USTA/ITA NATIONAL MEN'S TEAM
INDOOR COLLEGE CHAMPIONSHIPS

NCAA DIVISION III
Gustavus Adolphus College - February 28-March 2, 2003

[DAY ONE]   [DAY THREE/FINALS]

MARCH 1, 2003-DAY TWO

Semifinals

Gustavus Adolphus 6, UC-Santa Cruz 1
Kevin Whipple (G) defeated Brian Casey (UC-SC), 5-7,6-2,6-4
Eric Butorac (G), defeated Kevin Casey (UC-SC), 6-1,6-2
Kyle Anderson (G) defeated Shane Templeman (UC-SC), 7-5,6-3
Ben Lundell (G) defeated Andrew Cohen (UC-SC), 7-6,6-3
Matt Brunner (UC-SC) defeated Adam Morgan (G), 7-5,5-7,6-3
Brett Morse-Karzen (G) defeated Ben Bartels (UC-SC), 1-6,6-3,6-0
Whipple/Butorac (G) defeated Brunner/Bartels (UC-SC), 8-1
Anderson/Lundell (G) defeated B.Casey/Parmelly (UC-SC), 8-3
Morgan/Morse-Karzen (G) defeated K.Casey/Templeman (UC-SC), 8-3

Emory 7, Trinity (Texas) 0
Mark Odgers (E) defeated Stefan Parker (T), 6-1,6-1
Tyson Ramsay (E) defeated Ryan Scott (T), 6-1,6-3
Jesse Ferlianto (E) defeated Adam Rubenstein (T), 7-5,7-5
Brad Jaffe (E) defeated Jordan Taillon (T), 6-2,6-4
Alex Jacobs (E) defeated Sean Fifield (T), 6-4,3-1 ret.
Dylan Bird (E) defeated Jeremy Stone (T), 6-1,7-5
Odgers/Jacobs (E) defeated Scott/Fifield (T), 8-5
Parker/Rubenstein (T) defeated Ramsay/Ferlianto (E), 8-5
Jaffe/Weiskopf (E) defeated Taillon/Kaloudis, 8-2

Fifth Place Playoff
Mary Washington 4, Washington University 3
Conor Smith (MW) defeated Brian Alvo (W), 7-5,4-6,6-4
Neil Kenner (W) defeated Kevin Loden (MW), 6-2,6-1
Max Schlather (W) defeated Tim Ryan (MW), 6-7,6-1,7-5
John Clair (MW) defeated David Genovese (W), 6-4,5-7,6-2
Paul Bristow (MW) defeated Ari Rosenthal (W), 3-6,6-3,6-2
Dan Uyar (MW) defeated Shaul Yecheskel (W), 6-7(4),6-1,6-4
Schlather/Yecheskel (W) defeated Loden/Uyar (MW), 8-9(5)
Kenner/Rosenthal (W) defeated Bristow/Smith (MW), 8-4
Alvo/Fayne (W) defeated Nate Hathaway/Ryan (MW), 8-6

Seventh Place Playoff
MIT 4, Washington College 3
Peter Taylor (W) defeated Evan Tindell (MIT), 6-4,0-6,6-2
Andrew Kolesnikov (MIT) defeated Rafael Martins (W), 6-3,6-4
Vitaly Pereverzev (MIT) defeated Lou Blanchette (W), 6-4,6-0
Asfand Farouk (W) defeated Mike Ogrydziak (MIT), 6-3,6-4
Alvaro Prado (W) defeated Krishna Pokala (MIT), 7-6,2-5 ret
Erik Makhni (MIT) defeated Maciek Prytula (W), 6-1,6-2
Kolesnikov/Pereverzev (MIT) defeated Martins/Taylor (W), 8-5
Ogrydziak/Tindell (MIT) defeated Farouk/Prado (W), 9-8
Blanchette/Prytula (W) defeated Makhni/Pokala (MIT), 8-6









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage