2006

WEEK FOUR

EAST - Cornell University - Ithaca, New York - July 29-August 1
Men
SINGLES
Finals
Brendan Lynch (4) -- pictured right -- defeated Brad Hunter, 6-1,6-4
Semifinals
Brendan Lynch (4) defeated Gal Horovits (1), 7-6(5),6-3
Brad Hunter defeated Matt Kandath, 6-2,6-3
Quarterfinals
Gal Horovits (1) defeated Jeremy Feldman, 6-1,6-1
Brendan Lynch (4) defeated Jeremy Weinberger, 6-1,6-2
Matt Kandath defeated Mike James (3), 6-7(5),6-3,1-0(7)
Brad Hunter defeated Jonah Kane-West (2), 3-6,6-2,1-0(4)
DOUBLES
Winners
Brad Hunter & Brendan Lynch, results unavailable
Women
SINGLES
Finals
Chisako Sugiyama (2) -- pictured right -- defeated Daisy Ames (1), 6-1,6-1
Semifinals
Daisy Ames (1) defeated Kei Kinoshita, 6-3,6-4
Chisako Sugiyama (2) defeated Nina Suda, 6-4,6-1
Quarterfinals
Daisy Ames (1) defeated Sarah Mayer, 6-3,6-4
Kei Kinoshita defeated Nina Suda, 6-4,6-3
Nisha Suda defeated Sarah Summerfield, 6-3,6-1
Chisako Sugiyama (2) defeated Dorothy Dohanics, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Daisy Ames/Chisako Sugiyama (2) defeated Nina Shuda/Nisha Suda, 8-2
Semifinals
Ames/Sugiyama (2) defeated Shen/Wong, 8-0
Nina Shuda/Nisha Suda defeated Dohanics/Bevard (2),9-8(6)
Quarterfinals
Ames/Sugiyama (1) defeated Moritz/Sebia, 8-5
Shen/Wong defeated Style/Holzberg, 8-6
Suda/Suda defeated Mayer/Ferrara, 8-3
Dohanics/Bevard (2) defeated Summerfield/Grossman, 8-1

SOUTHEAST - University of North Carolina - Greensboro, North Carolina - July 28-31
Men
SINGLES
Finals
Nathan Sachs defeated Mark Brodie, 6-1,7-5
Semifinals
Mark Brodie defeated Eckhardt Van Der Linde, 6-4,6-1
Nathan Sachs defeated Nick Meros, 6-2,6-4
Quarterfinals
Mark Brodie defeated Robert Ladyman, 2-6,6-4,1-0(11)
Eckhardt Van Der Linde defeated Daniel Knause, 6-3,3-6,1-0(4)
Nathan Sachs defeated Andrew Stubbs, 6-4,6-1
Nick Meros defeated Jordan Delass, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Scott Blackman/Mark McGuigan defeated Hann Law Tzuo/Nick Meros, 8-6
Semifinals
Hann Law Tzuo/Nick Meros over Christopher Britt/Luke Whiteside by default
Scott Blackman/Mark McGuigan defeated Robert Ladyman/Daniel Knause, 8-5
Quarterfinals
Hann Law Tzuo/Nick Meros defeated Michael Pereira/Cody Stauffer-MacDow, 8-5
Christopher Britt/Luke Whiteside over Jordan Delass/Hank Grant, default/injured
Scott Blackman/Mark McGuigan over Eric Noble/Brian Ford, withdrew/ill
Robert Ladyman/Daniel Knause defeated Richard Cahi/Andrew Stubbs, 8-5
Women
SINGLES
Finals
Anna Lee Evans over Berkeley Brock, walkover/injured
Semifinals
Anna Lee Evans defeated Nina Burgoon, 6-3,6-3
Berkeley Brock defeated Lindsey Stuckey, 7-6,6-2
Quarterfinals
Nina Burgoon defeated Amanbda Taillifer, 6-1,6-0
Anna Lee Evans defeated Julia Roach, 6-7(4),6-4,1-0(5)
Berkeley Brock defeated Jennifer Larson, 6-4,6-3
Lindsey Stuckey defeated Neils Barringer, 7-6,6-2
DOUBLES
Finals
Brintney Larson/Jennifer Larson over Neils Barringer/Berkeley Brock, walkover/injured
Semifinals
Brintney Larson/Jennifer Larson defeated Erin Clark/Lindsey Stuckey, 8-4
Neils Barringer/Berkeley Brock defeated Melissa Esposito/Erika Zabkar, 8-6
Quarterfinals
Brintney Larson/Jennifer Larson defeated Ali Gores/Teresa Wang, 8-6
Erin Clark/Lindsey Stuckey defeated Deanna Bailey/Lisa Suggs, 9-8(7)
Melisa Esposito/Erica Zabkar defeated Anna Lee Evans/Julia Howard, 8-5
Neils Barringer/Berkeley Brock defeated Kelley Moore/Jennifer Tucci, 8-2

MIDWEST - Indiana University - Bloomington, Indiana - July 27-30
Men
SINGLES
Finals
Kevin Hayward (2) defeated Jared Miller (4), 0-6,6-2,1-0(7)
Semifinals
Jared Miller (4) defeated Kallim Stewart (1), 4-6,7-5,1-0(8)
Kevin Hayward (2) defeated Alejandro Staub (5-8), 6-4,6-1
Quarterfinals
Kallim Steward (1) defeated Dominic Ozanne (5-8), 6-0,6-1
Jared Miller (4) defeated John Pelton (5-8), 6-2,6-3
Alejandro Staub (5-8) defeated Michael DePietro (3), 7-5,6-1
Kevin Hayward (2) defeated Evan Webeler, 6-1,6-1
Consolation Finals
Ryan Johnson defeated Joe Vallee, 4-0 retired
DOUBLES
Finals
O'Connell/Ozane defeated Hayward/Pelton, 9-7
Semifinals
Hayward/Pelton defeated Perdomo/Vallee, 8-5
O'Connell/Ozane defeated Bacalla/Staub, 9-7
Quarterfinals
Hayward/Pelton defeated Waite/Goldstein, 8-4
Perdomo/Vallee defeated Greenberg/Godin, 9-7
O'Connell/Ozane defeated Fuenmayer/DePietro, 9-7
Bacalla/Staub defeated Webeler/Howard, 8-6
Women
SINGLES
Finals
Caitlin Burke (1) defeated Christian Tara (2) -- pictured right -- 6-0,6-2
Semifinals
Caitlin Burke (1) defeated Jessica Young, 6-1,6-1
Christian Tara (2) defeated Kaylan Caiati (3), 6-0,6-0
Quarterfinals
Caitlin Burke (1) defeated Rachael Lask, 6-0,6-0
Jessica Young defeated Yumi Matsuto, 6-1,6-4
Kaylan Caiati (3) defeated Anna Lask, 6-0,6-2
Christian Tara (2) defeated Mary Beth Winningham, 6-3,6-0
Consolation Finals
Christina Ruiz defeated Barbara Zidek, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Lask/Lask (1) defeated Young/Ruiz, 8-3
Semifinals
Lask/Lask defeated Lavallili/Matsuto, 8-1
Young/Ruiz defeated Tara/Zidek, 8-4
Quarterfinals
Lask/Lask defeated Minor/Inakor, 8-4
Lavaallili/Matsuto defeated Gesellchen/Pennington, 8-3
Tara/Zidek defeated Hawes/Jenkins, 8-1
Young/Ruiz defeated Adler/Winingham, 8-6

CENTRAL - Cowley County Community College - Arkansas City, Kansas - July 29-August 1
cancelled

SOUTHWEST - Texas A&M University - July 29-August 1
Men
SINGLES
Finals
Kriegler Brink (1) defeated Chong Wang (3), 6-4,6-4
Semifinals
Kriegler Brink (1) defeated Stuart Row (7), 6-4,6-1
Chong Wang (3) defeated Carlos Moreiera (3), 4-6,6-3,10-5
Quarterfinals
Kriegler Brink (1) defeated Evan Bridges (5), 6-4,7-5
Stuart Row (7) defeated Dustin Phillips, 7-5,6-4
Chong Wang (3) defeated Gareth Ducray, 6-2,7-6(5)
Carlos Moreira defeated Chris Horton, 3-6,6-3,10-6
Consolation Finals
Bernard Lancaster defeated Hal Hawkins, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
not played
Semifinals
K. Brink/S. Row (1) defeated L. Collins/T. Collins (6), 8-4
J. Makowsi/P. Zivkovic (5) defeated E. Bridges/J. Walley (2), 8-6
Quarterfinals
K. Brink/S. Row (1) defeated O. Dibua/M. Sumrall, 8-2
L. Collins/T. Collins (6) defeated M. Henthorn/C. Wang (4), 8-5
J. Makowsi/P. Zivkovic (5) defeated T. Tarnasky/A. Vallurupalli (3), 8-5
E. Bridges/J. Walley (2) defeated E. Horn/B. Powers, 8-4
Women
Finals
Amanda Rales (4) -- pictured right -- defeated Julie Voss (2), 6-4,6-0
Semifinals
Amanda Rales (4) defeated Sarah Foster (1), 1-6,7-5,10-6
Julie Voss (2) defeated Lindsay Pereira (3), 0-6,7-5,10-7
Quarterfinals
Sarah Foster (1) defeated Nicole Garcia, 6-0,6-2
Amanda Rales (4) defeated Christina Amo, 6-2,6-1
Lindsay Pereira (3) defeated Meagan Brown (6), 6-2,6-1
Julie Voss (2) defeated Eva Silvester (7), 6-3,6-0
Consolation Finals
Anik Cepeda defeated Hayden Rush, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
K. O'Riley/R. Row (3) defeated S. Foster/J. Voss (1), 8-4
Semifinals
K. O'Riley/R. Row (3) defeated L. Pereira/A. Rales (2), 8-4
S. Foster/J. Voss (1) defeated M. Bain/K. Brooks (4), 8-5
Quarterfinals
L. Pereira/A. Rales (2) defeated K. Lish/S. Lish, 8-1
K. O'Riley/R. Row (3) defeated M. Brown/H. Lindloff, 8-4
M. Bain/K. Brooks (4) defeated L. Chafitz/N. Peele, 9-8(5)
S. Foster/J. Voss (1) defeated C. Amo/E. Ellis, 8-6

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2006 ITA Summer Circuit Directory







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






Sports Psych Handbook
See a review of this book
















Check Out
TENNIS WEEK

















<




Google











College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees





click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE































Return to:
College And Junior Tennis