ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Florida Gulf Coast University - Fort Myers, Florida
October 12-15, 2006

NCAA DIVISION II


Men
SINGLES
Finals
Teddy Mebounow/Northwood University (2) defeated Stefan Dumitrescu/USC Upstate (1), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Lorenzo Cava over Leos Jelinek by default
Semifinals
Stefan Dumitrescu (1) defeated Leos Jelinek, 6-3,6-1
Teddy Mebounow (2) defeated Lorenzo Cava, 7-6,6-4
Quarterfinals (First Round)
Stefan Dumitrescu/USC Upstate (1) defeated Julien Carsuzza/Lynn University, 2-6,7-5,7-6(3)
Leos Jelinek/Valdosta State defeated Alex Kacamakis/Southwest Baptist, 6-3,6-1
Lorenzo Cava/Lynn University defeated Henry Estrella/Incarnate Word, 7-6(5),6-2
Teddy Mebounow/Northwood University (2) defeated Wojciech Stuchlik/Queens College, 4-6,6-4,6-3
Fifth Place Playoff
Julien Carsuzza defeated Wojciech Stuchlik, 6-2,6-2
Seventh Place Playoff
Henry Estrella defeated Alex Kacamakis, 4-6,6-2,7-6(5)
DOUBLES
Finals
Dennis Riegraf/Julien Carsuzaa defeated Brett Emerson/Zach Dillard (2), 7-5,4-6,10-6
Third Place Playoff
Nikolas Overkemping/Joerg Ekkenga over Teddy Mebounow/Marius Broek (1), walkover
Semifinals
Dennis Riegraf/Julien Carsuzaa defeated Teddy Mebounow/Marius Broek (1), 6-3,6-3
Brett Emerson/Zach Dillard (2) defeated Nikolas Overkemping/Joerg Ekkenga, 7-5,6-4
Quarterfinals (First Round)
Teddy Mebounow/Marius Broek-Northwood (1) defeated Joakim Karlsson/Andrew Ivarsson-Lander, 6-4,7-6(3)
Dennis Riegraf/Julien Carsuzaa-Lynn University defeated Santiago Baquerizo/Lukas Labitsch-Kutztown, 2-6,6-2,10-8
Nikolas Overkemping/Joerg Ekkenga-Valdosta State defeated Taavo Roos/Davor Zink-Armstrong Atlantic State, 6-1,6-2
Brett Emerson/Zach Dillard-Midwestern State (2) defeated Chris Smith/Jake Saulsbury-Northwest Missouri State, 7-6(4),6-4
Fifth Place Playoff
Santiago Baquerizo/Lukas Labitsch defeated Chris Smith/Jake Saulsbury, 6-1,6-2
Seventh Place Playoff
Taavo Roos/Davor Zink defeated Joakim Karlsson/Andrew Ivarsson, 6-1,3-6,10-7

Women
SINGLES
Finals
Iuliia Stupak defeated Iuliia Stupak, 6-4,6-0
Third Place Playoff
Julia Ustyuzhanina defeated Alexandra Schunk, 5-7,6-3,6-2
Semifinals
Iuliia Stupak defeated Alexandra Schunk, 6-0,6-3
Tammy Kevey defeated Julia Ustyuzhanina, 6-4,6-1
Quarterfinals (First Round)
Iuliia Stupak/Armstrong Atlantic State defeated Mouna Sabri/Drury, 6-0,6-0
Alexandra Schunk/Lynn University defeated Dasha Segenchuck/East Central University, 6-3,6-2
Tammy Kevey/West Florida defeated Inga Chilingaryan/California University of PA, 6-3,7-6(5)
Julia Ustyuzhanina/BYU-Hawaii defeated Marcela Bayon/Emporia State, 6-1,6-0
Fifth Place Playoff
Dasha Segenchuck defeated Inga Chilingaryan, 6-3,7-5
Seventh Place Playoff
Mouna Sabri defeated Marcela Bayon, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Tammy Kevey/Mandy Septoe defeated Julia Chergova/Anna Redecsi, 6-4,6-2
Third Place Playoff
Julia Ustyzhanina/Ramona Husaru-BYU-Hawaii (1) defeated Inga Chilingaryan/Yumi Matsuto, 6-3,4-6,10-5
Semifinals
Tammy Kevey/Mandy Septoe defeated Julia Ustyzhanina/Ramona Husaru-BYU-Hawaii (1), 6-4,4-6,10-6
Julia Chergova/Anna Redecsi defeated Inga Chilingaryan/Yumi Matsuto, 6-3,7-5
Quarterfinals (First Round)
Julia Ustyzhanina/Ramona Husaru-BYU-Hawaii (1) defeated Simona Stoica/Amanda Stone-Northeastern State, 6-2,7-6(7)
Tammy Kevey/Mandy Septoe-West Florida defeated Natalie Villaflor/Lacey Luina-Emporia State, 6-0,6-4
Julia Chergova/Anna Redecsi-Clayton State defeated Amal Basha/Marissa Muchow-Ferris State, 7-5,4-6,10-4
Inga Chilingaryan/Yumi Matsuto-California University of Pennsylvania defeated Alexandra Schunk/Victoria Weltz-Lynn University, 6-3,6-4
Fifth Place Playoff
Alexandra Schunk/Victoria Weltz defeated Natalie Villaflor/Lacey Luina, 6-3,6-0
Seventh Place Playoff
Amal Basha/Marissa Muchow defeated Simona Stoica/Amanda Stone, 7-5,3-6,10-7

 
Back To 2006 ITA Small College Championships Page







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






Sports Psych Handbook
See a review of this book
















Check Out
TENNIS WEEK











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage