USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
July 1-5, 2006 - Boys' & Girls' 14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Hardcourt Championships in August:

Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Midland Community Tennis Center - Midland, Michigan
SINGLES
Boys' 14
Finals
Justin Rossi (1) -- pictured right -- defeated Nick Chappell (3), 1-0 retired/injured
Third Place Playoff
Michael Elortegui (7) defeated Bjorn Fratangelo (4), 6-4,6-3
Semifinals
Justin Rossi (1) defeated Bjorn Fratangelo (4), 6-3,6-1
Nick Chappell (3) defeated Michael Elortegui (7), 7-6(4),6-0
Consolation Finals
Christopher Mengel defeated George Tiotine, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Nick Chappell/Justin Rossi (1) defeated Bjorn Fratangelo/Nikola Kocovic (4), 8-5
Semifinals
Nick Chappell/Justin Rossi (1) defeated Michael Elortegui/Christopher Kenney (3), 8-6
Bjorn Fratangelo/Nikola Kocovic (4) defeated Mya Smith-Dennis/Hamish Weerasinghe (2), 8-4
Girls' 14
SINGLES
Finals
Monica Turewicz (4) -- pictured right -- defeated Kyle McPhillips (3), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Lauren Davis defeated Carolyn Chupa (9), 6-1,6-3
Semifinals
Monica Turewicz (4) defeated Lauren Davis, 6-4,6-0
Kyle McPhillips (3) defeated Carolyn Chupa(9), 6-1,6-3
Consolation Finals
Robin Anderson over Elizabeth Begley, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Nicole Chiricosta/Katie Klyczek defeated Elizabeth Begley/Kyla Fujimoto (2), 8-6
Semifinals
Nicole Chiricosta/Katie Klyczek defeated Julia Fellerhoff/Kara Sherwood (1), 8-5
Elizabeth Begley/Kayla Fujimoto (2) defeated Kyle McPhillips/Monica Turewicz (3), 8-5

Arkansas Tennis Patrons FOundation - Little Rock, Arkansas
SINGLES
Boys' 14
Finals
Beau Fieldsend over Arren Carter (2), walkover/ill
Third Place Playoff
Lewis Butler (5) defeated Michael Grant (9), 7-5,6-4
Semifinals
Beau Fieldsend defeated Lewis Butler (5), 6-4,6-3
Arren Carter (2) defeated Michael Grant (9), 6-2,6-1
Consolation Finals
Matthew Kuelker defeated Gabriel Townes, 6-4,-6,4-1 retired
DOUBLES
Finals
Bradley Snyder/Robert Verzaal (5) over Arren Carter/Maks Gold (1), walkover/injured
Semifinals
Arrent Carter/Maks Gold (1) defeated Beau Fieldsend/Robbie Mudge, 8-6
Bradley Snyder/Robert Verzaal (5) defeated Eiichiro Okuyama/Andrew Pecht, 8-6
Girls' 14
SINGLES
Finals
Whitney Kay (5) -- pictured right -- defeated Casey Johnson (1), 6-0,6-2
Third Place Playoff
Alecia Kauss (2) defeated Jenny Falcone (3), 3-6,7-5,6-1
Semifinals
Casey Johnson (1) defeated Jenny Falcone (3), 7-5,6-2
Whitney Kay (5) defeated Alecia Kauss (2), 6-0,6-1
Consolation Finals
Annie Mulholland defeated Kaitlin Ray, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Maria Mira/Katherine Rossi (4) defeated Megan Horter/Christine Kharkevitch, 8-3
Semifinals
Megan Horter/Christine Kharkevitch defeated Mary Angela Martin/Kaitlin Ray, 8-4
Maria Mira/Katherine Rossi (4) defeated Annemijn Koenen/Liselot Koenen, 8-2


SINGLES
Boys' 14
Finals
Campbell Johnson (4) defeated Clay Thompson (1), 6-1,2-6,7-5
Third Place Playoff
Emmett Egger (2) -- pictured right -- defeated Daniel Ho (3), 7-5,6-4
Semifinals
Clay Thompson (1) defeated Daniel Ho (3), 6-4,6-7,6-3
Campbell Johnson (4) defeated Emmett Egger (2), 6-4,6-3
Consolation Finals
Billy Peco defeated Sahak Bazrganian, 6-3,7-6
DOUBLES
Finals
Denis Nguyen/Thomas Pham (2) defeated Campbell Johnson/Clay Thompson (1), 8-6
Semifinals
Campbell Johnson/Clay Thompson (1) over Mika De Coster/Emmett Egger, walkover/injured
Denis Nguyen/Thomas Pham (2) defeated Marcos Giron/Curtis Wu (3), 8-6
Girls' 14
SINGLES
Finals
Sarah Lee (5) defeated Brynn Boren (13), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Lacey Smyth (1) over Jennifer Cornea, walkover/injured
Semifinals
Sarah Lee (5) defeated Lacey Smyth (1), 6-2,6-0
Brynn Boran (13) defeated Jennifer Cornea, 6-7,6-3,6-3
Consolation Finals
Sabrina Santamaria defeated Hailey Hogan, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Sarah Lee/Sabrina Santamaria (2) defeated Kelsey Costales/Mary Anne MacFarlane, 8-3
Semifinals
Kelsey Costales/Mary Anne MacFarlane defeated Hailey Hogan/Chanelle McGregor, 8-2

El Paso Country Club - El Paso, Texas
SINGLES
Boys' 14
Finals
Mario Urquidi (5) defeated Kyle Berman (6), 7-5,6-0
Third Place Playoff
Mitchell Krueger (15) defeated Justin Reindel (7), 2-6,6-2,6-4
Semifinals
Kyle Berman (6) defeated Mitchell Krueger (15), 6-3,3-6,6-1
Mario Urquidi (5) defeated Justin Reindel (7), 5-7,6-2,6-2
Consolation Finals
Quinton Vega defeated Nicholas Kamisar, 6-1,7-6
DOUBLES
Only played to quarters
Girls' 14
SINGLES
Finals
Brianda Navarro (1) defeated Nelo Phiri -- pictured right -- 7-5,6-2
Third Place Playoff
Caroline Schnell (6) defeated Hanna Yu (5), 6-1,4-6,6-0
Semifinals
Brianda Navarro (1) defeated Caroline Schnell (6), 6-3,6-3
Nelo Phiri defeated Hanna Yu (5), 7-5,6-2
Consolation Finals
Nikki Parker defeated Aikiko Okuda, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals
Alexandra Kelly/Riqui McCoy defeated Maria Pacheco/Rocio Portela (4), 8-4
Semifinals
Alexandra Kelly/Riqui McCoy defeated Gabrielle Devlin/Martha Santos, 8-6
Maria Pacheco/Rocio Portela (4) defeated Akiko Okuda/Gabriella Vazquez-Gonzalez, 8-6

 
Back To Listing Of 2006 USTA National Open Championships






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition




Sports Psych Handbook
See a review of this book




Check Out
TENNIS WEEK




















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE





click here for the tabc site






















Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage