ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Florida Gulf Coast University - Fort Myers, Florida
October 12-15, 2006

NAIA


Men
SINGLES
Finals
Mislav Hizak (1) defeated Francisco Redondo, 6-0,6-3
Third Place Playoff
Matias Weber (2) defeated Dimitar Pamukchiyan, 6-2,6-1
Semifinals
Mislav Hizak (1) defeated Dimitar Pamukchiyan, 6-2,6-1
Francisco Redondo defeated Matias Weber (2), 6-2,6-2
Quarterfinals (First Round)
Mislav Hizak/Embry-Riddle (1) defeated Peter McCorkle/Oklahoma Baptist, 6-2,6-1
Dimitar Pamukchiyan/Lee University defeated Mike Rose/Aquinas College, 7-5,6-1
Francsico Redondo/Freed-Hardeman defeated Brett Waite/Graceland University, 6-3,6-1
Matias Weber/Azusa Pacific (2) defeated Daniel Quinn/McKendree College, 3-6,6-0,6-2
Fifth Place Playoff
Brett Waite defeated Mike Rose, 6-4,6-2
Seventh Place Playoff
Daniel Quinn defeated Mike Rose, 6-2,2-6,6-4
DOUBLES
Finals
Mislav Hizak/Konstantin Lazarov (1) defeated Dominik Arabyan/Sergey Plotnikov, 6-4,6-2
Third Place Playoff
Christian Gerloff/Jonathan Bowman defeated Mike Rose/Patrick Bruining (2)
Semifinals
Mislav Hizak/Konstantin Lazarov (1) defeated Christian Gerloff/Jonathan Bowman, 6-4,6-2
Dominik Arabyan/Sergey Plotnikov defeated Mike Rose/Patrick Bruining (2), 6-3,4-6,10-8
Quarterfinals (First Round)
Mislav Hizak/Konstantin Lazarov-Embry-Riddle (1) defeated Dereck Vijoen/Travis Truax-Oklahoma Christian, 6-4,6-4
Christian Gerloff/Jonathan Bowman-Point Loma Nazarene defeated Francisco Redondo/Alberto Gonzalez-Freed-Hardeman, 2-6,6-3,10-8
Dominik Arabyan/Sergey Plotnikov-Benedictine College defeated Christian Jackle/Andre Ferreira-Berry College, 7-5.7-5
Mike Rose/Patrick Bruining-Aquinas College (2) defeated Fabio Falcato/Pablo Melnik-Lindenwood University, 6-3,6-4
Fifth Place Playoff
Francisco Redondo/Alberto Gonzalez defeated Christian Jackle/Andre Ferreira, 6-4,6-2
Seventh Place Playoff
Dereck Vijoen/Travis Truax defeated Fabio Falcato/Pablo Melnik, 1-6,6-4,10-5

Women
SINGLES
Finals
Jelena Pandzic (1) defeated Kamilia Dadakhodjaeva, 6-1,6-2
Third Place Playoff
Candela Castanon (2) defeated Hana Im, 6-1,6-3
Semifinals
Jelena Pandzic (1) defeated Hana Im, 6-0,6-0
Kamilia Dadakhodjaeva defeated Candela Castanon (2), 6-1,6-3
Quarterfinals (First Round)
Jelena Pandzic/Fresno Pacific (1) defeated Jill Haas/Oliviet Nazarene, 6-0,6-0
Hana Im/Embry-Riddle defeated Maribel Balandrano/Graceland University, 6-3,6-3
Kamilia Dadakhodjaeva/Auburn-Montgomery defeated Jennifer Le/Oklahoma Christian, 6-1,6-1
Candela Castanon/Lindsey Wilson College (2) defeated Kristen Gillman/Ohio Dominican, 6-0,6-0
Fifth Place Playoff
Jennifer Le defeated Maribel Balandrano, 6-2,6-0
Seventh Place Playoff
Kristen Gillman defeated Maribel Balandrano, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Kamila Dadakhodjeava/Tereza Veverkova (2) defeated Natalia Yakimovich/Fadzai Mawisire (1), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Audrey Laib/Megan Hanner defeated Jennifer Le/Gabriela Nastasa, 6-0,6-3
Semifinals
Natalia Yakimovich/Fadzai Mawisire (1) defeated Jennifer Le/Gabriela Nastasa, 6-1,6-3
Kamila Dadakhodjeava/Tereza Veverkova (2) defeated Audrey Laib/Megan Hanner, 6-0,6-3
Quarterfinals (First Round)
Natalia Yakimovich/Fadzai Mawisire-Lindsey Wilson (1) defeated Kathleen Brancato/Rosanna Ramilo-Illinois-Springfield, 6-2,6-1
Jennifer Le/Gabriela Nastasa-Oklahoma Christian defeated Jessica Williams/Allison Cobb-William Jewell, 6-4,6-3
Audrey Laib/Megan Hanner-Fresno Pacific defeated Hana Im/Natalia Anaya-Embry-Riddle, 6-4,6-1
Kamila Dadakhodjeava/Tereza Veverkova-Auburn-Montgomery (2) defeated Emily Sampsel/Kristen Gillman-Ohio Dominican, 6-0,6-0
Fifth Place Playoff
Kathleen Brancato/Rosanna Ramilo defeated Hana Im/Natalia Anaya, 7-5.6-4
Seventh Place Playoff
Emily Sampsel/Kristen Gillman defeated Jessica Williams/Allison Cobb, 6-4,5-7,10-7

 
Back To 2006 ITA Small College Championships Page







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






Sports Psych Handbook
See a review of this book
















Check Out
TENNIS WEEK











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage