WEEK THREE

EAST - Georgetown University - July 24-27
Men
SINGLES
Finals
Sratha Saengsuwarn (3) defeated Francisco Velazquez (1), 6-3,6-0
Semifinals
Francisco Velazquez (1) defeated Joe Cariello, 6-1,6-7(2),10-4
Sratha Saengsuwarn (3) defeated Kris Barnes, 6-1,6-2
Quarterfinals
Francisco Velazquez (1) defeated Michael Goodwin, 6-4,6-1
Joe Cariello defeated Jordan Magarik (4), 3-6,6-3,10-7
Sratha Saengsuwarn (3) defeated Brian Cook (6), 6-1,6-1
Kris Barnes defeated Kevin Killeavy, 1-6,7-6(4),10-3
Consolation Finals
Noah Buntman defeated Vincent Perna, 7-5,3-6,10-6
DOUBLES
Finals
Magarik/Saengsuwarn defeated Faust/Killeavy, 8-2
Semifinals
Magarik/Saengsuwarn defeated Velazquez/Velazquez, 8-0
Faust/Killeavy defeated Hollowell/Goodwin, 8-6
Quarterfinals
Magarik/Saengsuwarn defeated Buntmann/Sussman, 8-2
Velazquez/Velazquez defeated Bildman/Tywang, 8-4
Hollowell/Goodwin defeated Edison/Barnes, 9-8(4)
Faust/Killeavy defeted Lieao/Kelly, 8-5
Women
SINGLES
Finals
Julia Koulbitskaya (3) -- pictured right -- defeated Jessica Giuggoli, 7-5,6-4
Semifinals
Jessica Giuggoli defeated Sara Schiffman (5), 1-6,6-2,11-9
Julia Koulbitskaya (3) defeated Marianne Baker (2), 6-3,2-6,11-9
Quarterfinals
Jessica Giuggoli defeated Maggie Suydam, 4-6,6-2,10-3
Sara Schiffman (5) defeated Ali Piacente (4), 6-4,6-2
Julia Koulbitskaya (3) defeated Rankin Williams (6), 6-0,6-4
Marianne Baker (2) defeated Andreea Niculescu (7), 6-0,6-0
Consolation Finals
Taylor Martin defeated Amanda El-Togby, 3-6,6-1,12-10
DOUBLES
Finals
Kirkpatrick/Schiffman defeated Suydam/Niculescu, 8-4
Semifinals
Kirkpatrick/Schiffman defeated Comenos/Curcuru, 8-4
Suydam/Niculescu defeated El-Tobgy/Colarusso, 8-3
Quarterfinals
Kirkpatrick/Schiffman defeated Honig/Kligman, 8-0
Comenos/Curcuru defeated Williams/Williams, 9-8(0)
Suydam/Niculescu defeated Lostritto/Koulbitskaya, 8-1
El-Tobgy/Colarusso defeated Alexander/Gnam, 9-8(3)

SOUTHEAST - UNC-Chapel Hill - July 24-27
Men
SINGLES
Finals
Luka Cerenko defeated Andrew Stubbs, 6-3,6-2
Semifinals
Andrew Stubbs defeated William Noblitt, 6-3,6-4
Luka Cerenko defeated Joe Cariello, 6-2,6-2
Quarterfinals
William Noblitt over Kevin Taylor by default
Andrew Stubbs defeated David Stone, 7-5,6-3
Luka Cerenko defeated Will Plyler, 6-1,6-4
Joe Cariello defeated Zach Granger, 3-4 retired/injured
Consolation Finals
A. Downing defeated H. James, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Luka Cerenko/James Dwyer over Tyler Early/Brock Newton by default
Semifinals
Luka Cerenko/James Dwyer defeated Mark Brodie/David Stone, 8-5
Tyler Early/Brock Newton over Zach Ganger/Shane Hutton, retired/injured
Quarterfinals
Mark Brodie/David Stone defeated Joe Cariello/Ryan Lewis, 8-4
Luka Cerenko/James Dwyer defeated Sandeep Dayia/Hunter James, 8-4
Tyler Early/Brock Newton defeated Brian Edmundson/Will Plyer, 8-6
Zach Ganger/Shane Hutton over Jay Chitty?Charlie Drew by default
Women
SINGLES
Finals
Renne Joseph defeated Christine Simpson, 6-0,7-5
Semifinals
Renne Joseph defeated Mary Neil Hagood, 6-2,7-5
Christine Simpson defeated Rachel Price, 6-3,6-1
Quarterfinals
Renne Joseph defeated Julia Roach, 3-6,6-1,11-9
Mary Neil Hagood defeated Rachel Sackmaster, 6-1,6-1
Rachel Price defeated Lauren Hammel, 6-4,6-3,
Christine Simpson defeated Sarah Shelley, 6-3,6-0
Consolation Finals
not played
DOUBLES
Finals
Gabriela Carvalho/JJ Larsen defeated Bonnie Baird/Emily Ladyman, 7-1 retired
Semifinals
Bonnie Baird/Emily Ladyman defeated Caroline Ferrell/Lauren Hammell, 8-5
Gabriela Carvalho/JJ Larsen defeated Daisey Ames/Rachel Sackmaster, 8-6
Quarterfinals
Caroline Ferrell/Lauren Hammell over Renne Joseph/Lisa Suggs, retired/injured
Bonnie Baird/Emily Ladyman defeated Lauren Filletaz/Cassie Martin, 8-3
Gabriela Carvalho/JJ Larsen defeated Lindsey Hess/Sallie Kiser, 8-5
Daisey Ames/Rachel Sackmaster defeated Allison Barry/Lauren Barry, 8-1

MIDWEST - Western Michigan University - July 24-27
Men
SINGLES
Finals
Avery Ticer (1) defeated Ryan Heller (3), 6-1,6-3
Semifinals
Avery Ticer (1) efeated Nick Hegarty, 6-2,6-4
Ryan Heller (3) defeated Chuck Perrin (2), 5-2 retired
Quarterfinals
Avery Ticer (1) defeated Ryan Berger (5-8), 6-2,6-1
Nick Hegarty defeated Matt Christian (4), 6-7,6-2,1-0(6)
Ryan Heller (3) defeated Michael Malvitz (5-8), 6-4,6-4
Chuck Perrin (2) defeated Nick Rinks (5-8), 6-4,5-7,1-0(7)
Consolation Finals
Chris Clark defeated Doug Perrin, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Heller/Newmark (3) defeated Ticer/Clark (1), 8-4
Semifinals
Ticer/Clark (1) defeated Grupp/Berger (4), 8-4
Heller/Newmark (3) defeated Christian/Rinks (2), 9-8(7)
Quarterfinals
Ticer/Clark (1) defeated Marker/Corwin, 8-4
Grupp/Berger (4) defeated Perrin/Perrin, 8-4
Heller/Newmark (3) defeated Malvitz/Harding, 8-3
Christian/Rinks (2) defeated French/Heeg, 8-4
Women
SINGLES
Finals
Dora Vastag (1) defeated Alison Silverio, 6-4,7-5
Semifinals
Alison Silverio defeated Mornei Qu, 6-0,6-1
Dora Vastag (1) defeated Caitlin O'Keefe, 6-1,6-1
Quarterfinals
Dora Vastag (1) defeated Kava Delicata (5-8), 6-2,6-3
Caitllin O'Keefe defeated Christine Bader, 6-2,6-0
Mornei Qu defeated Stephanie Kebler (5-8), 7-6,6-3
Alison Silverio (2) defeated Emily Wang (5-8), 6-2,6-2
Consolation Finals
Malena Remynse defeated Alex Seaton, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Wang/Harkins (3) defeated Luten/Deary, 8-2
Semifinals
Wang/Harkins (3) defeated Sokolova/Silverio, 8-6
Luten/Deary defeated Delicata/O'Keefe (2), 8-3
Quarterfinals
Sokolova/Silverio (1) defeated Beier/Dzeva, 9-8(4)
Wang/Harkins (3) defeated Jaffe/Kelder, 8-6
Luten/Deary defeated Bruch/Deason (4), 8-5
Delicata/O'Keefe (2) defeated Remynse/Bernosky, 8-1

SOUTHWEST - University of Texas-Arlington - July 24-27
Results Not Available

WEST - Cal Poly Pomona - July 24-27
Men
SINGLES
Finals
Adam Loucks defeated Tyler Browne (1), 7-6,6-2
Semifinals
Tyler Browne defeated Quinn Calderon, 6-2,6-1
Adam Louciks defeated Bruce Aiken, 6-0,6-1
Quarterfinals
Tyler Browne (1) defeated Tim Kpulun, 7-6,5-1 retired
Quinn Calderon defeated Daniel Chang, 6-3,6-2
Adam Loucks defeated Dean Wallace, 7-5,6-1
Bruce Aiken over Garret Snyer (2) by default
Consolation Finals
:ee Friedman defeated Ajay Ahluwalia, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Browne/Wallace defeated Calderon/Staley, 8-4
Semifinals
Browne/Wallace defeated Livingston/Loucks, 8-5
Calderon/Staley defeated Petit/Driver, 8-6
Quarterfinals (First Round)
Browne/Wallace defeated Manning/Manson, 8-1
Livingston/Loucks over Chang/Chang by default
Petit/Driver defeated Wang/Kwan, 8-0
Calderon/Staley defeated Sabo/Sakamoto, 8-4
Women
SINGLES
Finals
Celia Durkin defeated Monica Weisner, 6-3,6-3
Semifinals
Monica Weisner defeated Maria Malec (3), 6-4,6-4
Celia Durkin defeated Sylvia Kosakowski (4), 5-7,6-3,1-0(8)
Quarterfinals
Monica Weisner defeated Nina Yaftali (1), 2-6,6-3,1-0(3)
Maria Malec (3) defeated Brittany Holland, 4-6,4-1 retired
Sylvia Kosakowski (4) defeated Ashley Ebbert. 6-1,6-1
Celia Durkin defeated Christine Dao (2), 7-5,6-1
Consolation Finals
Allison Hanson defeated Amiee Fiore, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Kosakowski/Durkin over Sauer/Weisner by default
Semifinals
Sauer/Weisner defeated Malec/Varella, 8-3
Kosakowski/Durkin defeated Paquillo/Feliz, 8-3
Quarterfinals (First Round)
Malec/Varella received a bye
Sauer/Varella defeated Watts/Hanson, 8-3
Paquillo/Feliz defeated Noavajosky/Fiore, 8-2
Kosakowski/Durkin received a bye

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2004 ITA Summer Circuit Directory










Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





The Latest News at Tennis Week









Sports Psych Handbook
See a review of this book










































TENNIS BOOKSTORE








College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees














click here for the tabc site




Free Shipping + 3 Free Gifts




Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage