WEEK FOUR

EAST - Cornell University - July 31-August 3
Men
SINGLES
Finals
Scott Fink (5) defeated James Holland, 1-6,6-4,10-5
Semifinals
James Holland defeated Mike Accordino, 6-3,6-3
Scott Fink (5) defeated Jon Leslie, 1-6,6-4,10-8
Quarterfinals
James Holland defeated Sratha Saengsuwarn, 6-3,6-4
Mike Accordino defeated Jamie Friedland, 6-3,6-4
Jon Leslie defeated Brian Marsden, 4-6,6-3,10-7
Scott Fink (5) defeated Francisco Velazquez, 6-0,6-0
Consolation Finals

DOUBLES
Finals
Braus/Reiss defeated Fish/Sud, 8-4
Semifinals
Fish/Sud defeated Garadian/Garadian, 8-3
Braus/Reiss defeated Valazquez/Bernon, 8-4
Quarterfinals
Fish/Sud defeated Saengsuwarn/Mabrus, 8-3
Garadian/Garadian defeated McCoy/Delany, 9-7
Braus/Reiss defeated Accordino/Marsden, 8-4
Valazquez/Bernon defeated Jacobsen/Somer, 8-4
Women
SINGLES
Finals
Amanda Fish (1) defeated Roshni Srinath (2), 6-1,6-0
Semifinals
Amanda Fish (1) defeated Andrea Niculescu (4), 6-0,6-0
Roshni Srinath (2) defeated Margaret Fitchet, 6-4,6-4
Quarterfinals
Amanda Fish (1) defeated Kristine Horderade, 6-0,6-1
Andrea Niculescu (4) defeated Melissa Tu, 6-3,6-2
Margaret Fitchet defeated Laura Tallent, 6-4,6-1
Roshni Srinath (2) defeated Lisa Bornt-Davis, 6-1,6-1
Consolation Finals

DOUBLES
Finals
Fish/Srinath (1) defeated Jacobi/Vaynberg, 8-6
Semifinals
Fish/Srinath (1) defeated Cohen/Scarangella, 8-0
Jacobi/Vaynberg defeated Horceleade/Bornt Davis, 8-0
Quarterfinals
Fish/Srinath (1) defeated Lazar/Becker, 8-3
Cohen/Scarangella defeated Tu/Tu, 8-5
Jacobi/Vaynberg defeated Fitchet/Sharnaic, 8-6
Horceleade/Bornt Davis defeated Talbot/Schwab, 8-6

SOUTHEAST - UNC-Greensboro - July 31-August 3
Men
SINGLES
Finals
Marlusz Adamski defeated James Chitty, 6-1,6-0
Semifinals
James Chitty over Zachary Ganger, withdrew/injured
Marlusz Adamski defeated David Stone, 6-1,6-1
Quarterfinals
James Chitty defeated Scott Blackmon, 6-4,6-3
Zachary Ganger defeated Charlie Drew, 6-3,6-2
Manusz Adamski defeated Eric Martin, 6-4,6-3
David Stone defeated Bradley Hunter, 7-5,6-1
Consolation Finals
Zach Williams defeated Bobby Alexander, 7-6(5),1-6,1-0
DOUBLES
Finals
G. Scott Blackmon/Zachary Ganger defeated James Dwyer/Bradley Hunter, 9-8
Semifinals
G. Scott Blackmon/Zachary Ganger defeated Jeff Muthig/Andrew Stubbs, 8-3
James Dwyer/Bradley Hunter defeated Scott Kahler/M. McLaren, 8-2
Quarterfinals
Jeff Muthig/Andrew Stubbs defeated Robby Alexander/Zach Williams, 8-3
G. Scott Blackmon/Zachary Ganger defeated Manusz Adamski/Zachary Ganger, 8-3
James Dwyer/Bradley Hunter defeated Joe Cartelio/Charlie Drew, 8-2
Scott Kahler/M. McLaren defeated Reid Stubbs/Brian Edmundson, 8-4
Women
SINGLES
Finals
Emily Mowery defeated Jenny Shular, 6-2,6-2
Semifinals
Jenny Shular defeated JJ Larson, 6-2,3-6,1-0
Emily Mowery defeated Tinesta Rowe, 6-7(6),6-2,1-0
Quarterfinals
Jenny Shular defeated Douglas Wink, 6-2,2-1 retired/injured
JJ Larson defeated Jessica Gulccioli, 6-2,6-1
Tinesta Rowe defeated Daisy Ames, 6-0,6-3
Emily Mowery defeated Evin Prelec, 6-2,6-4
Consolation Finals
Julia Roach defeated Renee Joseph, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Salem Kirven/Tinesta Rowe defeated Daisy Ames/Douglas Wink, 8-3
Semifinals
Salem Kirven/Tinesta Rowe defeated Marti Morris/Sraten Spencer, 9-8
Daisy Ames/Douglas Wink defeated Lauren Isenour/Lisa Suggs, 8-4
Quarterfinals
Marti Morris/Sraten Spencer over Lauren Berry/Allison Berry, default/injured
Salem Kirven/Tinesta Rowe defeated Jennifer Fowler/Lauren Hommell, 8-5
Daisy Ames/Douglas Wink defeated Renee Joseph/JJ Larson, 8-4
Lauren Isenour/Lisa Suggs defeated Rachael Cox/Jenny Shular, 8-1

MIDWEST - Indiana University - July 31-August 3
Men
SINGLES
Finals
Avery Ticer (1) defeated Jack Komar, 6-0,6-1
Semifinals
Avery Ticer (1) defeated Scott Green (5-8), 6-0,7-6
Jack Komar defeated Dominic Ozanne, 6-4,6-3
Quarterfinals
Avery Ticer (1) defeated Jeff French (9-12), 6-1,6-0
Scott Green (5-8) defeated John Chamakoon (4), 6-7,7-6,1-0(4)
Dominic Ozanne (5-8) defeated Patrick Thompson (3), 7-5,6-3
Jack Komar defeated Alex Roby, 6-3,6-2
Consolation Finals
Tim Prudlow defeated George Hagstram, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Green/Wilson defeated Ellison/Chamakoon, 8-4
Semifinals
Green/Wilson defeated French/Norville, 8-1
Ellison/Chamakoon defeated Rhodes/Thompson, 8-6
Quarterfinals
Green/Wilson defeated Gelhausen/Mas, 8-2
French/Norville defeated Ticer/Clark, 9-8
Rhodes/Thompson defeated Gerlach/Roby, 8-3
Ellison/Chamakoon defeated Wojtowski/Ozanne, 8-4
Women
SINGLES
Finals
Caitlin Burke (2) defeated Katie McGaffigan (1), 6-3,6-1
Semifinals
Katie McGaffigan (1) defeated Annie Menees (4), 6-4,6-3
Caitlin Burke (2) defeated Laura McGaffigan (5-8), 6-1,6-2
Quarterfinals
Katie McGaffigan (1) defeated Ana Lask (5-8), 4-6,6-1,1-0(7)
Annie Menees (4) defeated Kelly Adams, 6-3,6-0
Laura McGaffigan (5-8) defeated Kelly Baritot (3), 4-6,6-4,1-0(6)
Caitlin Burke (2) defeated Caitlin O'Keefe, 6-0,6-2
Consolation Finals
Anastasia Sokolova defeated Maggie Suydam, 6-0,5-7,1-0(13)
DOUBLES
Finals
K. McGaffigan/Burke (1) defeated Stastny/Menees, 9-7
Semifinals
Stastny/Menees defeated McGaffigan/Zeder, 8-1
K. McGaffigan/Burke (1) defeated Preston/Svetlic, 8-3
Quarterfinals
Stastny/Menees defeated Thompson/Thompson, 8-3
L. McGaffigan/Zeder defeated Suydam/Winningham, 8-3
Preston/Svetlic defeated Harkins/Sokolova, 8-5
K. McGaffigan/Burke defeated Lask/Lask, 8-0

SOUTHWEST - University of Texas-Arlington - July 31-August 3
Men
SINGLES
Finals
Tommy Garrison (11) defeated Connor Smith, 6-1,6-3
Semifinals
Connor Smith over T.J. Tisdale by default
Tommy Garrison (11) defeated Diego Mattar, 6-3,2-6,10-8
Quarterfinals
Connor Smith defeated Nate Avila, 7-5,1-2 retired/injured
T.J. Tisdale defeated Jeremy Hubbard, 7-6,6-3
Tommy Garrison defeated Javier Herrera, 6-3,6-2
Diego Mattar defeated Brian Grooms, 5-2 retired/injured
Consolation Finals
Rafael Pinto defeated Isaac Anders, 6-4,4-6,10-8
DOUBLES
Finals
Schellenberg/Klein defeated Davis/Paz, 8-4
Semifinals
Schellenberg/Klein over Mack/Herrera, default/injured
Davis/Paz defeated Bridges/Bridges, 8-3
Quarterfinals
Mack/Herrera defeated Merritt/J. Jones, 8-1
Schellenberg/Klein defeated Dye/Santos, 8-2
Bridges/Bridges defeated Hauck/Groomes, 8-6
Davis/Paz over Puglia/Richardson by default
Women
SINGLES
Finals
Kendall Cline (1) defeated Kewa Nichols (4), 6-3,6-1
Semifinals
Kendall Cline (1) defeated Marissa Druss (3), 7-6,6-1
Kewa Nichols (4) defeated Whitney Deason (2), 6-4,3-6,10-8
Quarterfinals
Kendall Cline (1) defeated Tara Browning (5), 6-1,6-1
Marissa Druss (3) defeated Barbara Kourim (13), 6-4,6-1
Kewa Nichols (4) defeated Monika Peciulionyte (6), 6-2,6-0
Whitney Deason (2) defeated Jennifer Chay (7), 7-5,6-1
Consolation Finals
Lyndsey Kever over Catalina Castillo, withdrew
DOUBLES
Finals
Kourim/Cline over Browning/Wagley, withdrew
Semifinals
Kourim/Cline defeated Durham/Hunter, 8-4
Browing/Wagley defeated Mills/Brown, 8-3
Quarterfinals
Kourim/Cline defeated Shepard/Mills, 8-0
Durham/Hunter defeated Kelly/Linden, 8-6
Mills/Brown defeated Ramirez/Castillo, 8-2
Browning/Wagley over Carter/Collier, withdrew

WEST - Pacific Palms Conference Resort - Industry, California - July 31-August 3
Men
SINGLES
Finals
Adam Loucks (2) defeated Jonathan Sanchez (5), 7-6(6),6-4
Semifinals
Jonathan Sanchez (5) defeated Elad Stern, 6-7,6-2,10-8
Adam Loucks (2) defeated Quinn Caldaron (4), 6-2,6-1
Quarterfinals
Elad Stern defeated Ben Staley, 6-0,6-2
Jonathan Sanchez (5) defeated Brandon Harris, 6-1,6-4
Quinn Caldaron (4) defeated Lee Friedman (6), 7-5,6-1
Adam Loucks (2) defeated Jason Harris, 6-0,6-0
Women
SINGLES
Finals
Celia Durkin (1) -- pictured right -- defeated Monica Wiesener (2), 7-5,6-7,10-2
Semifinals
Celia Durkin (1) defeated Ivana King (5), 6-0,6-0
Monica Wiesener (2) defeated Christine Dao (3), 6-3,7-5
Quarterfinals
Celia Durkin (1) defeated Audry Bulkley, 6-0,6-0
Ivana King (5) defeated Maria Malec (4), 6-0,7-5
Christine Dao (3) defeated Kristin Yep, 6-1,6-0
Monica Weisener (2) defeated Erina Digby (7), 6-0,6-3

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2004ITA Summer Circuit Directory

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!










Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





The Latest News at Tennis Week









Sports Psych Handbook
See a review of this book
































On Court, Off Court









TENNIS BOOKSTORE








Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing



















College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees




click here for the tabc site




Central Ohio Grand Prix Tennis




Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage