WEEK FOUR

INFORMATION ON TRANSPORTATION EXPENSES

EAST - William & Mary - July 26-29
Men
SINGLES
Finals
Rylan Rizza (2) -- pictured right -- defeated Chris Brown (4), 6-4,6-7(5),1-0(8)
Semifinals
Chris Brown (4) defeated Stephen Rozek, 6-2,6-3
Rylan Rizza (2) defeated Joey Atas, 6-3,7-5
Quarterfinals
Stephen Rozek/Virginia defeated Austin Kim/Washington & Lee, 6-4,6-3
Chris Brown/Duke defeated Brian Marsden/Trinity, 6-4,6-0
Joey Atas/Ohio State defeated Nick Meythaler/Virginia, 6-3,7-5
Ryland Rizza/Virginia (1) defeated Joe Cariello, 6-2,6-2
Consolation Finals
Michael Downing over Kirill Azoutsev by default
DOUBLES
Finals
Wilkens/Brown defeated Rozik/Downing, 8-6
Semifinals
Wilkins/Brown over Downing/Morrison by default
Rozek/Downing defeated Mabray/Marsden, 8-6
Quarterfinals (First Round)
Wilkins/Brown defeated Azoutsev/Grover, 8-6
Downing/Morrison defeated Kim/Snead, 8-6
Mabray/Marsden defeated Simonette/Werzel, 8-5
Rozek/Downing defeated Cory/Schwetzer, 8-5
Women
SINGLES
Finals
Amanda Fish (3) defeated Caroline Hammond, 6-1,6-0
Semifinals
Amanda Fish (3) defeated Jessica Johnson (1), 7-6(3),7-6(4)
Caroline Hammond over Alison Hashmall (4) by default
Quarterfinals
Jessica Johnson/Marshall (1) defeated Anat Elazari/Virginia Tech, 6-0,6-1
Amanda Fish/Vanderbilt (3) defeated Lara Mauer/Kentucky, 6-3,6-1
Alison Hashmall/Princeton (4) defeated Lille Neudie/Marshall, 7-6(8),3-6,1-0(9)
Caroline Hammond/Virginia defeated Rankin Williams/Princeton, 6-1,4-6,1-0(4)
Consolation Finals
Joanna Roth -- pictured right -- defeated Kristen Carlin, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Johnson/Skalsky defeated Srinath/Maurer, 8-2
Semifinals
Srinath/Maurer defeated Powel/Patterson, 8-2
Johnson/Skalsky defeated Pasternak/deGuzman, 8-2
Quarterfinals
Srinauth/Maurer defeated Fish/Pratzel, 8-3
Powel/Patterson defeated James/Hammond, 8-6
Pasternak/deGuzman over Nzudie/Williams by default
Johnson/Skalsky defeated Elazari/Kramer, 9-8

SOUTHEAST - UNC-Greensboro - July 25-28
Men
SINGLES
Finals
John Isner (4) -- pictured right -- defeated Derrick Spice (1), 7-6,2-6,7-6(8)
Semifinals
Derrick Spice (1) defeated Jonathan Janda (8), 6-4,6-0
John Isner (4) defeated Brett Ross (5), 6-2,6-4
Quarterfinals
Derrick Spice/Elyria, OH (1) defeated Damon Martin/Fort Mill, SC (11), 6-3,6-1
Jonathan Janda/Shelby, NC (8) defeated Dennis Myers/Charlotte, NC (12), 6-4,7-6(2)
John Isner/Greensboro, NC (4) defeated W. Brad Pomeroy/Asheville, NC (6), 6-4,6-2
Brett Ross/Roswell, GA (5) defeated Greg Sossaman/Memphis, TN (2), 6-3,6-3
Consolation Finals
Jonathan Leslie defeated John Hangsterfer, 6-4,7-5
DOUBLES
Finals
RJ Murray/Andrew Simpson (2) defeated Jonathan Janda/W. Brad Pomeroy (3), 8-6
Semifinals
Jonathan Janda/W. Brad Pomeroy (3) over Brett Ross/Derrick Spice (1), withdrew/injured
RJ Murray/Andrew Simpson (2) defeated John Griffee/Greg Sossaman (4), 9-7
Quarterfinals
Brett Ross/Derrick Spice (1) defeated John Gamble/John Hangstefer, 8-4
Jonathan Janda/W. Brad Pomeroy (3) defeated Ashok Ramachandra/Michael Reynolds, 8-3
John Griffee/Greg Sossaman (4) defeated Greg Maarschalk/Moutray McLaren, 8-5
RJ Murray/Andrew Simpson (2) defeated Jason Steinhorn/David Stone, 8-4
Consolation Finals
Brad Clinard/Michael Suriak defeated Nicholas Hudson/Jonathan Leslie, 8-5
Women
SINGLES
Finals
Helene Stephens (2) defeated Rachel Sackmaster, 2-6,6-3,7-6(5)
Semifinals
Rachel Sackmaster defeated Aimee Smith (1), 6-4,6-1
Helene Stephens (2) defeated Bonnie Baird (4), 6-4,6-2
Quarterfinals
Aimee Smith/Norcross, GA (1) defeated Emily Wade/Raleigh, NC, 6-1,6-2
Rachel Sackmaster/Alpharetta, GA defeated Daisy Ames/New York, NY (3), 6-4,6-1
Bonnie Baird/Raleigh, NC (4) defeated Courtney Bartlett/Marietta, GA, 6-4,6-0
Helene Stephens/Hilton Head, SC (2) defeated Jessica Giuggili, 6-1,6-1
Consolation Finals
Heather Reynolds defeated Lisa Suggs, 7-5,3-6,7-6(8)
DOUBLES
Finals
Karin Coetzee/Aimee Smith (1) defeated Bonnie Baird/Julia Roach, 8-2
Semifinals (First Round)
Karin Coetzee/Aimee Smith (1) defeated Jessica Giuggili/Ashley Globerman, 8-0
Bonnie Baird/Julia Roach defeated Catherine Allen/Rebekah Thomas, 8-4

MIDWEST - Indiana University - July 26-29
Men
SINGLES
Finals
Ryan Berger over Avery Ticer (1-4), withdrew
Semifinals
Ryan Berger defeated Joe Epkey, 6-4,6-0
Avery Ticer (1-4) defeated Chris Gonyer (1-4), 6-3,6-2
Quarterfinals
Joe Epkey/Southern Indiana defeated Jeff Schectman/Highland Park), 6-3,6-2
Ryan Berger/Penn State defeated Justin Gaard/Montana State (5-8), 6-4,6-3
Chris Gonyer/Virginia (1-4) defeated Brian Slack/IUPUI, 6-3,6-0
Avery Ticer/Minnesota (1-4) defeated Ryan Recht/Indiana (5-8), 6-4,6-4
Consolation Finals
Matt Laramore defeated Josh Heeg, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Green/Wilson defeated Lackey/Pauluhn, 8-2
Semifinals
Green/Wilson defeated Altenau/Khoury, 8-6
Lackey/Pauluhn defeated McLeod/Yasuda, 8-2
Quarterfinals
Green/Wilson defeated Berger/Tran, 8-3
Altenau/Khoury over Slack/Mas, withdrew
McLeod/Yasuda over Gaard/Ticer, withdrew
Lackey/Pauluhn defeated Laramore/Recht, 8-6
Women
SINGLES
Finals
Erika Fisk (5-8) defeated Linda Tran (1-4), 7-5,4-6,1-0(5)
Semifinals
Erika Fisk (5-8) defeated Dora Vastag (1-4), 6-2,1-6,1-0(11)
Linda Tran (1-4) defeated Lyndsay Martin (5-8), 7-5,6-3
Quarterfinals
Dora Vastag/Indiana (1-4) defeated Lauren Clary/Xavier (5-8), 6-1,6-2
Erika Fisk/Ohio State (5-8) defeated Kristina Stastny/Notre Dame (1-4), 6-7,6-3,1-0(7)
Linda Tran/Indiana (1-4) defeated Annie Menees/Vanderbilt (5-8), 7-6,6-4
Lyndsay Martin/Wisconsin (5-8) defeated Gretchen Haynor/Purdue (1-4), 7-6,3-6,1-0(10)
Consolation Finals
Casady Pruitt defeated Sarah Dukeman, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Menees/Stastny defeated Schlukebir/Tran, 8-6
Semifinals
Schlukebir/Tran defeated Saruta/Vastag, 8-0
Menees/Stastny defeated Goldstein/Streifler, 8-5
Quarterfinals
Schlukebir/Tran defeated Nusslock/Salamone, 8-0
Saruta/Vastag defeated Holmes/Nishimura, 8-2
Goldstein/Streifler defeated Clary/Clary, 8-5
Menees/Stastny defeated Caiati/Martin, 8-5

