NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
SOUTHEASTERN (SEC)


Men - Oxford, Mississippi - April 17-20
FINALS
Florida 4, Kentucky 1
Jesse Witten (K) defeated Hamid Mirzadeh (F), 6-4,6-4
Evan Austin (K) vs. Janne Holmia (F), 6-2,6-6 Did Not Finish
Karim Benmansour (K) vs. Troy Hahn (F), 6-4,6-5 Did Not Finish
Olivier Levant (F) defeated Matt Emery (K), 6-0,6-0
Matt Behrmann (F) defeated Rahim Esmail (K), 6-2,6-2
Eleazar Magallan (F) defeated Alex Hume (K), 6-3,7-6(7)
Hamid Mirzadeh/Chris McDonald (F) defeated Karim Benmansour/Matt Emery (K), 8-5
Olivier Levant/Eleazar Magallan (F) defeated Rahim Esmail/Jesse Witten (K), 8-3
Evan Austin/Alex Hume (K) vs. Matt Behrmann/Troy Hahn (F), 4-7 Did Not Finish

SEMIFINALS
Florida 4, Kentucky 1
Jesse Witten (K) defeated Hamid Mirzadeh (F), 6-4,6-4
Evan Austin (K) vs. Janne Holmia (F), 6-2,6-6 Did Not Finish
Karim Benmansour (K) vs. Troy Hahn (F), 6-4,6-5 Did Not Finish
Olivier Levant (F) defeated Matt Emery (K), 6-0,6-0
Matt Behrmann (F) defeated Rahim Esmail (K), 6-2,6-2
Eleazar Magallan (F) defeated Alex Hume (K), 6-3,7-6(7)
Hamid Mirzadeh/Chris McDonald (F) defeated Karim Benmansour/Matt Emery (K), 8-5
Olivier Levant/Eleazar Magallan (F) defeated Rahim Esmail/Jesse Witten (K), 8-3
Evan Austin/Alex Hume (K) vs. Matt Behrmann/Troy Hahn (F), 4-7 Did Not Finish
Vanderbilt 4, Mississippi 1
Alex Hartman (M) vs. Bobby Reynolds (V), 6-7(5),6-1,3-5
Catalin Gard (M) vs. Chad Harris (V), 3-6,6-2,3-5 Did Not Finish
Paul Ciorascu (M) defeated Matt Lockin (V), 6-4,6-4
Scott Brown (V) defeated Claes Lindholm (M), 2-6,7-6(3),6-3
Zach Dailey (V) defeated Patrick Chucri (M), 6-4,6-4
Lewis Smith (V) defeated Karim Alayli (M), 6-3,0-6,6-4
Hartman/Lindholm (M) vs. Reynolds/Smith (V), 6-6 Did Not Finish
Harris/Lockin (V) defeated Gard/Ciorascu (M), 8-5
Brown/Dailey (V) defeated Chucri/Alayli (M), 8-6

QUARTERFINALS
Kentucky 4, LSU 1
Jesse Witten (K) defeated Peter Richman (LSU), 6-3,6-3
Evan Austin (K) defeated Bryan Fisher (LSU), 6-4,6-3
Karim Benmansour (K) vs. Jason Hazley (LSU), 6-1,6-5 Did Not Finish
Sebastian Rutka (LSU) defeated Matt Emery (K), 6-4,6-2
Rahim Esmail (K) defeated Cory Ross (LSU), 7-5,6-3
Alex Hume (K) defeated Paul White (LSU), 6-3,3-6,0-3
Emery/Benmansour (K) vs. Fisher/Hazley (LSU), 6-6 Did Not Finish
Witten/Esmail (K) defeated Ross/Rutka (LSU), 8-2
Austin/Hume (K) defeated Richman/White (LSU), 8-4
Florida 4, Alabama 0
Hamid Mirzadeh (F) defeated Maxim Belski (A), 7-5,6-2
Janne Holmia (F) vs. Stephen Mitchell (A), 6-7(3),5-2 Did Not Finish
Troy Hahn (F) vs. Chris Gostek (A), 6-7(5),5-3 Did Not Finish
Olivier Levant (F) defeated Geoff Hiscox (A), 6-4,6-4
Matt Behrmann (F) defeated Christian Brodersen (A), 6-4,7-6(5)
Eleazar Magallan (F) defeated Michael Ray Pallares (A), 6-2,3-6,4-1 Did Not Finish
Mirzadeh/McDonald (F) vs. Mitchell/Hiscox (F), 6-5 Did Not Finish
Levant/Magallan (F) defeated Belski/Freidman (A), 8-6
Behrmann/Hahn (F) defeated Gostek/Boyles (A), 8-4
Mississippi 4, Auburn 1
Alex Hartman (M) vs. Rameez Junaid (A), 7-5,3-5 Did Not Finish
Catalin Gard (M) defeated Gabor Zoltan Pelva (A), 6-2,6-3
Paul Ciorascu (M) defeated Andrew Colombo (A), 7-6(0),7-6(7)
Claes Lindholm (M) vs. Rodrigo Minozzo (A), 7-6(2),4-4 Did Not Finish
Patrick Chucri (M) defeated Markus Schiller (A), 7-6(2),7-6(4)
Karim Alayli (M) defeated Tom George (A), 6-2,6-0
Junaid/Colombo (A) defeated Hartman/Lindholm (M), 8-5
Gard/Ciorascu (M) vs. Minozzo/Schiller (A), 7-5, Did Not Finish
Pelva/George (A) defeated Chucri/Alayli (M), 8-2
Vanderbilt 4, Georgia 0
Bobby Reynolds (V) defeated Bo Hodge (G), 6-4,6-4
Chad Harris (V) vs. Nicolas Boeker (G), 6-4,5-4 Did Not Finish
Matt Lockin (V) defeated Stephan Timu (G), 6-3,6-2
Scott Brown (V) vs. Strahinja Bobusic (G), 6-3,3-6,1-4 Did Not Finish
Zach Dailey (V) defeated Jason Varela (G), 6-2,6-1
Lewis Smith (V) vs. Raian Luchici (G), 3-6,5-4 Did Not Finish
Hodge/Boeker (G) defeated Reynolds/Smith (V), 8-3
Harris/Lockin (V) defeated Bobusic/Luchici (G), 8-3
Brown/Dailey (V) defeated Timu/Glenn (G), 9-7

Player of the Year-Bobby Reynolds, Vanderbilt
Freshman of the Year-Janne Holmia, Florida
Coach of the Year-Ken Flach, Vanderbilt

Women - Knoxville, Tennessee - April 17-20
FINALS
Florida 4, Georgia 0

Zerene Reyes (F) defeated Lori Grey (G), 6-2,6-0
Alexis Gordon (F) defeated Alex Smith (G), 6-1,6-1
Jennifer Magley (F) defeated Douglas Wink (G), 6-1,6-1
Jennifer Magley/Zerene Reyes (F) defeated Agata Cioroch/Lori Grey (G), 8-6
Alexis Gordon/Julie Rotondi (F) defeated Tina Hojnik/Anne Nguyen (G), 8-4
Alex Smith/Douglas Wink defeated Lindsay Dawaf/Julia Scaringe (F), 8-5
SEMIFINALS
Georgia 4, Kentucky 1
Sarah Witten (K) vs. Agata Cioroch (G), 5-7,6-2,5-3 Did Not Finish
Nathalie Roels (K) defeated Anne Nguyen (G), 6-3,6-0
Tina Hojnik (G) defeated Jill Buckley (K), 6-4,6-4
Lori Grey (G) defeated Shannon Stafford (K), 6-1,6-3
Amy Trefethen (K) vs. Alexandra Smith (G), 7-5,5-4 Did Not Finish
Douglas Wink (G) defeated Shannon Stough (K), 4-6,6-3,6-1
Sarah Witten/Amy Trefethen (K) vs. Agata Cioroch/Lori Grey (G), 7-6 Did Not Finish
Tina Hojnik/Anne Nguyen (G) defeated Jill Buckley/Leigh Bradwell (K), 8-6
Alexandra Smith/Douglas Wink (G) defeated Shannon Stafford/Nathalie Roels (K), 8-3
Florida 4, Tennessee 3
Vilmarie Castellvi (T) defeated Julia Scaringe (F), 6-1,6-0
Tammy Encina (T) defeated Julie Rotondi (F), 6-3,6-2
Crystal Cleveland (T) defeated Lindsay Dawaf (F), 6-4,6-0
Zerene Reyes (F) defeated Melissa Schaub (T), 6-1,6-0
Alexis Gordon (F) defeated Sabita Maharaj (T), 6-1,6-2
Jennifer Magley (F) defeated Ashley Robards (T), 6-0,7-5
Jennifer Magley/Zerene Reyes (F) defeated Vilmarie Castellvi/Melissa Schaub (T), 8-4
Lindsay Dawaf/Julia Scaringe (F) defeated Crystal Cleveland/Sabita Maharaj (T), 8-5
QUARTERFINALS
Kentucky 4, Alabama 2
Sarah Witten (K) defeated Millie Begovic (A), 6-4,4-6,6-1
Nathalie Roels (K) defeated Sophie Cremers (A), 6-3,6-4
Robin Stephenson (A) defeated Jill Buckley (K), 6-4,6-4
Marie-France Lord-Andrade (A) defeated Shannon Stafford (K), 6-1,6-1
Amy Trefethen (K) defeated Ashley Bentley (A), 6-1,6-1
Nathalie Koppelle (A) vs. Shannon Stough (K), 5-3 Did Not Finish
Georgia 4, #7 South Carolina 0
Agata Cioroch (G) vs. Kathy Boyanovich (SC), 6-2,2-2 Did Not Finish
Anne Nguyen (G) vs. Jodi Kenoyer (SC), 6-2,2-1 Did Not Finish
Tina Hojnik (G) vs. Danielle Wiggins (SC), 2-6,0-2 Did Not Finish
Lori Grey (G) defeated Magda Wojdylo (SC), 6-1,6-0
Alexandra Smith (G) defeated Catherine Brown (SC), 6-1,6-0
Douglas Wink (G) defeated Justine Walsh (SC), 6-1,6-1
Agata Cioroch/Lori Grey (G) defeated Kathy Boyanovich/Jodi Kenoyer (SC), 8-1
Tina Hojnik/Anne Nguyen (G) vs. Danielle Wiggins/Magda Wojdylo (SC), 3-3 Did Not Finish
Alexandra Smith/Douglas Wink (G) defeated Catherine Brown/Audrey George (SC), 8-1
Florida 4, Mississippi 0
Julie Rotondi (F) defeated Karem Harboe (M), 6-1,6-1
Lindsay Dawaf (F) vs. Florencia Basile (M), 6-0,6-4
Jennifer Magley (F) defeated Virginia Tomatis (M), 6-0,7-5
Alexis Gordon/Julie Rotondi (F) defeated Audra Adams/Sabrina Peppl (M), 8-2
Lindsay Dawaf/Julia Scaringe (F) defeated Karem Harboe/Florencia Basile (M), 8-1
Tennessee 4, #5 Vanderbilt 1
Vilmarie Castellvi (T) defeated Sarah Riske (V), 6-0,6-3
Tammy Encina (T) defeated Aleke Tsoubanos (V), 6-1,7-6(5)
Crystal Cleveland (T) vs. Kelly Schmandt (V), 6-7(4),3-1 Did Not Finish
Audra Falk (V) defeated Melissa Schaub (T), 6-4,6-2
Ashley Schellhas (V) vs. Sabita Maharaj (T), 4-6,6-3,4-2 Did Not Finish
Ashley Robards (T) defeated Annie Menees (V), 6-1,6-2
Riske/Tsoubanos (V) defeated Castellvi/Schaub (T), 8-4
Encina/Immink (T) defeated Falk/Schmandt (V), 8-4

Player of the Year-Vilmarie Castellvi, Tennessee
Freshman of the Year-Nathalie Roels, Kentucky
Coach of the Year-Makr Guilbeau, Kentucky

 
Return To 2003 Conference Championships Directory






College Tennis Camps For Teens








CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Central Ohio Grand Prix Tennis



















The Mental Athlete

See A Review









Go Tennis
It's Tennis On The Net










Get Your Free
College And Junior
Tennis Email!










Return to:
College And Junior
Tennis Homepage