USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 22-26, 2004 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Claycourt Championships in July:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Cooper Tennis Complex, Springfield, Missouri
Boys' 12
SINGLES
Finals
Jack Sock (1) defeated Bob Van Overbeek (5), 6-4,6-7(5),1-0(8)
Semifinals
Bob Van Overbeek/Modesto, CA (5) defeated Nicolas Kamisar/Issaquah, WA, 6-1,6-2
Jack Sock/Lincoln, NE (1) defeated Christian Harrison/Shreveport, LA 6-2,6-2
Consolation Finals
Christian Harrison defeated Nicolas Kamisar, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Jake Golman/Luke Trautmann (3) defeated Brandon Campagnue/Zane Simmons, 8-5
Semifinals
Jake Golman/Luke Trautmann (3) defeated Max Helgeson/Jack Sock (2), 8-2
Brandon Champagne/Zane Simmons defeated Brian Alden/Robert Stineman (4), 8-4
Girls' 12
SINGLES
Finals
Samantha Chao (1) -- defeated Nida Hamilton (3), 6-2,6-2
Semifinals
Nida Hamilton/Oak Brook, IL (3) defeated Epiphany Turner/Memphis, TN, 6-0,6-2
Samantha Chao/West Des Moines, IA (1) defeated Katie Goepel/Oradell, NJ (4) -- pictured right -- 6-2,6-4
Consolation Finals
Michelle Kedzierski defeated Gabrielle Clark, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Samantha Chao/Merritt Whitley (10 defeated Alexandra Alford/Haley Martin (2), 8-0
Semifinals
Alexandra Alford/Haley Martin (2) defeated Haley Fournier/Michelle Kedzierski, 8-3
Samantha Chao/Merritt Whitley (1) defeated Noelle Malley/Courtney Vaughn (4), 8-3

Baltimore Tennis Patrons - Baltimore, Maryland
Boys' 12
SINGLES
Finals
Dante Terenzio (2) defeated Quinton Vega (3) -- pictured right -- 6-4,4-6,1-0(4)
Semifinals
Dante Terenzio/Stamford, CT (2) defeated Robbie Mudge/Huntersville, NC (12), 6-2,6-4
Quinton Vega/Brooklyn, NY (3) defeated Cliff Reynolds/Boyds, MD (16), 7-6(1),6-2
Consolation Finals
Matthew Kandath defeated Robbie Mudge, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Not Played
Semifinals
Oliver Loutsenko/Philip Nelson (4) defeated Jason Berry/Zachary Katz (2), 9-7
Peter Reinemann/Dante Terenzio (3) defeated Matthew Kandath/Quinton Vega, 9-7
Girls' 12
SINGLES
Finals
Nelo Phiri (7) -- pictured right -- defeated Brett Ellen Keeler (2), 2-6,7-6(4),1-0(7)
Semifinals
Brett Ellen Keeler/Austin, TX (2) defeated Blair Sedeman/Glen Head, NY (4), 6-1,7-5
Nelo Phiri/Yonkers, NY (7) defeated Chichi Scholl/Pompano Beach, FL, 3-6,6-0,1-0(8)
Consolation Finals
Blair Seideman defeated Stephanie Vidov, 6-4,4-6,1-0(3)
DOUBLES
Finals
Beatrice Capra/Chichi Scholl (1) defeated Natalie Blosser/Julie Vrabel (2), 8-1
Semifinals
Natalie Blosser/Julie Vrabel (2) defeated Amanda Albuquerque/Juliane Gruber, 8-0 Beatrice Capra/Chichi Scholl (1) defeated Lauren Delprete/Monica Yajima (4), 8-1


Boys' 12
SINGLES
Finals
Sekou Coker Bangoura (1) defeated Garrett Brasseaux (3) -- pictured right -- 6-4,6-3
Semifinals
Garrett Brasseaux/Covington, LA (3) defeated David Kelleher/Cooper City, FL (5-8), 6-4,6-1
Sekou Coker Bangoura/Bradenton, FL (1) defeated Michael Elortegui/Sarasota, FL (5-8), 6-0,6-2
Consolation Finals
Nick Chappell defeated Alexander Buzzi, 6-1,1-6,1-0(7)
DOUBLES
Finals
Sekou Coker Bangoura/Danny Riggs (2) defeated Alex Houck/Ross Peets, 6-2,7-6(9)
Semifinals
Sekou Coker Bangoura/Danny Riggs (2) defeated Eugene Oh/Nathan Pasha (4), 6-7(4),6-0,1-0(9)
Alex Houck/Ross Peets defeated Breon Badger/Nick Chappell (1), 6-3,6-3
Girls' 12
SINGLES
Finals
Connie Hsu (1) -- pictured right -- defeated Christina McHale (3), 6-2,6-3
Semifinals
Christina McHale/Engelwood Cliffs, NJ (3) defeated Ariel Caldwell/Stone Mountain, GA (2), 6-4,6-4
Connie Hsu/Cincinnati, OH (1) defeated Jaime Yapp-Shing/Miami, FL (4), 6-2,6-1
Consolation Finals
Ariel Caldwell defeated Casey Johnson, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Ariel Caldwell/Jaime Yapp-Shing (1) defeated Connie Hsu/Anika Novacek (2), 7-5,6-3
Semifinals
Connie Hsu/Anika Novacek (2) defeated Emma Onila/Jane Stephens, 6-2,6-3
Ariel Caldwell/Jaime Yapp-Shing (1) defeated Allison Falkin/Caitlin Kitchen, 6-0,6-2

Sierra Sport & Racquet Club - Fresno, California
Boys' 12
SINGLES
Finals
Brian Fang (2) defeated Mika De Coster (3), 7-5,6-2
Semifinals
Brian Fang/Hacienda Heights, CA (2) defeated Chris Eriksson/Santa Rosa, CA, 6-2,6-1
Mika De Coster/Coto De Caza, CA (3) defeated Dominic Bermudez/Tucson, AZ (1), 3-6,6-1,1-0(3)
Consolation Finals
Emmett Egger defeated Toki Sherbakov, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Chris Eriksson/Toki Sherbakov (3) defeated Carlos Bermudez/Dominic Bermudez (1), 8-2
Semifinals
Chris Eriksson/Toki Sherbakov (3) defeated Brian Fang/Rajeev Herekar, 8-6
Carlos Bermudez/Dominic Bermudez (1) defeated Max Glenn/Daniel Hoffman, 8-4

Upland Tennis Club - Upland, California
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jordaan Sanford (6) defeated Catherine Isip (2), 6-1,6-3
Semifinals
Catherine Isip/Anaheim, CA (2) defeated Lilly Kimbell/Vancouver, WA (5), 6-2,7-6(5)
Jordaan Sanford/Rancho Cucamonga, CA (6) defeated Sophia Bursulaya/San Diego, CA (12), 6-1,6-2
Consolation Finals
Lilly Kimbell defeated Kaitlyn Christian, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Cierra Gaytan-Leach/Catherine Isip (1) defeated Britney Sanders/Jordaan Sanford (2), 4-6,7-6(8),1-0(8)
Semifinals
Britney Sanders/Jordaan Sanford (2) defeated Layla Sanders/Alex Tachovsky, 6-3,6-1
Cierra Gaytan-Leach/Catherine Isip (1) defeated Kaitlyn Christian/Tiffany Tran (4), 6-3,6-2

 
Back To Listing Of 2004 USTA National Open Championships
Personalized Tennis
Training Programs

Click For A Free Trial







Tennis Tickets






Try Gevalia today & get a coffeemaker, mugs & scoop FREE!







Heel That Pain







The Mental Athlete

See A Review



Science Fiction Book Club



Central Ohio Grand Prix Tennis







CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








On Court Off Court








COURTSIDE TENNIS APPAREL









Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage