIA (6) defeated Katarina Basternakova/SLOVAKIA (4), 6-3,6-2; Kelly McCain/USA (12) defeated Daniela Bedanova/CZECH REP (2), 6-4,6-3
DOUBLES
Finals-Ania Rafolomantsiatosika/Zerene Reyes (7) defeated Andrea Plackova/Renata Voracova (8), 6-4,6-1
Semifinals-Ania Rafolomantsiatosika/Zerene Reyes (7) defeated Nicole Pitts/Sunitha Rao, 6-4,6-2; Andrea Plackova/Renata Voracova (8) defeated Marina Bernshtein/Olivia Sanchez, 6-2,5-7,6-1
Quarterfinals-Ania Rafolomantsiatosika/Zerene Reyes (7) defeated Melanie Marois/Marie-Eve Pelletier, 7-5,0-6,6-1; Nicole Pitts/Sunitha Rao defeated Yulia Beygelzimer/Feriel Esseghir (6), 6-2,6-3; Marina Bernshtein/Olivia Sanchez defeated Sihem Bennacer/Sanela Kunovac, 6-2,6-3; Andrea Plackova/Renata Voracova (8) over Cheli Bar Gil/Anat Elazari, default/injured

Boys' 16
SINGLES
Finals-Julien Maigre (4) defeated Victor Ionita (12), 6-3,0-6,6-2
Semifinals-Victor Ionita (12) defeated Roman Valent (3), 6-2,5-7,6-3; Julien Maigret (4) defeated Dmitri Sitak, 6-2,5-7,6-3
Quarterfinals-Victor Ionita/ROMANIA (12) defeated Dusan Karol/CZECH REP, 6-0,6-0; Roman Valent/SWITZERLAND (3) defeated Ytai Abougzir/USA (7), 6-4,6-3; Julien Maigret/FRANCE(4) defeated Sebastien Linda/GERMANY, 2-6,7-6(7),6-0; Dmitri Sitak?RUSSIA defeated Alejandro Ramirez/COLUMBIA, 6-2,2-6,6-4
DOUBLES
Finals-Nicholas-John Beugue/Julien Maigret defeated Dmitri Sitak/Stephan Timu (3), 6-4,6-1
Semifinals-Dmitri Sitak/Stephan Timu (3) over Frank Dancevic/Dusan Karol (5) by default; Nicolas-John Beuque/Julien Maigret (4) defeated Alejandro Falla Ramirez/Luis Noriega, 6-1,6-0
Quarterfinals-Frank Dancevic/Dusan Karol (5) defeated Robert Haybittel/Won Jun Jang, 6-2,7-5; Dmitri Sitak/Stephan Timu (3) defeated Ytai Abougzir/Adam Kennedy, 6-4,6-1; Nicolas-John Beuque/Julien Maigret (4) defeated Felipe Lemos/Jason Mallaiah, 6-1,6-2; Alejandro Falla Ramirez/Luis Noriega defeated Taras Demianenko/Victor Ionita (2), 6-2,6-3

MIXED DOUBLES FINAL-Kelley Hyndman/Chris Kwon (1) defeated Kevron Bennett/Nicole Pitts (2), 6-7(4),6-4,6-3

