ORANGE BOWL INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS
Tennis Center at Crandon Park - Key Biscayne, Florida
December 11-17, 2000

Boys' 18
SINGLES
Finals-Todor Enev (1) defeated Bruno Soares (14), 7-5,6-2
Semifinals-Todor Enev (1) defeated Gilles Muller, 6-2,6-0; Bruno Soares (14) defeated Bruno Echagaray, 6-4,4-6,6-3
Quarterfinals-Todor Enev/Bulgaria (1) defeated Janko Tipsarevic/Yugoslavia (7), 6-3,6-3; Gilles Muller/Luxemborg defeated Santiago Gonzalez/Mexico, 7-6(8),6-4; Bruno Soares/Brazil (14) defeated Robbie Ginepri/USA, 6-3,3-6,6-3; Bruno Echagary/Mexico defeated Joachim Johansson/Sweden (2), 6-4,6-4
DOUBLES
Finals-Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (1) defeated Darko Madarovski/Janko Tipsarevic (2), 7-5,2-6,6-2
Semifinals-Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (1) defeated Philipp Kohlschreiber/Simon Stadler, 7-5,3-6,7-5; Darko Madarovski/Janko Tipsarevic (2) defeated Mark Henderson/Todd Reid, 7-5,6-4
Quarterfinals-Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (1) defeated Radoslav Lukaev/Jonathan Stokke (5), 6-4,7-6(7); Philipp Kohlschreiber/Simon Stadler defeated Karol Beck/Peter Capkovic, 6-3,6-4; Mark Henderson?todd Reid defeated Dusan Karol/Jan Masik (5), 6-4,6-3; Darko Madarovski/Janko Tipsarevic (2) defeated Pavel Ivanov/Alex Pavlioutchenko, 4-6,6-3,7-5

Girls' 18
SINGLES
Finals-Vera Zvonareva (14) defeated Edina Gallovits (10), 7-6(4),6-4
Semifinals-Vera Zvonareva (14) defeated Aniko Kapros (1), 1-6,7-6(5),6-2; Edina Gallovits (10) defeated Kaia Kanepi (6), 7-6(3),6-3
Quarterfinals-Aniko Kapros/Hungary (1) defeated Jelena Jankovic/Yugoslavia (9), 7-5,6-4; Vera Zvonareva/Russia (14) defeated Dominika Nociarova/Slovak Rep, 5-7,6-3,6-4; Kaia Kanepi/Estonia (6) defeated Shuai Peng/China, 6-1,7-5; Edina Gallovits/Romania (10) defeated Renata Voracova/Czech Rep (2), 6-4,6-2
DOUBLES
Finals-Gisela Dulko/Aniko Kapros (1) defeated Maria Eugenia Brito/Neyssa Etienne, 6-3,6-1
Semifinals-Gisela Dulko/Aniko Kapros (1) defeated Petra Cetkovska/Renata Voracova (3), 6-3,7-6(4); Maria Eugenia Brito/Neyssa Etienne defeated Sunitha Rao/Barbora Strycova, 7-5,6-1
Quarterfinals-Gisela Dulko/Aniko Kapros (1) defeated Kaia Kanepi/Margit Ruutel, 6-1,6-3; Petra Cetkovska/Renata Voracova (3) defeated Edina Gallovits/Maria Jose Lopez, 6-4,6-4; Sunitha Rao/Barbora Strycova defeated Jelena Jankovic/Dominique Van Boekel, 6-2,5-7,7-6(4); Maria Eugenia Brito/Neyssa Etienne defeated Eva Birnerova/Matea Mezak (5), 7-5,6-7(3),6-4

Boys' 16
SINGLES
Finals-Bryan Dabul (3) defeated Marc Auradou, 6-2,6-0
Semifinals-Bryan Dabul (3) defeated Jo-Wilfried Tsonga (5), 6-1,6-0; Marc Auradou defeated Benjamin Rufer, 6-4,6-4
Quarterfinals-Jo-Wilfried Tsonga/France (5) defeated Danijel Sebescen/Yugoslavia (15), 3-6,7-5,7-6(5); Bryan Dabul/Argentina (3) defeated Rylan Rizza/USA, 6-3,6-1; Benjamin Rufer/Switzerland defeated Lamine Ouahab/Algeria (6), 7-6(2),6-1; Marc Auradou/France defeated Markus Bayer/Germany (8), 1-6,6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Bryan Dabul/Juan Manaco defeated Komtau Loglo/Lamine Ouahab (8), 6-1,6-4
Semifinals-Komtavl Loglo/Lamine Ouahab (8) defeated Markus Bayer/Florian Lemke (4), 7-5,6-1; Bryan Dabul/Juan Monaco defeated Tom Pocock/Matthew Smith (2), 6-2,6-3
Quarterfinals-Komtavl Loglo/Lamine Ouahab (8) defeated Johannes Ager/Christian Polessnig, 6-7(7),6-2,6-4; Markus Bayer/Floria Lemke (4) defeated Matt Cloer/Nick Meythaler, 7-6(2),7-5; Bryan Dabul/Juan Monaco received a bye; Tom Pocock/Matthew Smith (2) defeated Michel Konig/Bas Van Der Valk (6), 6-3,7-5

Girls' 16
SINGLES
Finals-Marion Bartoli (4) defeated Daniela Casanova (8), 6-2,6-3
Semifinals-Daniela Casanova (8) defeated Theresa Logar (14), 7-5,6-2; Marion Bartoli (4) defeated Melanie Marois (12), 6-1,6-0
Quarterfinals-Daniela Casanova/Switzerland (8) defeated Myriam Casanova/Switzerland, 7-6(5),0-6,6-1; Theresa Logar/USA (14) defeated Shadisha Robinson/USA (15), 6-1,6-0; Marion Bartoli/France (4) defeated Danijela Berjcek/Yugoslavia, 4-6,6-2,7-6(3); Melanie Marois/Canada (12) defeated Giorgia Mortello/Italy (7), 7-6(3),7-5
DOUBLES
Finals-Maria Jose Argeri/Marianna Correa over Hsiao-Han Chaio/Chia-Jung Chuang (6) by default
Semifinals-Maria Jose Argeri/Mariana Correa defeated Audrey Banada/Joelle Schwenk, 6-1,6-7(4),6-1; Hsiao-Han Chao/Chia-Jung Chuang (6) defeated Theresa Logar/Lindsey Nelson, 6-1,6-3
Quarterfinals-Maria Jose Argeri/Mariana Correa defeated Antonia Matic/Diana Srebrovic, 6-1,3-6,6-3; Audrey Banada/Joelle Schwenk defeated Melissa Applebaum/Ashley Schellhas, 6-3,4-6,6-4; Theresa Logar/Lindsey Nelson defeated You-Mi Jung/Lingda Yang, 6-0,7-6(7); Hsiao-Han Chao/Chia-Jung Chuang (6) defeated Romy Farah/Rebecca Llewellyn, 6-1,6-0

1999 ORANGE BOWL CHAMPIONSHIPS

1998 ORANGE BOWL CHAMPIONSHIPS



Shop here!

Return to:
College And Junior Tennis

AllergyBuyersClub.com 125 x 125 animated logo banner