2005 NAIA CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 16-20
at the Mobile Tennis Center in Mobile, Alabama

CLICK HERE FIRST ROUND TEAM RESULTS


Team Drawsheet

Finals
Azusa Pacific 5, Santa Fe 3
Sam Fletcher (AP) defeated Andre Begemann (SF), 6-4,6-4
Boris Bakalov (AP) defeated Daniel Scholten (SF), 6-1,6-3
Ivan Angulo (SF) defeated David Goodman (AP), 7-5,6-1
Ricardo Omana (SF) defeated Adam Davidson (AP), 6-3,6-2
Gordon Hong (AP) defeated Dima Chiracov (SF), 6-4,6-2
Anibal Aranda (SF) vs. Tom Jelsma (AP), 0-6,6-1,5-2 Did Not Finish
Fletcher/Davidson (AP) defeated Omana/Angula (SF), 8-5
Scholten/Begemann (SF) defeated Bakalov/Jelsma (AP), 8-5
Hong/Goodman (AP) defeated Chiriacov/Aranda (SF), 8-6

Semifinals
Santa Fe 6, Embry-Riddle 3
Andre Begemann (SF) defeated Costin Corneanu (ER), 6-1,6-2
Mislav Hizak (ER) defeated Daniel Scholten (SF), 6-1,3-6,7-5
Ivan Angulo (SF) defeated Evan Specht (ER), 7-5,6-7(3)
Ricardo Omana (SF) defeated Nicolas Bosquet (ER), 6-1,6-4
Dima Chiracov (SF) defeated Tomoaki Yasuda (ER), 7-6,7-6
Anibal Aranda (SF) defeated Konstantin Lazarov (ER), 6-4,1-6,7-5
Omanan/Angulo (SF) defeated Corneanu/Hizak (ER), 9-8(2)
Lazarov/Bousquet (ER) defeated Scholten/Begemann (SF), 8-6
Specht/Yasuda (ER) defeated Chiriacov/Aranda (SF), 8-6

Azusa Pacific 5, Auburn Montgomery 2
Sam Fletcher (AP) defeated Anton Brykalin (AM), 7-5,7-5
Daniel Plasa (AM) defeated Boris Bakalov (AP), 6-2,6-3
David Goodman (AP) vs. Joel Kusnierz (AM), 7-6(3),4-4 Did Not Finish
David Bidmeade (AM) defeated Adam Davidson (AP), 6-2,6-3
Gordon Hong (AP) vs. David Budler (AM), 7-6(3),4-4 Did Not Finish
Tom Jelsma (AP) defeated Willi Frei (AM), 7-6(4),6-3
Fletcher/Davidson (AP) defeated Plasa/Kusnierz (AM), 8-5
Bakalov/Jelsma (AP) defeated Brykalin/Bidmeade (AM), 8-6
Hong/Goodman (AP) defeated Budler/Fredrico Marty (AM), 8-4

Quarterfinals
Santa Fe 5, Lindsey Wilson 0
Andre Begemann (SF) vs. Sebastian Capozzelli (LW), 6-6,2-6 Did Not Finish
Daniel Scholten (SF) vs. Pablo Castanon (LW), 6-2,2-1 Did Not Finish
Ivan Angulo (SF) vs. Roberto Gamito (LW), 6-3.2-5 Did Not Finish
Ricardo Omana (SF) defeated Adrian Arroyave (LW), 6-2,6-4
Dima Chiriacov (SF) defeated Rodolfe Chipe (LW), 6-2,6-0
Marcus Fonseca (SF) vs. Andy Farmer (LW), 6-3,3-4 Did Not Finish
Omana/Angulo (SF) defeated Capozzelli/Gamito (LW), 8-5
Scholtan/Begemann (SF) defeated Castanon/Arroyave (LW), 8-2
Chiriacov/-Aranda (SF) defeated Farmer/Chipe (LW), 8-5

Embry-Riddle 5, Vanguard 0
Andreas Gurtner (V) vs. Costin Corneanu (ER), 2-6,1-2 Did Not Finish
Mislav Hizak (ER) defeated Dieter Weislmair (V), 6-0,6-1
Cyril Conty (V) vs. Evan Specht (ER), 4-6,1-5 Did Not Finish
Andreas Reckiegel (V) vs. Nicolas Bousquet (ER), 4-6,2-2 Did Not Finish
Tomoaki Yasuda (ER) defeated Christoph Schramm (V), 6-2,6-1
Calle Holmgren (V) vs. Konstantin Lazarov (ER), 4-6,3-0 Did Not Finish
Corneanu/Hizak (ER) defeated Gurtner/Schramm (V), 8-2
Lazarov/Bousquet (ER) defeated Weislmair/Reckziegel (V), 9-8(4)
Specht/Yasuda (ER) defeated Holmgren/Conty (V), 8-5

Auburn-Montgomery 5, Freed-Hardeman 0
Anton Brykalin (AM) vs. Albert Ballesta (FH), 4-6, Did Not Finish
Daniel Plasa (AM) defeated Ivan Besancon (FH), 6-0,6-0
Joel Kusnierz (AM) defeated Gustavo Andrade (FH), 6-0,6-0
David Bidmeade (AM) vs. Adriano Cipriano (FH), 6-2, Did Not Finish
David Budler (AM) vs. Robert Cardenas (FH), 4-6,2-2 Did Not Finish
Alejandro Cornejo (AM) vs. Everton Silva (FH), 3-6, Did Not Finish
Plasa/Kusnierz (AM) defeated Andrade/Cipriano (FH), 8-5
Brykalin/Bidmeade (AM) defeated Ballesta/Silva (FH), 8-2
Budler/Fredrico Marty (AM) defeated Cardenas/Besancon (FH), 8-1

Azusa Pacific 5, Virginia Intermont 1
Travis Sandlant (VI) vs. Sam Fletcher (AP), 6-4,3-3 Did Not Finish
Boris Bakalov (AP) defeated Thiago Barbosa (VI), 6-1,6-0
David Halldorsson (VI) vs. David Goodman (AP), 5-7,0-5 Did Not Finish
Milan Kosicky (VI) vs. Adam Davidson (AP), 4-6,4-1 Did Not Finish
Gordon Hong (AP) defeated Jon Jonsson (VI), 6-3,6-2
Tom Jelsma (AP) defeated Robby Pierce (VI), 6-1,6-2
Sandland/Barbosa (VI) defeated Fletcher/Davidson (AP), 8-6
Bakalov/Jelsma (AP) defeated HalldorssonvHernandez (VI), 8-2
Hong/Goodman (AP) defeated Kosicky/Pierce (VI) , 8-5

Second Round
College of Santa Fe 5, Berry 1
Marc Duckeck (B) defeated Andre Begemann (SF), 4-1, retired
Daniel Scholten (SF) vs. Andre Ferriera (B), 6-0,3-3 Did Not Finish
Ivan Angulo (SF) vs. Christian Jackie (B), 6-2,3-2 Did Not Finish
Ricardo Omana (SF) vs. Diego Cerzosimo (B), 6-1,5-2 Did Not Finish
Dima Chiriacov (SF) defeated Phillip Campbell (B), 6-0,6-2
Marcus Fonseca (SF) defeated Jonathan Landers (B), 6-0,6-0
Omana/Angulo (SF) defeated Cerzosimo/Campbell (B), 8-3
Scholtan/Begemann (SF) defeated Duckeck/Ferreira (B), 8-5
Chiriacov/Aranda (SF) defeated Jackie/Landers (B), 8-6

Lindsey Wilson 5, Northwood 2
Sebastian Capozzelli (LW) defeated Richie Brown (N), 6-2,6-3
Pablo Castanon (LW) vs. Todd Hiscox (N), 3-6,3-2 Did Not Finish
Roberto Gamito (LW) vs. Anatole Vincent (N), 2-6,5-5 Did Not Finish
Adrian Arroyave (LW) defeated Pierre Oliver Tissiel (N), 6-4,6-1
Jean Cristoe Leduc-Deschamas (N) defeated Rodolfe Chipe (LW), 6-3,6-0
Andy Farmer (LW) won by Default
Capozzelli/Gamito (LW) defeated Brown/Hiscox (LW), 8-6
Vincent/Correa (N) defeated Castanon/Arroyave (LW), 8-6
Framer/Chipe (LW) defeated Deschames/Tissiel (N) by Default (injury)

Vanguard 5, Shorter 1
Dieter Weislmair (V) vs. Ediuardo Cavasotti (SC), 6-4,4-3 Did Not Finish
Cyril Conty (V) vs. Juan Pablo Vidor (SC), 7-5,2-0 Did Not Finish
Andreas Reckiegel (V) defeated Emmanuel Vignaud (SC), 6-3,6-4
Christoph Schramm (V) defeated Fernando Campos (SC), 6-2,6-3
Calle Holmgren (V) defeated Luiz Bernardo (SC), 6-2,6-1
William Chrom (V) vs. Adrian Laza (SC), 6-2,2-4 Did Not Finish
Cavasotti/Vignaud (S) defeated Gurtner-Schramm (V), 8-4
Weislmair/Reckziegel (V) defeated Campos-Bernardo (SC), 8-1
Holmgren/Conty (V) defeated Vidor-Laza (SC), 8-3

Embry-Riddle 5, Benedictine 0
Donik Arabyan (B) vs. Costin Corneanu (ER), 6-4, Did Not Finish
Mislav Hizak (ER) defeated Cristian Garcia (B), 6-0,6-3
Evan Specht (ER) vs. Roman Goeke (B), 6-4,4-4 Did Not Finish
Nicolas Bousquet (ER) vs. Pablo Montesi (B), 6-2,4-3 Did Not Finish
Tomoaki Yasuda (ER) vs. Robert Hikel (B), 6-4,2-4 Did Not Finish
Konstantin Lazarov (ER) defeated Denzil Pieters (B), 6-0,6-1
Corneanu/Hizak (ER) defeated Goeke/Pieters (B), 8-0
Lazarov/Bousquet (ER) defeated Arabyan/Hikel (B), 8-6
Specht/Yasuda (ER) defeated Garcia/Montesi (B), 8-6

Auburn-Montgomery 5, Point Loma Nazarene 0
Joel Kusnierz (AM) defeated Christian Gerloff (PLN), 6-4,6-0
David Bidmeade (AM) vs. Johannes Vance (PLN), 6-3,3-0 Did Not Finish
Fredrico Marty (AM) defeated Sean Sand (PLN), 6-4,6-2
Plasa/Kusnierz (AM) defeated Wulf/Vance (PLN), 8-5
Brykalin/Bidmeade (AM) defeated Gerloff/Johnson (PLN), 8-3
Budler/Marty (AM) defeated Bowmen/Sand (PLN), 8-3

Freed-Hardeman 5, Lindenwood 0
Albert Ballesta (FH) defeated Abdelkorim El Idrissi (L), 6-1,6-2
Mehdi Bensovda (L) vs. Ivan Besancon (FH), 6-4,2-3 Did Not Finish
Pedro Lunardelli (L) vs. Gustavo Andrade (FH) , 1-6,6-2,1-0 Did Not Finish
Adriano Cipriano (FH) defeated Gwenole Nadrieux (L), 6-3,6-4
Renato Traldincto (L) vs. Robert Cardenas (FH), 6-2,5-4 Did Not Finish
Marcus Fadul (L) vs. Everton Silva (FH), 6-3, 3-3 Did Not Finish
Andrade/Cipriano (FH) defeated Idrissi/Traldincto (L), 8-6
Ballesta/Silva (FH) defeated Bensouda/Lunardelli (L), 8-5
Cardenas/Besancon (FH) defeated Skorokhodov/-Andrieux (L), 8-5

Virginia Intermont 5, Flagler 1
Travis Sandlant (VI) defeated Mario Jutronic (F), 7-6,6-4
Wen Robles (F) vs. Thiago Barbosa (VI), 6-3,4-6,2-3 Did Not Finish
Andri Jonsson (F) vs. David Halldorsson (VI), 4-6,6-4,0-1 Did Not Finish
Milan Kosicky (VI) defeated Swendi Rueff (F), 7-6,6-3
Aaron Haines (F) defeated Jon Jonsson (VI), 6-3,6-4
Alex Koller (F) vs. Robby Pierce (VI), 4-6,6-4, Did Not Finish
Sandland/Barbosa (VI) defeated Juntronic/Robles (F), 8-3
Halldorsson/Hernandez (VI) defeated Jonsson/Haines (F), 8-5
Kosicky/Pierce (VI) defeated Rueff/Guerreiro (F), 8-4

Azusa Pacific 5, Olivet Nazarene 5-0
Sam Fletcher (AP) defeated Mark Hervey (ON), 6-0,6-1
Boris Bakalov (AP) vs. Fermin Amezqueta (ON), 6-3,3-3 Did Not Finish
David Goodman (AP) vs. Jaime Acosta (ON), 6-4,3-2 Did Not Finish
Tom Jelsma (AP) defeated Arka Mondal (ON), 6-2,6-2
Alex Muresan (AP) vs. Aaron Gregory (ON), 5-2 Did Not Finish
Jon Wagner (AP) vs. Luis Loyola (ON), 3-2 Did Not Finish
Fletcher/Davidson (AP) defeated Hervey/Amezqueta (ON), 8-3
Bakalov/Jelsma (AP) defeated Acosta/Mondal (ON), 8-2
Hong/Goodman (AP) defeated Gregory/Loyola (ON), 8-2

 

Back To 2005 NAIA Championship List












The Latest News at Tennis Week

































Gear Up@thestore.adidas.com








TENNIS BOOKSTORE









On Court, Off Court








Return to:
College And Junior
Tennis Homepage