SOUTHWEST - Baylor University - July 27-30
Men
SINGLES
Finals
Jordan Freitas (2) defeated Jamie Friedland -- pictured right -- 7-5,6-2
Semifinals
Jamie Friedland defeated John Nallon (1), 6-1,6-2
Jordan Freitas (2) defeated Neil Kenner (6), 6-1,7-6
Quarterfinals
John Nallon/Texas A&M (1) defeated Jason Beren/Harvard (8), 1-6,6-3,10-7
Jamie Friedland/Northwestern defeated Will Clinton/Texas (3), 3-6,6-1,10-8
Neil Kenner/UNA (6) defeated Brandon Davis/UNA (4), 5-7,6-1,10-6
Jordan Freitas/Tyler JC (2) defeated Henry So/UCO (7), 7-6,1-6,10-6
Consolation Finals
Andy Mack defeated Aneal Vallurupalli, 6-2,4-6,10-4
DOUBLES
Finals
Tommy Garrison/Matt Long (3) defeated Neil Kenner/Andy Mack (2), 9-8
Semifinals
Tommy Garrison/Matt Long (3) defeated Brandon Davis/Jamie Friedland (1), 9-7
Neil Kenner/Andy Mack (2) defeated Tyler Tarnasky/Aneal Vallurupalli, 8-6
Quarterfinals
Brandon Davis/Jamie Friedland (1) defeated Isaac Anders/Jeremy Hubbard, 8-5
Tommy Garrison/Matt Long (3) defeated Jeremy Stone/Jordan Taillon, 9-8,7-2
Tyler Tarnasky/Aneal Vallurupalli defeated Lee Gregg/Shane Gregg (4), 8-3
Neil Kenner/Andy Mack (2) defeated Eric Beren/Jason Beren, 8-5
Consolation Finals
Justin Constant/Chadd Woodward defeated Michael Limoges/Mark Milner, 8-6
Women
SINGLES
Finals
Kendall Cline (4) defeated Sara Anundsen, 6-4,6-3
Semifinals
Kendall Cline (4) defeated Nicki Mechem (1), 6-4,6-2
Sara Anundsen defeated Colleen Reynolds (8), 6-2,6-1
Quarterfinals
Nicki Mechem/Texas A&M (1) defeated Amanda Jasso/Penn, 6-4,6-2
Kendall Cline/UNC (4) defeated Laura Gravino/Illinois, 6-4,6-2
Sara Anundsen/North Carolina defeated Anna Lubinsky/Texas A&M (3), 6-3,6-2
Colleen Reynolds/ACU (8) defeated Ginger Loudermilk/Virginia (2), 6-3,3-6,10-5
Consolation Finals
Rocio Fatili defeated Brooke Rambally, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Sara Anundsen/Kendall Cline (1) defeated Rocio Fanitili/Lauren Seaman (4), 8-6
Semifinals
Sara Anundsen/Kendall Cline (1) defeated Laura Harrison/Ginger Loudermilk (3), 8-4
Rocio Fantili/Lauren Seaman (4) defeated Summer Beesley/Lauren Yarborough, 8-0
Quarterfinals
Sara Anundsen/Kendall Cline (1) defeated Meagan Brown/Colleen Reynolds, 8-4
Laura Harrison/Ginger Loudermilk (3) defeated Janet Durham/Christina Shelly, 8-6
Consolation Finals
Barki/Greenley defeated Doty/Hawkins, 8-2

WEST - Pacific Palms Conference Resort - Industry, California - July 26-28
Men
SINGLES
Finals
Patrick Buchanan (4) defeated Alastair Jenkin (7), 6-3,6-4
Semifinals
Alastair Jenkin (7) defeated Garrett Snyder (6), 6-4,7-5
Patrick Buchanan (4) defeated Matt Ozurovich (2), 6-3,6-4
Quarterfinals
Garrett Snyder (6) defeated Andrew Eklov, 6-4,6-4
Alastair Jenkin (7) defeated Chris Surapol (3), 6-4,5-7,10-1
Patrick Buchanan (4) defeated Kevin McQuaid (5), 7-5,6-1
Matt Ozurovich (2) defeated Arash Bormand, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Chris Surapol/Matt Ozurovich defeated Marco Borgas/Patrick Buchanan, 8-5
Semifinals
Marco Borgas/Patrick Buchanan defeated Sumil Menon/Lee Friedman, 8-2
Chris Surapol/Matt Ozurovich defeated Kevin McQuaid/Garrett Snyder, 9-8
Women
SINGLES
Finals
Alexa Glatch -- pictured right -- defeated Logan Hansen, 6-3,6-0
Semifinals
Logan Hansen defeated Judith DeVera (1), 6-7,6-1,10-6
Alexa Glatch defeated Austin Hansen (3), 6-3,6-0
Quarterfinals
Judith DeVera (1) defeated Jennifer Dao (7), 6-2,7-6
Logan Hansen defeated Stephanie Berg, 6-7,6-1,10-6
Austin Hansen (3) defeated Kristen Case, 6-3,7-5
Alexa Glatch over Celia Durkin (5), retired/ill
DOUBLES
Finals
Natalie Braverman/Kristen Case defeated Jennifer Dao/Kim Tran, 8-1
Semifinals
Natalie Braverman/Krsiten Case defeated Judith DeVera/Taylynn Snyder, 8-5
Jennifer Dao/Kim Tran defeated Clarissa Fermin/Serena Fermin, 8-6

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2003 ITA Summer Circuit Directory

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!










Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





The Latest News at Tennis Week









Sports Psych Handbook
See a review of this book
































On Court, Off Court









TENNIS BOOKSTORE








Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing



















College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees














click here for the tabc site




Central Ohio Grand Prix Tennis




Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage