2007 NJCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Women's Team - May 5-11 at the Randolph Tennis Center in Tucson, Arizona


FINAL TEAM STANDINGS
1. DuPage..........28
2. Montgomery..........26
3. Gloucester..........19
4. Oxford..........18
5. Broome..........13.5
6. Rhode Island..........11
7. Suffolk..........7
8. Eastfield..........1
9. Nassau..........0





Own the Zone<






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors










CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Mr. Rebates




Country Inns & Suites




Want To Play
College Tennis?

Check Out the
Monthly Guides to College Planning





Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage

Flight 1
SINGLES
Finals
Maya Vankineni defeated Joana Augustine, 6-0,6-1
Semifinals
Maya Vankineni defeated Abigail Conover, 6-2,6-2
Joana Augustine defeated Brittany Williams, 6-0,6-1
Quarterfinals
Maya Vankineni/Oxford defeated Anne Laplanche/Rockville Montgomery (1), 6-4,6-1
Abigail Conover/DuPage defeated Theresa Dippel/Eastfield, 6-2,6-4
Joana Augustine/Rhode Island CC defeated Kate Bechs/Gloucester County (3), 6-0,6-0
Brittany Williams/Broome defeated Jennifer Tripp/Suffolk County (2), 6-3,6-3
Consolation Finals
Anne-Gaelle Laplanche defeated Kate Bechs, 8-1
DOUBLES
Finals
Maya Vankineni/Madeline Spratt (2) defeated Kate Bechs/Stephanie Krupa (3), 8-4
Semifinals
Kate Bechs/Stephanie Krupa (3) defeated Jillian Elkaim/Daniela Tirado (1), 7-5,6-2
Maya Vankneni/Madeline Spratt (2) defeated Abigail Conover/Melissa Lewis, 6-1,6-3
Quarterfinals
Jillian Elkaim/Daniela Tirado-Rockville Montgomery (1) defeated Theresa Dippel/Taylor Thompson-Eastfield, 6-3,6-0
Kate Bechs/Stephanie Krupa-Gloucester County (3) defeated Amanda Lindsely/Brittany Williams-Broome, 6-4,6-2
Abigail Conover/Melissa Lewis-Dupage defeated Kathryn McEntee/Sarah Lapp-Nassau County, 6-0,6-3
Maya Vankneni/Madeline Spratt-Oxford (2) defeated Jennifer Tripp/Kelianne Jones-Suffolk County, 6-3,6-0
Consolation Finals
Amanda Lindsey/Brittany Williams defeated Jennifer Trip/Kellianne Jones, 8-4

Flight 2
SINGLES
Finals
Jillian Elkaim (2) defeated Melissa Lewis, 6-1,6-0
Semifinals
Melissa Lewis defeated Stephanie Krupa (1), 2-6,6-4,6-4
Jillian Elkaim (2) defeated Madeline Spratt, 6-1,6-0
Quarterfinals
Stephanie Krupa/Gloucester County (1) defeated Sarah Lapp/Nassau County, 6-3,6-3
Melissa Lewis/Dupage defeated Taylor Thompson/Eastfield, 6-3,6-2
Madeline Spratt/Oxford defeated Elizabeth Sutton/Rhode Island CC, 6-1,6-1
Jillian Elkaim/Rockville Montgomery (2) defeated Kelianne Jones/Suffolk County, 6-0,6-0
Consolation Finals
Leigh Morrissey defeated Kellianne Jones, 8-1
DOUBLES
Finals
Anne-Gaelle Laplanche/My Chi defeated Leigh Morrissey/Alexandra Karlgut, 6-4,6-3
Semifinals
Anne-Gaelle Laplance/My Chi (1) defeated Rachel Burke/Alyssa Arnold, 6-4,6-2
Leigh Morrissey/Alexandra Karlgut defeated Ellen Simmons/Lindsay Baker (2), 6-2,7-6(5)
Quarterfinals (first round)
Anne-Gaelle Laplance/My Chi-Rockville Montgomery (1) defeated Abby Geronimo/Lauren Petrolito-Suffolk County, 6-1,6-0
Rachel Burke/Alyssa Arnold-DuPage defeated Lindsay Formisano/Candace Kepler-Gloucester County, 6-4,6-3
Leigh Morissehy/Alexandra Karigut-Broome defeated Kristina Sadler/Jasmine Bueno, 6-1,6-0
Ellen Simons/Lindsay Baker-Oxford (2) defeated Jennie Sandhal/Vantda Thongsithavong/Rhode Island CC, 6-2,3-6,6-1
Consolation Finals
Lindsay Formisano/Candace Kepler defeated Jennie Sandhal/Vantda Thongsithavong, 8-4

Flight 3
SINGLES
Finals
Daniela Tirado (1) defeated Alexandra Karigut, 6-0,6-2
Semifinals
Daniela Tirado (1) defeated Rachel Burke, 6-1,6-1
Alexandra Karigut defeated Kathryn Finn, 6-3,6-1
Quarterfinals (first round)
Daniela Tirado/Rockville Montgomery (1) defeated Lindsay Baker/Oxford, 6-2,6-3
Rachel Burke/DuPage defeated Kristina Sadler/Eastifeld, 6-2,6-1
Alexandra Karigut/Broome defeated Abby Geronimo/Suffolk County, 6-3,6-3
Kathryn Finn/Rhode Island CC defeated Lindsey Formissano/Gloucester County (2), 6-1,6-1
Consolation Finals
Lindsey Formissano defeated Lindsey Baker, 8-4
DOUBLES
Finals
Blaire Hufford/Jacquelyn McMahon defeated Cathy Vargo/Jessica Spina (1), 6-0,6-0
Semifinals
Cathy Vargo/Jessica Spina (1) defeated Jessica Cybulski/Lauren Funes, 6-3,6-2
Blaire Hufford/Jacquelyn McMahon defeated Stefanie Concepcion/Lizzy Encarnacao (2), 6-2,6-1
Quarterfinals (first round)
Cathy Vargo/Jessica Spina-Gloucester County (1) received a bye
Jessica Cybulski/Lauren Funes-Suffolk County defeated Celia Valmoro/Kate Vanness-Rockville Montgomery, 6-3,6-0
Blaire Hufford/Jacquelyn McMahon-Dupage defeated Somer Morton/Amanda Brown-Broome, 6-0,6-1
Stefanie Concepcion/Lizzy Encarnacao-Oxford (2) received a bye
Consolation Finals
Celia Valmoro/Kate Vaness defeated Stefanie Concepcion/Lizzy Encarnacao, 8-5

Flight 4
SINGLES
Finals
Alyssa Arnold (2) defeated My Chi (1), 6-4,6-4
Semifinals
My Chi (1) defeated Cathy Vargo, 6-3,6-1
Alyssa Arnold (2) defeated Vanitda Thongsithavong, 6-4,6-2
Quarterfinals (first round)
My Chi/Rockville Montgomery (1) defeated Stefanie Concepcion/Oxford, 6-2,6-1
Cathy Vargo/Gloucester County defeated Jasmine Bueno/Eastfield, 6-3,6-1
Vanitda Thomgsithavong/Rhode Island CC defeated Jessica Cybulski/Suffolk County, 0-6,7-6(6),6-4
Alyssa Arnold/Dupage (2) defeated Somer Morton/Broome, 6-0,6-0
Consolation Finals
Stefanie Concepcion defeated Jessica Cybulski, 8-5

Flight 5
SINGLES
Finals
Celia Valmoro (1) defeated Blaire Hufford, 3-6,6-1,6-4
Semifinals
Celia Valmoro (1) defeated Amanda Lindsley, 6-3,6-4
Blaire Hufford defeated Jennie Sandhal, 6-1,6-0
Quarterfinals (first round)
Celia Valmoro/Rockville Montgomery (1) received a bye
Amanda Lindsley/Broome defeated Candace Kepler/Gloucester County, 6-3,7-5
Jennie Sandhal/Rhode Island CC defeated Lauren Funes/Suffolk County, 6-1,6-1
Blaire Hufford/DuPage defeated Ellen Simmons/Oxford (2), 6-3,6-2
Consolation Finals
Ellen Simons defeated CandaceKepler, 8-3

Flight 6
SINGLES
Finals
Jessica Spina (1) defeated Jacquelyn McMahon, 6-0,6-2
Semifinals
Jessica Spina (1) defeated Laura Petrolito, 7-6(6),6-2
Jacquelyn McMahon defeated Kate Vanness (2), 6-4,7-6(3)
Quarterfinals (first round)
Jessica Spina/Gloucester County (1) received a bye
Laura Petrolito/Suffolk County defeated Aubrey Dennis-King/Oxford, 3-6,6-1,6-2
Jacquelyn McMahon/DuPage defeated Amanda Brown/Broome, 6-1,6-1
Kate Vanness/Rockville Montgomery (2) received a bye
Consolation Finals
Kate Vanness defeated Aubrey Dennis-King, 8-2

 

Back To 2007 NJCAA Championship List