2006

WEEK TWO

EAST - Brown University - Providence, Rhode Island - July 15-18
Men
SINGLES
Finals
Pijoan defeated Will Grist, 6-4,6-2
Semifinals
Will Grist defeated Basil Ratnam (3), 7-5,1-6,1-0(8)
Pijoan defeated Savrabh Kohli (6), 5-3 retired/injured
Quarterfinals
Will Grist defeated Matthew Liebman, 6-2,6-2
Basil Ratnam (3) defeted Adam Gross, 6-1,6-0
Savrabh Kohli (6) defeated Peter Antons, 6-4,6-3
Pijoan defeated Philip Garabedian, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Kohli/Ratnam (1) over Rozek/Santora, walkover
Semifinals
Kohli/Ratnam (1) defeated Pijoan/Walsh, 8-3
Rozek/Santoro over Fernando/Palumbo by default
Quarterfinals
Kohli/Ratnam (1) defeated Costello/Garnbedian, 8-3
Pijoan/Walsh defeated Thomas/Gardner, 8-6
Fernando/Palumbo over Kane/Crystal, walkover
Rozek/Santoro defeated Jia/Nichols, 8-5
Women
SINGLES
Finals
Gina Sabatino (3) defeated Lauren Lui -- pictured right -- 6-4,7-5
Semifinals
Lauren Lui defeated Dasha Cherkasov (1), 6-1,6-4
Gina Sabatino (3) defeated Chisako Sugiyama, 6-4,7-5
Quarterfinals
Dasha Cherkasov (1)defeated Sarah Summerfield (6), 6-0,4-6,1-0
Lauren Lui defeated Daisy Ames, 7-6(7),6-1
Gina Sabatino (3) defeated Alina Sullivan, 6-3,3-6,3-0 retired/injured
Chisako Sugiyama defeated Sydney Murray, 1-6,6-2,1-0
DOUBLES
Finals
Cash/Sabatino (4) defeated Sullivan/Cherkasov (1), 8-5
Semifinals
Sullivan/Cherkasov (1) defeated Finicone/Wong, 8-4
Cash/Sabatino (4) defeated Ames/Plukas (2), 9-7
Quarterfinals
Sullivan/Cherkasov (1) defeated Baggio/Summefield, 8-0
Finicone/Wong defeated Lui/Nguyen (3), 8-1
Cash/Sabatino (4) defeated Suda/Sugiyama, 8-2
Ames/Plukas (2) defeated Rottkamp/Schneirdmin, 8-3

SOUTHEAST - University of Florida - Gainesville, Florida - July 14-16
Men
SINGLES
Finals
Jordan Dolberg (2) -- pictured right -- defeated Jordan Delass (4), 7-6, default/injured
Semifinals
Jordan Delass (4) defeated Podgarnil, 6-3,6-4
Jordan Dolberg (2) defeated Navas (5), 6-1,5-7,1-0
Quarterfinals
Podgarnil defeated Defaux (1), 7-6,3-3 retired/injured
Delass (4) defeated Poppelt, 6-0,6-1
Navas (5) defeated Stubbs, 6-2,6-3
Dolberg (2) defeated Grant, 6-4,7-6(3)
Consolation Finals
Carpio defeated Iveyk 7-6(14),6-0
DOUBLES
Finals
not played
Semifinals
Young/Dolberg (1) defeated Barton/Barton, 9-8(5)
Jay/Richard defeated Runda/Heartt, 8-3
Quarterfinals
Young/Dolberg (1) defeated Happy/Podgainil, 9-7
Barton/Barton defeated Grant/Delass, 8-5
Runda/Heartt defeated Stubbs/Williams (3), 8-4
Jay/Richard defeated Rogers/Tyree, 8-4
Women
SINGLES
Finals
Amanda Granson -- pictured right -- defeated Ghizella Shutte (2), 6-1,6-3
Semifinals
Amanda Granson defeated Nishikawa, 6-1,6-3
Ghizella Shutte (2) defeated Alexander (3), 6-3,6-3
Quarterfinals
Granson defeated Elsberry, 6-3,6-1
Nishikawa defeated Caluo, 6-1,6-1
Alexander (3) defeated Seenauth, 6-1,6-2
Shutte (2) defeated Swindall, 6-0,6-3
Consolation Finals
White defeated Lederhandler, 3-6,6-2,1-0
DOUBLES
Finals
Alexander/Liles (1) defeated Orlin/Schutte, 8-0
Semifinals
Alexander/Liles (1) defeated Adamski/Schwenk, 8-1
Orlin/Schutte (3) over Swindall/Elsberry by default
Quarterfinals
Alexander/Liles (1) defeated Lederhandler/Kensrue, 8-2
Adamski/Schwenk defeated Baljon/Sadowski, 8-5
Orlin/Schutte (3) defeated Blaskovirova/Pazahanick, 9-8
Swindall/Elsberry over Poske/Ulery (2) by default

MIDWEST - ITA National Hard Courts
Ohio State University - Columbus, Ohio - July 15-19

Men
SINGLES
Finals
Michael McCarthy (1) defeated Ty Schaub, 6-3,7-5
Semifinals
Michael McCarthy (1) defeated Jared Miller (12), 6-4,6-3
Ty Schaub defeated Andrew McCarthy (9), 6-3,5-7,10-7
Quarterfinals
Michael McCarthy (1) over R.K. Bacalla by default
Jared Miller (12) defeated Dominic Ozanne (4), 3-6,7-5,10-7
Andrew McCarthy (9) defeated Travis Curran, 5-7,6-2,11-9
Ty Schaub defeated Will Butzlaff, 7-6(1),6-3
Consolation Finals
Miguel Reyes defeated Anthony Palmenter, 6-4,7-6(3)
DOUBLES
Finals
Lofgren/Buehler (3) defeated Rager/Curran, 8-4
Semifinals
Rager/Curran defeated Troy/Sandusky, 8-5
Lofgren/Buehler (3) defeated Gerlach/Gerlach, 8-4
Quarterfinals
Troy/Sandusky defeated Sposito/Modi, 9-7
Rager/Curran defeated Groleski/Wipprecht, 8-3
Lofgren/Buehler (3) defeated Hodgkiss-Lily/Hodgkiss-Lily, 8-2
Gerlach/Gerlach over O'Connell/Schaub (2) by default
MIXED DOUBLES
Finals
O'Connelll/Vaez (1) defeated Miller/Helfeldt by default
Women
SINGLES
Finals
Taylor Marable (16) -- pictured right -- defeated Elizabeth Lumpkin (1), 7-6(3),6-4
Semifinals
Elizabeth Lumpkin (1) defeated Christina Keesey (15), 6-2,6-3
Taylor Marable (16) defeated Christian Tara (2), 3-6,7-5,10-3
Quarterfinals
Elizabeth Lumpkin (1) defeated Kristy Borza (7), 6-2,6-3
Kathryn Keesey (15) defeated Neela Vaez (6), 6-4,3-6,10-6
Taylor Marable (16) defeated Angela DiPastina, 3-6,6-2,10-1
Christian Tara (2) defeated Julie Blackmore (8), 6-4,6-4
Consolation Finals
Alexandra Kaluza defeated Ciara Finucane, 6-3,3-6,10-7
DOUBLES
Finals
Schmitt/Borza (4) defeated Gambrell/Vaez, 8-6
Semifinals
Schmitt/Borza (4) defeated Lumpkin/Lask (1), 8-5
Gambrell/Vaez over Jakupcin/Jakupcin by default
Quarterfinals
Lumpkin/Lask (1) defeated Mueller/Keesey, 8-3
Schmitt/Borza (4) defeated DiPastini/O'Keefe (5), 8-3
Jakupcin/Jakupcin over Wald/Besky by default
Gambrell/Vaez defeated Tara/Zidek (2), 9-8(6)

CENTRAL - Kansas State University - Manhattan, Kansas - July 15-18
Men
SINGLES
Finals
Ryan Cope (1) vs. Zach Frisch (5), not played
Semifinals
Ryan Cope (1) defeated Drew Hanson (3), 6-0,6-2
Zach Frisch (5) defeated Skip Span, 6-1,6-2
Quarterfinals
Ryan Cope (1) defeated Ryan Grojean, score unvailable
Drew Hanson (3) defeated Jose Guerra, score unavailable
Zach Frisch (5) defeated Bret Berryman (4), 7-6(5),1-6,1-0(10)
Skip Span defeated Sean McManus (2), 5-7,6-1,1-0(6)
Consolation Finals
Dylan Gatton vs. Peter McCorkle, not played
DOUBLES
Finals
Frisch/Guerra defeated Span/Berryman, 8-4
Semifinals
Span/Berryman defeated Hanson McManus (1), 8-6
Frisch/Guerra defeated Pippen/McCorkle (2), 8-4
Quarterfinals
Hanson/McManus (1) defeated Hedberg/Lee, score unavailable
Span/Berryman defeated Johnston/Gatton, 8-5
Frisch/Guerra defeated Cope/Bales, 9-8(6)
Pippen/McCorkle (2) defeated Rowaldt/Tesmer, 8-6
Women
SINGLES
Finals
Kali Krisik (1) -- pictured right -- defeated Amanda Pratzel (2), 6-2,6-2
Semifinals
Kali Krisik (1) defeated Shannon Brown (3), 6-2,6-1
Amanda Pratzel (2) defeated Stephanie Smith (4), 6-1,6-2
Quarterfinals
Kali Krisik (1) defeated Stephanie Johns, 6-1,6-2
Shannon Brown (3) defeated Paige McKinney, 6-2,6-0
Stephanie Smith (4) defeated Chrissy Svetlic, 6-4,6-1
Amanda Pratzel (2) defeated Tereza Prochazkova, 6-2,6-1
Consolation Finals
Charlotte Bellis defeated Sara Seltsam, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Krisik/Keiner (1) defeated Svetlic/Bellis, 8-4
Semifinals
Krisik/Keiner (1) defeated Reys/Seltsam, 9-8(5)
Svetlic/Bellis defeated Brown/Prochazkova (2), 8-3
Quarterfinals (First Round)
Krisik/Keiner (1) received a bye
Reys/Seltsam defeated Pratzel/Johns, 9-8(4)
Svetlic/Bellis defeated McKinney/Pippen, 8-1
Brown/Prochazkova (2) defeated Reynolds/Mackey, 8-1

SOUTHWEST - Collin County Community College - Plano, Texas - July 14-17
Men
SINGLES
Finals
Kriegler Brink defeated Andras Bori, 6-3,6-7,10-4
Semifinals
Andras Bori defeated Gonzalo Beinzobos (1), 6-3,6-1
Kriegler Brink defeated Teddy Diblasi (7), 6-2,6-4
Quarterfinals
Gonzalo Beinzobos (1) defeated Jon Weigand (11), 5-7,6-4,10-8
Andras Bori defeated Luke Hawk (12), 6-3,7-5
Kriegler Brink defeated Adam Slagter (23), 6-3,6-1
Teddy Diblasi (7) defeated Stuart Row (10), 3-6,6-1,10-4
Consolation Finals
Ryan Hudson defeated C. Moreiras, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Kriegler Brink/Stuart Row defeated Luke Hawk/Ryan Hudson (1), 8-6
Semifinals
Luke Hawk/Ryan Hudson (1) defeated Garrison Pilant/Chase Ware (9), 8-6
Kriegler Brink/Stuart Row defeated Seth Bridges/Jason Melton, 8-3
Quarterfinals
Luke Hawk/Ryan Hudson (1) defeated Bernard Lancaster/Jon Weigand (10), 9-8
Garrison Pilant/Chase Ware (9) defeated Bradley Bristow/Gareth Ducray (5), 8-5
Kriegler Brink/Stuart Row defeated Carlos Moreiras/David Pace, 8-6
Seth Bridges/Jason Melton defeated Daniel Moser/Andy Pulido, 8-5
Women
SINGLES
Finals
Sarah Lancaster -- pictured right -- defeated Lakann Wagley (3), 6-3,6-4
Semifinals
Sarah Lancaster defeated Janet Durham (1), 5-7,7-5,10-4
Lakann Wagley (3) defeated Megan Brown (2), 6-4,7-5
Quarterfinals
Janet Durham (1) defeated Carly Dixon, 6-2,6-2
Sarah Lancaster defeated Rachel Wilhelm (8), 6-0,6-1
Lakann Wagley (3) defeated Jaclyn Walker (6), 6-1,7-6(5)
Megan Brown (2) defeated Kristen Reid, 2-6,6-3,10-7
Consolation Finals
R. Lange defeated S. Lish, 7-6,4-6,10-7
DOUBLES
Finals
Sarah Lancaster/Rachel Wilhelm (2) defeated Anne Sophie Fankam/Brenna Jackson 8-6
Semifinals
Anne Sophie Fankam/Brenna Jackson defeated Janet Durham/Lakann Wagley (1), 8-6
Sarah Lancaster/Rachel Wilhelm (2) defeated Allie Chermel/Audrey Hansen, 8-1
Quarterfinals
Janet Durham/Lakann Wagley (1) defeated Megan Brown/Stacy Lish, 8-2
Anne Sophie Fankam/Brenna Jacksond defeated Jordon McCombs/Lori Mullins, 8-6
Allie Chermel/Audrey Hansen defeated Nicole Garcia/Eva Silvester (3), 8-4
Sarah Lancaster/Rachel Wilhelm (2) defeated Ashley Grayson/Charity Johns, 8-1

WEST - Ventura College - Ventura, California - July 15-18
Men
SINGLES
Finals
Jonah Kayne-West defeated Jeff Zeller, 6-3,6-1
Semifinals
Jonah Kayne-West defeated Geoffrey Chizevers, 6-7,6-1,10-7
Jeff Zeller over Alex Krueger-Wyman by default
Quarterfinals
Jonah Kayne-West defeated Robby Diamond, 7-5,5-1 retired
Geoffrey Chizevers defeated Scott Fahrendorf, 6-2,6-4
Alex Krueger-Wyman defeated Wes Barrons, 6-1,6-4
Jeff Zeller defeated Josh Lederman, 6-7,6-1,11-9
Consolation Finals
John Becker defeated Mike Schif, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
J. Lederman/S. Wagner defeated M. Del Rosario/T. Ching, 8-5
Semifinals
M. Del Rosario/T. Ching over J. Finklestein/G. Chizevers by default
J. Lederman/S. Wagner defeated A. Chin/G. Richards, 8-0
Quarterfinals
M. Del Rosario/T. Ching defeated J. Kayne-West/H. Bailey, 8-0
J. Finklestein/G. Chizevers defeated A. Krueger-Wyman/B. Young, 8-5
A. Chin/G. Richards defeated C. Lim/M. Lim, 8-5
J. Lederman/S. Wagner defeated J. Zeller/R. Diamond, 9-8
Women
SINGLES
Finals
Anastasia Kharchenko defeated Lana Krasnoplsky, 4-6,7-6,13-11
Semifinals
Anastasia Kharchenko defeated Whitney Peterson, 6-3,6-3
Lana Krasnoplsky defeated Kelly Stewart, 6-0,6-0
Quarterfinals
Anastasia Kharchenko defeated Daron Moore, 6-2,6-2
Whitney Peterson defeated Clarissa Fermin, 6-2,3-6,10-5
Lana Krasnoplsky defeated Austin Hansen, 6-0,6-0
Kelly Stewart defeated Tara McLean-Emery, 6-3,6-1
Consolation Finals
Jessica Carter defeated Jessica Rice, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals
Rice/Paulson defeated Margolis/Kaswide, 8-5
Semifinals (First Round)
Margolis/Kaswide defeatd Tejada/Sanders, 8-3
Rice/Paulsond defeated Adams/Adams, 8-5

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2006 ITA Summer Circuit Directory

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!
















Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








The Latest News at Tennis Week















Sports Psych Handbook
See a review of this book





















































On Court, Off Court















TENNIS BOOKSTORE














Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing































College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees























click here for the tabc site








Central Ohio Grand Prix Tennis








Google








Return to:
College And Junior
Tennis Homepage