WEEK ONE

EAST-NATIONAL AMATEUR CHAMPIONSHIPS
Tressel Municipal Tennis Center - Pittsburgh, Pennsylvania - July 2-6

Men
SINGLES
Finals-David Loewenthal (1) defeated Thomas Dennis (6), 6-2,6-2
Semifinals-David Lowenthal (1) defeated Joey Atas (3), 6-1,7-6(2); Thomas Dennis (6) over Jonathan Stokke (2), withdrew/injured
Quarterfinals-David Lowenthal (1) defeated Zack Hood, 6-0,6-2; Joey Atas (3) defeated Chris McCoy, 6-3,6-3; Thomas Dennis (6) defeated Andre Iriarte (4), 6-2,4-1 retired/injured; Jonathan Stokke (2) defeated Bryon Weinberg, 6-2,6-1
Consolation Finals-Artie Peller defeated John Nichols, 7-5,6-1
DOUBLES
Finals-Houghton/Kochanski defeated Koutznetsov/McCoy, 10-5
Semifinals-Koutznetsov/McCoy defeated Schermer/Warren, 10-4; Houghton/Kochanski over Crowell/Stokke (2), withdrew/injured
Quarterfinals-Schermer/Warren over Lowenthal/Simpson (1), withdrew/injured; Koutznetsov/McCoy defeate Esler/Weaver, 10-8; Houghton/Kochanski defeated Green?Nisar, 10-4; Crowell/Stokke (2) defeated Durkin/Rogers, 10-1
Women
SINGLES
Finals-Jackie Carleton (1) defeated Jessica Johnson (2), 6-3,6-2
Semifinals-Jackie Carleton (1) defeated Kelly Baritot (3), 6-1,6-2; Jessica Johnson (2) defeated Sadhaf Pervez (4), 6-2,6-7(5),10-8
Quarterfinals-Jackie Carleton (1) defeated Kristin Koenig (6), 6-3,6-2; Kelly Baritot (3) defeated Kellie Schmitt, 6-4,6-2; Sadhaf Pervez (4) defeated Margie Zesinger, 6-0,-60; Jessica Johnson (2) defeated Diana Stein, 6-3,6-2
Consolation Finals-Lyndsay Shosho defeated Colleen Speaker, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Johnson/Mitina defeated Riske/Schmitt, 10-2
Semifinals-Riske/Schmitt defeated Brown/Zesinger, 10-8; Johnson/Mitina over Bowen/Pervez (2), withdrew/injured
Quarterfinals-Riske/Schmitt defeated Koening/Shosho (1), 10-7; Brown/Zesinger dcfeated Hughes/Paparella, 10-4; Johnson/Mitina defeated Reidenger/Stein, 10-2; Bowen/Pervez (2) defeated Borza/Williams, 10-5

MIDWEST
University of Michigan at Ann Arbor - July 6-9

Men
SINGLES
Finals-Sean Kelleher (1) -- pictured right -- over Geoffrey Russell (2), withdrew
Semifinals-Sean Kelleher (1) defeated Jeff Kader (5), 6-2,6-3; Geoffrey Russell (2) defeated Travis Triplett, 6-4,6-7(4),10-8
Quarterfinals-Sean Kelleher (1) defeated Blake Willmarth, 6-2,6-1; Jeff Kader (5) defeated Andrew Formanczyk (3), 6-4,6-2; Travis Trippett defeated Michael MacVay, 6-2,6-2; Geoffrey Russell (2) defeated Colin Foster, 6-2,6-3
Consolation Finals-David Lynn defeated Todd Wojtkowski, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals-Jeff Kader/Sean Kelleher (1) defeated Andrew Formanczyk/Anthony Stefani (2), 8-2
Semifinals-Jeff Kader/Sean Kelleher (1) defeated Adam Bordow/Travis Triplett, 8-4; Andrew Formanczyk/Anthony Stefani (2) defeated Josh Efros/Geoff Wagner, 9-7
Quarterfinals-Jeff Kader/Sean Kelleher (1) defeated John Berschback/Michael Case, 8-1; Adam Bordow/Travis Triplett defeated David Lynn/Carlos Rincon, 8-1; Josh Efros/Geoff Wagner defeated Michael MacVay/John Seyferth, 8-6; Andrew Formanczyk/Anthony Stefani (2) defeated Michael Findling/Daniel Grupp, 8-6
Women
SINGLES
Finals-Emily Marker (5-8) defeated Amy Trefethen (5-8), 6-3,7-6(2)
Semifinals-Amy Trefethen (5-8) defeated Sadhaf Pervez (5-8), 6-3,6-3; Emily Marker (5-8) defeated Jill Buckley, 6-4,7-5
Quarterfinals-Sadhaf Pervez (5-8) defeated Tiffany Eldov, 6-1,6-0; Amy Trefethen (5-8) defeated Lisa D'Amelio (3), 6-4,6-3; Jilly Buckley defeated Kavitha Tipirneni (4), 6-4,7-6; Emily Marker (5) defeated Dora Vastag (2), 6-1,6-2
Consolation Finals-Chelsea Glynn vs. Megan Racette, not available
DOUBLES
Finals-Emily Marker/Kavitha Tipireni (3) defeated Jill Buckley/Amy Trefethen (2), 8-4
Semifinals-Emily Marker/Kavitha Tipireni (3) defeated Lila Cehajic/Eldina Fazlic, 8-4; Jill Buckley/Amy Trefethen (2) defeated Chelsea Glynn/Megan Racette, 8-3
Quarterfinals-Leila Cehajic/Eldina Fazlic defeated Kendra Lisa D'Amelio, 8-3; Emily Marker/Kavitha Tipireni (3) defeated Ken Thompson/Dora Vastag, 8-3; Chelsea Glynn/Megan Racette defeated Shelley Brady/Caroline Lay, 8-1; Jill Buckley/Amy Tefethen (2) defeated Alise Cogger/Shana McElroy, 8-0

SOUTHEAST
Florida State University - Tallahassee, Florida - July 6-9

Men
SINGLES
Finals-Chris Henderson defeated Ryan Sherry, 6-1,6-1
Semifinals-Ryan Sherry defeated Jimmy Fairbanks, 6-2,6-2; Chris Henderson defeated Chris McDonald, 4-6,6-4,1-0(2)
Quarterfinals-Ryan Sherry defeated Will Moseley, 6-4,6-0; Jimmy Fairbanks defeated Scott Blackmon, 6-4,6-3; Chris Henderson defeated Pfungua Mahefu, 1-6,6-2,1-0(5); Chris McDonald defeated Alex Herrera, 6-4,7-6(5)
Consolation Finals-Andrew Stubbs defeated Michael Hailey, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals-McDonald/Sherry defeated Hailey/Armstrong, 8-5
Semifinals-Hailey/Armstrong defeated Herrera/Blum, 8-6; McDonald/Sherry defeated Groslimond/Groslimond, 9-7
Quarterfinals-Hailey/Armstrong defeated Harris/Fairbanks, 8-6; Herrera/Blum defeated Acosta/Long, 8-3; Groslimond/Groslimond defeated Sato/West, 8-3; McDonald/Sherry defeated Taylor/Stopa, 8-0
Women
SINGLES
Finals-Jamie Peisel defeated Susie Abromeit, 6-4,6-1
Semifinals-Susie Abromeit defeated Krissy Stubbs, 6-0,4-6,1-0(4); Jamie Peisel defeated Marie Craig, 6-1,6-3
Quarterfinals-Krissy Stubbs defeated Natalie Tirapelli, 6-0,6-0; Susie Abromeit defeated Jessica Ferguson, 6-0,6-1; Marie Craig defeated Rosemary Younger, 6-4,6-2; Jamie Peisel defeated Lindsay Bryan. 6-3,6-0
Consolation Finals-Younger defeated Parker, 6-1,6-1

SOUTHWEST
McMurray University - Abilene, Texas - July 6-9

Cancelled due to rain

WEST
Mission Viejo Country Club - Mission Viejo, California - July 6-8

Men
SINGLES
Finals-Malcolm Swan defeated Pat Buchanan (1), 6-2,6-4
Semifinals-Pat Buchanan (1) defeated Jocek Wolicki, 6-2,6-1; Malcolm Swan defeated Aaron Badart, 6-0,2-0 retired
Quarterfinals-Pat Buchanan (1) defeated Arif Hasson, 6-3,6-1; Jocek Wolicki defeated Leo Basica, 6-2,6-1; Aaron Badart defeated Brian Morton (3), 6-3,6-1; Malcolm Swan defeated Mike Placek (2), 6-1,6-2
Consolation Finals-Daniel Tontz defeated Nicolay Nesterov, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Nabity/Wolicki defeated Morton/Van Linge, 7-6,6-4
Semifinals-Morton/Van Linge defeated Mark/Efstathiou, 6-2,6-2; Nabity/Wolicki defeated Nelson/Naffa, 4-6,6-4,10-6
Quarterfinals-Morton/Van Linge defeated Nesterov/Swan, 7-5,6-0; Mark/Efstathiou over Buchanan/McQuaid by default; Nabity/Wolicki defeated Hasan/Lippert, 7-6,6-7,10-8; Nelson/Naffa defeated Curro/Chairez, 6-4,6-4
Women
SINGLES
Finals-Nicole Schneider defeated Samantha Waller, 4-6,6-2,10-8
Semifinals-Samantha Waller defeated Kelly Perry (5-8); Nicole Schneider defeated Kari Olsen, 6-4,6-4
Quarterfinals-Samantha Waller defeated Stephanie Berg, 6-2,6-2; Kelly Perry (5-8) defeated Amy Trankino, 7-5,6-0; Nicole Schnider defeated Megan Marton, 6-4,1-6,10-6; Kari Olsen defeated Joanna Kao, 6-4,7-6
Consolation Finals-Erin Ivey defeated Kristi Randano, 6-7,7-6,10-4
DOUBLES
Finals-Oswald/Richardson defeated Schnieder/Williamson, 7-5,6-2
Semifinals-Oswald/Richardson defeated Randano/Butterbaugh, 6-1,6-1; Schneider/Williamson defeated Gilmore/Corona, 6-1,6-1
Quarterfinals-Oswald/Richardson over Welsh/TBA by default; Randano/Butterbaugh defeated Waller/Thompson, 4-6,6-4,10-8; Schneider/Williamson defeated Schneider/Williamson, 6-4,4-6,10-8; Gilmore/Corona over Ivey/Trankino by default

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2002 ITA Summer Circuit Directory


CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!


















The Latest News at Tennis Week





Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google