ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Florida Gulf Coast University - Fort Myers, Florida
October 12-15, 2006

NCAA DIVISION III


Men
SINGLES
Finals
Mike Starr defeated Michael Goodwin (1), 6-3,3-6,6-3
Third Place Playoff
John Watts defeated Alex Scott, 6-1,6-0
Semifinals
Michael Goodwin (1) defeated John Watts, 6-3,3-6,6-1
Mike Starr defeated Alex Scott, 6-2,6-3
Quarterfinals (First Round)
Michael Goodwin/Emory University (1) defeated Mikhail Gurevich/NYU, 6-0,6-3
John Watts/Washington University defeated Phalkun Mam/Whitman College, 2-6,6-1,6-3
Mike Starr/Claremont-Mudd-Scripps defeated John James/Mary Washington, 6-0,6-3
Alex Scott/Middlebury College defeated Jesse Brauer/Gustavus Adolphus (2), 6-4,6-2
Fifth Place Playoff
Phalkun Mam defeated John James, 6-3,7-5
Seventh Place Playoff
Jesse Brauer defeated Mikhail Gurevich, 4-6,6-4,6-3

DOUBLES
Finals
William Ellison/David Oehm defeated Eric White/Daniel Quinones, 6-2,4-6,10-7
Third Place Playoff
Mike Burdakin/Charlie Paukert defeated Evan Webeler/Scott Swanson, 6-3,6-0
Semifinals
William Ellison/David Oehm defeated Evan Webeler/Scott Swanson, 6-2,6-2
Eric White/Daniel Quinones defeated Mike Burdakin/Charlie Paukert, 7-5,7-5
Quarterfinals (First Round)
Evan Webeler/Scott Swanson-DePauw defeated Alex Scott/George Mayer-Middlebury College (1), 6-3,3-6,10-2
William Ellison/David Oehm-Claremont-Mudd-Scripps defeated Thanos Kantarelis/Eric Hansen-University of Rochester, 7-6(6),6-4
Eric White/Daniel Quinones-Mary Hardin-Baylor defeated James Muliawan/Nikola Ljubjoa-Carnegie Mellon, 6-1,6-4
Mike Burdakin/Charlie Paukert-Gustavus Adolphus defeated Michael Goodwin/Michael Kaufman-Emory University (2), 7-6(6),4-6,10-8
Fifth Place Playoff
Alex Scott/George Mayer defeated Michael Goodwin/Michael Kaufman, 6-2,6-4
Seventh Place Playoff
James Muliawan/Nikola Ljubjoa defeated Thanos Kantarelis/Eric Hansen, 7-6(4),7-6(2)

Women
SINGLES
Finals
Elizabeth Bondi (1) defeated Gabriela Carvalho (2), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Amy Staloch defeated Richelle Marasigan, 6-3,6-3
Semifinals
Elizabeth Bondi (1) defeated Amy Staloch, 6-2,6-1
Gabriela Carvalho (2) defeated Richelle Marasigan, 6-2,6-0
Quarterfinals (First Round)
Elizabeth Bondi/DePauw University (1) defeated Jackie Shtemberg/College of New Jersey, 6-2,6-0
Amy Staloch/Carnegie Mellon defeated Molly Fiala/Coe College, 6-1,6-2
Richelle Marasigan/Emory University defeated Siobhan Finicane/Pomona-Pitzer, 0-6,6-3,6-2
Gabriela Carvalho/University of the South (2) defeated Becca Johnson/Linfield College, 6-1,6-1
Fifth Place Playoff
Siobhan Finicane defeated Jackie Shtemberg, 7-6(5),6-3
Seventh Place Playoff
Molly Fiala defeated Becca Johnson, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Elizabeth Bondi/Amrita Padda (1) defeated Laura Fanjoy/Gabriela Carvalho, 6-3,2-6,10-6
Third Place Playoff
Mona Iyer/Amy Staloch (2) defeated Amanda Sta. Romana/Elizca Buys, 6-3,6-1
Semifinals
Elizabeth Bondi/Amrita Padda (1) defeated Amanda Sta. Romana/Elizca Buys, 6-3,2-6,10-6
Laura Fanjoy/Gabriela Carvalho defeated Mona Iyer/Amy Staloch (2), 7-6,6-3
Quarterfinals (First Round)
Elizabeth Bondi/Amrita Padda-DePauw University (1) defeated Stephanie Hammond/Lisa Steckmest-Claremont-Mudd Scripps, 6-3,5-7,10-7
Amanda Sta. Romana/Elizca Buys-Carthage College defeated Sonya Reynolds/Sara Sargent-Swarthmore College, 7-5,6-1
Laura Fanjoy/Gabriela Carvalho-University of the South defeated Cayleigh Simpson/Renae Wright-Trinity (TX), 6-3,6-1
Mona Iyer/Amy Staloch-Carnegie Mellon (2) defeated Jackie Shtemberg/Christina Contrafatto-College of New Jersey, 5-7,7-6(5),13-11
Fifth Place Playoff
Jackie Shtemberg/Christina Contrafatto defeated Sonya Reynolds/Sara Sargent, 6-7(3),6-2,10-7
Seventh Place Playoff
Stephanie Hammond/Lisa Steckmest defeated Cayleigh Simpson/Renae Wright, 6-4,6-1

 
Back To 2006 ITA Small College Championships Page







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






Sports Psych Handbook
See a review of this book
















Check Out
TENNIS WEEK











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage