2006

WEEK THREE

EAST - Dartmouth College - Hanover, New Hampshire - July 19-22
Men
SINGLES
Finals
G. Horovitz (4) defeated Marc Pijoan, 6-4,6-4
Semifinals
G. Horovitz (4) defeated Jeff Schechtman (1), 7-6(3),7-6(4)
Marc Pijoan defeated Tzuyo Low, 6-2,6-1
Quarterfinals
Jeff Schechtman (1) over Jason Dono by default
G. Horovitz (4) defeated Charlie Dunn, 6-1,6-1
Marc Pijoan defeated Eric Fleming (3), 6-2,6-2
Tzuo Low defeated Eliot Jia, 6-2,6-2
Consolation Finals
Ari Binder defeated Mark Malloy, 6-2,7-6(1)
DOUBLES
Finals
Nichols/Low (1) defeated Walsh/Pijoan (2), 9-7
Semifinals
Nichols/Low (1) defeated Muliawan/Davisl, 9-8(3)
Walsh/Pijoan (2) defeated Schechtman/McGaughey, 8-1
Quarterfinals
Nichols/Low (1) defeated Wood/Silbert, 8-3
Muliawan/Davis defeated Walsh/Horovitz, 8-4
Schechtman/McGaughey defated Dono/Jia, 8-2
Walsh/Pijoan (2) over Cohen/Koenig by default
Women
SINGLES
Finals
Daisy Aimes (3) defeated Dasha Cherkasov (1) -- pictured right -- 6-3,6-1
Semifinals
Dasha Cherkasov (1) defeated Lauren Holzberg (4), 6-1,6-0
Daisy Aimes defeated Lauren Cash (2), 6-3,6-1
Quarterfinals
Dasha Cherkasov (1) defeated Jamie Caplan, 6-3,6-0
Lauren Holzberg (4) defeated Catja Carrell, 6-1,6-0
Daisy Ames defeated Siobhan Finicane, 6-2,6-7,10-5
Lauren Cash over Maria Sotirchos, score unavailable
Consolation Finals
Sarah Mayer defeated Caroline Kuehn, 6-4,7-5
DOUBLES
Finals
Cash/Cherkasov (1) defeated Ames/Misra, 8-1
Semifinals
Cash/Cherkasov (1) defeated Kuehn/Shen, 8-2
Ferrara/Myer defeated Ames/Misra (2), 8-5
Quarterfinals (First Round)
Cash/Cherkasov (1) defeated Davis/Sebia, 8-1
Kuehn/Shen defeated Caplan/O'Rourke, 8-4
Ferrara/Mayer over Elamir/Finicane by default
Ames/Misra (2) defeated Sotirchos/Ngiam, 8-2

SOUTHEAST - University of North Carolina - Chapel Hill, North Carolina - July 22-25
Men
SINGLES
Finals
Bo Ladyman defeated Andrew Stubbs (2), 6-3,6-4
Semifinals
Bo Ladyman defeated Artiom Podgainii, 7-6(3),6-2
Andrew Stubbs (2) defeated Will Grist, 6-1,6-2
Quarterfinals
Artiom Podgainii over Nathan Sachs (1), walkover/injured
Bo Ladyman defeated Daniel Knause (5), 7-6(9),6-4
Will Grist defeated Michael Pereira, 2-6,6-2,1-0(1)
Andrew Stubbs (2) defeated Charlie Drew, 6-4,6-0
Consolation Finals
C. Helpinstine defeated C. Smith, 8-1
DOUBLES
Finals
Law/Meros defeated Helpingstine/Pereira (6), 8-4
Semifinals
Helpingstine/Pereira (6) defeated Crone/Kearney (3), 9-8(7)
Law/Meros defeated Happy/Podgainii, 8-6
Quarterfinals
Helpingstine/Pereira (6) defeated Brodie/Plyler (1), 8-5
Crone/Kearney (3) defeated Stubbs/Williams (5), 9-8(5)
Happy/Podgainii defeated Blackmon/McGujigan, 8-5
Law/Meros defeated Knause/Ladyman (2), 9-8(5)
Women
SINGLES
Finals
Katrina TsEng (5-8) -- pictured right -- defeated Whitney McCray (4), 7-6(4),3-6,1-0(8)
Semifinals
Whitney McCray (4) defeated Catherine Newman (1), 7-5,6-7,1-0(7)
Katrina Tseng (5-8) defeated Amanda Granson (2), 7-5,6-3
Quarterfinals
Catherine Newman (1) defeated Berkeley Brock (9), 6-3,7-6(6)
Whitney McCray (4) defeated JJ Larsen (5-8), 6-1,7-6(4)
Katrina Tseng (5-8) defeated Brintney Larson (3), 7-5,6-1
Amanda Granson (2) defeated Adrienne Elsberrry (5-8), 6-4,6-1
Consolation Finals
E. Jobe over A. James by default
DOUBLES
Finals
Brintney Larson/JJ Larson defeated Adrienne Elsberry/Cary Gibson, 8-4
Semifinals
Adrienne Elsberry/Cary Gibson defeated Ashley James/Mary Kate James, 8-5
Brintney Larson/JJ Larson defeated Maggie MacKeever/Ali Placente, 8-6
Quarterfinals
Adrienne Elsberry/Cary Gibson over Caroline Newman/Catherine Newman (1) by default
Ashley James/Mary Kate James defeated Elizabeth Brook/Bianca Svensson, 8-5
Maggie MacKeever/Ali Placente defeated Nina Burgoon/Amanda Granson, 8-4
Brintney Larson/JJ Larson defeated Erin Clark/Lindsey Stuckey, 8-3

