NCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Regionals-May 7-9 at Campus Sites -- Round of 16 to Finals-May 11-16
in Orlando, Florida

Team Drawsheet

SECOND ROUND RESULTS

CLICK HERE FOR FIRST ROUND RESULTS


Emory 5, Washington & Lee 2
Mark Odgers (E) defeated Paul McClure (W), 7-5,6-0
David Shay (W) defeated Tyson Ramsay (E), 6-0,7-5
Alex Jacobs (E) defeated Graham Nix (W), 6-0,6-4
Jon Malooly (W) defeated Patrick Redmond (E), 6-0,4-6,7-5
Josh Rubens (E) defeated K.C. Schaefer (W), 6-3,6-1
Jesse Ferlianto (E) defeated Austin Kim (W), 6-0,6-0
M. Odgers/A. Jacobs (E) defeated G. Nix/A. Kim, 8-6
D. Shay/P. McClure (W) defeated T. Ramsay/J. Rubens, 8-4
P. Redmond/J. Ferlianto (E) defeated K.C. Schaefer/C. Kimmel, 9-7
Mary Washington 4, Swarthmore 0
Zach Rodd (S) defeated Tim Ryan (MW), 6-4,6-1
Paul Bristow (MW) defeated Jon Reiss (S), 6-1,7-5
Jon Clair (MW) defeated Frank Visciano (S), 5-7,6-1,6-1
Dan Uyar (MW) defeated Ben Rae (S), 6-2,6-1
Matt Rogers (MW) defeated Brian Park (S), 7-5,6-0
Nate Hathaway (MW) and Justin Durand (S), 6-7(4),6-2, Did Not Finish
Paul Bristow/Dan Uyar (MW) defeated Frank Visciano/Mike Moreika, 8-3
Brian Park/Zach Rodd (S) defeated Nate Hathaway/Tim Ryan (MW), 8-4
Jon Reiss/Ben Rae (S) defeated Jae Ko/Matt Rogers (MW), 9-8(7)
Gustavus Adolphus 4, Coe 0
Loren Collins (GA) defeated Nick Barnes (C), 6-1,6-2
Adam Morgan (GA) defeated Phil Williams (C), 6-1,6-0
Ben Lundell (GA) vs. Ryan Yao (C), 6-1,4-6, Did Not Finish
Jesse Brauer (GA) vs. Adam Elliott (C), 6-4,3-2 Did Not Finish
Teddy Nassif (GA) vs. Chris Paasch (C), 6-1,4-4 Did Not Finish
Brett Morse-Karzen (GA) defeated Jeff White (C), 6-3,6-4
Morgan/Morse-Karzen (GA) defeated Barnes/Elliot, 8-3
Collins/Lundell (GA) defeated White/Paasch (C), 8-0
Kyle Anderson/Brauer (GA) vs. Yao/Williams (C), 1-5 Did Not Finish
Washington 4, Kalamazoo 3
Michael Malvitz (K) defeated Brian Alvo (W), 7-6(6),6-7(5),6-1
Ari Rosenthal (W) defeated Julian Seelan (K), 6-3,6-4
Zach Fayne (W) defeated Alec Kempster (K), 6-2,7-6(2)
Matt Harding (K) defeated Will McMahan (W), 6-2,6-4
Dave Atallah (K) defeated Chris Kupple (W), 6-2,6-4
Eric Borden (W) defeated Luke Marker (K), 6-2,6-7(4),7-5
Alvo/Rosenthal (W) defeated Malvitz/Seelan (K), 8-1
Harding/Lowe (K) defeated Kuppler/McMahan (W), 8-5
Fayne/Fisher (W) defeated Kempster/Marker (K), 8-4
Middlebury 5, Trinity 1
Brian Waldron (M) defeated Jon Hart (T), 6-4,6-4
Ari Beilin (M) defeated Jimmie Ames (T), 6-2,6-4
Jon Lawrence (T) defeated George Mayer (M), 6-2,2-6,6-4
Justin Ingoglia (M) defeated Csaba Godry (T), 7-5,7-6(6)
Alex Scott (M) defeated Scott Levy (T), 6-1,6-4
Ingoglia/Mayer (M) defeated Marsden/Hart (T), 9-8(11-9)
Beilin/Scott (M) defeated Ames/Levy (T), 8-6
Edmunds/Waldron (M) defeated Daniel Merns/Richard Lawrence (T), 8-4
Williams 7, Bowdoin 0
Andrew Murray (W) def Macafee Burke (B), 6-3,6-0
Daniel Murray (W) def Patrick Keneally (B), 6-2,6-3
Jeff Kivitz (W) def John Carolan (B), 6-7(3),6-3,1-0(14-12)
John Haywood (W) def Thomas Jencks (B), 6-2,7-6(5)
Scott Mackenzie (W) def Sam Bitetti (B), 6-3,6-1
Lex Urban (W) def John Posey (B), 6-1,6-2
Burke/Keneally (B) def Murray/Murray (W), 8-5
Haywood/Urban (W) def Bitetti/Jencks (B), 8-5
Kivitz/Mackenzie (W) def Barret Lawson/Carolan (B), 8-1
UC-Santa Cruz 7, Claremont Mudd-Scripps 1
Matt Seeburger (UCSC) defeated John Michael Cham-A-Koon (CMS), 1-6,6-3,6-2
Brian Casey (UCSC) defeated William Ellison (CMS), 6-3,6-0
Kevin Casey (UCSC) defeated Eric Chow (CMS), 7-5,6-4
Shane Templeman (UCSC) defeated David Oehm (CMS), 6-4,6-1
Matthew Brunner (UCSC) defeated Kyle Ellison (CMS), 6-3,7-6(8)
Andrew Cohen (UCSC) defeated Evan Feldhausen (CMS), 6-3,6-0
Brunner/Kellen Alli-Christi (UCSC) defeated Cham-A-Koon/K. Ellison (CMS), 8-1
W. Ellison/Feldhausen (CMS) defeated Templeman/Seeburger (UCSC), 9-8(1)
B. Casey/K. Casey (UCSC) defeated Oehm/Aaron Fuhriman (CMS), 8-5
Trinity 5, Whitman 0
Sean Fifield (T) defeated Steven Ly (W), 6-2,6-2
Jordan Taillon (T) vs. Robbi Munday (W), 6-3,3-3 Did Not Finish
Nick Kaloudis (T) defeated Phalkun Mam (W), 6-1,6-4
Stefan Parker (T) vs. David Miller (W), 6-4,3-4 Did Not Finish
D.J. Petros (T) defeated Sam Spiegel (W), 6-2,6-2
David Mertz (T) defeated Dane Miller (W), 6-2,6-2
Sean Fifield/Stefan Parker (T) defeated David Miller/Robbi Munday (W), 8-5
Jordan Taillon/Jeremy Stone (T) defeated Steven Ly/Phalkun Mam (W), 8-6
Nick Kaloudis/D.J. Petros (T) defeated Dane Miller/Brad Changstrom (W), 8-2

 

Back To 2004 NCAA II Championship Directory












Free Shipping!












Return to:
College And Junior
Tennis Homepage