Girls' 16
SINGLES
Finals-Stephanie Cohen-Aloro (2) defeated Kelley Hyndman (16), 6-0,6-2
Semifinals-Kelley Hyndman (16) defeated Neyssa Etienne (1), 6-4,6-4; Stephanie Cohen-Aloro (2) defeated Daniela Casanova (4), 6-3,4-6,6-2
Quarterfinals-Neyssa Etienne/HAITI (1) defeated Jackie Carleton/USA (5), 7-6(2),6-3; Kelley Hyndman/USA (16) defeated Irina Kurianovitch/BELARUS, 6-1,6-1; Daniela Casanova/SWITZERLAND (4) defeated Yael Glizenshtain/ISRAEL, 7-5,6-2; Stephanie Cohen-Aloro/FRANCE (2) defeated Alexandra Kostikova/RUSSIA, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals-Jackie Carleton/Kelley Hyndman (8) defeated Daniela Casanova/Virginie Oulevay, 7-5,6-2
Semifinals-Jackie Carleton/Kelley Hyndman (8) defeated Anna Hawkins/Emily Webbley-Smith,7-6(3),4-6,6-4; Daniela Casanova/Virginie Oulevay over Neda Mihneva/Maria Penkova by default
Quarterfinals-Anna Hawkins/Emily Webley-Smith defeated Stephanie Cohen-Aloro/Neyssa Etienne (1), 2-6,6-4,6-4; Jackie Carleton/Kelley Hyndman (8) defeated Alexandra Kostikova/Guria Oussanova, 6-2,6-7(6),6-4; Neda Mihneva/Maria Penkova over Melissa Applebaum/Lourdes Lopez (4), default/injured; Daniela Casanova/Virginie Oulevay (2) defeated Yael Glizenshtain/Teresina Paz Soldan, 6-1,6-1

Boys' 14
SINGLES
Finals-Jorge Aguilar (3) defeated Marcos Baghdatis, 6-2,6-0
Semifinals-Jorge Aguilar (3) defeated Dudi Sela (11), 7-5,6-7(3),6-0; Marcos Baghdatis defeated Hyun-Joon Suk, 6-2,6-0
Quarterfinals-Dudi Sela/ISRAEL (11) defeated Horia Vladimir Tecau/ROMANIA (8), 6-3,6-3; Jorge Aguilar/CHILE (3) defeated Carlos Rios/CHILE (14), 6-4,6-1; Marcos Baghdatis/CYPRESS defeated Charles Irie/CIV, 6-2,6-4; Hyun-Joon Suk/KOREA defeated Brendan Evans/USA (12), 7-5,4-6,7-5
DOUBLES
Finals-Marcos Bhaghdatis/Horia Vladimir Tecau (2) defeated Jorge Aguilar/Guillermo Hormazabal, 7-6(5),7-6(5)
Semifinals-Jorge Aguilar/Guillermo Hormazabal defeated Luis Manuel Flores/Dudi Sela, 6-3,6-4; Marcos Bhaghdatis/Horia Vladimar Tecau (2), 6-4,6-2
Quarterfinals-Luis Manel Flores/Dudi Sela defeated Luke Campbell/Vahid Mirzadeh (1), 7-5,7-5; Jorge Aguilar/Guillermo Hormazabal defeated Daniel Chu/Matthew Gubenco, 6-3,6-1; Andis Juska/Nikolay Soloviev (4) defeated David Brewer/G.D. Jones, 6-4,6-4; Marco Baghdatis/Horia Vladimir Tecau (2) defeated David Alvarado/Diego Alvarado, 6-4,6-2

MIXED DOUBLES FINALS-Diego Alvarado/Sue Wei Hsieh defeated Nestor Briceno/Alexandria Liles (1), 6-3,6-1

Girls' 14
SINGLES
Finals-Barbara Strycova (2) defeated Maria Zivicova (5), 6-2,1-6,6-2
Semifinals-Maria Zivicova (5) defeated Rommy Farah, 6-1,6-0; Barbara Strycova (2) defeated Myriam Casanova, 6-2,6-4
Quarterfinals-Rommy Farah/COLUMBIA defeated Jamea Jackson/USA, 6-2,6-4; Maria Zivcicova/SLOVAKIA (5) defeated Da Hong/KOREA (3), 7-6(5),6-1; Myriam Casanova/SWITZERLAND defeated Maria Sharipova/RUSSIA, 7-6(5),7-5; Barbara Strycova/CZECH REP (2) defeated Sylvia Montero/FRANCE (16), 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Sue Wei Hsieh/Shau Peng (2) defeated Barbara Strycova/Maria Zivicova (1), 4-6,6-0,6-4
Semifinals-Barbara Strycova/Maria Zivcicova (1) defeated Da J Hong/So-Jung Kim (3), 6-4,6-4; Sue Wei Hsieh/Shuai Peng (2) defeated Yana Nemerovski/Anna Spivakovski (4), 6-1,6-4
Quarterfinals-Barbara Strycova/Maria Zivcicova (1) defeated Kara Delicata/Monika Kolbovic, 6-4,6-0; Da J Hong/So-Jung Kim (3) defeated Ivana Jovanovich/Tanja Markovic, 6-4,6-2; Yana Nemerovski/Anna Spivakovski (4) defeated Jaime Peisel/Ashley Petruzzi, 4-6,6-4,7-5; Sue Wei Hsieh/Shuai Peng (2) defeated Alli Baker/Christyn Lucas, 6-1,6-2

Boys' 12
SINGLES
Finals-Todd Ley defeated Brian Wong, 6-2,6-0
Semifinals-Todd Ley defeated Jean Marc Bazanne, 6-2,6-0; Brian Wong defeated Steven Popovic, 6-3,7-6(2)
Quarterfinals-Todd Ley/Australia defeated Almog Mashiah/ISRAEL, 6-3,6-4; Jean Marc Bazanne/Haiti defeated Branko Kuzmanovic/YUGOSLOVIA, 6-3,6-2; Brian A. Wong/HONG KONG defeated Andrew Bailey/USA, 6-3,6-0; Steven Popovic/AUSTRIA defeated Roy Frishman/ISRAEL, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals-Christopher Chirico/Todd Ley defeated Sam Garland/Alex Kuznetson, 6-2,6-3
Semifinals-Christopher Chirico/Todd Ley defeated Jose Manuel Garcia Cortinas/Luis Garcia de Quevedo, 6-4,6-7(5),6-4; Sam Garland/Alex Kuznetson defeated Andrew Bailey/Noel Davies, 7-6(5),6-2
Quarterfinals-Christopher Chirico/Todd Ley defeated Eddie Majcher/Jose Sol, 6-1,6-0; Jose Manuel Garcia Cortinas/Luis Garcia de Quevedo defeated Rudy Barreau/Jan Popisil, 6-1,1-6,6-0; Andrew Bailey/Noel Davies defeated Il Ho Byeon/Hyun Soo Lim, 6-2,6-1; Sam Garland/Alex Kuznetson defeated Roy Frishman/Almog Mashiah, 6-2,7-6(9)

MIXED DOUBLES FINALS-Todd Ley/Errani defeated Agostinelli/David, 6-2,6-1

Girls' 12
SINGLES
Finals-Olga Poutchkova defeated Shahar Peer, 6-2,6-2
Semifinals-Sharar Peer defeated Anete Bandere, 6-0,6-7(6),6-2; Olga Poutchkova defeated Seul Ki Jin,l 6-1,6-3
Quarterfinals-Anete Bandere/LATVIA defeated Nicole Vaidisova/CZECH REP, 6-4,6-2; Sharar Peer/ISRAEL defeated Ha-Yang Choi/Korea, 6-4,6-3; Olga Poutchkova/BELARUS defeated Laura Siegemund/GERMANY, 6-3,6-2; Seul Ki Jin/KOREA defeated Jenni-Lee Heinser/USA, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals-Sharar Peer/Nicole Vaidisova defeated Seul Ki Jin/Jennifer Stevens, 6-2,6-3
Semifinals-Sharar Peer/Nicole Vaidisova defeated Nicole Briceno/Jenni-Lee Heinser, 6-7(5),6-2,6-2; Seul Ki Jin/Jennifer Stevens defeated Kristen McVitty/Olga Poutchova, 6-2,7-6(6),6-2
Quarterfinals-Shar Peer/Nicole Vaidisova defeated Eunice David/Laura Siegemund, 1-6,6-3,6-3; Nicole Briceno/Jenni-Lee Heinser defeated Stefana Davidoska/Meta Sevsek, 7-5,6-2; Kristen McVitty/Olga Poutchkova defeated Yvette Hyndman/Krysty Marcio, 6-4,6-1; Seul Ki Jin/Jennifer Stevens defeated Victoria Azarenko/Natalia Rudnovskaia, 7-6(4),6-2

1998 EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS


Return to:

Contact Us:info@collegeandjuniortennis.com
In Association with Amazon.com