NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
MOUNTAIN WEST


Men - Provo, Utah - April 24-26
FINALS
San Diego State 4, New Mexico 0
Felix Hardt (SDS) defeated Brent Salazar (NM), 6-2,6-1
Daniel Jung (SDS) defeated David Kowalski (NM), 6-1,6-1
Gabe Coren (SDS) defeated Jasmin Hodzic (NM), 6-1,6-2
Maiberger/Redondo (SDS) defeated Salazar/Stotland (NM), 8-5
Jung/Carrascosa (SDS) defeated Scott/Hodzic (NM), 8-6
Kowalski/Coetzee (NM) defeated Hardt/Coren (SDS), 8-6

SEMIFINALS
BYU 0, New Mexico 4
Erik Nyman (BYU) vs. Bart Scott (NM), 6-7 Did Not Finish
Carlos Lozano (BYU) defeated Divan Coetzee (NM), 6-3,6-2
Jose Lechuga (BYU) vs. Brent Salazar (NM), 6-4, Did Not Finish
Jeff Olsen (BYU) defeated David Kowalski (NM), 6-3,6-1
Alonso Medina (BYU) defeated Ryan Stotland (NM), 6-2,6-3
Anton Rudjuk (BYU) vs. Jasmin Hodzic (NM), 6-2, Did Not Finish
Nyman/Lozano (BYU) defeated Salazar/Stotland (NM), 9-8(4)
Lechuga/Rudjuk (BYU) vs. Scott Hodzic (NM), 8-8 Did Not Finish
Olsen/Medina (BYU) defeated Kowalski/Coetzee (NM), 8-9
San Diego State 4, Air Force 1
Oliver Maiberger (SDS) defeated Shannon Buck (AF), 6-1,6-3
Ryan Redondo (SDS) vs. Eric Pittman (AF), 6-4, Did Not Finish
Felix Hardt (SDS) vs. Tyler McClung (AF), 6-2,5-7, Did Not Finish
Daniel Jung (SDS) defeated Justin Mancinelli (AF), 6-0,7-6
Armando Carrascasa (SDS) defeated Trevor Johnson (AF), 7-6,6-3
Gabe Coren (SDS) defeated Chris Dong (AF), 6-1,7-5
Maiberger/Redondo (SDS) vs. Pittman/McClung (AF), 7-3 Did Not Finish
Jung/Carrascosa (SDS) defeated Dong/Black (AF), 8-5
Hardt/Coren (SDS) defeated Buck/West (AF), 8-3

QUARTERFINALS
Air Force 4, Utah 3
Shannon Buck (AF) defeated Daniel Lohff (U), 6-1,6-0
Erik Pittman (AF) defeated Roeland Brateanu (U), 3-6,6-4,6-3
Tyler Poulson (U) defeated Tyler McClung (AF), 6-4,6-4
Thomas Gryzb (U) defeated Justin Mancinelli (AF), 6-1,6-2
Nick Coutts (U) defeated Trevor Johnson (AF), 7-5,6-0
Chris Dong (AF) defeated Kaisorn Chaichana (AF), 6-2,6-2
Pittman/McClung (AF) defeated Brateanu/Coutts (U), 8-4
Poulson/Gryzb (U) vs. Dong/Martin Black (AF), 6-7, Did Not Finish
Buck/Tyler West (AF) defeated Lohff/Mike Bullarad (U), 8-6
BYU 4, UNLV 1
Erik Nyman (BYU), Henner Nehles (UNLV), 4-6,6-3, Did Not Finish
Carlos Lozano (BYU) def, Avriam Salomon (UNLV), 6-2,7-6
Jose Lechuga (BYU) vs. Romain Mussaro (UNLV), 3-6,6-3, Did Not Finish
Jeff Olsen (BYU) defeated Joel Kielbowicz (UNLV), 6-2,7-6
Alonso Medina (BYU) def, Milos Blagojevic (UNLV), 7-5,6-1
Anton Rudjuk (BYU) def, Ryan Barber (UNLV), 6-0,6-1
Nyman/Lozano (BYU) defeated Nehles/Mussaro (UNLV), 8-6
Salomon/Kielbowics (UNLV) defeated Lechuga/Rudjuk (BYU), 8-3
Olsen/Medina (BYU) defeated Blagojevic/Barber (UNLV), 8-3
San Diego State Received a Bye
BYU Received a Bye

Women - San Diego State - April 24-26
FINALS
San Diego State 4, BYU 1
Silvia Tornier (SDS) defeated Leeza Klempner (BYU), 6-1,6-1
Lindsey Hedberg (SDS) vs. Dominique Reynolds (BYU), 6-2,3-4 Did Not Finish
Katalina Romero (SDS) defeated Olga Boulytcheva (BYU), 6-1,6-3
Katja Karrento (SDS) defeated Hadley Macfarlane (BYU), 6-4,6-2
Patricia Graf (SDS) vs. Nicole Schneider (BYU), 4-6,6-2,0-3 Did Not Finish
Indra Erichsen (SDS) vs. Tara Porter (BYU), 6-1,7-5
Tornier/Erichsen (SDS) defeated Klempner/Reynolds (BYU), 8-4
Macfarlane/Schneider (BYU) defeated Hedberg/Karrento (SDS), 8-5
Porter/Boulytcheva (BYU) defeated Graf/Romero (SDS), 9-7

SEMIFINALS
SDSU 4, New Mexico 1
Silvia Tornier (SDS) defeated Maja Kovacek (NM), 6-2,6-2
Lindsey Hedberg (SDS) defeated Sandy Lukowski (NM), 6-2,6-0
Katalina Romero (SDS) defeated Tjasa Suvak (NM), 6-4,6-1
Michelle Hiedbrink (NM) vs. Katja Karrento (SDS), 7-5, Did Not Finish
Tiffany Robertson (NM) vs. Patricia Graf (SDS), 2-6,6-2, Did Not Finish
Indra Erichsen (SDS) defeated Rachel Hatley (NM), 7-5,6-2
Hiedbrink/ Robertson (New Mexico) defeated Hedberg/Karrento, 8-6
Hatley/Maria Ruiz-Fabrega (New Mexico) defeated Graf/Romero (SDS), 8-6
BYU 4, (1) UNLV 2
Gyorgyi Zsiros (UNLV) defeated Leeza Klempner (BYU), 6-1,6-2
Pauline Janus (UNLV) defeated Dominique Reynolds (BYU), 6-3,6-1
Agnieszka Abram vs. Olga Boulytcheva (BYU), 6-4,4-6,2-2, Did Not Finish
Hadley Macfarlane (BYU) defeated Tracie Chong (UNLV), 7-6,7-6
Rebecca Pike (BYU) defeated Cindy Treber (UNLV), 6-4,6-4
Nicole Schneider (BYU) defeated Amy Hadziomonovic (UNLV), 6-4,1-6,6-4
Klempner/Reynolds (BYU) defeated Abram/Janus (UNLV), 8-3
Macfarlane/Schneider (BYU) vs. Treber/Chong, 8-8 Did Not Finish
Pike/Boulytcheva (BYU) defeated Zsiros/Hadziosmonovic (UNLV), 8-6

QUARTERFINALS
San Diego State 4, (7) Utah 0
Silvia Tornier (SDS) defeated Ellen Svensson (U), 6-0,6-2
Lindsey Hedberg (SDS) defeated Sheri Esrock (U), 6-0,6-2
Katalina Romero (SDS) vs. Cassie Kasteler (U), 6-3,1-2, Did Not Finish
Katja Karrento (SDS) defeated Rachel Alder (U), 6-1,6-0
Patricia Graf (SDS) vs. Allison Hansen (U), 6-4,1-2, Did Not Finish
Indra Erichsen (SDS) vs. Maria Svensson (U), 6-3,3-0, Did Not Finish
Indra Erichsen/Silvia Tornier (SDS) defeated Ellen Svensson/Allison Hansen (U), 8-4
Lindsey Hedberg/Katja Karrento (SDS) vs. Sheri Esrock/Maria Svensson (U), 6-6 Did Not Finish
Patricia Graf/Katalina Romero (SDS) defeated Hillary Doyle/Cassie Kasteler (U), 8-4
New Mexico 4, (6) Air Force 0
Laura Nigro (AF) vs. Maja Kovacek (NM), 7-6(4),1-2 Did Not Finish
Tjasa Suvak (NM) defeated Kat Bushey (AF), 6-0,6-1
Michelle Hiedbrink (NM) defeated Gina Black (AF), 6-2,6-3
Kelli O'Bryant (AF) vs. Tiffany Robertson (NM), 7-5,2-2 Did Not Finish
Rachel Hatley (NM) defeated Katie Tomkie (AF), 6-2,6-2
Kovacek/Lukowski (NM) defeated L. Nigro/Black (AF), 8-6
Hatley/Ruiz-Fabrega (NM) defeated O'Bryant/J. Nigro (AF), 8-2
BYU 4, (5) Colorado State 2
Sanja Hansson (CS) defeated Leeza Klempner (BYU), 6-2,6-2
Dasha Zhurin (CS) defeated Dominique Reynolds (BYU), 6-3,6-1
Olga Boulytcheva (BYU) defeated Alexandra Paganetti (CS), 6-0,6-4
Hadley Macfarlane (BYU) vs. Carla Pallares (CS), 6-3,4-6, Did Not Finish
Rebecca Pike (BYU) defeated Jessica Jones (CS), 6-1,6-4
Nicole Schneider (BYU) defeated Tatyana Ugorich (CS), 7-5,6-4
Macfarlane/Schneider (BYU) defeated Jones/Paganetti (CS), 8-1
Pike/Boulytcheva (BYU) defeated Pallares/Ugorich (CS), 8-3
UNLV 4, (8) Wyoming 0
Gyorgyi Zsiros (UNLV) defeated Patricia Chien (W), 6-1,6-3
Pauline Janus (UNLV) vs. Yuliani Santi (W), 6-3, 4-2, Did Not Finish
Agnieszka Abram (UNLV) vs. Kati Gyulai (W), 6-0, 3-3, Did Not Finish
Tracie Chong (UNLV) defeated Jennifer Hancock (W), 6-4,6-0
Cindy Treber (UNLV) vs. Megan Williams (W), 6-4,3-0, Did Not Finish
Amy Hadziosmanovic (UNLV) defeated Gwen Moser (W), 6-0,6-1
Agnieszka Abram/Pauline Janus (UNLV) defeated Jennifer Hancock/Yuliani Santi (W), 8-1
Patricia Chien/Kati Gyulai (W) vs. Cindy Treber/Tracie Chong (UNLV), 5-4 Did Not Finish
Gyorgyi Zsiros/Amy Hadiosmanovic (UNLV) defeated Gwen Moser/Megan Williams (W), 8-1

 
Return To 2003 Conference Championships Directory




College Tennis Camps For Teens




CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






Central Ohio Grand Prix Tennis











The Mental Athlete

See A Review





Go Tennis
It's Tennis On The Net






Get Your Free
College And Junior
Tennis Email!






Tennis Scouting Reports











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage