2007 NJCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 13-18 at Collin County Community College in Plano, Texas

FINAL TEAM STANDINGS
1. Laredo Junior College.....44
2. Tyler Junior College.....42
3. Scottsdale Community College.....33
4. Johnson County Community College.....31
5. Collin College.....29
6. Abraham Baldwin Agricultural College.....28
7. Cowley College.....24
8. Vincennes University.....24
9. Seward County Community College.....22.5
10. University of Arkansas-Ft. Smith.....18.5
11. Meridian Community College.....15
12 Paradise Valley Community College.....13.5
13 Gadsden State Community College.....12.5
14. Mesa Community College.....11.5
15 Lewis and Clark Community College.....8.5
16 Central Alabama Community College.....8
17. Itawamba Community College.....7
18. Moraine Valley Community College.....4
19. Elgin Community College.....3
20. Spartanburg Methodist College.....2
21. Jones County Junior College.....1.5

Flight 1
SINGLES
Finals
Gwen Corches (2) defeated Jorge Vazquez (1), 7-6(5),6-3
Semifinals
Jorge Vazquez (1) defeated Manuel Carette (5), 7-5,6-0
Gwen Corches (2) defeated Zach Frisch, 7-5,6-3
Quarterfinals
Jorge Vazquez/Tyler (1) defeated Roberto Gomez/Seward County, 6-1,6-2
Manuel Carette/Collin (5) defeated Daniel Luedi/Scottsdale (4), 6-4,1-6,6-2
Zach Frisch/Johnson County defeated Derek Danziger/Abraham Baldwin (3), 7-5,3-6,7-5
Gwen Corches/Laredo (2) defeated Caio Cardoso/UA-FS, 6-0,6-0
Consolation Finals
Jaime Esteban defeated Carlos Sanchez, 6-4,7-6(6)
DOUBLES
Finals

Semifinals


Quarterfinals
Nahom Serekeberhan/Jorge Vazquez-Tyler (1) defeated Scott McNamara/Mickey Renfroe-Meridian, 6-3,6-4
Zach Frisch/Quentin Peterson-Paul-Johnson County (4) defeated Jarrod Kec/Chris Reyna-Elgin, 6-1,6-2
Manuel Carette/Saman Samii-Collin defeated Victor Mesquita/Mirko Perkusich-Seward County, 6-1,6-2
Renato Costa/Binky Nikou-Vincennes (5) defeated Clay Cypert/Lukas Hyl-Cowley, 6-4,6-4
Consolation Finals
Croizel/Segura defeated Johnson/Tucker, 6-1,6-1

Flight 2
SINGLES
Finals
Nahom Serekeberhan (3) defeated Jose Arizpe (2), 6-4,6-4
Semifinals
Nahom Serekeberhan (3) defeated Paul Fitzgerald (1), 6-2,7-6(3)
Jose Arizpe (2) defeated Renato Costa (4), 2-6,6-2,6-3
Quarterfinals
Paul Fitzgerald/Abraham Baldwin (1) defeated Diego Motivar/Cowley (5), 7-6(3),6-1
Nahom Serekeberhan/Tyler (3) defeated Scottie Tucker/Gadsden State, 6-0,6-0
Renato Costa/Vincennes (4) defeated Mirko Perkusich/Seward County, 6-1,6-2
Jose Arizpe/Laredo (2) defeated Quentin Peterson-Paul/Johnson County, 6-3,2-6,6-2
Consolation Finals
Tiago Vilarinho defeated Tommy Johns, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Jose Arizpe/Gwen Corches-Laredo (3) defeated Haris Hadzihaililovic/Daniel Luedi (1), 4-6,6-2,6-1
Semifinals
Haris Hadzihaililovic/Daniel Luedi (1) defeated Jayraj Jadeja/Marlon Korbut, 7-6(5),6-0
Jose Arizpe/Gwen Corches (3) defeated Richard Filkuka/Diego Molivar, 6-3,6-1
Quarterfinals
Haris Hadzihaililovic/Daniel Luedi-Scottsdale (1) defeated Luis Cabizuca/Rogerio Yamamoto-Seward County, 6-2,6-1
Jayraj Jadeja/Marlon Korbut-Abraham Baldwin defeated Scott Bradley/Malcom Harrison-Tyler (4), 6-4,7-6(6)
Jose Arizpe/Gwen Corches-Laredo (3) defeated Jorden Helstern/Matt Tanulanond-Moraine Valley, 6-0,6-0
Richard Filkuka/Diego Molivar-Cowley (2) defeated Dylan Gatton/Steffen Solomon (5), 4-6,7-6(3),6-3
Consolation Finals
Bentley Dye/Carlos Viscarra defeated Tommy Johns/Bryce Silva, 6-4,6-4

Flight 3
SINGLES
Finals
Alex Weiland (1) defeated Binky Nikou (5), 4-6,6-2,7-5
Semifinals
Alex Weiland (1) defeated Malcolm Harrison (3), 6-4,7-6(5)
Binky Nikou (5) defeated Saman Samii (4), 6-2,6-3
Quarterfinals
Alex Weiland/Scottsdale (1) defeated Steffen Solomon/Johnson County, 6-7(7),6-3,7-5
Malcolm Harrison/Tyler (3) defeated Andy Hultz/Paradise Valley, 6-1,6-2
Saman Samii/Collin (4) defeated Victor Mesquita/Seward County, 6-2,6-3
Binky Nikou/Vincennes (5) defeated Laurent Croize/Laredo (2), 6-3,6-0
Consolation Finals
Jayraj Jadeja defeated Bryce Silva, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Nick Clifford/Rishu Yadav (5) defeated Seth Bridges/Antoine Laberibe (2), 6-3,6-1
Semifinals
Nick Clifford/Rishu Yadav (5) defeated Ross DeChant/Alex Weiland (1), 6-4,2-6,6-3
Seth Bridges/Antoine Laberibe (2) defeated Diego Abreu/Diego Troiano (3), 6-4,5-7,6-4
Quarterfinals
Ross DeChant/Alex Weiland-Scottsdale (1) defeated Preston Hindman/DJ Roten-Mesa, 7-5,6-1
Nick Clifford/Rishu Yadav-Collin (5) defeated Paul Fitzgerald/Drew Marshall-Abraham Baldwin (4), 6-1,7-6(1)
Diego Abreu/Diego Troiano-Laredo (3) defeated Zach Alholm/Andrew Shipp-Johnson County, 6-2,7-5
Seth Bridges/Antoine Laberibe (2) defeated Carlos Albuja/Rhett Rickman-UA-FS, 6-3,6-1
Consolation Finals
Jim Bolacketer/Sean Cobble defeated Blake Sherman/Scott Truesdale, 6-0,6-0

Flight 4
SINGLES
Finals
Francisco Segura (2) defeated Antoine Laberibe (1), 6-3,6-1
Semifinals
Antoine Laberibe (1) defeated Haris Hadzihailovic (3), 6-2,6-4
Francisco Segura (2) defeated Karim Belhadj (4), 6-0,6-1
Quarterfinals
Antoine Laberibe/Tyler (1) defeated Clay Cypert/Cowley, 6-3,7-6(5)
Haris Hadzihailovic/Scottsdale (3) defeated Dylan Gatton/Johnson County (5), 6-7(0),6-4,6-4
Karim Belhadj/Abraham Baldwin (4) defeated Josh Hicks/Gadsden State, 6-2,6-2
Francisco Segura/Laredo (2) defeated Ryan Klucker/Lewis & Clark, 6-0,6-0
Consolation Finals
Luis Cabizula defeated Blake Sherman, 4-6,6-2,1-0

Flight 5
SINGLES
Finals
Diego Troiano (1) defeated Dustin Phillips (2), 6-4,2-6,7-6(3)
Semifinals
Diego Troiano (1) defeated Marlon Korbut (5), 7-6(4),6-1
Dustin Phillips (2) defeated Craig Kessler (4), 6-1,3-6,6-4
Quarterfinals
Diego Troiano/Laredo (1) defeated Andrew Myrick/Gadsden State, 6-3,6-1
Marlon Korbut/Abraham Baldwin (5) defeated Jim Blacketer/Cowley (3), 6-2,6-4
Craig Kessler/Scottsdale (4) defeated Keith Pipkin/Johnson County, 7-6(4),7-5
Dustin Phillips/Tyler (2) defeated Joseph Meek/Meridian, 6-0,6-1
Consolation Finals
Jozef Krchnak defeated Rogerio Yamamoto, 3-6,7-6(5),1-0

Flight 6
SINGLES
Finals
Georgie Perez (2) defeated Carlos Batalier (1), 7-5,6-2
Semifinals
Carlos Batalier (1) defeated Eric Simmons (3), 6-1,5-7,6-4
Georgie Perez (2) defeated Justin Miller (4), 6-2,6-1
Quarterfinals
Carlos Batalier/Tyler (1) defeated Zach Alholm/Johnson County (5), 6-3,6-2
Eric Simmons/Collin (3) defeated Trey Butera/Vincennes, 6-1,6-2
Justin Miller/Scottsdale (4) defeated Scott Truesdale/Meridian, 6-1,6-2
Georgie Perez/Laredo (2) defeated Jordan Isom/UA-FS, 6-0,6-0
Consolation Finals
Erik Johnson defeated Kyle Kacerek, 6-1,6-4

 

Back To 2007 NJCAA Championship List







Own the Zone<






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors










CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Mr. Rebates




Country Inns & Suites




Want To Play
College Tennis?

Check Out the
Monthly Guides to College Planning





Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage