USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 24-28, 2005 - Boys' & Girls' 14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Winter Championships in December:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Mobile Tennis Center - Mobile, Alabama
Boys' 14
SINGLES
Finals
Sekou Coker Bangoura (1) defeated Alexander De Chatellus (2), 4-6,6-1,6-1
Third Place Playoff
David Holiner (5) defeated Rommel Verano (9), 6-3,7-6(3)
Semifinals
Sekou Coker Bangoura (1) defeated David Holiner (5), 6-7(5),7-6(4),6-3
Alexander De Chatellus (2) defeated Rommel Verano (9), 5-7,7-6(3),6-0 Consolation Finals
Will Oliver defeated Andy Cooper -- pictured right -- 5-7,6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Salazar/Verano (3) defeated Bangoura/Zachary (4), 8-3
Semifinals
Salazar/Verano (3) defeated Golman/Poliak (6), 8-6
Bangoura/Zachary (4) defeated De Chatellus/Oliver (2), 8-5
Girls' 14
SINGLES
Finals
Courtney Griffith (1) defeated Kate Fuller (2), 4-6,7-6(1),6-4
Third Place Playoff
Lauren Herring -- pictured right -- defeated Haley Martin, 6-0,7-6(1)
Semifinals
Courtney Griffith (1) defeated Lauren Herring, 7-5,6-3(2)
Kate Fuller defeated Haley Martin, 6-0,6-1
Consolation Finals
Allison Falkin defeated Taylor Vick, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Fuller/Yapp-Shing (2) defeated Howell/Vick (1), 8-2
Semifinals
Fuller/Yapp-Shing (2) defeated Griffith/Hart (3), 8-2
Griffith/Hart (3) over Calhoun/Morton (4), walkover

Mid Town Tennis Club - Chicago, Illinois
Boys' 14
SINGLES
Finals
Evan King (1) -- pictured right -- defeated Jack Sock (2), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Joey Fritz (3) defeated Jose Sierra-Short (9), 6-4,3-6,6-3
Semifinals
Evan King (1) defeated Joey Fritz (3), 6-3,6-3
Jack Sock (2) defeated Jose Sierra-Short (9), 6-4,6-2
Consolation Finals
Chris Camillone defeated Blake Bazarnik, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Gyswyt/Sierra-Short defeated Bloom/Fritz, 8-3
Semifinals
Bloom/Fritz defeated Guignon/Sock, 9-8
Gyswyt/Sierra-Short defeated Smith-Dennis/Weerasinghe (5), 8-4
Girls' 14
SINGLES
Finals
Beatrice Capra (2) defeated Hanna Mar (1), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Brett Ellen Keeler (3) defeated Katie Goepel (12) -- pictured right -- 7-5,6-0
Semifinals
Hanna Mar (1) defeated Katie Goepel (12), 6-0,6-2
Beatrice Capra (2) defeated Brett Ellen Keeler (3), 6-2,6-2
Consolation Finals
Gabrielle Steele defeated Courtney Dolehide, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Dolehide/Mar defeated Goepel/Scott, 8-3
Semifinals
Dolehide/Mar defeated Rao/Rao, 8-5
Goepel/Scott defeated Fellerhoff/Gopinath 8-3

A.J.B. Enterprises - Costa Mesa, California
Boys' 14
SINGLES
Finals
Raymond Sarmiento (1) defeated Brian Fang (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Alex Rovello (3) defeated Max Manthou, 6-3,6-0
Semifinals
Raymond Sarmiento (1) defeated Max Manthou, 6-2,7-6
Brian Fang (2) defeated Alex Rovello (3), 6-0,6-4
Consolation Finals
Ken Mkrtchian defeated Zhongming Chen, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Eriksson/Talmadge (1) defeated Keil-long/Mkrtchian (4), 8-5
Semifinals
Eriksson/Talmadge (1) defeated Giron/Quiroz, 9-8
Keil-long/Mkrtchian (4) defeated Chen/Fang (2), 8-6
Girls' 14
SINGLES
Finals
Cierra Gaytan-Leach (3) defeated Sophie Chang (1), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Blair Seideman (2) -- pictured right -- defeated Zoe De Bruycker (4), 6-1,6-2
Semifinals
Sophie Chang (1) defeated Zoe De Bruycker (4), 6-4,6-1
Cierra Gaytan-Leach (3) defeated Blair Seideman (2), 6-4,6-4
Consolation Finals
Lacey Smyth defeated Ellen Tsay (12), 3-6,6-3,10-6
DOUBLES
Finals
Kimura/Yang (3) defeated DeSimone/Santamaria, 8-5
Semifinals
DeSimone/Santamaria defeated Matsuoka/Smith, 8-1
Kimura/Yang (3) defeated Najera/Smyth, 8-3

Central New York Tennis Association - Liverpool, New York
Boys' 14
SINGLES
Finals
Matthew Kandath (2) defeated Zachary Weiss (1) -- pictured right -- 6-0,6-4
Third Place Playoff
Junior Ore (15) defeated Kevin McMillen (3), 6-4,6-3
Semifinals
Zachary Weiss (1) defeated Junior Ore (15), 6-0,6-3
Matthew Kandath (2) defeated Kevin McMillen (3), 4-6,6-1,7-5
Consolation Finals
Gary Kushnirovich defeated Robert Crampton, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Goldstein/Kushnirovich (4) defeated Klanke/McMillen (3), 8-4
Semifinals
Goldstein/Kushnirovich (4) defeated Burgin/Collins, 8-3
Klanke/McMillen (3) defeated Milbrandt/Zhu, 8-6
Girls' 14
SINGLES
Finals
Kristie Ahn (1) -- pictured right -- defeated Hannah Berner (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Jennifer Kellner (3) defeated Caryssa Peretz (4), 7-5,6-2
Semifinals
Kristie Ahn (1) defeated Jennifer Kellner (3), 6-2,6-0
Hannah Berner (2) defeated Caryssa Peretz (4), 6-2,6-2
Consolation Finals
Nicole Gibbs defeated Michelle Nguyen, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Ahn/Gibbs (2) defeated Adams/Fiocca (4), 8-3
Semifinals
Adams/Fiocca (4) defeated Berner/Kellner (1), 8-4
Ahn/Gibbs (2) defeated Caulfield/Safron (3), 8-1

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

















Check Out
TENNIS WEEK






Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google











College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees





click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Return to:
College And Junior Tennis