MIDWEST - Western Michigan University - Kalamazoo, Michigan - July 22-25
Men
SINGLES
Finals
Brady Crosby (1) defeated Kurt Zaske (5-8), score unavailable
Semifinals
Brady Crosby (1) defeated Eric Hodgman (3), 6-2,6-4
Kurt Zaske (5-8) over Scott Warner by default
Quarterfinals
Brady Crosby (1) defeated Griffin Nienberg, 6-3,5-7,10-8
Eric Hodgman (3) defeated Kevin Hayward, 6-3,6-2
Kurt Zaske (5-8) defeated Joel Kincaid, 6-4,5-2 retired
Scott Warner defeated Alejandro Staub, 6-4,6-4
Consolation Finals
Alex Birchmeier defeated Philip Borders, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Hodgman/Zaske defeated Crosby/Birchmeier, 8-4
Semifinals
Crosby/Birchmeier defeated Staub/Bafcalla, 8-1
Hodgman/Zaske defeated DiPietro/Nienberg, 8-2
Quarterfinals
Crosby/Birchmeier dfeated Vandenberg/Vandenberg, 8-1
Staub/Bacalla defeated Hubbard/Seelan, 8-4
Hodgman/Zaske defeated Norville/Norville, 9-8(1)
DiPietro/Nienberg defeated Hayward/Pellon, 8-2
Women
SINGLES
Finals
Mallory Voelker (2) defeated Neela Vaez (5-8), 6-4,6-0
Semifinals
Neela Vaez (5-8) defeated Brooke Beier (1), 6-4,1-6,1-0
Mallory Voelker (2) defeated Carrie Jeanmaire (4), 6-1,6-4
Quarterfinals
Brooke Beier (1) defeated Julie Blackmore (5-8), 6-2,6-1
Neela Vaez (5-8) defeated Caitlin O'Keefe (3), 6-1,6-3
Carrie Jeanmaire (4) defeated Chelsea Nusslock (5-8), 6-4,6-3
Mallory Voelker (2) defeated Barbara Zidek (5-8), 4-6,6-0,1-0
Consolation Finals
Alison Koopesen defeated Darylann Trout, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Jeanmaire/Vaez defeated Beier/Voelker, 8-6
Semifinals
Beier/Voelker defeated Blackmore/Mossner, 8-1
Jeanmaire/Vaez defeated Sevferth/Ruiz, 8-6
Quarterfinals
Beier/Voelker defeated Hellberg/Grant, 8-1
Blackmore/Messmer defeated Zidek/Janssen, 8-6
Jeanmaire/Vaez defeated Moccia/Trout, 8-1
Sevferth/Ruiz defeated DiPastina/O'Keefe, 8-6

CENTRAL - University of Kansas - Lawrence, Kansas - July 22-25
Men
SINGLES
Finals
Rutger Vliegenberg defeated Brandon Joost (3) -- pictured right -- 4-6,6-3,1-0(7)
Semifinals
Brandon Joost (3) defeated Grant Fleming, 4-6,6-2,1-0(11)
Rutger Vliegenberg defeated Greg Holm, 6-4,6-1
Quarterfinals
Grant Fleming defeated Cassidy Mears, 6-1,7-5
Brandon Joost (3) defeated John Waters (6), 6-0,6-4
Rutger Vliegenberg defeated Drew Hanson (5), 3-6,6-4,1-0(5)
Greg Holm defeated Guerin Smith, 5-7,6-4,1-0(5)
DOUBLES
Finals
Binkley/Varnum (1) vs. Guerra/Frisch (2), not played
Semifinals
Binkley/Varnum (1) defeated Vliegenberg/Johnston (4), 8-3
Guerra/Frish (2) defeated Waters/Holm (3), 9-8(5)
Quarterfinals
Binkley/Varnum (1) defeated Fleming/Mears, 9-8(3)
Vliegenberg/Johnston (4) defeated Joost/Cope, 8-0
Waters/Holm (3) defeated Tesmer/Bales, 8-1
Guerra/Frish (2) defeated Smith/Keeton, 8-6
Women
SINGLES
Finals
Colleen Riley (4) -- pictured right -- defeated Lauren Hommell (3), 6-2,6-1
Semifinals
Colleen Riley (4) defeated Liza Avdeeva (1), 6-2,3-6,1-0(4)
Lauren Hommell (3) defeated Stephanie Smith, 7-6,6-2
Quarterfinals
Liza Avdeeva (1) defeated Kelcie Klockenga, 6-4,5-7,1-0(4)
Colleen Riley (4) defeated Shannon Brown, 6-1,6-0
Lauren Hommell (3) defeated Edina Horvath, 6-2,6-3
Stephanie Smith defeated Amanda Craddock (2), 6-2,3-6,1-0(13)
DOUBLES
Finals
Hommell/Horvath (2) defated Avdeeva/Svistun, 9-7
Semifinals
Avdeeva/Svistun over Craddock/Riley (1) by default
Hommell/Horvath defeated Brown/Hickey, 8-6
Quarterfinals
Craddock/Riley (1) defeated Mackey/Malley, 8-2
Avdeeva/Svistun defeated Selstam/Reys, 8-4
Brown/Hickey defeated Bleakley/Klockenga, 8-5
Hommell/Horvath (2) defeated Salmon/Hamilton, 8-2

SOUTHWEST - University of Texas - Arlington, Texas - July 22-25
Men
SINGLES
Finals
Rook Schellenberg -- pictured right -- defeated Aaron Carpenter (10), 6-4,4-6,10-8
Semifinals
Rook Schellenberg defeated Javier Herrera (9), 6-4,6-2
Aaron Carpenter (10) defeated Stuart Row (11), 6-3,6-3
Quarterfinals
Javier Herrera (9) over Ryan Berger (29) by default
Rook Schellenberg defeated Gonzalo Bienzobas (5), 6-4,6-2
Aaron Carpenter (10) defeated Eric Olson, 6-2,4-6,10-5
Stuart Row (11) defeated Teddy DiBlasi (7)l, 6-3,6-1
Consolation Finals
Brian Grooms over Brett Powers, retired/injured
DOUBLES
Finals
K. Brink/S. Row (1) defeated M. Long/D. Omana (4), 8-6
Semifinals
K. Brink/S. Row (1) over G. Bienzobas/J. Herrera (3) by default
M. Long/D. Omana (4) defeated C. MBulls/C. Moreira (11), 8-3
Quarterfinals
K. Brink/S. Row (1) defeated S. Bridges/J. Melton (16), 8-4
G. Bienzobas/J. Herrera (3) over R. Berger/A. Slaughter by default
M. Long/D. Omana (4) defeated I. Bradburn/A. Ulrich, 8-3
C. Bulls/C. Moreira (11) defeated A. O'Neal/J. West (15), 9-7
Women
SINGLES
Finals
Julie Voss (2) over Lakann Wagley (1) by default
Semifinals
Lakann Wagley (1) over Janet Durham (3) by default
Julie Voss (2) defeated Kristen Reid (4), 4-6,6-1,10-7
Quarterfinals
Lakann Wagley (1) defeated Ashley Ellis, 6-4,6-1
Janet Durham (3) defeated Eva Silvester (7), 6-3,6-2
Kristen Reid (4) defeated Kelsy Garland (12), 6-3,7-6
Julie Voss (2) defeated Anna Sophie Fankam (8), 6-0,6-1
Consolation Finals
Mellisa Weinnig defeated Jessica Wildberger, 4-6,6-4,10-8
DOUBLES
Finals
E. Ellis/R. Wilheim (4) won with a double default
Semifinals
Double Default
E. Ellis/R. Wilheim (4) defeated M. Brown/J. Voss (2), 8-5
Quarterfinals
J. Durham/L. Wagley (1) defeated L. Chafitz/A. Ellis, 8-2
A. Fankam/B. Jackson (3) defeated S. Lish/J. McCombs
E. Ellis/R. Wilheim (4) defeated C. Amo/M. Harless, 8-3
M. Brown/I. Voss (2) defeated M. Bain/I. Trapani, 8-1

WEST - Cal Poly Pomona - Pomona, California - July 22-25
Men
SINGLES
Finals
Sebastian Serrano defeated Alex Krueger-Wyman, 7-6,3-6,10-5
Semifinals
Sebastian Serrano defeated Josh Lederman (1), 6-2,6-4
Alex Krueger-Wyman (2) defeated Daniel Escobedo, 6-7(5),6-2,10-6
Quarterfinals
Josh Lederman (1) over Max Ortiz by default
Sebastian Serrano defeated Peter Sitinkov, 6-2,6-4
Daniel Escobedo defeated Cooper Fratt, 6-1,6-1
Alex Krueger-Wyman (2) defeated Donald Johnson, 6-3,6-2
Consolation Finals
Vasileios Psyrras defeated Morgan Surfas, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Lederman/Wyman defeated Escobedo/Serrano, 8-5
Semifinals
Lederman/Wyman defeated Psyrras/Vuong, 8-5
Escobedo/Serrano defeated Lau/Kramer, 8-3
Quarterfinals
Lederman/Wyman defeated Gaynor/Isaacson, 8-5
Psyrras/Vuong defeated Madoo/Olmos, 8-2
Lau/Kramer over Fratt/Kakar by default
Escobedo/Serrano defeated Sadberg/Hohenstein, 8-6
Women
SINGLES
Finals
Cosmina Ciobanu (1) -- pictured right -- defeated Yasmin Schnack, 6-3,5-7,10-6
Semifinals
Cosmina Ciobanu (1) defeated Elizabeth Carpenter, 6-0,6-0
Yasmin Schnack defeated Gina Le, 6-2,6-2
Quarterfinals
Cosmina Ciobanu (1) defeated Maria Malec, 6-1,6-1
Elizabeth Carpenter defeated Kelly Stewart (3), 6-1,6-0
Yasmin Schnack defeated Anna Anikanova, 5-7,6-3,10-6
Gina Le defeated Emma Shapiro, 6-4,6-1
Consolation Finals
Jennifer Kaswick defated Bonnie Adams, 4-6,6-4,10-2
DOUBLES
Finals
Tasi/Annikinova (2) defeated Fermin/Le (1), 8-6
Semifinals
Fermin/Le (1) defeated Paquillo/You, 8-1
Tasi/Annikinova (2) defeated Malec/Brady, 8-6
Quarterfinals
Fermin/Le (1) defeated Shyrock/Shapiro, 8-1
Paquillo/You defeated Kaswick/Margolin, 9-7
Malec/Brady defeated Oki/Espirtu, 9-8
Tsai/Anikinova defeated Lin/Brady, 8-3

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2006 ITA Summer Circuit Directory

<
CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!
















Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








The Latest News at Tennis Week
















Sports Psych Handbook
See a review of this book






















































On Court, Off Court















TENNIS BOOKSTORE














Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing































College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees























click here for the tabc site








Central Ohio Grand Prix Tennis








Google








Return to:
College And Junior
Tennis Homepage