USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
July 1-5, 2006 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Hardcourt Championships in August:

Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Tualatin Hills Tennis Center - Beaverton, Oregon
SINGLES
Boys' 12
Finals
Connor Farren (4) defeated Stefan Menichella (11), 6-3,2-6,10-8
Third Place Playoff
TJ Pura (2) -- pictured right -- over Alex Scheinman, retired/ill
Semifinals
Stefan Menichella (11) defeated Alex Scheinman (3), 3-3 retired/ill
Connor Farren (4) defeated TJ Pura (2), 6-4,6-4
Consolation Finals
Joseph DiGiulio defeated Jimmy Castellanos, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Joseph DiGiulio/Alex Scheinman (1) defeated David Blakeley/Chas Okamoto, 8-0
Semifinals
Joseph DiGiulio/Alex Scheinman (1) defeated Jimmy Castellanos/Mackenzie McDonald (3), 8-1
David Blakeley/Chas Okamoto defeated Kent Andreasen/John Stormans (4), 8-3
Girls' 12
SINGLES
Finals
Belinda Niu (2) defeated Liana Convento (7), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Sarah Gealer (3) -- pictured right -- defeated Desirae Krawczyk (1), 6-2,6-2
Semifinals
Liana Convento (7) defeated Desirae Krawczyk (1), 7-5,6-2
Belinda Niu (2) defeated Sarah Gealer (3), 6-0,6-1 Consolation Finals
Valerie Thong defeated Jwany Sherif, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Ashley Dai/Valerie Thong (1) defeated Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (2), 8-6
Semifinals
Ashley Dai/Valerie Thong (1) defeated Katie Edwards/Belinda Niu (3), 8-6
Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (2) defeated Marianna Gould/Gabriella Smith, 8-3

Omaha Tennis Association - Omaha, Nebraska
SINGLES
Boys' 12
Finals
Anthony Delcore (1) defeated Tyler Gardiner (5-8), 4-6,6-3,1-0(6)
Third Place Playoff
Jared Hiltzik (5-8) defeated Josh Levine (9-16), 7-6(2),6-2
Semifinals
Anthony Delcore (1) defeated Jared Hiltzik (5-8), 6-0,6-1
Tyler Gardiner (5-8) defeated Josh Levine (9-16), 6-3,6-1
Consolation Finals
Gordon Zhang defeated Tad Humpal, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Tyler Gardiner/Yale Goldberg (3) defeated Trey Daniel/Anthony Delcore (2), 8-5
Semifinals
Tyler Gardiner/Yale Goldberg (3) defeated Eric Marbach/Gordon Zhang (1), 8-6
Trey Daniel/Anthony Delcore (2) defeated Jared Hiltzik/Konrad Zieba (4), 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Brooke Austin (2) defeated Alyson Coran (3), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Madeline Lipp (1) defeated Liz Jeukeng (3), 6-2,6-0
Semifinals
Alyson Coran (3) defeated Madeline Lipp (1), 6-1,6-2
Brooke Austin (2) defeated Liz Jeukeng (3), 6-2,6-0
Consolation Finals
Samantha Crawford defeated Madeline Ecker, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals
Alyson Coran/Madeline Lipp (1) defeated Brooke Austin/Madeline Ecker (2), 8-2
Semifinals
Alyson Coran/Madeline Lipp (1) defeated Kylee Jackson/Andrea Kinnerk (3), 8-0
Brooke Austin/Madeline Ecker (2) defeated Meredith Maltby/Rachel Nelson, 8-6

Deer Park High School - Deer Park, Texas
SINGLES
Boys' 12
Finals
Ferny Avila (10) defeated Nathaniel Lammons (3), 0-6,6-3,10-3
Third Place Playoff
Nicholas Naumann (1) defeated Eric Tyler (2), 6-3,6-2
Semifinals
Nathaniel Lammons (3) defeated Nicholas Naummann (1), 7-5,4-6,10-4
Ferny Avila (10) defeated Eric Tyler (2), 7-6(5),7-5
DOUBLES
Finals
Nathaniel Lammons/Eric Tyler (3) defeated Hunter Goertz/Josh Hagar (1), 8-6
Semifinals
Hunter Goertz/Josh Hager (1) defeated Eric Bertuglia/Jared Morris, 8-4
Nathaniel Lammons/Eric Tyler (3) defeated Terrell Celestine/Kevin Wang, 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jarret Fisher (1) -- pictured right -- defeated Breaunna Addison (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Jamie Loeb (4) defeated Ellie Yates (3), 6-3,6-2
Semifinals
Jarret Fisher (1) defeated Jamie Loeb (4), 6-4,6-1
Breaunna Addison (2) defeated Ellie Yates (3), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Breaunna Addison/Jarret Fisher (1) defeated Ellie Yates/Mariam Zein, 8-2
Semifinals
Breaunna Addison/Jarret Fisher (1) defeated Vanessa Figueroa/Arantxa Hernandez (4), 8-4
Ellie Yates/Mariam Zein over Meredith Hopson/Jamie Loeb (2), walkover


SINGLES
Boys' 12
Finals
Thai Kwiatkowski (9) -- pictured right -- defeated Gordon Watson (1), 4-6,6-3,1-0(7)
Third Place Playoff
Maxx Lipman (3) defeated Conrad Harron (2), 2-6,6-2,1-0(8)
Semifinals
Gordon Watson (1) defeated Maxx Lipman (3), 6-1,6-2
Thai Kwiatkowski (9) defeated Conrad Harron (2), 6-1,6-2
Consolation Finals
Roy Lederman defeated Danny Mack, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Danny Mack/Gordon Watson (1) defeated Strong Kirchheimer/Trey Strobel (6), 8-1
Semifinals
Will Adams/Mihir Kumar (2) defeated Roy Lederman/Ryan Smith, 8-1
Danny Mack/Gordon Watson (1) defeated Strong Kirchheimer/Trey Strobel (6), 8-1
Girls' 12
SINGLES
Finals
Caitlyn Williams (1) defeated Jacqueline Crawford (5-8), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Sydney Campbell (5-8) defeated Annie Dimuro (5-8), 5-7,6-2,1-0(6)
Semifinals
Caitlyn Wiliams (1) defeated Annie Dimuro (5-8), 6-2,6-1
Jacqueline Crawford (5-8) defeated Sydney Campbell (5-8), 6-3,6-1
Consolation Finals
Megan Kurey defeated Kendal Woodard, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Megan Kurey/Caitlyn Williams (1) defeated Tess Bernard-Feienbaum/Julie Vrabel (2), 8-1
Semifinals
Megan Kurey/Caitlyn Williams (1) defeated Jacqueline Crawford/Bobbi Modeston (3), 8-2
Tess Bernard-Feigenbaum/Julie Vrabel (2) defeated Olukemi Areke/Tiffany Tavares (4), 8-1

 
Back To Listing Of 2006 USTA National Open Championships





Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition




Sports Psych Handbook
See a review of this book




Check Out
TENNIS WEEK




















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE





click here for the tabc site













Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage