PACIFIC COAST JUNIOR TENNIS CHAMPIONSHIPS
Round Hill Country Club - Alamo, California - July 23-28, 2000

Boys' 18
SINGLES
Finals-James Pade (7) defeated Eric Wallace (2), 6-3,6-4
Third Place Playoff-Ilya Leshinsky defeated Donte Haynes, 1-0 retired/injured
Semifinals-James Pade (7) defeated Ilya Leshinksy, 6-2,6-0; Eric Wallace (2) defeated Donte Haynes, 1-0 retired/injured
Quarterfinals-Ilya Leshinsky/Danville, CA defeated John Boise/Colorado Springs, CO (1), 6-4,6-1; James Pade/Redwood City, CA (7) defeated Tyler McClung (4), 6-2,6-1; Donte Haynes/Compton, CA defeated Stefan Parker/Cupertino, CA, 6-0,6-2; Eric Wallace/Napa, CA (2) defeated Gregory Pollack/Memphis, TN (8), 6-1,6-2
Consolation Finals-Stefan Parker defeated John Boise, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals-Austin Moller/William Yang defeated Stefan Parker/Gregory Pollack, 7-5,2-6,7-5
Semifinals-Austin Moller/William Yang defeated Matthew Larimore/Tyler McClung (1), 6-2,6-2; Stefan Parker/Gregory Pollack defeated Benito Hidalgo/Eric Wallace (2), 6-3,7-5
Quarterfinals-Matthew Larimore/Tyler McClung (1) over Jake Heims/Todd Thurston, score unavailable; Austin Moller/William Yang defeated Brandon Gabel/Trevor Rogers, 6-3,6-2; Stefan Prker/Gregory Pollack defeated Dan Tontz/Anton Vorobiev, 6-1,6-0; Benito Hidalgo/Eric Wallace defeated Anthony Pham/Ryan Sablan, 6-3,6-1

Girls' 18
SINGLES
Finals-Angie Haynes (1) defeated Georgette Wright, 6-3,6-2
Third Place Playoff-Jenna Long (6) defeated Liora Gelblum (7), 6-1,7-6(5)
Semifinals-Angie Haynes (1) defeated Jenna Long (6), 6-1,7-5; Georgette Wright defeated Liora Gleblum (7), 6-1,7-6(5)
Quarterfinals-Angie Haynes/Compton, CA (1) defeated Brianne Henkelman/Camarillo, CA, 6-2,6-2; Jenna Long/Fremont, CA (6) defeated Sarah Reimer/Tempe, AZ, 7-6(4),2-6,6-3; Georgette Wright/Burbank, CA defeated Michelle Heidbrink/Manhattan Beach, CA, 1-6,7-5,6-3; Liora Geilblum/Cupertino, CA (7) defeated Kathryn Thomas/Long Beach, CA, 7-5,6-3
Consolation Finals-Emily Yeomans defeated Breanna Kray, 6-1,4-6,6-4
DOUBLES
Finals-Rio Del Rosario/Courtney Nagle defeated Jenna Long/Lorromo Mayordomo (1), 6-4,6-1
Semifinals-Jenna Long/Loromo Mayordomo (1) defeated Veronica Fermin/Ashley Retlev, 6-1,6-3; Rio Del Rosario/Courtney Nagle defeated Michelle Heidbrink/Kathryn Thomas, 6-4,4-6,7-5
Quarterfinals-Jenna Long/Lorromo Mayordomo (1) defeated BReanna Kray/Erika Takeuchi, 6-1,6-3; Veronica Fermin/Ashley Retlev defeated Lorna Jennings/Ring Marrinson, 6-1,6-3; Rio Del Rosario/Courtney Nagle defeated Ashley Sammis/Cristin Sammis, 6-2,6-4; Michelle Heidbrink/Kathryn Thomas defeated Daron Moore/Melissa Nguyen (2), 6-3,6-1

Boys' 16
SINGLES
Finals-Artem Petushkov (2) defeated Luke Shields (1), 7-6(5),6-3
Third Place Playoff-Travis Crawford defeated A.J. Kerin (4), 6-0,6-4
Semifinals-Luke Shields (1) defeated Travis Crawford, 6-4,6-2; Artem Petushkov (2) defeated A.J. Kerin (4), 6-4,6-1
Quarterfinals-Luke Shields/Grand Junction, CO (1) defeated Matthew Stintson/Orinda, CA (7), 6-2,6-2; Travis Crawford/Santa Cruz, CA defeated Jake Heims/Paradise Valley, AZ (3), 3-6,6-3,6-3; A.J. Kerin/Saratoga, CA (4) defeated Andrew Diefenbach/Danville, CA (6), 7-5,4-6,7-6(6); Artem Petushkov/Los Altos, CA (2) defeated Nicholas Brunner/Sacramento, CA, 6-2,6-1
Consolation Finals-Bastian Bartels defeated Shannon Morales, 7-6(3),4-6,6-2
DOUBLES Finals-Matt Baca/Artem Petushkov defeated Adrian Lai/Luke Shields (1), 6-2,6-2
Semifinals-Adrian Lai/Luke Shields (1) defeated Andrew Diefenbach/Chris Mueller, 6-3,7-5; Matt Baca/Artem Petushkov defeated A.J. Kerin/Eric Robertson (2), 6-2,6-2
Quarterfinals (First Round)-Adrian Lai/Luke Shields (1) received a bye; Andrew Diefenbach/Chris Muellker defeated Devin Rippner/Scott Schneider, 3-6,6-1,6-1; Matt Baca/Artem Petushkov defeated Karl Snyder/Jason Tsui, 7-5,1-6,7-6(0); A.J. Kerin/Eric Robertson (2) received a bye

Girls' 16
SINGLES
Finals-Stephanie Vallejos (1) defeated Lindsey Soffes, 6-2,6-1
Third Place Playoff-Jennifer Brown (3) defeated Rio Del Rosario (2), 6-4,6-2
Semifinals-Stephanie Vallejos (1) defeated Jennifer Brown (3), 6-3,6-0; Lindsey Soffes defeated Rio Del Rosario (2), 6-4,7-5
Semifinals-Stephanie Vallejos (1) defeated Jennifer Brown (3), 6-3,6-0; Lindsey Soffes defeated Rio Del Rosario (2), 6-4,7-5
Quarterfinals-Stephanie Vallejos/Benicia, CA (1) defeated Megan Biorkman/Irvine, CA (6), 6-2,5-7,7-6(6); Jennifer Brown/Medford, OR defeated Serena Fermin/Yorba Linda, CA (5), 6-1,6-2; Lindsey Soffes/Bothel, WA defeated Erin Heeder/Seminole, FL, 6-0,6-0; Rio Del Rosario/Fremont, CA (2) defeated Jessica Shun/San Francisco, CA, 7-6(5),6-3
Consolation Finals-Serena Fermin defeated Erin Heeder, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Jenny Souksavath/Stephanie Vallejos (1) defeated Clarissa Fermin/Serena Fermin (2), 6-4,3-6,6-2
Semifinals-Jenny Souksauath/Stephanie Vallejos (1) defeated Gabbi Hernandez/Richelle Marasigan (3), 6-7,7-6(1); Clarissa Fermin/Serena Fermin (2) defeated Nicole Jackson/Lindsey Soffes, 6-2,6-4
Quarterfinals (First Round)-Jenny Souksauath/Stephanie Vallejos (1) received a bye; Gabbi Hernandez/Richelle Marasigan (3) defeated Marissa Hilker/Sunday Tsai, 6-2,6-1; Nicole Jackson/Lindsey Soffes defeated Alissa Cohen/Lily Dashiell, 6-2,6-0; Clarissa Fermin/Serena Fermin (2) received a bye

Boys' 14
SINGLES
Finals-Austin Moller (3) defeated Eric Chow (2), 7-6(6),3-6,6-1
Third Place Playoff-Clancy Shields (4) defeated Ric Mortera (5), 6-2,6-4
Semifinals-Austin Moeller (3) defeated Ric Mortera (5), 6-1,6-3; Eric Chow (2) defeated Clancy Shields (4), 6-3,6-0
Quarterfinals-Ric Mortera/Medford, OR (5) defeated Jonathan Lo/Honolulu, HI (1), 6-1,6-3; Austin Moller/Manhattan Beach, CA (3) defeated Max Taylor/Fresno, CA (8), 6-1,6-3; Clancy Shileds/Grand Jct, CO (4) defeated Tristan Heinrich/Boise, ID, 6-4,6-4; Eric Chow/Sunnyvale, CA (2) defeated Robert Wong/Sacramento, CA (7), 7-5,6-2
Consolation Finals-Roman Kislyansky defeated Tristan Heinrich, 6-1,6-2
DOUBLES Finals-Tristan Heinrich/Clancy Shields (3) defeated George Entis/Rman Kislyansky, 7-5,6-7(5),6-3
Semifinals-Tristan Heinrich/Clancy Shields (3) defeated Daniel Elefant/Jonathan Tragardh, 6-2,6-3; George Entis/Roman Kislyansky defeated Michael Reiser/Max Taylor (2), 6-4,7-5
Quarterfinals-Daniel Elefant/Jonathan Tragardh defeated Jason Carpenter/Jonathan Lo (1), 6-1,6-4; Tristan Heinrich/Clancy Shields (3) defeated Aaron Ellis/Bill Sperry, 3-6,6-3,7-5; George Entis/Raman Kislyansky defeated Bryan Lee/Blane Shields, 7-6(3),6-4; Michael Reiser/Max Taylor (2) defeated Andrew Meyer/William Phan, 6-4,0-6,7-5

Girls' 14
SINGLES
Finals-Jenny Sperry (1) defeatee Stephanie Schnitter (4), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Jennifer Aster defeated Jennifer Pollack (8), 6-2,6-1
Semifinals-Jenny Sperry (1) defeated Jennifer Aster, 6-4,6-4; Stpehanie Schnitter (4) defeated Jennifer Pollock (8), 6-2,6-3
Quarterfinals-Jenny Sperry/El Dorado Hills, CA (1) defeated Natalie Rosenblum/San Francisco, CA (5), 6-2,6-2; Jennifer Aster/San Rafael, CA defeated Jessica Konrad/Lahaina, HI (7), 6-2,6-1; Stephanie Schnitter/San Jose, CA (4) defeated Mai Ly Tran/Phoenix, AZ (10), 6-3,6-4; Jennifer Pollack/Memphis, TN (8) defeated Kristin McVitty/Woodland Hills, CA, 4-6,6-4,7-6(4)
Consolation Finals-Clarissa Fermin (6) defeated Kristin McVitty, 6-0,6-1
DOUBLES Finals-Kristin McVitty/Jenny Sperry (1) defeated Stpehanie Schnitter/Molly Sullens (2), 6-4,7-6(7)
Semifinals-Kristin McVitty/Jenny Sperry (1) defeated Ashley Ebbert/Mai Ly Tran, 4-6,6-4,6-1; Stephanie Schnitter/Molly Sullens (2) defeated Robin Guier/Susan Souksavath, 3-6,6-4,6-1
Quarterfinals (First Round)-Kristin McVitty/Jenny Sperry (1) received a bye; Ashley Ebbert/Mai Ly Tran defeated Jennifer Aster/Magdalena Bresson, 1-6,7-5,7-5; Robin Guier/Susan Souksavath received a bye; Stephanie Schnitter/Molly Sullens received a bye

1999 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS
1999 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS


Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis


Shop here!