ITA SMALL COLLEGE CHAMPIONSHIPS
Florida Gulf Coast University - Fort Myers, Florida
October 12-15, 2006

JUNIOR COLLEGE


Men
SINGLES
Finals
Paul Fitzgerald defeated Manuel Carette (1), 6-7(3),6-2,7-5
Third Place Playoff
Brian Ly over Mohammed Niaki (2) by default
Semifinals
Manuel Carette (1) defeated Brian Ly, 6-2,6-1
Paul Fitzgerald defeated Mohammed Niaki (2), 7-6,6-2
Quarterfinals (First Round)
Manuel Carette/Collin County CC (1) defeated Jayraj Jadeja/Abraham Baldwin Agricutural College, 6-2,6-2
Brian Ly/Barton County CC defeated Cameron Bernd/Santa Rosa JC, 6-3,6-2
Paul Fitzgerald/Abraham Baldwin Agricultural College defeated Jose Pablo Arizpe/Laredo CC, 6-3,6-2
Mohammed Niaki/College of the Desert (2) defeated Richard Filkuka/Cowley College, 7-5,6-0
Fifth Place Playoff
Jayraj Jadeja defeated Richard Filkuka, 4-6,7-6(6),6-3
Seventh Place Playoff
Jose Pablo Arizpe defeated Cameron Bernd, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Nahom Serekeberhan/Jorge Vazquez (1) defeated Zach Frisch/Quinton Peterson-Paul (2), 7-6,3-6,10-4
Third Place Playoff
Brian Ly/Noe Losmozos over Paul Fitzgerald/Jayraj Jadeja, walkover
Semifinals
Nahom Serekeberhan/Jorge Vazquez (1) defeated Brian Ly/Noe Losmozos, 6-3,4-6,10-7
Zach Frisch/Quinton Peterson-Paul (2) defeated Paul Fitzgerald/Jayraj Jadeja, 6-4,4-4 retired/injured
Quarterfinals (First Round)
Nahom Serekeberhan/Jorge Vazquez-Tyler JC (1) defeated Matt Fortune/Ignacio Lucero-Fresno City College, 6-0,6-3
Brian Ly/Noe Losmozos -Barton County CC defeated Jose Pablo Arizpe/Laurent Croize-Laredo CC, 4-6,6-4,10-4
Paul Fitzgerald/Jayraj Jadeja-Abraham Baldwin Agricultural College defeated Walter Lima/Oliver Fabre-Ventura College, 7-5,6-1
Zach Frisch/Quinton Peterson-Paul-Johnson County CC (2) defeated Morgan Holladay/Aaron Knepper-Central Alabama CC, 7-5,6-3
Fifth Place Playoff
Jose Pablo Arizpe/Laurent Croize defeated Walter Lima/Oliver Fabre, 6-0,4-6,10-8
Seventh Place Playoff
Matt Fortune/Ignacio Lucero defeated Morgan Holladay/Aaron Knepper, 6-2,6-7(4),10-6

Women
SINGLES
Finals
Kasia Siwosz defeated Kasia Siwosz, 6-4,6-0
Third Place Playoff
Kalei Gora defeated Sierra Woolery, 6-4,6-1
Semifinals
Hirokoa Nishikawa (1) defeated Sierra Woolery, 6-0,6-1
Kasia Siwosz defeated Kalei Gora, 7-5,6-1
Quarterfinals (First Round)
Hirokoa Nishikawa/Hillsborough CC (1) defeated Hanane Toumi/Cowley College, 6-4,6-1
Sierra Woolery/Meridian CC defeated Jessica Miller/Sierra College, 6-0,6-1
Kasia Siwosz/Cowley College defeated Anabel Sanchez/Riverside CC, 6-1,6-1
Kalei Gora/Lee College defeated Mizuho Nishimura/Hillsborough CC, 6-3,6-4
Fifth Place Playoff
Hanane Toumi defeated Mizuho Nishimura, 6-0,6-3
Seventh Place Playoff
Anabel Sanchez defeated Anabel Sanchez, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Hiroko Nishikawa/Mizuho Nishimura (2) defeated Hanane Toumi/Kasia Siwosz, 6-3,6-4
Third Place Playoff
Marija Djuran/Krystle Ozols defeated Sierra Woolery/Alycia LeMerle, 6-1,5-7,11-9
Semifinals
Hanane Toumi/Kasia Siwosz-Cowley College defeated Sierra Woolery/Alycia LeMerle, 6-1,6-1
Hiroko Nishikawa/Mizuho Nishimura (2) defeated Marija Djuran/Krystle Ozols, 6-3,6-2
Quarterfinals (First Round)
Hanane Toumi/Kasia Siwosz-Cowley College defeated Kalei Gora/Jordan McCombs-Lee College (1), 6-4,6-3
Sierra Woolery/Alycia LeMerle-Meridian CC defeated Andrea Collomb/Michelle Gray-Ventura CC, 6-0,6-2
Marija Djuran/Krystle Ozols-Itawamba CC defeated Alex Siemens/Meghan Scott-Fresno City College, 7-6(2),6-4
Hiroko Nishikawa/Mizuho Nishimura-Hillsborough CC (2) defeated Rachel Anders/Manuela Santos-Tyler JC, 6-0,6-1
Fifth Place Playoff
Kalei Gora/Jordan McCombs defeated Rachel Anders/Manuela Santos, 6-2,0-6,10-6
Seventh Place Playoff
Andrea Collomb/Michelle Gray defeated Alex Siemens/Meghan Scott, 6-7(2),6-4,10-6

 
Back To 2006 ITA Small College Championships Page







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






Sports Psych Handbook
See a review of this book
















Check Out
TENNIS WEEK











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage