2007 LABOR DAY CHAMPIONSHIPS
Robbie Wagner Tournament Training Center
Glen Cove, New York - August 30-September 3, 2007

Boys 18
SINGLES
Finals
Marc Powers (2) defeated Steven Williams (1) -- pictured right - 6-1,6-3
Third Place Playoff
Matthew Kandath (3) defeated Coleman Crutchfield (4), 6-1,6-3
Semifinals
Steven Williams (1) defeated Coleman Crutchfield (4), 7-5,6-1
Marc Powers (2) defeated Matthew Kandath (3), 3-6,6-2,1-0(4)
Quarterfinals
Steven Williams/Manlius, NY (1) defeated Milo Hauk/Bronx, NY, 7-5,4-6,1-0(6)
Coleman Crutchfield/New York, NY (4) defeated Warren Elgort/New York, NY, 6-3,6-4
Matthew Kandath/Gansevoort, NY (3) defeated Akash Muppidi/Trumbell, CT, 6-3,6-3
Consolation Finals
Jason Magnes defeated Mieszko Tomczyk, 6-4,7-6
DOUBLES
Finals
Matthew Kandath/Steven Williams (1) defeated Marc Powers/Mieszko Tomczyk, 8-2
Semifinals
Matthew Kandath/Steven Williams (1) defeated Andrew Bruhn/Akash Muppidi, 8-3
Marc Powers/Mieszko Tomczyk defeated Jason Magnes/John Palmeri, 8-4
Quarterfinals
Matthew Kandath/Steven Williams (1) defeated David Farah, 8-4
Andrew Bruhn/Akash Muppidi defeated Lucas Andreika/Stephen Vogl, 8-6
Jason Magnes/John Palmeri defeated Brian McCarthy/A.J. Nelson, 8-0
Marc Powers/Mieszko Tomczyk defeated Christopher Hasyn/Gary Wang (2), 8-4

Girls 18
SINGLES
Finals
Kristin Norton -- pictured right -- defeated Jennifer Kellner, 6-3,6-3
Third Place Playoff
Rachel Kahan (5) defeated Katherine Hanson, 6-4,7-6
Semifinals
Kristin Norton defeated Rachal Kahan (5), 6-3,6-1
Jennifer Kellner defeated Katherine Hanson, 6-1,6-3
Quarterfinals
Rachel Kahan/Unionville, CT (5) defeated Juliya Orkis/Brooklyn, NY, 4-6,6-1,1-0(5)
Kristin Norton/Port Washington, NY defeated Vanessa Petrini/Stamford, CT, 6-3,6-0
Katherine Hanson/Smithtown, NY defeated Mollie Anderson/Melville, NY, 6-2,1-6,1-0(7)
Jennifer Kellner/Smithtown, NY defeated Erin Vierra/Norwell, MA (2), 0-6,6-4,1-0(8)
Consolation Finals
Ashley Miller over Vanessa Petrini, walkover/ill
DOUBLES
Finals
Alexandra Smyth/Erin Vierra (2) defeated Ashley Miller/Gabrielle Steele, 8-6
Semifinals
Ashley Miller/Gabrielle Steele defeated Jennifer Kellner/Kristin Norton, 8-5
Alexandra Smyth/Erin Vierra (2) defeated Katharine Blow/Gabrielle Duncan, 8-1
Quarterfinals
Ashley Miller/Gabrielle Steele over Caroline Davis/Agnes Sibilski (1), withdrew/ill
Jennifer Kellner/Kristin Norton defeated Laura Chen/Amanda Wu, 9-7
Katharine Blow/Gabrielle Duncan over Jaqueline Corba/Catherine Crystal, withdrew
Alexandra Smyth/Erin Vierra (2) defeated Lauren Cloonan/Katherine Hanson, 8-4

Boys 16
SINGLES
Finals
Justin Shane (2) defeated Wyatt Lippert (1), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Bryan Roberts (4) -- pictured right -- over Nikola Kocovic, walkover
Semifinals
Wyatt Lippert (1) defeated Bryan Roberts (4), 6-3,6-1
Justin Shane (2) defeated Nikola Kocovic, 6-3,6-2
Quarterfinals
Wyatt Lippert/Cincinnati, OH (1) defeated Michael Zhu/Princeton, NJ (8), 7-5,6-3
Bryan Roberts/Commack, NY (4) defeated Cameron Silverman/Mount Kisco, NY, 6-2,6-2
Nikola Kocovic/Mount Laurel, NJ defeated Max Haskin/New York, NY, 6-3,6-2
Consolation Finals
Brendan Ruddock defeated Quinton Vega, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Ethan Dunbar/Wyatt Lippert (3) defeated Anton Kovrigin/Eilchiro Okuyama, 8-5
Semifinals
Ethan Dunbar/Wyatt Lippert (3) defeated Timothy Lozinak/Justin Shane (1), 9-8
Anton Kovrigin/Eilchiro Okuyama defeated Robert Crampton/Kyle Roth (2), 8-3
Quarterfinals
Timothy Lozinak/Justin Shane (1) defeated Harrison Abrams/Troy Beneck, 8-4
Ethan Dunbar/Wyatt Lippert (3) defeated Bryan Roberts/Cameron Silverman, 9-7
Anton Kovrigin/Eilchiro Okuyama defeated Quoc-Daniel Nguyen/Michael Zhu (4), 8-2
Robert Crampton/Kyle Roth (2) defeated Winston Lin/Christian Roehmer, 9-8

Girls 16
SINGLES
Finals
Veronica Corning (7) defeated Samantha Lieb, 6-1,6-3
Third Place Playoff
Megan Douglass (6) over Robin Anderson (5), walkover/injured
Semifinals
Veronica Corning (7) defeated Robin Anderson (5), 6-4,6-4
Samantha Lieb defeated Megan Douglass (6), 6-3,6-1
Quarterfinals
Veronica Corning/Beverly, MA (7) defeated Celine Pascheles/Livingston, NJ, 6-2,7-5
Robin Anderson/Matawan, NJ (5) defeated Amanda Halstrom/Bellmore, NY, 6-1,6-0
Samantha Lieb/Newton, PA defeated Olivia Pascucci/Oyster Bay, NY (4), 6-4,7-6
Consolation Finals
Celine Pascheles defeated Valeriya Tatisheva -- pictured right -- 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Aubrey Brooks/Megan Douglass (3) defeated Shelby Talcott/Valeriya Tatisheva, 8-4
Semifinals
Aubrey Brooks/Megan Douglass (3) over Charlotte Ezratty/Olivia Pascucci (1), walkover/injured
Shelby Talcott/Valeriya Tatisheva defeated Alexandra Alford/Jessica Podlofsky, 8-6
Quarterfinals
Charlotte Ezratty/Olivia Pascucci (1) over Angelica Dabu/Kelsey Raynor, walkover/injured
Aubrey Brooks/Megan Douglass (3) defeated Amanda Halstrom/Aylin Meyter, 8-5
Alexandra Alford/Jessica Podlofsky over Gabrielle Devlin/Samantha Lieb, withdrew/injured
Shelby Talcott/Valeriya Tatisheva defeated Veronica Corning/Tina Tehrani (2), 8-6

Boys 14
SINGLES
Finals
Winston Lin (1) -- pictured right -- defeated Bert Vancura (2), 4-6,7-6,1-0(9)
Third Place Playoff
William Spector (4) defeated Asika Isoh (3), 2-6,6-2,1-0(6)
Semifinals
Winston Lin (1) defeated William Spector (4), 2-6,7-5,1-0(5)
Bert Vancura (2) defeated Aiska Isoh (3), 6-2,6-1
Quarterfinals
Winston Lin/Williamsville, NY (1) defeated Henry Steer/Bernardsville, NJ (8), 1-6,6-4,1-0(8)
William Spector/Weston, MA (4) defeated Aaron Revzin/Needham, MA, 6-3,6-4
Aiska Isoh/Cambria Heights, NY (3) defeated Alexander Steinroeder/Concord, MA (5), 6-7,6-1,1-0(9)
Bert Vancura/New Hyde Park, NY (2) defeated Howard Weiss/Great Neck, NY, 6-1,6-3
Consolation Finals
Henry Steer defeated Andrew Adams, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Aiska Isoh/Bert Vancura (1) defeated Luca Corinteli/Van Damrongsri, 8-5
Semifinals
Aiska Isoh/Bert Vancura (1) defeated Thomas Caputo/Noah Rubin, 8-4
Luca Corinteli/Van Damrongsri defeated Nolan Paige/Aaron Revzin (3), 9-8
Quarterfinals
Aiska Isoh/Bert Vancura (1) defeated Eric Rubin/Howard Weiss, 8-5
Thomas Caputo/Noah Rubin defeated Jeremy Court/Jayson Glickman, 8-6
Nolan Paige/Aaron Revzin (3) defeated Jack August/Shankar Rajupet, 8-5
Luca Corinteli/Van Damrongsri, 8-4

Girls 14
SINGLES
Finals
Tess Bernard-Feigenbaum (3) defeated Jamie Loeb (4) -- pictured right -- 6-2,6-2
Third Place Playoff
Anna Mamalat (2) defeated Tina Jiang, 2-6,7-5,1-0(4)
Semifinals
Jamie Loeb (4) defeated Tina Jiang, 6-2,6-1
Tess Bernard-Feigenbaum (3) defeated Anna Mamalat (2), 6-4,6-3
Quarterfinals
Tina Jiang/Somerset, NJ defeated Cristina Grimaldi/Wayne, PA (8), 6-0,6-1
Jamie Loeb/Ossining, NY (4) defeated Leighann Sahagun/Queens Village, NY (5), 6-4,6-3
Tess Bernard-Feigenbaum/New York, NY (3) defeated Stephanie Rettig/New York, NY (7), 6-1,6-0
Anna Mamalat/Philadelphia, PA (2) defeated Amanda Mulliawan/Wyckoff, NJ, 6-2,6-2
Consolation Finals
Kimberly Przeslowski defeated Cristina Grimaldi, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Tess Bernard-Feigenbaum/Leighann Sahagun (1) defeated Hannah Camhi/Vanessa Pavia, 8-0
Semifinals
Tess Bernard-Feigenbaum/Leighann Sahagun (1) defeated Zoe Childs/Gabrielle Sullivan, 8-2
Hannah Camhi/Vanessa Pavia defeated Devlin-Ann Ammendola/Samantha Gann, 8-5
Quarterfinals
Tess Bernard-Feigenbaum/Leighann Sahagun (1) defeated Ashley Noyes/Kimberly Przeszkowski, 8-3
Zoe Childs/Gabrielle Sullivan defeated Tina Jiang/Claudia Li, 8-5
Devlin-Ann Ammendola/Samantha Gann defeated Stephanie Rettig/Emily Safron (3), 8-2
Hannah Camhi/Vanessa Pavia over Stephanie Loutsenko/Ayla Rasmussen (2), withdrew/injured

Boys 12
SINGLES
Finals
Samuel Lam (1) -- pictured right -- defeated Ethan Bogard (5), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Vihar Shah defeated Hugh Mo (2), 6-3,6-1
Semifinals
Samuel Lam (1) defeated Vihar Shah, 6-1,6-1
Ethan Bogard (5) defeated Hugh Mo (@), 6-2,6-1
Quarterfinals
Samuel Lam/Old Westbury, NY (1) defeated Christopher Ellis/Shrewsbury, MA (6), 6-2,6-1
Vihar Shah/New Hyde Park, NY defeated Johsua Yablon/New York, NY, 6-0,6-2
Ethan Bogard/Lido Beach, NY (5) defeated Spencer Rhoads/Reading, PA, 6-4,6-2
Consolation Finals
Christopher Ellis defeated Zain Ali, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Ethan Bogard/Vihah Shah (4) defeated Christopher Ellis/Julian Zlobinsky, 8-3
Semifinals
Ethan Bogard/Vihah Shah (4) defeated Zain Ali/Ryoma Haraguchi (1), 8-1
Christopher Ellis/Julian Zlobinsky defeated Nile Clark/Samuel Shropshire, 8-6
Quarterfinals
Zain Ali/Ryoma Haraguchi (1) defeated Michael Cohen/Richard Mitchell, 8-2
Ethan Bogard/Vihah Shah (4) defeated Bartholoew Panarese/Michael Roeher, 8-0
Christopher Ellis/Julian Zlobinsky defeated Kelvin Lee/Hugh Mo (3), 8-3
Nile Clark/Samuel Shropshire defeated Artemie Amari/Douglas Mo (2), 8-4

Girls 12
SINGLES
Finals
Samantha Asch (2) defeated Amanda Austi, 6-1,6-3
Third Place Playoff
Sylvia Huffman (1) defeated Rachel Horton (3), 6-2,6-1
Semifinals
Amanda Austi defeated Sylvia Huffman (1), 6-4,7-5
Samantha Asch (2) defeated Rachel Horton (3), 6-3,6-2
Quarterfinals
Sylvia Huffman/South Riding, VA (1) defeated Sophie Barnard/Mill Neck, NY (5), 6-0,6-2
Amanda Austi/Bronxville, NY defeated Angela Assal/Bronx, NY, 6-1,6-1
Rachel Horton/Stamford, CT (3) defeated Vanessa Pavia/Thornwood, NY, 6-0,3-6,1-0(5)
Consolation Finals
Valeria Deronjic defeated Vivian Cheng 2-6,6-2,1-0(5)
DOUBLES
Finals
Abbie Pahz/Maureen Slattery defeated Rachel Pierson/Kristine Rojo, 8-4
Semifinals
Rachel Pierson/Kristine Rojo defeated Sophie Barnard/Vivian Cheng (1), 8-4
Abbie Pahz/Maureen Slattery defeated Kelly Dodd/Rachel Horton (3), 8-1
Quarterfinals
Sophie Barnard/Vivian Cheng (1) defeated Veronika Palkin/Paulina Tafler, 8-1
Rachel Pierson/Kristine Rojo defeated June Lee/Reeta Shrestha, 8-6
Kelly Dodd/Rachel Horton (3) defeated Angela Assal/Gabriela Peda, 8-0
Abbie Pahz/Maureen Slattery defeated Sophie Chang/Sylvia Huffman (2), 8-6

 

2006 LABOR DAY CHAMPIONSHIPS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print









Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors







































Google













CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE














click here for the tabc site

























Return to:
College And Junior Tennis