ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Florida Gulf Coast University - Fort Myers, Florida
October 13-16, 2005

NCAA DIVISION II


Men
SINGLES
Finals
Matias Oddone (1) defeated Juan Carlos Osorio, 6-4,6-1
Third Place Playoff
Kevin Taylor (2) defeated Casper Steenkamp (1), 6-4,4-6,6-4
Semifinals
Matias Odone (1) defeated Casper Steenkamp (1), 6-0,2-6,6-3
Juan Carlos Osorio defeated Kevin Taylor (2), 6-7(3),6-3,7-5
Quarterfinals
Matias Odone/Drury (1) defeated Gustavo Sanchez/Dowling, 6-1,6-2
Casper Steenkamp/Abilene Christian defeated Thomas Provost, 6-7(8),6-4,6-4
Juan Carlos Osorio/Florida Gulf Coast defeated Junyoung Kim/BYU-Hawaii, 6-1,7-5
Kevin Taylor/Francis Marion (2) defeated Peter Grimsey/Rockhurst, 6-1,7-5
Fifth Place Playoff
Junyoung Kim defeated Thomas Provost, 6-3,6-7,6-2
Seventh Place Playoff
Gustavo Sanchez over Peter Grimsey, walkover
DOUBLES
Finals
Thomas Hipp/Martin Jensen (1) defeated Eric Rubens/Brent Molden, 7-6(4),6-3
Third Place Playoff
Simon Boyce/Tyler Lyon over Lucas Labitsch/Harsh Sharma, walkover
Semifinals
Thomas Hipp/Martin Jensen (1) defeated Simon Boyce/Tyler Lyon, 6-4,7-6(4)
Eric Rubens/Brent Molden defeated Lucas Labitsch/Harsh Sharma, 6-3,6-3
Quarterfinals (First Round)
Thomas Hipp/Martin Jensen-Barry (1) defeated Andrew Plum/Rutger Vliengenburg-Washburn, 6-2,6-4
Simon Boyce/Tyler Lyon-St. Edward's defeated Stefan Borg/Omar Laalej-Drury, 6-3,3-6,1-0(11-9)
Eric Rubens/Brent Molden-UC San Diego defeated Michael Andreo/Nico Overkemping-Valdosta State, 3-6,6-4,1-0(10-7)
Lucas Labitsch/Harsh Sharma-Kutztown defeated Robert Jendelund/Taavo Roos-Armstrong Atlantic (2), 4-6,6-4,1-0(10-7)
Fifth Place Playoff
Robert Jendelund/Taavo Roos defeated Andrew Plum/Rutger Vliengenburg, 7-6(5),6-7(8),1-0(8)
Seventh Place Playoff
Stefan Borg/Omar Laalej defeated Michael Andreo/Nico Overkemping, 3-6,6-3,1-0(9)

Women
SINGLES
Finals
Julia Ustyuzhanina (1) defated Suzanna Cavalcante, 6-4,6-0
Third Place Playoff
Iulila Stupak (1) over Victoria Weltz, walkover
Semifinals
Suzanna Cavalcante defeated Iulila Stupak (1), 6-0,2-6,6-3
Julia Ustyuzhanina (2) defeated Victoria Weltz, 6-0,6-3
Quarterfinals
Iulila Stupak/Armstrong Atlantic (1) defeated Sue Rossano/Northwood, 6-1,6-2
Suzanna Cavalcante/West Florida defeated Kersin Kloeffer/Kutztown, 6-2,6-2
Victoria Weltz/Lynn defated Gena Lindsay/NW Missouri State, 6-2,6-2
Julia Ustyuzhanina/BYU-Hawaii (2) defeated Dasha Segenchuk/East Central, 6-1,6-0
Fifth Place Playoff
Sue Rossano defeated Segenchuk, 6-3,6-0
Seventh Place Playoff
Gena Lindsay over Kersin Kloeffer, walkover
DOUBLES
Finals
Julia Ustyuuzhanina/Tetyana Bula (2) defeated Luisa Cowper/Iuliia Stupak (1), 4-6,7-6(6),1-0(8)
Third Place Playoff
Ildiko Csordas/Ana Maria Zuleta defeated Annika Biro/Anne Corten, 6-2,7-5
Semifinals
Luisa Cowper/Iuliia Stupak (1) defeated Ildiko Csordas/Ana Maria Zuleta, 6-2,6-3
Julia Ustyuuzhanina/Tetyana Bula (2) defeated Annika Biro/Anne Corten, 6-2,6-7(4),1-0(6)
Quarterfinals (First Round)
Luisa Cowper/Iuliia Stupak-Armstrong Atlantic (1) defeated Inga Chilingaryan/Katie Anderson-California (PA), 6-0,6-0
Ildiko Csordas/Ana Maria Zuleta-Barry defeated Holly Lindloff/Lana Pavlin-Abilene Christian, 6-4,6-0
Annika Biro/Anne Corten-Valdosta State defeated Gena Lindsay/Erica Ramirez-Northwest Missouri State, 7-6(3),6-1
Julia Ustyuzhanina/Tetyana Bula-BYU-Hawaii (2) defeated Leila Salek/Marissa Muchow-Ferris State, 4-6,6-4,1-0(10-7)
Fifth Place Playoff
Leila Salek/Marissa Muchow defeated Holly Lindloff/Lana Pavlin, 6-3,6-2
Seventh Place Playoff
Inga Chilingaryan/Katie Anderson defeated Gena Lindsay/Erica Ramirez, 6-2,1-6,10-8

 
Back To 2005 ITA Small College Championships Page





TENNIS BOOKSTORE




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print










The Latest News at Tennis Week













Return to:
College And Junior
Tennis Homepage