USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 17-21, 2007 - Boys' & Girls' 18s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Spring Championships in March:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff for each, as well as consolation finals.

Queen City Racquet Club - Cincinatti, Ohio
Boys' 18
SINGLES
Finals
Matthew Allare (3) -- pictured right -- defeated Steven Williams, 6-2,6-3
Third Place Playoff
P. Eliot Potvin (4) over Drew Courtney (9), walkover/ill
Semifinals
Steven Williams defeated P. Eliot Potvin (4), 7-5,6-0
Matthew Allare (3) defeated Drew Courtney (9), 7-6,6-1
Consolation Finals
Eric Quigley defeated James Seal, 6-2,7-6
DOUBLES
Finals
Allare/Havens (1) defeated Kauss/Landwerlen (5), 8-4
Semifinals
Allare/Havens (1) defeated Anderson/Couzens (3), 8-3
Kauss/Landwerlen (5) defeated McCarthy/Starr, 9-8
Girls' 18
SINGLES
Finals
Alison Riske (9) -- pictured right -- defeated Kristie Ahn, 6-3,6-0
Third Place Playoff
Nicole Gibbs (10) defeated Claire Bartlett (1), 6-2,7-5
Semifinals
Alison Riske (9) defeated Claire Bartlett (1), 3-6,6-2,6-2
Kristie Ahn defeated Nicole Gibbs (10), 6-4,2-6,6-4
Consolation Finals
Stacey Lee defeated Krista Damico, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Ahn/Lee (2) defeated Bartlett/Hubbs (1), 9-7
Semifinals
Bartlett/Hubbs (1) defeated Guentert/Lindsey, 8-2
Ahn/Lee (2) defeated Capra/Gibbs (6), 8-2

Waco Regional Tennis Center - Waco, Texas
SINGLES
Boys' 18
Finals
Luke Marchese (2) -- pictured right -- defeated Alexei Chijoff-Evans (3), 7-5,4-4 retired/injured
Third Place Playoff
Jonathan Jaklitsch (5) defeated Isamu Tachibana (11), 6-3,6-1
Semifinals
Alexei Chijoff-Evans (3) defeated Jonathan Jaklitsch (5), 6-1,6-0
Luke Marchese (2) defeated Isamu Tachibana (11), 6-3,6-3
Consolation Finals
Thomas Wilson defeated Nicholas Caledonia, 6-1,3-1 retired/injured
DOUBLES
Finals
Chijoff-Evans/Karimi defeated Hansen/Meister, 8-5
Semifinals
Hansen/Meister defeated Reed/Schneider (1), 8-4
Chijoff-Evans/Karimi defeated Alpar/Stevens, 8-4
Girls' 18
SINGLES
Finals
Asia Muhammad (1) defeated Rebecca Marino (14), 6-1,6-0
Third Place Playoff
Hilary Bartlett (16) defeated Jessica Alexander, 6-1, retired/injured
Semifinals
Asia Muhammad (1) defeated Jessica Alexander, 6-1,6-0
Rebecca Marino (14) defeated Hilary Bartlett (16), 6-4,7-5
Consolation Finals
Keri Wong defeated Courtney Rauscher, 2-6,6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Boney/Muhammad (2) defeated Core/Talbert (4), 8-3
Semifinals
Core/Talbert (4) defeated Epstein/Langhorst, 8-1
Boney/Muhammad (2) defeated Toole/Toole (3), 8-1

Train Smart Tennis - Tampa, Florida
SINGLES
Boys' 18
Finals
Dennis Nevolo (5) -- pictured right -- defeated Ryan Kim (7), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Alexander Domijan (12) defeated Jared Pinsky (4), 5-7,6-3,6-2
Semifinals
Dennis Nevolo (5) defeated Alexander Domijan (12), 1-6,7-5,6-1
Ryan Kim (7) defeated Jared Pinsky (4), 7-5,6-7(2),7-6(2)
Consolation Finals
Tyler Davis over William Guzick, walkover
DOUBLES
Finals
Boyajian/Samaha defeated Helpingstine/Preyer (1), 9-7
Semifinals
Helpingstine/Preyer (1) defeated Guzick/King, 8-5
Boyajian/Samaha defeated Blanchard/Federhofer, 8-2
Girls' 18
SINGLES
Finals
Sarah Guzick (6) -- pictured right -- defeated Monica Chow, 7-5,7-6(2)
Third Place Playoff
Emily Fraser (7) defeated Sianna Simmons 6-0; 7-5 Semifinals
Sarah Guzick (6) defeated Emily Fraser (7), 6-2,7-5
Monica Chow defeated Sianna Simmons, 6-1,6-0
Consolation Finals
Lauren Embree defeated Megan Broderick, 3-6,6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Guzick/Radeva (2) defeated Attwell/Fraser (1), 9-7
Semifinals
Attwell/Fraser (1) defeated Broderick/Meier, 8-2
Guzick/Radeva (2) defeated Embree/Saiontz (4), 9-8(10)

Punahou Tennis Club - Honolulu, Hawaii
Boys' 18
SINGLES
Finals
Steve Johnson (2) defeated Daniel Moss (10), 6-3,3-6,6-1
Third Place Playoff
Steve Johnson (2) defeated Christopher Price (3), 4-6,6-3,6-4
Semifinals
Steve Johnson (2) defeated Drew Jacobs (9), 6-3,7-6(1)
Daniel Moss (10) defeated Andrew Kells, 6-3,6-3
Consolation Finals
Jason Smith over Daniel Gliner, withdrew
DOUBLES
Finals
Johnson/Price (1) over Jacobs/Wardman (5), walkover
Semifinals
Johnson/Price (1) defeated Brooks/Van Velzer, 8-4
Jacobs/Wardman (5) over Kakar/Sheldon, walkover
Girls' 18
SINGLES
Finals
Stephany Chang (7) -- pictured right -- defeated Logan Hansen (1), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Rebecca Parks (4) defeated Lyndsay Kinstler (6), 6-2,6-3
Semifinals
Logan Hansen (1) defeated Rebecca Parks (4), 7-5,3-6,6-1
Stephany Chang (7) defeated Lyndsay Kinstler (6), 6-4,6-0
Consolation Finals
Coco Vandeweghe defeated Zoe De Bruycker, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
not played
Semifinals
De Bruycker/Pham (7) defeated Chang/Sulahian (6), 8-6
other semi not played

 
Back To Listing Of 2007 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!












Check Out
TENNIS WEEK











Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google

















click here for the tabc site





Return to:
College And Junior Tennis