USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
July 1-5, 2006 - Boys' & Girls' 16s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Hardcourt Championships in August:

Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

University of Kentucky - Lexington, Kentucky
SINGLES
Boys' 16
Finals
Harry Fowler (6) -- pictured right -- defeated Michael Sicora (2), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Robert Hall defeated Drew Daniel (1), 6-2,6-1
Semifinals
Harry Fowler (6) defeated Drew Daniel (1), 0-6,6-4,7-5
Michael Sicora (2) defeated Robert Hall, 6-3,6-1
Consolation Finals
Tennys Sandgren defeated Wesley Moran, 4-6,6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Alex Hilliard/Patrick Whitner defeated Andrew Malizia/Taylor Meyer, 6-4,7-6(1)
Semifinals
Alex Hilliard/Patrick Whitner defeated Ian Chadwell/Tennys Sandgren, 9-8(10)
Andrew Malizia/Taylor Meyer defeated Chris Cha/Amrik Donkena (2), 9-8(5)
Girls' 16
SINGLES
Finals
Hanna Mar (2) defeated Emily Wolf (5) -- pictured right -- 6-1,6-2
Third Place Playoff
Martha Blakely (1) defeated Kayla Duncan (3), 6-1,6-1
Semifinals
Emily Wolf (5) defeated Martha Blakely (1), 6-2,6-4
Hanna Mar (2) defeated Kayla Duncan (3), 6-0,6-0
Consolation Finals
Gabrielle Steele defeated Mandy Brown, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Hannah Mar/Christina Riley defeated Ariel Caldwell/Charlotte Calhoun (2), 6-1,1-6,6-2
Semifinals
Hannah Mar/Christina Riley defeated Kaitlan Burns/Kayla Duncan (6), 8-5
Ariel Caldwell/Charlotte Calhun (2) over Kathleen Saltarelli/Ryann Young, walkover/injured

Lagoon Park Tennis - Montgomery, Alabama
SINGLES
Boys' 16
Finals
James Seal (2) -- pictured right --defeated Michael Vutam (9-16), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Erik Hannah (1) defeated John Harden (5-8), 4-6,6-2,6-2
Semifinals
Michael Vutam (9-16) defeated Erik Hannah (1), 6-3,6-3
James Seal (2) defeated John Harden (5), 6-0,6-3
Consolation Finals
Samuel Keeton defeated Thomas Wilson, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Richard Doverspike/John Harden (4) defeated Chris Fotopoulos/Max Stevens (2), 8-3
Semifinals
Richard Doverspike/John Harden (4) defeated Erik Hannah/James Seal (1) 9-8(5)
Chris Fotopoulos/Max Stevens (2) defeated Daniel Whitehead/Thomas Wilson (3), 8-1
Girls' 16
SINGLES
Finals
Rosalia Alda (5) defeated Nicole Gibbs (9-16) -- pictured right -- 6-3,3-6,6-3
Third Place Playoff
Lilly Kimbell (1) defeated Simone Kalhorn (2), 6-1,6-2
Semifinals
Nicole Gibbs (9-16) defeated Lilly Kimbell (1), 3-6,6-1,6-3
Rosalia Alda (5) defeated Simone Kalhorn (2), 6-3,6-3
Consolation Finals
Kate Fuller defeated Alexis Prickett, 6-3,4-6,6-4
DOUBLES
Finals
Rosalia Alda/Lilly Kimbell (1) defeated Ashley Lawrence/Ebie Wilson (2), 8-4
Semifinals
Rosalia Alda/Lilly Kimbell (1) defeated Angela Chupa/Mary Chupa, 8-3
Ashley Lawrence/Ebie Wilson (2) defeated Kourtney Howell/Taylor Vick, 8-4

Atlantic Club - Allenwood, New Jersey
SINGLES
Boys' 16
Finals
Mark Powers (1) -- pictured right -- defeated Isamu Tachibana (2), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Andrew Yazmer (4) defeated Denis Kudla (15), 6-2,6-4
Semifinals
Marc Powers (1) defeated Denis Kudla (15), 6-3,3-6,6-2
Isamu Tachibana (2) defeated Andrew Yazmer (4), 6-4,1-6,6-3
Consolation Finals
Matthew Kandath defeated Carlin Murray, 6-3,7-5
DOUBLES
Finals
Matthew Kandath/Robert Wong defeated Jonathan Pine/Zachary Pine (2), 8-3
Semifinals
Matthew Kandath/Robert Wong defeated Austin Klores/Hideko Tachibana, 9-8(6)
Jonathan Pine/Zachary Pine (2) defeated Chidi Gabriel/Denis Kudla, 8-2
Girls' 16
SINGLES
Finals
Krista Damico (2) defeated Lauren McHale (1), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Monica Yajima defeated Caryssa Peretz, 7-6(5),5-7,6-3
Semifinals
Lauren McHale (1) defeated Monica Yajima, 6-1,6-2
Krista Damico (2) defeated Caryssa Peretz, 6-4,6-2
Consolation Finals
Stephanie Vidov defeated Maria Fuccilo, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Krista Damico/Stephanie Vidov (1) defeated Brooke Bolender/Lauren McHale (3), 8-1
Semifinals
Krista Damico/Stephanie Vidov (1) defeated Stefania Balasa/Marianna Milchutske, 8-4
Brooke Bolender/Lauren McHale (3) defeated Victoria Aiello/Susan Bitetti (2), 8-3

Lakewood Tennis Center - Lakewood, California
SINGLES
Boys' 16
Finals
Jason Smith (1) -- pictured right -- defeated Mousheg Hovhannisyan, 6-1,6-1
Third Place Playoff
Daniel Moss (3) defeated Walker Kehrer (4), 6-2,6-2
Semifinals
Jason Smith (1) defeated Daniel Moss (3), 6-2,6-1
Mousheg Hovhannisyan defeated Walker Kehrer (4), 6-4,3-6,6-3
Consolation Finals
Joe Young defeated John Lamble, 7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Mousheg Hovhannisyan/Matthew Siow defeated Austin Andres/Andrew Kells (1), 8-4
Semifinals
Austin Andres/Andrew Kells (1) defeated Chris Camillone/Ben Guthrie, 8-2
Mousheg Hovhannisyan/Matthew Siow defeated Andrew Martinez/David Salazar, 8-1
Girls' 16
SINGLES
Finals
Arianna Colffer (1) defeated Michelle Sulahian (2), 7-6,7-5
Third Place Playoff
Amelia Herring defeated April Bisharat, 1-0 retired/injured
Semifinals
Arianna Colffer (1) defeated Amelia Herring, 6-4,6-2
Michelle Sulahian (2) defeated April Bisharat, 6-3,6-2
Consolation Finals
Cierra Gaytan-Leach -- pictured right -- defeated Britney Sanders (4), 3-6,7-5,7-6
DOUBLES
Finals
Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (3) defeated Haley Hemm/Remi Martin (4), 8-5
Semifinals
Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (3) defeated Jacquie Harrison/Michelle Sulahian (1), 8-5
Haley Hemm/Remi Martin (4) defeated Romina Nedakovic/Ekaterina Nikolova, 8-4

 
Back To Listing Of 2006 USTA National Open Championships






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition





Sports Psych Handbook
See a review of this book





Check Out
TENNIS WEEK
























CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






click here for the tabc site






















Google





Return to:
College And Junior
Tennis Homepage