2007 NJCAA DIVISION I CHAMPIONSHIPS
Women's Team - May 5-11 at the Randolph Tennis Center in Tucson, Arizona

FINAL TEAM STANDINGS
1. Lee.....41
2. Hillsborough.....40
3. Tyler.....38
4. Cowley County.....35
5. North Central Texas.....28
6. Collin County.....28
7. Central Florida.....26
8. Broward.....24
9. Itawamba.....19.5
10. Mesa.....17.5
11. Abraham Baldwin.....16.5
12. Meridian.....16.5
13. Arkansas-Ft. Smith.....15
14. Kalamazoo Valley.....13
15. Temple.....13
16. Seward.....12
17. Eastern Arizona.....11.5
18. Johnson.....10
19. Central Alabama.....7.5
20. MS Gulfcoast.....7
21. Lewis & Clark.....7
22. Pima.....7
23. Rend Lake.....6.5
24. Waubonsee.....6
25. Sinclair.....4
26. Oakland.....3.5
27. Oakton.....2
28. Elgin.....1
29. Cecil.....0.5
30. Hagerstown.....0

Flight 1
SINGLES
Finals
Kasia Siwocz (1) defeated Hiroko Nishikawa (2), 6-3,6-3
Semifinals
Kasia Siwocz (1) defeated Kalei Gora (4), 6-2,6-1
Hiroko Nishikawa (2) defeated Alyona Tsutskova (5), 7-5,6-3
Quarterfinals
Kasia Siwocz/Cowley County (1) defeated Manuela Santos/JC Tyler (7), 6-2,6-1
Kalei Gora/Lee (4) defeated Lynley Wasson/Mesa (6), 6-3,7-6(3)
Alyona Tsutskova/Broward (5) defeated Nadia Solomon/North Central Texas (3),7-6(3),6-1
Hiroko Nishikawa/Hillsborough (2) defeated Ariela Perez/Central Florida (8), 6-3,6-1
Consolation Finals
Sierra Woolery defeated Amina Abdullah, 8-0
DOUBLES
Finals
Kasia Siwosz/Karolina Porizkova (2) defeated Hiroko Nishikawa/Muzuho Nishimura (1), 5-7,7-5,6-2
Semifinals
Hiroko Nishikawa/Muzuho Nishimura (1) defeated Kalei Gora/Jordan McCombs (3), 6-4,3-6,6-3
Kasia Siwarz/Karolina Porizkova (2) defeated Ashley Irvin/Manuela Santos (5), 6-3,6-4
Quarterfinals
Hiroko Nishikawa/Mizuho Nishimura-Hillsborough (1) defeated Sophia Sawka/Angelita Deludamo-Collin County (8), 6-1,6-0
Kalei Gora/Jordan McCombs-Lee (3) defeated Nadia Solomon/Manuella Viana-North Central Texas (6), 6-1,6-1
Ashley Irvin/Manuela Santos-JC Tyler (5) defeated Raquel Castro/Ariela Perez-Central Florida (4), 0-6,6-1,6-0
Kasia Siwosz/Karolina Porizkova-Cowley County (2) defeated Alyona Tsutskova/Bridget Castillo-Broward(7), 6-3,6-4
Consolation Finals
Amina Abdullah/Uthala Abdullah defeated Michelle King/Georganne Hageman, 8-3

Flight 2
SINGLES
Finals
Natasa Zoricic (2) defeated Ashley Irvin, 6-7(3),6-0,7-5
Semifinals
Ashley Irvin defeated Irene George (4), 6-3,6-2
Natasa Zoricic (2) defeated Natalie Araya (5), 6-2,6-1
Quarterfinals
Ashley Irvin/JC Tyler (7) defeated Hanane Toumi/Cowley County (1), 6-4,6-3
Irene George/Collin County (4) defeated Raquel Castro/Central Florida (6), 6-2,6-1
Natalie Araya/Lee (5) defeated Mizuho Nishimura/Hillsborough (3), 6-3,2-6,6-1
Natasa Zoricic/Broward (2) defeated Manuella Viana/North Central Texas (8), 6-3,6-2
Consolation Finals
Anna Lobnitz defeated Lauren Grogan, 8-0
DOUBLES
Finals
Juliana Franco/Hananne Toumi (1) defeated Natalie Araya/Stephanie Rodrgiuez (3), 6-0,6-4
Semifinals
Juliana Franco/Hananne Toumi (1) defeated Priscilla Villemond/Rachel Anderson, 7-5,6-3
Natalie Araya/Stephanie Rodriguez defeated Natasa Zoricic/Chandra Capozzi (2), 6-3,2-6,6-2
Quarterfinals
Juliana Franco/Hananne Toumi-Cowley County (1) defeated Morgan Maylen/Emily Rios-Eastern Arizona, 6-2,6-2
Priscilla Villemond/Rachel Anderson-JC Tyler defeated Irene George/Ashley Grayson-Collin County (6), 6-1,6-3
Natalie Araya/Stephanie Rodriguez-Lee (3) defeated Amanda Yogus/Chelsea Best-Hillsborough (5), 6-4,6-3
Natasa Zoricic/Chandra Capozzi-Broward (2) defeated Shanei Garcia/Alex Buckingham-North Central Texas (7), 6-1,6-3
Consolation Finals
Erica Herrera/Hanna Hepp defeated Tzintzia Nunez/Linna D'Angelo, 8-6

Flight 3
SINGLES
Finals
Priscilla Villemond (2) defeated Amanda Yogus (3), 1-6,7-6(5),7-5
Semifinals
Amanda Yogus (3) defeated Karolina Porizkova (1), 6-3,6-3
Priscillia Villemond (2) defeated Elisa Leeder (4), 6-3,6-2
Quarterfinals
Karolina Porizkova/Cowley County (1) defeated Bertha Lee Perez/North Central Texas (8), 6-1,6-1
Amanda Yogus/Hillsborough (3) defeated Chandra Capozzi/Broward (5), 6-0,6-1
Elisa Leeder/Lee (4) defeated Sara Flores/Collin County (6), 6-1,6-0
Priscillia Villemond/JC Tyler (2) defeated Paula Sims/Itawamba, 6-0,6-2
Consolation Finals
Sarah Cornejo defeated Hanna Hepp, 8-3
DOUBLES
Finals
Shelby Gnepper/Jessica Aguilar (2) defeated Eva Sambrano/Alba Passanisi (1), 6-1,6-2
Semifinals
Eva Sambrano/Alba Passanisi (1) defeated Kristi Reid/Austin Mills-Tyler (3), 6-4,6-2
Shelby Gnepper/Jessica Aguilar (2) defeated Bertha Lee Perez/Erica Blakley (4), 5-7,6-0,6-3
Quarterfinals
Eva Sambrano/Alba Passanisi-Hillsborough (1) defeated Mary Schering/Morgan Mericle-Kalamazoo Valley (8), 6-0,6-2
Kristi Reid/Austin Mills-Tyler (3) defeated Sara Flores/Kourtney Butler/Collin County (5), 6-3,6-2
Bertha Lee Perez/Erica Blakley-North Central Texas (4) defeated Megan Smith/Kathryn Leimberger-Central Florida (6), 6-3,6-2
Shelby Gnepper/Jessica Aguilar-Lee (2) defeated Monica Medina/Katie McKee-Cowley County (7), 6-0,6-2
Consolation Finals
Arsema Mulugeta/Courtney Daniels defeated Gracie Qurnell/Britney Bowden, 8-2

Flight 4
SINGLES
Finals
Stephanie Rodriguez (3) defeated Alba Passanisi (1), 3-6,6-2,6-4
Semifinals
Alba Passanisi (1) defeated Rachel Anders (4), 7-5,6-0
Stephanie Rodriguez (3) defeated Juliana Franco (2), 6-1,7-5
Quarterfinals
Alba Passanisi/Hillsborough (1) defeated Jennifer Mota/Mesa, 6-0,6-1
Rachel Anders/JC Tyler (4)ndefeated Alex Buckingham/North Central Texas (6), 6-4,6-1
Stephanie Rodriguez/Lee (3) defeated Sophia Sawka/Collin County (5), 6-0,6-3
Juliana Franco/Cowley County (2) defeated Sara McPherson/Central Florida, 6-0,6-2
Consolation Finals
Georganne Hageman defeated Haley Huggins, 8-6

Flight 5
SINGLES
Finals
Jordan McCombs (1) defeated Kristi Reid (3), 6-1,6-3
Semifinals
Jordan McCombs (1) defeated Elizabeth Storey (5), 6-0,6-1
Kristi Reid (3) defeated Eva Sambrano (2), 6-3,7-6(7)
Quarterfinals
Jordan McCombs/Lee (1) defeated Monica Medina/Cowley County (7), 6-1,6-0
Elizabeth Storey/Central Florida (5) defeated Ashley Grayson/Collin County (4), 6-1,6-1
Kristi Reid/JC Tyler (3) defeated Shanei Garcia/North Central Texas (6), 6-0,6-3
Eva Sambrano/Hillsborough (2) defeated Tawsha Nathanson/Broward (8), 6-0,6-1
Consolation Finals
Jodi Webb defeated Sanja Milidrag, 8-5

Flight 6
SINGLES
Finals
Shelby Gnepper (1) defeated Chelsea Best (2), 6-3,6-1
Semifinals
Shelby Gnepper (1) defeated Austin Mills (3), 6-2,6-3
Chelsea Best (2) defeated Jennifer Payne (4), 6-2,6-2
Quarterfinals
Shelby Gnepper/Lee (1) defeated Farren Young/Itawamba, 6-0,6-0
Austin Mills/JC Tyler (3) defeated Kathryn Leimberger/Central Florida (5), 6-3,6-0
Jennifer Payne/Collin County (4) defeated Katie McKee/Cowley County (6), 2-6,6-3,7-6(1)
Chelsea Best/Hillsborough (2) defeated Morgan Hoffmann/North Central Texas (8), 6-1,6-1
Consolation Finals
Molly Moon defeated Chelsea Schultz, 9-7

 

Back To 2007 NJCAA Championship List







Own the Zone<






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors










CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Mr. Rebates




Country Inns & Suites




Want To Play
College Tennis?

Check Out the
Monthly Guides to College Planning





Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage