USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 22-26, 2004 - Boys' & Girls' 16s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Claycourt Championships in July:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Westwood Tennis Center - Norman, Oklahoma
Boys' 16
SINGLES
Finals
Kellen Damico (1) defeated Christopher Price -- pictured right -- 6-4,7-6
Semifinals
Christopher Price/Houston, TX defeated Richard Bonfiglio/Bronxville, NY (12), 6-0,6-4
Kellen Damico/Parker, CO (1) defeated Matthew Brewer/Houston, TX, 6-3,6-3
Consolation Finals
Adam Schwartz defeated Milo Johnson, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Drew Daniel/Christopher Price (2) defeated Kellen Damico/Austen Kauss (1), 9-7
Semifinals
Drew Daniel/Christopher Price (2) defeated Ian Donovan/Milo Johnson, 9-7
Kellen Damico/Austen Kauss (1) defeated Jordan Girdley/Lucho Perez-Abreu, 8-3
Girls' 16
SINGLES
Finals
Amanda Craddock (3) defeated Chloe Jones (4), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Chelsea Gullickson -- pictured right -- defeated Whitney Taney (7), 7-5,6-3
Semifinals
Chloe Jones/Baldwin City, KS (4) defeated Whitney Taney/Edina, MN (7), 1-6,6-3,6-2
Amanda Craddock/Leawood, KS (3) defeated Chelsea Gullickson/Palm Gardens, FL, 1-6,6-3,7-5
DOUBLES
Finals
Joanna Koniuszewski/Whitney Taney (2) defeated Erin Bleakley/Amanda Craddock (3), 8-4
Semifinals
Joanna Koniuszewski/Whitney Taney (2) over Manijee Ashrafi/Alyssa Palen by default
Erin Bleakley/Amanda Craddock (3) defeated Nicole Kantor/Vanessa Steiner (1), 9-7

Laguna Creek Racquet Club - Elk Grove, California
Boys' 16
SINGLES
Finals
Jason McNaughton (1) defeated Kevin Kaiser (2), 6-1,6-2
Semifinals
Kevin Kaiser/Saratoga, CA (2) defeated Stephen Stege/Los Gatos, CA (4), 6-3,6-2
Jason McNaughton/San Diego, CA (1) defeated Jeffrey Gast/Saratoga, CA (6), 7-6(3),6-3
Consolation Finals
Ilya Trubov defeated A. Bartlett, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Julian Tiangco/Blake Wardman defeated Mateusz Kecki/Christopher Madden, 8-3
Semifinals
Mateusz Kecki/Christopher Madden defeated Ramsey Lemaich/Eric Ramos (4), 8-6
Julian Tangco/Blake Wardman defeated Max Bradley/Arunsrikrishna Garlapati, 8-3
Girls' 16
SINGLES
Finals
Leyla Entekhabi (1) defeated Alison Ramos, 6-3,6-3
Semifinals
Alison Ramos/Carson, CA -- pictured right -- defeated Lauren Macfarlane/Ogden, UT (2), 5-7,7-5,6-4
Leyla Entekhabi/Agoura, CA (1) defeated Molly Scott/Trabuco Canyon, CA (3), 6-2,6-2
Consolation Finals
Jennifer Yen defeated Katarina Reveche, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Jennifer Chui/Vidya Dabir defeated Vanessa Lunardi/Alison Ramos, 8-4
Semifinals
Jennifer Chui/Vidya Dabir defeated Alexandra Strange/Cassandra Strange, 8-2
Vanessa Lunardi/Alison Ramos defeated Lauren Macfarlane/Devin Peek (1), 8-5

Midland, Texas
Boys' 16
SINGLES
Finals
Nathaniel Schnugg (1) defeated Alexander Kharkevitch (3), 7-6(3),6-3
Semifinals
Alexander Kharkevitch/Houston, TX (3) defeated Tyler Tarnasky/Dallas, TX, 6-4,6-0
Nathaniel Schnugg/Medford, OR (1) defeated Justen Roth/Short Hills, NJ (4), 6-4,6-3
Consolation Finals
Tyler Tarnasky defeated Jared Pinsky -- pictured right -- 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Eric Olson/Tyler Tarnasky (1) defeated Calon Alpar/Alexander Kharkevitch (2), 9-7
Semifinals
Calon Alpar/Alexander Kharkevitch (2) defeated Sean Doerfler/Spencer Feldman (4), 8-4
Eric Olson/Tyler Tarnasky (1) over Jose Farias/Joshua Zavala, withdrew/injured
Girls' 16
SINGLES
Finals
Alexis Dorr (1) -- pictured right -- defeated Carolyn McVeigh (2), 6-1,6-3
Semifinals
Carolyn McVeight/New Canaan, CT (2) defeated Madison Brengle/Dover, DE (8), 4-6,6-3,6-3
Alexis Dorr/Wesley Chapel, FL (1) defeated Jessica Wente/Whitehouse, TX, 6-0,7-6(2)
Consolation Finals
Kinsey Casey defeated Jessica Wente, 7-5,2-6,6-1
DOUBLES
Finals
Paloma Escobedo/Jessica Wente defeated Kristina Doerr/Jocelyn Jensen (4), 8-5
Semifinals
Paloma Escobedo/Jessica Wente defeated Madison Brengle/Natalia Guevara (5-8), 8-6
Kristina Doerr/Jocelyn Jensen (4) defeated Holly Huth/Elizabeth Sullivan (5-8), 8-3

Harrison Tennis Center - Marietta, Georgia
Boys' 16
SINGLES
Finals
Spencer Vegosen (1) defeated Michael Sroczynski (2) -- pictured right -- 6-2,6-4
Semifinals
Michael Sroczynski/Chatham, NJ (2) defeated Bradley Mixson/Miami, FL (3), 4-6,7-5,6-3
Spencer Vegosen/Chicago, IL (1) defeated Jay Goldman/Worcester, MA (4), 6-3,4-6,6-2
Consolation Finals
Braldey Mixson (3) defeated Jeff Dadamo, 7-6(5),6-0
DOUBLES
Finals
Matthew Broom/Bradley Mixson (4) defeated Austin Longacre/Vijay Paul (3), 8-6
Semifinals
Austin Longacre/Vijay Paul (3) defeated David Cotrone/Rhyne Williams, 8-6
Matthew Broom/Bradley Mixson (4) defeated Davey Sandgren/Spencer Vegosen (1), 8-6
Girls' 16
SINGLES
Finals
Reka Zsilinszka (8) defeated Nina Pantic (2) -- pictured right -- 7-5,7-5
Semifinals
Nina Pantic/Delray Beach, FL (2) defeated Amanda Granson/Bethlehem, PA, 6-4,7-6(3)
Reka Zsilinszka/Fayetteville, NC (8) defeated Laurianne Henry/Anderson, SC (4), 6-3,4-6,6-0
Consolation Finals
Amanda Granson defeated Laurianne Henry, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Jennifer Meredith/Bianca Svensson (1) defeated Katie Kilborn/Lauren Meier, 8-5
Semifinals
Katie Kilborn/Lauren Meier defeated Kathleen Henry/Laurianne Henry, 8-3
Jennifer Meredith/Bianca Svensson (1) defeated Brooke Loar/Neela Vaez (3), 8-6

 
Back To Listing Of 2004 USTA National Open Championships
Personalized Tennis
Training Programs

Click For A Free Trial







Tennis Tickets






Try Gevalia today & get a coffeemaker, mugs & scoop FREE!







Heel That Pain







The Mental Athlete

See A Review



Science Fiction Book Club



Central Ohio Grand Prix Tennis







CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








On Court Off Court







COURTSIDE TENNIS APPAREL







Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders







Check Out
TENNIS WEEK








Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe












Return to:
College And Junior
Tennis Homepage