PEACH STATE JUNIOR TENNIS CLASSIC
Peachtree City Tennis Center in Georgia - May 27-29, 2000

Alastair Jenkins
Boys' 18 Singles
Finals-Bobby Reynolds (1) defeated Todd Widom (3), 2-6,7-6(4),6-4
Third Place Playoff-Alastair Jenkin (2) -- pictured right -- defeated David Loewenthal (4), 6-4,6-4
Semifinals-Bobby Reynolds (1) defeated David Loewenthal (4), 6-7(4),6-1,6-1; Todd Widom (3) defeated Alastair Jenkin (2), 7-6,6-3
Quarterfinal Playoff-Daniel Friedman defeated Cameron Marshall, 4-6,(5),6-3
Quarterfinals-Bobby Reynolds/Acworth, GA (1) defeated Cameron Marshall/Prospect, KY, 6-7(4),6-4,6-0; David Loewenthal/Franklin Lakes, NJ (4) defeated Lee Walker/Jackson, TN (5), 6-4,7-6(4); Todd Widom/Coral Springs, FL (3) defeated Chris Brandi/Gainesville, FL (6), 3-6,6-0,6-2; Alastair Jenkin/Boca Raton, FL (2) defeated Daniel Friedman/Gainesville, FL (7), 6-1,6-2
Consolation Finals-Matthew Cloer defeated Matthew Lockin, 6-4,6-3

Girls' 18 Singles
Finals-Kristen Schlukebir (1) defeated Sarah Suitor, 6-0,6-0
Third Place Playoff-Amanda Mang (5) defeated Sabita Maharaj, 7-5,6-0
Semifinals-Kristen Schluklebir (1) defeated Sabita Maharaj, 6-2,6-3; Sarah Suitor defeated Amanda Mang (5), 6-2,6-3
Quarterfinal Playoff-Staci Stevens defeated Leigh Shleton, 6-2,6-2
Quarterfinals-Kristen Schlukebir/Kalamazoo, MI (1) defeated Staci Stevens/Hammond, LA (5), 6-4,6-3; Sabita Maharaj/Gainesville, FL defeated Melissa Applebaum/Miami, FL (3), 6-2,6-4; Sarah Suitor/Paducah, KY defeated Leigh Shelton/Bradenton, FL 7-5,6-4; Amanda Mang/Metairie, LA (5) defeated Jennifer Hodgman/Kalamazoo, MI, 2-6,6-2,6-3
Consolation Finals-Ashley Robards defeated Kacie Anson, 6-3,6-3

Boys' 16 Singles
Finals-Shannon Buck (1) defeated Scott Oudsema, 6-2,6-3
Third Place Playoff-Matthew Roberts defeated Bradley Hunter, 6-0,4-6,7-5
Semifinals-Shannon Buck (1) defeated Matthew Roberts, 6-2,6-4; Scott Oudsema defeated Bradley Hunter, 6-2,6-3
Quarterfinal Playoff-Jarmaine Jenkins defeated John Stetson, 7-6(2),6-1
Quarterfinals-Shannon Buck/Dover, DE (1) defeated Jarmaine Jenkins/College Park, GA (5), 6-2,6-2; Matthew Roberts/Little Rock, AR defeated Reed Rubenstein/Baltimore, MD, 6-1,6-1; Scott Oudsema/Kalamazoo, MI defeated John Stetson/West Des Moines, IA (5), 6-2,6-0; Bradley Hunter/Atlanta, GA defeated John Isner/Greensboro, NC (2), 6-7(2),6-4,6-2
Consolation Finals-Robbye Poole defeated Ryan Berger, 6-1,6-2

Girls' 16 Singles
Finals-Sara Anundsen (1) defeated Theresa Logar (2), 2-6,6-1,6-1
Third Place Playoff-Jennifer Smith (3) defeated Kristen James (4), 3-6,7-5,6-4
Semifinals-Sara Anundsen (1) defeated Jennifer Smith, 6-1,6-3; Theresa Logar (2) defeated Kristen James (4), 6-0,6-1
Quarterfinal Playoff-Seva Iwinski defeated Alexis Prousis, 6-4,4-6,6-2
Quarterfinals-Sara Anundsen/Littleton, CO (1) defeated Seva Iwinski/Roswell, GA (5), 6-4,6-2; Jennifer Smith/Charlotte, NC (3) defeated Katie Karhohs/Grand Rapids, MI (5), 7-6(2),6-3; Theresa Logar/Rochester Hills, MI (2) defeated Kelly Nelson/St. Petersburg, FL 6-1,6-0
Consolation Finals-Natalie Frazier defeated Lingda Yang, 6-2,6-1

Boys' 14 Singles
Finals-David Tran (1) defeated Gregory Oulette (2), 6-0,6-0
Third Place Playoff-Benjamin Rogers (8) defeated Robert Cameron (4), 6-4,6-3
Semifinals-David Tran (1) defeated Benjamin Rogers (8), 6-3,6-3; Gregory Ouellette (2) defeated Robert Cameron (4), 6-3,6-1
Quarterfinal Playoff-Marek Czerwinski defeated Alex Kuznetsov, 6-1,6-3
Quarterfinals-David Tran/Houston, TX (1) defeated Christian Guervara/Fort Lauderdale, FL, 6-2,6-1; Benjamin Rojers/Oak Ridge, TN (8) defeated Marek Czerwinski/Birmingham, MI, 6-2,6-1; Robert Cameron/Lenoir City, TN (4) defeated Alex Kuznetsov/Richboro, PA (7), 6-0,7-5; Gregory Ouellette/Ormand, FL (2) defeated Michael Shabaz/Fairfax, VA, 6-3,6-1
Consolation Finals-Andrew Felsenthal defeated Stephen Shao, 7-6(3),6-4

Girls' 14 Singles
Finals-Bugsy Bauer (5) defeated Melissa Mang (4), 6-3,6-3
Third Place Playoff-Lin Waterford defeated Dominique Bell, 6-3,4-6,6-2
Semifinals-Bugsy Bauer (5) defeated Dominique Bell, 7-6(5),6-3; Melissa Mang (4) defeated Lih Waterford, 6-2,5-7,6-4
Quarterfinal Playoff-Lauren Lui defeated Lindsay Burdette, 6-3,7-6(5)
Quarterfinals-Dominique Bell/Jackson, MS defeated Lindsay Burdette/Jackson, GA (5), 7-6(5),6-4; Bugsy Bauer/Clearwater, FL (5) defeated Rachel Malina/Decatur, GA, 6-3,6-3; Melissa Mang/Metairie, LA (4) defeated Alexis Plukas/Lincoln, MA (5), 6-3,6-3; Lin Waterford/Hilton Head Island, SC defeated Lauren Lui/Houston, TX, 6-1,6-1
Consolation Finals-

Amanda Taylor defeated Neils Barringer, 6-1,6-1

Boys' 12 Singles
Finals-Jean Aubone (6) defeated Alexander Mast, 5-7,7-5,6-1
Third Place Playoff-Matt Bentley (2) defeated Alexander Clayton (3), 3-6,7-6(5),7-6(6)
Semifinals-Alexander Mast (1) defeated Alexander Clayton (3), 6-4,6-2; Jean Aubane (6), 6-3,6-2
Quarterfinal Playoff-Doug Kenny defeated Matthew Brewer, 6-1,6-1
Quarterfinals-Alexander Mast/Lancaster, PA (1) defeated Robert Cherry/Louisville, KY, 6-3,6-2; Alexander Llayton/Plantation, FL (3) defeated Doug Kenny/Roswell, GA, 6-3,6-4; Jean Aubane/Miami, FL (6) defeated Matthew Brewer/Knoxville, TN (4), 6-1,4-6,7-5; Matt Bentley/Marietta, GA (2) defeated Jack Najjarn, 6-2,6-2
Consolation Finals-Brian Livingston over Ryan Tinkoff, 2-0 retired

Girls' 12 Singles
Finals-Amber Garza defeated Felicia Frazier 6), 6-4,6-4
Third Place Playoff-Jamie Hampton defeated Kyla Iwinski (1), 0-6,7-5,6-4
Semifinals-Felicia Frazier (6) defeated Kyla Iwinski (1), 7-6(6),6-2; Amber Garza defeated Jamie Hampton, 6-2,6-4
Quarterfinal Playoff-Ragini Acharya defeated Christina Swindall, 6-3,6-0
Quarterfinals-Kyla Iwinski/Roswell, GA (1) defeated Kimberly Couts/Robbinsville, NJ, 6-4,6-4; Felicia Frazier/Riverdale, GA (6) defeated Christina Swindall/Stone Mountain, GA, 3-6,6-3,6-3; Jamie Hampton/Enterprise, AL defeated Briana Kearney/Lake Bluff, IL, 3-6,6-2,7-5; Amber Garza/Slidell, LA defeated Ragina Acharya/Pulaski, VA, 6-4,7-5
Consolation Finals-Rachel Silverberg defeated Lauren Rusignola, 4-6,6-4,6-3

1999 PEACH STATE CLASSIC


Return to:
College And Junior Tennis

TENNIS WEEK