2003 PRINCE CUP
Patricio Apey's Tennis Academy - Miami, Florida
December 8-14, 2003

Boys' 18
SINGLES
Finals
Tony Rajaobelina defeated Chris Klingeman, 6-3,6-2
Semifinals
Tony Rajaobelina defeated Mathieu Thibaudeau, 6-3,6-3
Chris Klingeman defeated Roberto Maytin, 6-3,2-6,6-1
Quarterfinals
Tony Rajaobelina/France defeated Pavel Tchekhov (1), 6-4,7-6
Mathieu Thibaudeau defeated David Gonzales, 6-4,6-1
Chris Klingeman/USA defeated Jordan De Las/USA, 6-2,6-1
Roberto Maytin defeated Marcus Echtler/USA, 6-4,2-6,6-3
DOUBLES
Finals
David Gonzales/Roberto Maytin defeated Kei Nishikori/Kita Fumiaki (3), 6-4,6-4
Semifinals
Nishikori Kei/Fumiaki Kita (3) defeated Jeremy Chardy/Tony Rajaobelina, 6-2,7-5
David Gonzales/Roberto Maytin defeated Ernest Erkeev/Mikhail Pavlov, 5-7,6-4,6-3
Quarterfinals
Jeremy Chardy/Tony Rajaobelina defeated Marcel Goodman/Mathieu Thibaudeau (1), 7-6,6-3
Nishikori Kei/Fumiaki Kita (3) defeated Bradley Benedict/Jordan De Lass, 6-1,6-4
David Gonzales/Roberto Maytin defeated Pavel Tchekhov/Herbert Weirather, 4-6,6-4,6-3
Ernest Erkeev/Mikhail Pavlov defeated Federico Chavarria/Bruno Rodriguez (2), 6-4,7-6

Girls' 18
SINGLES
Finals
Elizabeth Kobak defeated Taryn Terblanche (2), 6-3,6-2
Semifinals
Elizabeth Kobak defeated Sharon Fichman, 6-3,6-2
Taryn Terblanche (2) defeated Saori Karikomi, 6-2,6-4
Quarterfinals
Elizabeth Kobak/USA defeated Estefania Balda/Ecuador, 6-0,2-6,7-5
Sharon Fichman/Canada defeated Claire Peterzan/Great Britain (5), 6-3,6-4
Saori Karikomi/Japan defeated Natalia Guevara/Puru, 7-5,6-4
Taryn Terblanche/South Africa (2) defeated Jade Curtis/Great Britain (8), 2-6,6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Sharon Fichman/Stephanie Wetmore (4) defeated Jade Curtis/Amanda Elliot, 6-3,6-3
Semifinals
Jade Curtis/Amanda Elliot defeated Claire Peterzan/Laura Peterzan (3), 0-6,6-4,6-2
Sharon Fichman/Stephanie Wetmore (4) defeated Elizabeth Kobak/Taryn Terblanche, 6-4,7-5
Quarterfinals
Jade Curtis/Amanda Elliot over Tajtiana Priachin/Laura Valverdu (1) by default
Claire Peterzan/Laura Peterzan (3) defeated Vanessa Masalles/Maja Petrovic, 6-1,4-6,7-5
Sharon Fichman/Stephanie Wetmore (4) defeated Valeria Dandik/Maja Sujica, 6-1,6-4
Elizabeth Kobak/Taryn Terblanche defeated Tapiwah Marobella/Gizela Schutte (2), 6-4,3-6,6-4

Boys' 16
SINGLES
Finals
Oliver Statham defeated Attila Bucko, 6-3,6-3
Semifinals
Oliver Statham defeated Gustavo Loza, 6-1,6-2
Attila Bucko defeated Mikhail Trukshanin (6), 7-6,6-2
Quarterfinals
Gustavo Loza/Mexico defeated Joshua Scholl (8), 5-7,6-4,6-4
Oliver Statham/New Zealand defeated Gonzalo Valencia/Venezuela (4), 6-0,6-1
Attila Bucko defeated Alexey Evstratenkov/Russia, 6-3,6-0
Mikhail Trukshanin/Belarus (6) defeated Patrick Frandji/Brazil, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Gustavo Loza/Oliver Statham defeated Alexander Jordan/Daniel Vardag, 7-5,6-1
Semifinals
Alexander Jordan/Daniel Vardag defeated Kyrylo Baysak/Mikhail Trukshanin (1), 6-1,6-2
Gustavo Loza/Oliver Statham over Sebastian Castro/Adrian Rojas by default
Quarterfinals (First Round)
Kyrylo Baysak/Mikhail Trukshanin (1) received a bye
Alexander Jordan/Daniel Vardag defeated Alessandro Di Palma/Esteban Vargas, 6-4,6-1
Gustavo Loza/Oliver Statham received a bye
Sebastian Castro/Adrian Rojas received a bye

Girls' 16
SINGLES
Finals
Tajtiana Priachin (4) defeated Laura Valverdu (3), 6-4,6-2
Semifinals
Tajtiana Priachin (4) defeated Maria Anisimova, 7-5,6-4
Laura Valverdu (3) defeated Yulia Parasuk (2), 5-7,6-3,6-1
Quarterfinals
Maria Anisimova/USA defeated Jorien Coolen, 6-4,0-6,6-2
Tajtiana Priachin/Germany (4) defeated Leyla Morzan/Canada (6), 6-4,6-1
Laura Valverdu/Venezuela (3) defeated Gabriela Paz, 6-2,6-0
Yulia Parasuk/Russia (2) defeated Gabriela Mejias, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Natia Gegia/Galina Semenova defeated Briggit Markovich/Irene Squillari, 3-6,6-4,6-2
Semifinals (First Round)
Natia Gegia/Galina Semenova defeated Gabriela Mejia/Gabriela Paz, 6-4,7-6
Briggitt Markovich/Irene Squillari over Andrea Madrigal/Laura Viquez by default

Boys' 14
SINGLES
Finals
Roberto Maytin (3) defeated Thomas Fabbiano, 2-6,6-3,10-3
Semifinals
Roberto Maytin (3) defeated Daniel Lopez (1), 4-6,6-3,11-9
Thomas Fabbiano defeated Sheharyar Wali, 6-7,6-1,10-7
Quarterfinals
Daniel Lopez/Paraguay (1) defeated Jose Roberto Velasco/Bolivia, 6-3,6-4
Roberto Maytin/Venezuela (3) defeated Mauricio Echazu/Peru, 6-0,6-2
Thomas Fabbiano/Italy defeated Ricardo Urzua/Chile (7), 6-1,6-3
Sheharyar Wali/Egypt defeated Graeme Dyce/Great Britian, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Guillermo Rivera/Ricardo Urzua defeated Ricardo Martin/Roberto Maytin, 8-1
Semifinals
Guillermo Rivera/Ricardo Urzua defeated Allesio Abbondanieri/Stefano Valenti, 8-6

Ricardo Martin/Roberto Maytin defeated Julien Gauthier/Phillip Nemec, 8-5
Quarterfinals
Allesio Abbondanieri/Stefano Valenti defeated Thomas Fabbiano/Andrea Volpini, 8-7
Guillermo Rivera/Ricardo Uzrua over David Cotrone/Andrew McCurdy by default
Ricardo Martin/Roberto Maytin defeated Rikus De Villers/Lucas Tirelli, 8-3
Julien Gauthier/Phillip Nemec defeated Graeme Dyce/Darren Walsh, 8-6

Girls' 14
SINGLES
Finals
Emiko Ito (6) defeated Maja Sujica, 6-3,6-7,10-5
Semifinals
Emiko Ito (6) defeated Valeria Pulido (7), 6-1,6-3
Maja Sujica defeated Maya Kato, 3-6,6-2,11-9
Quarterfinals
Emiko Ito/Japan (6) defeated Sorana Cristea (1), 6-0,6-2
Valeria Pulido/Mexico (7) defeated Marie-Pier Huet/Canada, 6-3,7-6
Maya Kato/Japan defeated Erina Kikuchi, 6-0,6-2
Maja Sujica/Croatia defeated Kisten Yoon/Canada, 4-6,6-2,10-4
DOUBLES
Finals
Emiko Ito/Aymi Morita defeated Maya Kato/Erina Kikuchi, 8-6
Semifinals
Maya Kato/Erina Kikuchi defeated Natalie Schreiber/Maja Sujica, 8-5
Emiko Ito/Aymi Morita defeated Juliana Alzate/Gabriela Mejia, 8-1
Quarterfinals
Maya Kato/Erina Kikuchi defeated Kari Lynn Wig/Kisten Yoon, 8-5
Natalie Schreiber/Maja Sujica defeated Olivia Bennett/Francesca Segarelli, 8-3
Emiko Ito/Aymi Morita defeated Anna Kaganets/Julia Semeneko, 8-1
Juliana Alzate/Gabriela Mejia defeated Yasmin Clarke/Amanda Elliott, score unavailable

Boys' 12
SINGLES
Finals
Basic Mirza defeated Brandon MacDonald, 6-2,6-3
Semifinals
Brandon MacDonald defeated Aaron Senayake, 7-6,1-6,6-3
Basic Mirza defeated James Chaudry, 6-4,7-5
Quarterfinals
Aaron Senayake defeated Dae Hee Lee, 6-4,1-6,1-9
Brandon MacDonald defeated Josip Mesin, 6-3,6-3
James Chaudry defeated James Turbevill, 7-6,2-0 retired/injured
Basic Mirza defeated Mauricio Astorga, 3-6,6-0,10-6
DOUBLES
Finals
Lee Dae Hee/Lim Yong Kyn defeated Mauricio Astorga/Salvador Lopez, 8-4
Semifinals
Mauricio Astorga/Salvador Lopez defeated Tjon Justin/Angel Pena, 8-1
Lee Dae Hee/Lim Yong Kyn defeated Andres Herrera/Luis Ramirez, 8-4
Quarterfinals
Tjon Justin/Angel Pena defeated Brandon Burke/Mario Downer, 8-4
Mauricio Astorga/Salvador Lopez defeated Luis Delgado/Alfredo Moreno, score unavailable
Lee Dae Hee/Lim Yong Kyn defeated Nikita Fomine/Hachiya Shoki, 8-0
Andres Herrera/Luis Ramirez defeated Diego Campos/Nicholas Guarnieri, 8-1

Girls' 12
SINGLES
Finals
Nara Kurumi (4) defeated Michelle Briton, 6-3,7-5
Semifinals
Michelle Brito defeated Amy Simidian (6), 6-4,3-6,10-8
Nari Kurumi (4) defeated Nadezda Guskova (2), 6-4,6-4
Quarterfinals
Michelle Brito defeated Gabriela Paz (1), 6-2,4-6,10-7
Amy Simidian (6) defeated Jocelyn Rae, 6-3,1-6,10-6
Nari Kurumi (4) defeated Kristina Pejkovic, 6-4,6-2
Nadezda Guskova (2) defeated Josymar Escalona (5), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Hannah James/Jocelyn Rae defeated Kim Ju Eun/Kim So Yeon, 8-3
Semifinals
Hanna James/Jocelyn Rae defeated Miyabi Inoue/Nara Kurumi, 8-4
Kim Ju Eun/Kim So Yeon defeated Anna Orlick/Santa Shumilina, 8-6
Quarterfinals
Hannah James/Jocelyn Rae defeated Monica Hirano/Victoria Sekely, 8-3
Miyabi Inoue/Nara Kurumi defeated Petra Januskova/Katarina Pallivets, 8-3
Kim Ju Eun/Kim So Yeon defeated Nadezda Guskova/Olga Makhova, 8-6
Anna Orlick/Santa Shumilina defeated Khristina Blajkevitch/ShBlajkevitch/Cuciz, score unavailable

For more information, visit the official Prince Cup Website.
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print


















Check Out
TENNIS WEEK






Sports Psych Handbook
See a review of this book























Google





College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees






click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE



























Return to:
College And Junior Tennis