QUICKSILVER/ROXY JUNIOR OPEN CHAMPIONSIPS
Los Caballeros Racquet Club - Fountain Valley, California - May 27-31, 2000

Lester Cook Boys' 18 Singles
Finals-Ross Greenstein (4) defeated Geoffrey Russell (9), 6-3,6-7(6),6-1
Third Place Playoff-Ryan Heinberg (6) over Rylan Rizza (7), withdrew/injured
Semifinals-Ross Greenstein (4) defeated Rylan Rizza (7), 7-5,2-6,6-1; Geoffrey Russell (9) defeated Ryan Heinberg (6), 6-4,4-6,6-0
Quarterfinals-Rylan Rizza/Palos Verdes, CA (7) defeated Brian Wilson/Ojai, CA (1), 6-2,6-2; Ross Greenstein/Minnetonka, MN (4) defeated Gordan Hong/Arcadia, CA, 6-1,5-7,6-2; Geoffrey Russell/Phoenix, AZ defeated Prakash Amritraj/Encino, CA (9), 4-6,6-4,7-5; Ryan Heinberg/Agoura Hils, CA (6) defeated Jeff Kazarian/Rolling Hills Est, CA, 6-3,6-2
Consolation Finals-Lester Cook -- pictured right -- defeated Brian Morton, 6-3,6-1

Girls' 18 Singles
Finals-Susana Lingman (9) defeated Angie Haynes (3), 7-5,6-4
Third Place Playoff-Jennifer Baker (4) defeated Jenny Munroe, 6-2,6-2
Semifinals-Susanna Lingman (9) defeated Jennifer Baker (4), 6-3,6-3; Angie Haynes (3) defeated Jenny Munroe, 6-2,6-1
Quarterfinals-Susanna Lingman/Irvine, CA (9) defeated Andrea Yung/San Marino, CA (1), 7-5,6-2; Jennifer Baker/Palm Desert, CA (4) defeated Kelly Schmandt/Santa Barbara, CA (7), 6-3,4-6,6-4; Angie Haynes/Compton, CA (3) defeated Tiffany Eklov/Ojai, CA (9), 6-2,6-1; Jenny Munroe/Valencia, CA defeated Brittany-Lee Reitz/Newport Coast, CA (5), 6-2,6-1
Consolation Finals-Not played

Boys' 16 Singles
Finals-Derrick Bauer (6) defeated Andrew Lieu, 6-4,6-1
Third Place Playoff-James Pade (3) defeated Ashwat Sarohia (9), 6-2,6-1
Semifinals-Derrick Bauer (6) defeated James Pade (3), 7-5,6-2; Andrew Lieu defeated Ashwat Sarohia (9), 6-1,6-3
Quarterfinals-Derrick Bauer/Ojai, CA (6) defeated D.J. Geatz/Minneapolis, MN (9), 6-1,6-2; James Pade/Woodside, CA (3) defeated Luke Shields/Grand Junction, CO, 7-5,6-7(3),6-3; Ashwat Sarohia/Altadena, CA (9) defeated Jesse Ferlianto/Canyon Country, CA. 7-6(7),6-4; Andrew Lieu/Thousand Oaks, CA defeated Malcolm Scatliffe/San Bernardino, CA, 4-6,7-6,6-1
Consolation Finals-Adrian Marydyks defeated Garrett Snyder, 6-4,6-1

Girls' 16 Singles
Finals-Brooke Borisoff (1) defeated Lindsey Nelson (2), 6-3,6-3
Third Place Playoff-Georgette Wright (2) defeated Kady Pooler, 6-2,6-7(4),7-5
Semifinals-Brooke Borisoff (1) defeated Georgette Wright (4), 6-3,6-0; Lindsey Nelson (2) defeated Kady Pooler, 7-6(3),3-6,6-0
Quarterfinals-Brooke Borisoff/Agoura Hills, CA (1) defeated Casey Cross/Rancho Mirage, CA (7), 6-3,6-1; Georgette Wright/Burbank, CA (4) defeated Lauren Perl/San Diego, CA (5), 6-3,7-5; Kady Pooler/Laguna Niguel, CA defeated Yelena Olshanskaya/Los Angeles, CA (9), 2-6,6-2,3-0 ret/inj; Lindsey Nelson/Orange, CA (2) defeated Colby Comstock/Rolling Hills Estate, CA, 6-0,6-0
Consolation Finals-Juliana Gates defeated Robyn Baker, 6-0,6-1

Boys' 14 Singles
Finals-Artem Petrushkov defeated Andrew Eklov (6), 6-0,6-1
Third Place Playoff-Ryan Preston defeated Kevin Lee, 6-3,4-6,6-2
Semifinals-Artem Petrishkov defeated Ryan Preston, 6-3,6-4; Andrew Eklov (6) defeated Kevin Lee (8), 7-5,6-4
Quarterfinals-Artem Petrushkov/Napa, CA defeated Bradley Stein/Deerfield, IL (9), 6-3,6-1; Ryan Preston/Northbrook, IL defeated Hardy Ehlers/San Diego, CA (3), 6-3,6-4; Andrew Eklov/Ojai, CA (6) defeated Brett Binkley/Kansas (4), 6-1,7-5; Kevin Lee (8) defeated Samuel Tadevosian/Glendale, CA, 7-5,6-4
Consolation Finals-Adam Loucks defeated Sergy Vagramian, 6-0,6-1

Girls' 14 Singles
Finals-Nicole Leimbach (2) defeated Tracy Lin (1), 6-3,7-6(2)
Third Place Playoff-Tiffany Clifford (5) defeated Ivana King, 6-3,6-1
Semifinals-Tracy Lin (1) defeated Tiffany Clifford (5), 6-1,6-2; Nicole Leimbach (2) defeated Ivana King, 6-1,6-2
Quarterfinals-Tracy Lin/Anaheim, CA (1) defeated Cristina Visico/Long Beach, CA (8), 6-4,6-4; Tiffany Clifford/Little Rock, AR (5) defeated Alana Van Dervort/Rockville, MD (3), 6-2,7-5; Ivana King/Long Beach, CA defeated Erica Schweyer/Manhattan Beach, CA, 6-4,6-3; Nicole Leimbach/Colorado Springs, CO (2) over Georgia Rose/Mettawa, IL (6), default/injured
Consolation Finals-Serena Fermin defeated Victoria Brymer, 6-2,6-1

Boys' 12 Singles
Finals-Michael McClune (2) defeated Jonathan Sappaibook (4), 6-3,6-2
Third Place Playoff-Steven Forman defeated Shan Sondhu (3), 6-1,6-1
Semifinals-Jonathan Sappaiboon (4) defeated Steven Forman (1), 7-5,6-3; Michael McClune (2) defeated Shan Sondhu (3), 7-6(3),6-2
Quarterfinals-Steven Forman defeated Roger Torres/Bel Air, MD (6), 6-1,6-1; Jonathan Sappaiboon/Mar Vista, CA (4) defeated Mike Gurman/Los Angeles, CA, 6-2,4-6,6-1; Shan Sondhu/Laguna Niguel, CA (3) defeated Jake Fleming/Corona Del Mar, CA, 6-1,6-1; Michael McClune/Irvine, CA (2) defeated Bijan Moallemi/Del Mar, CA (7), 6-1,6-1
Consolation Finals-Sam Querrey defeated Steve Johnson Jr, 6-3,6-3

Girls' 12 Singles
Finals-Cosmina Ciobanu (1) defeated Jessica Nguyen (5), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Ally Krasnopolsky (4) defeated Lauren Imre (2), 6-4,6-4
Semifinals-Cosmina Ciobanu (1) defeated Ally Krasnopolsky (4), 6-1,6-0; Jessica Nguyen (5) defeated Lauren Imre (2), 6-2,6-0
Quarterfinals-Cosmina Ciobanu/Brea, CA (1) defeated Claire Soper/Los Angeles, CA (8), 6-2,6-0; Ally Krasnopolsky/Los Angeles, CA (4) defeated Sarah Fansler/Laguna Niguel, CA (6), 6-3,6-3; Jessica Nguyen/Chatsworth, CA (5) defeated Alexa Glatch/Irvine, CA, 6-3,6-2; Lauren Imre/San Juan Capistrano, A (2) defeated Austion Hansen/Santa Monica, CA, 7-5,6-1
Consolation Finals-Maggie Mello defeated Erina Digby, 6-3,6-1

1999 QUICKSILVER/ROXY JUNIOR OPEN


Return to:
College And Junior Tennis