2003 NJCAA DIVISION I CHAMPIONSHIPS
Women's Team - May 4-9 at the Brazos Valley Sports Foundation in College Station, Texas

FINAL TEAM STANDINGS
Broward Community College......................28
Lee College.......................................24
Tyler Junior College..............................17
Hillsborough Community College....................14
Abraham Baldwin Agricultural College............10.5
North Central Texas College......................5.5
Polk Community College.............................5

Flight 1
SINGLES
Finals
Radka Sottova (2) defeated Jelena Jocic (1), 1-1 retired/injured
Semifinals
Jelena Jocic (1) defeated Leslie Stewart, 6-1,4-6,6-3
Radka Sottova (2) defeated Ingrid Ebensperger, 7-5,6-1
Quarterfinals (First Round)
Jelena Jocic/Polk (1) received a bye
Leslie Stewart/Tyler defeated Melanie Eng/Hillsborough, 3-6,6-3,6-1
Ingrid Ebensperger/ABAC defeated Caroline Andersson/North Central Texas, 6-0,6-0
Radka Sottova/Broward (2) defeated Medeja Egic/Lee, 3-6,6-3,7-5
DOUBLES
Finals
Catalina Izasa/Leslie Stewart (2) defeated Medeja Egic/Diana Martin (1), 6-2,2-6,7-6
Semifinals
Medeja Egic/Diana Martin (1) defeated Ingrid Ebensperger/Chenelle Kruger, 6-2,6-3
Catalina Izasa/Leslie Stewart (2) over Jelena Jocic/Alina Roucas, withdrew/injured
Quarterfinals (First Round)
Medeja Egic/Diana Martin-Lee (1) received a bye
Ingrid Ebensperger/Chenelle Kruger-ABAC defeated Vero Duchesne/Emily Pratt-Hillsborough, 6-0,6-1
Jelena Jocic/Alina Roucas-Polk defeated Nicole Buenning/Jacquelyn Robles-North Central Texas, 6-3,6-0

Flight 2
SINGLES
Finals
Diana Martin (2) defeated Leigh Shelton (1), 6-3,4-6,7-6
Semifinals
Leigh Shelton (1) defeated Catalina Izasa, 6-3,4-6,7-5
Diana Martin (2) defeated Chenelle Kruger, 6-0,6-1
Quarterfinals (First Round)
Leigh Shelton/Broward (1) received a bye
Catalina Izasa/Tyler defeated Nicole Buenning/North Central Texas, 6-4,6-2
Chenelle Kruger/ABAC defeated Alina Roucas/Polk, 6-0,6-1
Diana Martin/Lee defeated Emily Pratt/Hillsborough, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Leigh Shelton/Yara Virreira (1) defeated Melanie Eng/Katherine Ptak, 6-1,4-6,6-1
Semifinals
Leigh Shelton/Yara Virreira (1) defeated Kayla Bowden/Judith Diaz, 6-3,6-4
Melanie Eng/Katherine Ptak defeated Kate Magill/Katie Rayl, 6-2,6-1
Quarterfinals (First Round)
Leigh Shleton/Yara Virreira-Broward (1) received a bye
Kayla Bowden/Judith Diaz-Tyler defeated Shamra Gray/Abigail Martinez-North Central Texas, 6-2,6-3
Kate Magill/Katie Rayl-ABAC defeated Joanna Meadows/Amanda Sanger-Polk, 6-3,7-6(4)
Melanie Eng/Katherine Ptak-Hillsborough defeated Lara Alcobendas/Cristina Mancheno-Lee (2)

Flight 3
SINGLES
SINGLES
Finals
Judith Diaz defeated Cristina Mancheno (2), 3-6,6-4,6-2
Semifinals
Judith Diaz defeated Linda Mrkic (1), 6-4,2-6,6-1
Cristina Mancheno (2) defeated Vero Duchesne, 6-0,6-3
Quarterfinals (First Round)
Linda Mrkic/Broward (1) received a bye
Judith Diaz/Tyler defeated Joanna Meadows/Polk, 6-2,6-0
Vero Duchesne/Hillsborough defeated Katie Rayl/ABAC, 6-1,6-2
Cristina Mancheno/Lee (2) defeated Abigail Martinez/North Central Texas, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Kim Decker/Rachel Storey (1) defeated Lindsay Burtin/Kalie Koenig (2), 6-4,6-4
Semifinals
Kim Decker/Rachel Storey (1) defeated Caroline Andersson/Jessica Lobnitz, 6-1,6-1
Lindsay Burtin/Kalie Koenig (2) defeated Haley Clarke/Paige Latham, 6-0,6-0
Quarterfinals (First Round)
Kim Decker/Rachel Storey-Broward (1) received a bye
Caroline Andersson/Jessica Lobnitz-North Central Texas defeated Jamie Doty/Razia Hassan-Tyler, 6-1,6-3
Haley Clarke/Paige Latham-ABAC defeated Yinet Medina/Lauren Stewart-Polk, 6-4,6-0
Lindsay Burtin/Kalie Koenig-Lee (2) defeated Holly Lee/Risa Yamaguchi-Hillsborough, 6-2,6-4

Flight 4
SINGLES
Finals
Rachel Storey (1) defeated Kalie Koenig (2), 3-6,6-4,6-2
Semifinals
Rachel Storey (1) defeated Jacquelyn Robles, 6-0,6-2
Kalie Koenig (2) defeated Katherine Ptak, 6-1,6-2
Quarterfinals (First Round)
Rachel Storey/Broward (1) received a bye
Jacquelyn Robles/North Central Texas defeated Paige Latham/ABAC, 6-2,6-2
Katherine Ptak/Hillsborough defeated Kayla Bowden/Tyler, 6-2,6-1
Kalie Koenig/Lee (2) defeated Yinet Medina/Polk, 6-0,6-2

Flight 5
SINGLES
Finals
Lara Alcobendas (1) defeated Yara Virreira (2), 7-6,7-6
Semifinals
Lara Alcobendas (1) defeated Holly Lee, 6-3,6-1
Yara Virreira (2) defeated Jamie Doty, 6-1,6-1
Quarterfinals (First Round)
Lara Alcobendas/Lee (1) received a bye
Holly Lee/Hillsborough defeated Kate Magill/ABAC, 6-1,6-0
Jamie Doty/Tyler defeated Lauren Stewart/Polk, 6-3,6-0
Yara Virreira/Broward (2) defeated Shamra Gray/North Central Texas, 6-2,6-1

Flight 6
SINGLES
Finals
Jane Sutherst (2) defeated Risa Yamaguchi, 6-1,6-2
Semifinals
Risa Yamaguchi defeated Nicole Solis (1), 7-6,2-6,6-4
Jane Sutherst (2) defeated Lauren Whatley, 6-2,6-3
Quarterfinals (First Round)
Nicole Solis/Lee (1) received a bye
Risa Yamaguchi/Hillsborough defeated Jessica Lobnitz/North Central Texas
Lauren Whatley/Tyler defeated Amanda Sanger/Polk, 4-6,6-0,6-4
Jane Sutherst/Broward (2) defeated Haley Clarke/ABAC, 6-2,6-0

 

Back To 2003 NJCAA Championship List






Own the Zone<






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors










CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Mr. Rebates




Country Inns & Suites




Want To Play
College Tennis?

Check Out the
Monthly Guides to College Planning





Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage