USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 17-21, 2007 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Spring Championships in April:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Claremont Tennis Club - Claremont, California
SINGLES
Boys' 12
Finals
Joseph Di Giulio (1) -- pictured right -- defeated Stefan Menichella (2), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Michael Guzman (3) defeated Gordon Zhang (7), 2-6,6-1,1-0(4)
Semifinals
Joseph Di Giulio (1) defeated Michael Guzman (3), 6-0,6-4
Stefan Menichella (2) defeated Gordon Zhang (7), 6-4,6-0
Consolation Finals
Garrett Auproux defeated Eric Marbach, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Garcia/Menichella (4) defeated Gomez/Madregallejo, 8-2
Semifinals
Gomez/Madregallejo defeated Auproux/Nguyen, 8-3
Garcia/Menichella (4) defeated Marbach/Zhang (2), 8-2
Girls' 12
SINGLES
Finals
Sarah Gealer (4) -- pictured right -- defeated Alyssa Smith (3), 1-6,6-2,1-0(8)
Third Place Playoff
Brooke Austin (1) defeated Kimberly Yee (2), 6-2,6-4
Semifinals
Sarah Gealer (4) defeated Brooke Austin (1), 6-4,6-2
Alyssa Smith (3) defeated Kimberly Yee (2), 6-3,7-5
Consolation Finals
Sarah Gong defeated Dominique Cetale, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Gealer/Smith (1) defeated Andrews/Yee, 9-7
Semifinals
Gealer/Smith (1) defeated Austin/Steffensen (3), 8-4
Andrews/Yee (4) defeated Almaguer/Gong, 9-7

YMCA - Baton Rouge, Louisiana
Boys' 12
SINGLES
Finals
Ronnie Schneider (2) defeated Yale Goldberg (3), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Strong Kirchheimer (1) -- pictured right -- John Hobie Hotard (7), 6-1,6-2
Semifinals
Yale Goldberg (3) defeated Strong Kirchheimer (1), 7-5,6-1
Ronnie Schneider (2) defeated John Hobie Hotard (7), 6-1,6-0
Consolation Finals
Thomas Mayronne defeated David Weiner, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Goldberg/Schneider (2) defeated Maese/Myrin (5), 8-3
Semifinals
Maese/Myrin (5) defeated Hotard/Kennedy, 8-4
Goldberg/Schneider (2) defeated Weiner/Weiner (5), 8-3
Girls' 12
SINGLES
Finals
Ayaka Okuno (1) -- pictured right -- defeated Liza Fieldsend (4), 3-6,6-2,7-5
Third Place Playoff
Sydney Campbell (2) defeated Nicki Johnson (3), 6-2,6-1
Semifinals
Ayaka Okuno (1) defeated Nicki Johnson (3), 6-4,7-5
Liza Fieldsend (4) defeated Sydney Campbell (2), 6-2,6-4
Consolation Finals
Rachel Nelson defeated Keisha Clousing, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Johnson/Okuno (1) defeated Campbell/Fieldsend (2), 8-4
Semifinals
Johnson/Okuno (1) defeated Clousing/Nelson (3), 8-5
Campbell/Fieldsend (2) defeated Krauth/Porter, 8-6

Tri-City Fitness - Albany, New York
Boys' 12
SINGLES
Finals
Noah Rubin (7) -- pictured right -- defeated Luca Corinteli (3), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Quentin Monaghan (6) defeated Daniel Kerznerman (8), 6-1,6-1
Semifinals
Noah Rubin (7) defeated Quentin Monaghan (6), 7-5,6-4
Luca Corinteli (3) defeated Daniel Kerznerman (8), 7-5,7-6(2)
Consolation Finals
Aaron Revzin defeated Thomas Pura, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Hiltzik/Pura (1) defeated Kerznerman/Van Cott (4), 9-7
Semifinals
Hiltzik/Pura (1) defeated Corinteli/Martino (3), 8-3
Kerznerman/Van Cott (4) defeated Amari/Mo, 8-2
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jamie Loeb (1) -- pictured right -- over Tina Jiang (2), walkover/injured
Third Place Playoff
Annie Dimuro (4) defeated Gina Li (10), 6-2,6-2
Semifinals
Jamie Loeb (1) defeated Annie Dimuro (4), 6-2,6-3
Tina Jiang (2) defeated Gina Li (10), 6-1,6-1
Consolation Finals
Jillian Rooney defeated Quinn Gleason 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Jiang/Loeb (1) defeated Alderman/Schwartz-Vartikar (3), 8-2
Semifinals
Jiang/Loeb (1) defeated Austi/Bonfiglio, 8-1
Alderman/Schwartz-Vartikar (3) defeated Camhi/Kotok, 9-8(7)

Columbus Regional Tennis - Columbus, Georgia
Boys' 12
SINGLES
Finals
Ognjen Samardzic (2) -- pictured -- defeated Baker Newman (3), 6-4,3-6,1-0(3)
Third Place Playoff
Connor Thompson (6) defeated Collier Bouchillon (8), 6-2,6-0
Semifinals
Baker Newman (3) defeated Connor Thompson (6), 2-6,6-2,1-0(4)
Ognjen Samardzic (2) defeated Collier Bouchillon (8), 7-5,6-1
Consolation Finals
Grayson Goldin defeated Jake Albo, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Albo/Goldin (1) defeated Heinz/Verma, 8-3
Semifinals
Albo/Goldin (1) defeated Crisovan/Gurevich (3), 8-1
Heinz/Verma defeated Samardzic/Samardzic 9-8(11)

Sea Island Tennis Center - Sea Island, Georgia
SINGLES
Girls' 12
Finals
Hayley Carter defeated Spencer Liang (1), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Claire Mitchell Andrews (6) over Taylor Lederman (2), walkover/ill
Semifinals
Spencer Liang (1) defeated Claire Mitchell Andrews (6), 6-2,6-0
Hayley Carter defeated Taylor Lederman (2), 6-2,6-3
Consolation Finals
Ashley Kitchen defeated Taylor Townsend, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Carter/Kitchen defeated Marlin/Townsend, 9-7
Semifinals
Carter/Kitchen defeated Baer/Liang, 8-5
Marlin/Townsend defeated Huffman/Pahz (2), 8-5

 
Back To Listing Of 2007 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!












Check Out
TENNIS WEEK











Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google

















Return to:
College And Junior Tennis