USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 24-28, 2005 - Boys' & Girls' 18s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Winter Championships in December:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Tricity Fitness - Latham, New York
Boys' 18
SINGLES
Finals
Roy Kalmanovich (3) defeated Adam Schwartz (4) -- pictured right -- 6-3,1-6,6-0
Third Place Playoff
Jason Morgenstern (1) defeated Benjamin Zuckerberg, 6-1,6-0
Semifinals
Roy Kalmanovich defeated Jason Morgenstern (1), 6-2,6-0
Adam Schwartz (4) defeated Benjamin Zuckerberg, 6-2,6-2
Consolation Finals
Adam El Mihdawy defeated Joshua Scholl, 4-6,6-3,6-3
DOUBLES
Finals
O'Shea/Scholl defeated Nolan/Watson (2), 8-2
Semifinals
O'Shea/Scholl defeated Selbo/Toole, 8-5
Nolan/Watson defeated Feldman/Muliawan (4), 8-3
Girls' 18
SINGLES
Finals
Stacey Lee -- pictured right -- defeated Shinann Featherston, 6-1,6-4
Third Place Playoff
Lena Litvak (1) defeated Stefana Petrelli, 6-3,7-5
Semifinals
Shinann Featherston defeated Lena Litvak (1), 2-6,7-5,7-6(5)
Stacey Lee defeated Stefana Petrelli, 6-2,6-1
Consolation Finals
Francine Whu defeated Sarah Summerfield, 6-3,2-6,6-4
DOUBLES
Finals
Lindsay Clark/Shinann Featherston -- pictured right -- defeated Fenimore/Kitts 8-2
Semifinals
Clark/Featherston defeated Finnegan/Finnegan, 8-0
Fenimore/Kitts defeated Ffriend/Sundaram, 8-4

Laurel Hill Swim & Tennis Club - Toledo, Ohio
Boys' 18
SINGLES
Finals
Justin Kronauge (1) -- pictured right -- defeated Matthew Allare, 6-2,6-2
Third Place Playoff
Bryant Salcedo (8) defeated Ryan Lissner, 6-3,6-2
Semifinals
Justin Kronauge (1) defeated Ryan Lissner, 6-1,6-3
Matthew Allare defeated Bryant Salcedo (8), 6-2,6-4
Consolation Finals
Matthew Parks over Jared Pinsky, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Parks/Thomson (5) defeated Hamning/Nowak, 1-0 retired/ill
Semifinals
Parks/Thomson (5) defeated Allare/Kronauge (1), 8-6
Hamning/Nowak defeated Panayides/Saltarelli, 8-4
Girls' 18
SINGLES
Finals
Michaela Kissell (4) -- pictured right -- defeated Chloe Jones (12), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Brittany Augustine over Alison Riske (1), walkover/injured
Semifinals
Michaela Kissell (4) defeated Alison Riske (1), 6-1,6-2
Chloe Jones (12) defeated Brittany Augustine, 7-5,6-2
Consolation Finals
Cameron Hubbs defeated Elizabeth Epstein, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Jones/Ruiz defeated Gambrell/Vaez (5), 8-1
Semifinals
Gambrell/Vaez (5) defeated Epstein/Larsen, 8-6
Jones/Ruiz defeated Augustine/Hsu, 8-6

Sunset Tennis Center - St Louis, Missouri
Boys' 18
SINGLES
Finals
Michael Dierberger (4) defeated Matthew Brewer (1) -- pictured right -- 6-3,6-2
Third Place Playoff
Jonathan Wolff defeated Cassidy Mears (3), 1-6,6-3,6-2
Semifinals
Matthew Brewer (1) defeated Cassidy Mears (3), 6-2,7-6
Michael Dierberger (4) defeated Jonathan Wolff, 6-4,6-4
Consolation Finals
Gentry Kaegi defeated Jay Wong, 0-15, retired/injured
DOUBLES
Finals
Brewer/Sanborn (3) defeated Harrison/Mears (1), 8-5
Semifinals
Harrison/Mears (1) defeated Berryman/Kauss (4), 8-3
Brewer/Sanborn (3) defeated Dierberger/Dwyer (2), 8-6
Girls' 18
SINGLES
Finals
Amanda Craddock (2) -- pictured right -- defeated Lauren Lui (1), 6-2,4-6,7-6
Third Place Playoff
Lynne Poggensee-Wei (7) defeated Kelcie Klockenga (12), 3-6,7-5,6-3
Semifinals
Lauren Lui (1) defeated Kelcie Klockenga (12), 6-2,6-4
Amanda Craddock (2) defeated Lynne Poggensee-Wei (7), 6-4,6-3
Consolation Finals
Kristina Doerr defeated Leyla Entekhabi, 3-0 retired/injured
DOUBLES
Finals
Lambropoulos/Wilson defeated O'Riley/Row, 8-2
Semifinals
Lambropoulos/Wilson defeated Escobedo/Rafael (4), 9-7
O'Riley/Row defeated Minor/Moore, 8-4

A.J.B. Enterprises - Costa Mesa, California
Boys' 18
SINGLES
Finals
Steven Benvenuto defeated Gregory Hirshman, 6-2,3-6,7-6
Third Place Playoff
Christopher Madden over Wesley Miller (1), withdrew/injured
Semifinals
Gregory Hirshman defeated Wesley Miller (1), 6-4,4-6,6-4
Steven Benvenuto defeated Christopher Madden, 4-6,7-5,6-4
Consolation Finals
Xavier Smith defeated Rook Schellenberg -- pictured right -- 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Polyakov/Schellenberg defeated Meister/Ramos, 9-7
Semifinals
Polyakov/Schellenberg defeated Benvenuto/Smith (3), 8-5
Meister/Ramos defeated Kearney/Mateljan (2), 9-8

Hudlow Tennis Center - Norcross, Georgia
Girls' 18
SINGLES
Finals
Reka Zsilinszka (4) -- pictured right defeated Kristen McVitty (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Catherine Newman (5) over Lindsay Burdette (1), walkover
Semifinals
Reka Zsilinszka (4) defeated Lindsay Burdette (1), 2-6,7-6(0),6-2
Kristen McVitty (2) defeated Catherine Newman (5), 6-3,6-3
Consolation Finals
Mallory Burdette defeated Melissa Saiontz, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Broderick/Decker-Sadowski (4) over Acharya/Sabacinski (2), walkover
Semifinals
Broderick/Decker-Sadowski (4) defeated McVitty/Newman (1), 8-5
Acharya/Sabacinski (2) defeated Bailey/Svensson 8-3

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

















Check Out
TENNIS WEEK






Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google











College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees





click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Return to:
College And Junior Tennis