ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
H.E.B. Tennis Center - Corpus Christi, Texas
October 16-19, 2003

NAIA



Men
SINGLES
Finals
Ivan Angulo defeated Sven Plass, 6-4,7-6(4)
Third Place Playoff
Sam Fletcher defeated Jakub Peterson, 6-3,1-6,6-1
Semifinals
Ivan Angulo defeated Sam Fletcher, 6-4,2-6,6-4
Sven Plass defeated Jakub Petersson, 5-7,6-0,7-5
Quarterfinals
Sam Fletcher/Azusa Pacific defeated Pablo Gimenez/Graceland, 6-3,6-3
Ivan Angulo/College of Santa Fe defeated Nicolas Cabrini/Lindsey Wilson, 7-5,6-3
Jakub Petersson/Indiana Wesleyan defeated Jorge Ascencio/Virginia Intermont, 6-2,6-2
Sven Plass/Berry defeated Costin Corneanu/Embry-Riddle, 7-5,4-6,6-1
DOUBLES
Finals
Ivan Angulo/Gerald Bremond defeated Nicolas Bousquet/Costin Corneanu, 6-4,7-5
Third Place Playoff
Jorge Ascencio/Thiago Barbosa defeated Adam Davidson/Sam Fletcher, 6-4,3-6,10-5
Semifinals
Nicolas Bousquet/Costin Corneanu defeated Adam Davidson/Sam Fletcher, 6-3,6-4
Ivan Angulo/Gerald Bremond defeated Jorge Ascencio/Thiago Barbosa, 6-4,3-6,10-8
Quarterfinals (First Round)
Adam Davidson/Sam Fletcher-Azusa Pacific defeated Adrian Arroyare/Nicolas Cabrini-Lindsey Wilson, 6-2,6-4
Nicolas Bousquet/Costin Corneanu-Embry-Riddle defeated Pablo Gimenez/Simon Ouellet-Graceland, 6-1,6-4
Ivan Angulo/Gerald Bremond-College of Santa Fe defeated Boris Bakalov/Tom Jelsma-Azusa Pacific, 2-6,6-4,10-2
Jorge Ascencio/Thiago Barbosa-Virginia Intermont defeated Alberto Lara/Sven Plass-Berry, 6-4,2-6,10-3

Women
SINGLES
Finals
Larikah Russell defated Pei Yuin Keng, 6-3,6-2
Third Place Playoff
Glenny Cepeda defeated Jennifer Dao, 6-3,6-1
Semifinals
Larikah Russell defeated Jennifer Dao, 6-0,6-2
Pei Yuin Keng defeated Glenny Cepeda, 2-6,6-1,6-4
Quarterfinals (First Round)-
Larikah Russell/Southerne Nazarene defeated Laura Curry/William Jewel, 6-0,6-0
Jennifer Dao/Azusa Pacific defeated Natalia Kozyura/Embry-Riddle, 6-7,6-2,6-1
Glenny Cepeda/Shorter defeated Kristi Shuck/Induana Wesleyan, 6-1,6-0
Pai Yuin Kang/Lewis-Clark defeated Kago Phatschwane/Virginia Intermont, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Nikkita Fountain/Larikah Russell defeated Daniela Cavello/Annelie Devries, 6-3,6-1
Third Place Playoff
Pei Yuin Keng/Hephzi Segura defeated Holli Hargrove/Andrea Montoya, 6-0,6-0
Semifinals
Daniela Cavello/Annelie Devries defeated Holli Hargrove/Andrea Montoya, 6-2,6-1
Nikkita Fountain/Larikah Russell defeated Pei Yuin Keng/Hephzi Segura, 6-3,6-0
Quarterfinals (First Round)
Daniela Cavello/Annelie Devries-Brenau defeated Laura Curry/Ashley Walker-William Jewell, 6-1,6-2
Holli Hargrove/Andrea Montoya-Pt Loma Nazarene defeated Sophie Alrksson/Stephani Jungmann-Webber, 6-2,6-3
Pei Yuin Keng/Hephzi Segura-Lewis-State defeated Esther Mbugua/Kago Phatshwane-Virginia Intermount, 6-1,6-0
Nikkita Fountain/Larikah Russell-Southern Nazarene defeated Gillie Bailey/Kristina Popovic-Cumberland, 6-1,6-1

 
Back To 2003 ITA Small College Championships Page







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






Sports Psych Handbook
See a review of this book





The Latest News at Tennis Week









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage