NCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Regionals-May 7-9 at Campus Sites -- Round of 16 to Finals-May 11-16
in Orlando, Florida

Team Drawsheet

FIRST ROUND RESULTS

CLICK HERE FOR SECOND ROUND RESULTS


Lynn 5, Eckerd 3
Regnier Avevedo (L) defeated Renaldo Valor (E), 6-3,7-5
Jan Macko (L) defeated Nikola Vujovic (E), 7-6,6-7,6-2
Dennis Riegraf (L) defeated Julian Loreto (E), 6-2,6-3
Oscar Argaez (L) defeated Rafael Neves (E), 6-3,6-1
Byron Kidd (E) defeated Dominik Selig (L), 6-4,6-2
Niedermayer/Vujovic (E) defeated Azevedo/Macko (L), 9-8
Riegraf/Morones (L) defeated Valor/Loreto (E), 8-5
Neves/Kidd (E) defeated Argaez/Cohen (L), 8-5
Rollins 5, Carson-Newman 0
David Tafur (R) defeated Joaquin Goni (CN), 6-1,6-1
Drew Sipka (R) defeated Travis Bauguess (CN), 6-0,6-0
Custodio/Thompson (R) defeated Ryan/Soares (CN), 8-3
Umbers/Groslimond (R) defeated Gutierrez/Goni (CN), 8-4
Tafur/Sipka (R) defeated Blank/Bauguess (CN), 8-4
South Carolina-Spartanburg 5, Anderson 0
Diego Sist (USCS) defeated Karan Doctor (A), 6-3,6-2
Stefan Dumitrescu (USCS) defeated Sid Sudhakar (A), 6-2,6-2
Ureta/Sist (USCS) defeated Doctor/Pollock (A), 8-5
Mandour/Gustafsson (USCS) defeated Boczonadi/Sudhakar (A), 8-3
Reyes/Dumitrescu (USCS) defeated Sanches/Fitzgerald (A), 8-1
Columbus State 5, Armstrong Atlantic 3
Peter Dedik (AAS) defeated Tim Child (CS), 6-2,6-2
Razvan Druica (CS) defeated Roger Thiele (AAS), 6-2,2-6,7-6(4)
Dale White (AAS) defeated Eric Sajowitz (CS), 6-2,6-2
Fernando Gallegos (CS) defeated Jonas Askeland (AAS), 6-4,6-3
Alexandru Vasilescu (CS) defeated David Secker (AAS), 6-1,2-6,6-4
Gallegos/Child (CS) defeated Roth/White (AAS), 8-5
Skott/Druica (CS) defeated Dedik/Offermann (AAS), 8-2
Secker/Thiele (AAS) defeated Pelletier/Greeff (CS), 8-4
Kutztown 5, Stonehill 0
Mukundan Nandakumar (K) vs. Jack Granato (S), 6-4,1-2 Did Not Finish
Alok Bhide (K) vs. Pat Blomberg (S), 6-3,0-1 Did Not Finish
Johannes Wingerter (K) vs. Matthew Grabala (S), 6-2,2-1 Did Not Finish
Velmurugan Annamalai (K) defeated Brandon Towers (S), 6-0,6-0
Thorston Maier (K) vs. Andy DeVita (S), 6-0,4-1 Did Not Finish
Radoslaw Hlubinski (K) defeated Matt Hansen (S), 6-0,6-2
Mukundan Nandakumar/Alok Bhide (K) defeated Jack Granato/Pat Blomberg (S), 8-3
Somdeep Appineni/Radoslaw Hlubinski (K) defeated Brandon Towers/Matthew Grabala (S), 9-7
Velmurugan Annamlai/Johannes Wingerter (K) defeated Andy DeVita/Kevin Charland (S), 8-0
Assumption 5, Queens 2
Mike Goldman (A) defeated Chris Mullins (Q), 6-2,6-2
Matt Stopp (AC) defeated Wojceigh Stuchlik (Q), 6-4,6-3
James Newman (AC) vs. Ricardo Yepes (Q), 7-6,2-1 Did Not Finish
Dave Marshall (AC) vs. Costas Efstathiou (Q), 6-3,5-5 Did Not Finish
Alex Madrigal (AC) defeated Alfredo Perez, 6-1,6-0
Jeffrey Haich (Q) defeated Dan Doenges (AC), 6-2,6-3
Chris Mullins/Ricardo Yepes (Q) defeated Mike Goldman/Dave Marshall (AC), 8-5
Matt Stopp/James Newman (AC) defeated Costas Efstathiou/Wojceigh Stuchlik (Q), 8-5
Alex Madrigal/Dan Doenges (AC) defeated Jeffrey Haich/Alfredo Perez (Q), 8-5
Wayne State 5, Lake Superior 2
Alex Beauregard (LS) defeated Miguel Cobbs (WS), 6-2,6-3
Rohan Singh (WS) defeated Ludovic Marmet-Demers (LS), 6-1,7-5
Justin Musgrove (LS) defeated Lech Czerwinski (WS), 6-0,6-1
Greg Zilo (WS) defeated Ryan Exaltacion (LS), 6-0,6-2
Foka/Marijan (WS) defeated Beauregard/Marmet-Demers (LS), 8-5
Czerwinski/Singh (WS) defeated Cote-Simard/Salwierz (LS), 8-4
Cobbs/Phil Tharakan (WS) defeated Geoff Markuson/Musgrove (LS), 9-8
Ferris State 5, Mercyhurst 0
Francisco Valencia (FS) defeated John Nichols (M), 6-1,6-0
Francisco Gomez (FS) defeated Joe DeFazio (M), 6-0,6-0
Cole/Halberg (FS) defeated Nichols/Marnik (M), 8-0
Valencia/Hoch (FS) defeated Redband/Albert Veverka (M), 8-0
Gomez/Hammelman (FS) defeated Vadnal/Krasowski (M), 8-5
Delta State 5, Lincoln Memorial 3
Alexandre Nicolau (DS) defeated Linus Johansson (LM), 6-2,6-7,6-1
Alejandro Alvez (DS) defeated Lukas Burkon (LM), 6-2,6-2
Dennis Voigt (LM) defeated Julien Noureux (DS), 6-2,6-2
Klaus Giller (LM) defeated Benjamin Sharp (DS), 6-3,6-3
Jeffery Farris (DS) defeated Francois Naude (LM), 6-2,6-2
Kurhajec/Johansson (LM) defeated Alvez/Noureux (DS), 9-8
Nicolau/Pasquet (DS) defeated Burkon/Voigt (LM), 8-4
Naude/Bjorn Lundgren (LM) defeated Sharp/Arnold Van Dyk (DS), 8-6
UC-San Diego 5, Hawaii-Hilo 0
Sameer Chopra (UCSD) defeated Richard Korneck (HH), 6-2,6-0
Bryan Swatt (UCSD) defeated Karl Moritz (HH), 6-2,6-4
Jeff Wilson (UCSD) vs. Staffan Moritz (HH), 6-3,5-0 Did Not Finish
Emil Novak (UCSD) vs. Jarrod Dryer (HH), 6-0,5-3 Did Not Finish
Brent Molden (UCSD) vs. Ned Hayley (HH), 6-3,4-1 Did Not Finish
Nick Morton (UCSD) vs. Francisco Jung (HH), 6-1,4-5 Did Not Finish
Chopra/Wilson (UCSD) defeated Korneck/Dryer (HH), 8-5
Swatt/Nejad (UCSD) defeated Moritz/Moritz (HH), 8-5
Molden/Morton (UCSD) defeated Hayley/Fuyuki Samejima (HH), 8-3
Colorado State-Pueblo 5, Nebraska-Kearney 3
Brandon Beauvis (CSU-P) defeated Chad Malone (NK), 6-7(0),6-4,6-4
Elliot Schwartz (CSU-P) defeated Cory Ciccone (NK), 6-4,6-4
Nate Wiegand (NK) defeated Ken Vaughan (CSU-P), 6-2,6-3
Luke Backhaus (NK) defeated Jorge Cohen (CSU-P), 6-2,4-6,6-3
Johan Bodaski (CSU-P) defeated Tyson Thomas (NK), 6-2,6-2
Jorge Ramos/Chad Malone (NK) defeated Mario Gagliardi/Elliot Schwartz (CSU-P), 8-5
Brandon Beauvis/Johan Bodaski (CSU-P) defeated Tyson Thomas/Luke Backhaus (NK), 8-4
Jorge Cohen/Greg Greenwood (CSU-P) defeated Cory Cicone/Nate Wiegand (NK), 8-4
Southwest Baptist 5, Truman 0
Dante Cipulli (SB) defeated Tyler Wood (T), 6-1,6-1
Andras Bori (SB) defeated Ben Smith (T), 6-2,6-1
Andras Bori/Mark Eori (SB) defeated Tyler Wood/Ryan Cope (T), 8-2
Dante Cipulli/Johan Nortje (SB) defeated Ben Smith/Sean Cooper (T), 8-3
Peter Joos/Brian Harrelson (SB) defeated Brad Martin/Steve Jones (T), 8-4
St. Edwards 5 (R) 1
Kendall Smashey (SE) defeated Gareth Dowdell (R), 6-1,6-4
Peter Grimsey (R), defeated Simon Boyce (SE) 6-2,6-3
Gustavo Ganem (SE) defeated Andrew Doole (R), 7-6,6-2
Kendall Smashey/Simon Boyce (SE) defeated Gareth Dowdell/Zach Miller (R), 8-5
Gustavo Ganem/Jorge Jimenez (SE) defeated Ian Cunliff/Matt McCord (R), 8-3
Mario Quintero/Kenton Venhuizen (SE) defeated Peter Grimsey/Andrew Doole (R), 8-4
North Florida 5, Johnson Smith 1
Elliott Wood (NF) defeated Justin Stuckey (JS), 6-0,6-1
Damien DePolignac (NF) defeated Frento Burton (JS), 6-0,6-0
Wood/Gomes (NF) defeated Hunter/White (JS), 8-1
Berger/Moros (NF) defeated Holmes/Stuckey (JS), 8-1
Simpson/Terrera (NF) defeated Burton/Nettles (JS), 8-0
Lander 5, Georgia College & State 1
Rob Steckley (L) defeated James Gorin (GC&S), 6-3,6-2
Rodrigo Yamauti (GC&S) defeated Stefan Borg (L), 6-1,6-3
Tobias Edstrom (L) defeated Mariano Cebrian (GC&S), 6-2,6-3
Steckley/Flyght (L) defeated Gorin/Yamauti (GC&S), 8-2
Borg/Legros (L) defeated Karlsson/ Schartum-Hansen (GC&S), 8-4
Edstrom/Tzekos (L) defeated Lee/Pettersson (GC&S), 8-2
Barry 5, Tusculum 0
Thomas Hipp (B) defeated Roberto Robles (T), 6-1,6-2
Sebastian Losavio (B) defeated Pedro Galavis (T), 6-1,6-4
Thomas Hipp/Gerold Wiring (B) defeated Pedro Galavis/Sergio Pantoja (T), 8-2
Sebastian Losavio/Filip Norrman (B) defeated Jesse Puckerin/Roberto Robles (T), 8-1
Victor Rodriguez/Alex Praderas (B) defeated Julien Jacob/Miguel Lares (T), 8-4
Northern Kentucky 5, Southern Indiana 1
Marek Pawelec (NK) defeated Nim Shetty (SI), 6-2,6-1
Billy Hopkins (NK) defeated Kyle Taylor (SI), 6-2,6-3
Ted Walkup (NK) defeated Evan Luttrell (SI), 6-3,6-2
Amine Benjelloun/Billy Hopkins (NK) defeated Ryan Hughes/Nim Shetty (SI), 8-5
Oliver Marinkovic/Nick Herzog (NK) defeated Joe Epkey/Kyle Taylor (SI), 8-6
Evan Luttrell/Weston Phillips (SI) defeated Marek Pawelec/Ted Walkup (NK), 8-6
Northwood 5, West Liberty State 0
Marcus Blumberg (N) defeated RD Bolyard (WLS), 6-1,6-0
Christian Thiemann (N) defeated Zach Stubna (WLS), 6-0,6-2
Florian Bachnick/Marcus Blumberg (N) defeated James Denmark/Justin Thomas (WLS), 8-2
Gerrit Lotz/Christian Thiemann (N) defeated RD Bolyard/Dan Riske (WLS), 8-1
Tomas Menec/Bastien Labarta (N) defeated Zach Stubna/Scott Bolyard (WLS), 8-2
Dowling 5, Mercy 2
Hans Peter Gartner (M) defeated Peter Veselovsky (D), 5-0 retired
Gustavo Sanchez (D) defeated Jonas Kazemekaitis (M), 6-3,6-4
Tamas Ungvari (D) defeated Dexter Christian (M), 6-1,6-0
Marko Milovanovic (D) defeated Denys James (M), 6-2,6-1
Peter Veselovsky/Willem Jansen Van Rensburg (D) defeated Hans Peter Gartner/Mabo Banno (M), 9-7
Gustavo Sanchez/Tamas Ungvari (D) defeated Dexter Christian/Pavol Vasko (M), 8-1
Denys James/Jonas Kazemekaitis (M) defeated Paul Azu/Marko Milovanovic (D), 8-4
Bloomsburg 5, Concordia 1
Brian Bogus (B) defeated Marcello Froes (C), 6-1,6-4
Kurt Caster (B) defeated Tom Pham (C), 6-3,6-4
Brendan Miller (B) defeated Joshua Schulze (C), 6-0,6-0
Hubert Koen/Christian Tiongko (C) defeated Mike McGrath/Aleks Kalezic (B), 9-6
Brian Bogus/Kurt Caster (B) defeated Marcello Froes/John Cassas (C), 8-3
Mark Vellek/Brendan Miller (B) defeated Tom Pham/Joshua Schulze (C), 8-0
North Alabama 5, Ouachita Baptist 0
Andre Edwall (OB) defeated Jordan Jones (NA), 6-2,6-1
Federico Pintaluba (OB) defeated Bebo Dutton (NA), 6-0,6-0
Federico Pintaluba/Alejandro Chong (OB) defeated Vincent Cayouette/Adam Loudermilk (NA), 8-3
Andre Edwall/Emilien Rabin (OB) defeated Chris Jones/Ben Hestley (NA), 8-4
Pierre Perez/Joan Costa(OB) defeated Bebo Dutton/David Butler (NA), 8-0
Valdosta State 6, Tuskagee 0
Philipp Laucht (VS) defeated Jerome Ennels (TU), 6-0,6-0
Heiko Wunderlich (VS) defeated Charles Denard (TU), 6-0,6-0
Norman Weidle (VS) defeated Mychal Defreitas (TU), 6-1,6-0
Eduardo Rincon/Heiko Wunderlich (VS) defeated Andre Moore/Charles Harris (TU), 8-2
Christoph Schneider/Norman Weidle (VS) defeated Noui Melik/Jerome Ennels (TU), 8-1
Peter Kreutzfeldt/Philipp Laucht (VS) defeated Mychal Defreitas/Charles Denard, (TU), 8-1
Midwestern State 5, Cameron 2
Gene Ligeon (MS) lost to Ivor Hitrec (C), 6-1,6-3
Brett Emerson (MS) defeated Alex Furlan (C), 6-2,6-3
Victor Vidal (MS) defeated Gustavo Blanco (C), 6-3,6-4
Jared King (MS) defeated Marco Valdez (C), 6-3,6-1
Brett Emerson/Rohan Williams (MS) lost to Ivor Hitrec/Oscar Guerra (C), 8-4
Gene Ligeon/David Barrett (MS) defeated Alex Furlan/Gustavo Blanco (C), 8-4
Victor Vidal/Jared King (MS) defeated Marco Valdez/Nathan BcCulloch (C), 8-5
Drury received a bye

Northwest Missouri State 5, Colorado Mines 0
Chris Smith (NWMS) defeated Mark Chung (CM), 6-0,6-4
Zach Keith (NWMS) defeatedChris Perez (CSM), 6-2,6-2
Pablo Acebedo/Chris Smith (NWMS) defeated Matt Rychlik/Almed Sejati (CM), 8-5
Lander Panera/Alen Horvat (NWMS) defeated Jordan Revielle/Mark Chung (CM), 8-2
J.J. Mulwanda/Zach Keith (NWMS) defeated Chris Perez/Benn Dunn (CM), 8-1
Washburn 5, St. Cloud State 1
Titus Christianson (SCS) defeated Rafael Valdez (W), 6-1,7-5
Sydney Bwalya (W) defeated Josh Lunak (SCSU, 6-2,6-2
Brett Coleman (W) defeated Zac O'Donnell (SCS), 6-2,6-0 John Johnson/Rafeal Valdez (W) defeated Bryan Baumann/Josh Lunak (SCS), 8-6
Brett Coleman/Tyler Kinder (W) defeated Titus Christianson/Zac O'Donnell (SCS), 8-4
Sydney Bwalya/Blake Edwards (W) defeated Jeff Horner/Dan Boulay (SCS), 8-4

 

Back To 2004 NCAA II Championship Directory























Central Ohio Grand Prix Tennis






On Court, Off Court













Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing


























Check Out TennisFax.com







College Planning
Made Easy...
Check Out The College Guide & Directory

at College Tennis Connect
For Less Than $30 A Year!




































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage