SOUTHERN OPEN

Boys' 12 - Westgate Tennis Center - Dothen, Alabama - August 18-22, 2000
SINGLES
Finals-Alexander Emery (7) defeated Andy Magee (4), 3-6,6-3,6-2
Semifinals-Andy Magee (4) defeated Zachary Taylor, 6-4,2-6,6-2; Alexander Emery (7) defeated Kenneth McGovern (6), 6-2,6-1
Quarterfinals-Zachary Taylor/Monroe, LA defeated Joshua Scholl/Melbourne, FL (1), 6-2,6-3; Andy Magee/Rolling Hills Est, CA (4) defeated Justin Herzig/Tampa, FL, 7-6(3),6-3; Alexander Emery/Midland City (7) defeated Matthew Broom/Homosassa, FL (3), 6-2,6-3; Kenneth McGovern/Pembrook Pines, FL (6) defeated Davey Sandgren/Gallatin, TN (2), 1-6,7-5,6-3
Consolation Finals-David Roberts defeated Ty Trombetta, 6-2,6-0

Girls' 12 - Westgate Tennis Center - Dothen, Alabama - August 18-22, 2000
SINGLES
Finals-Courtney Ulery (2) defeated Ellain Nze (3), 6-3,6-3
Semifinals-Ellain Nze (3) defeated Jessica Preeg (1), 2-6,7-5,6-4; Courtney Ulery (2) defeated Kelly Ullery (4), 6-0,6-2
Quarterfinals-Jessica Preeg/Naples, FL (1) defeated Yumi Hasegawa/Wesley Chapel, FL (6), 6-0,1-6,6-2; Ellah Nze/Owings Mills, MD (3) defeated Shea Sullivan/Bogart, GA, 6-1,6-1; Kelly Ullery/Bradenton, FL (4) defeated Chelsea Preeg/Naples, FL (5),6-1,6-1; Courtney Ullery/Bradenton, FL (2) defeated Holly Johnson/Tallahassee, FL (7), 7-6(9),6-1

Boys' 18 - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, North Carolina - July 8-14, 2000
SINGLES
Finals-Morgan Bauer (8) defeated Harding Brumby, 2-6,7-6(2),6-2
Semifinals-Harding Brumby defeated David Trier, 7-6(2),6-1; Morgan Bauer (8) defeated Justin Hatten, 6-1,7-5
Quarterfinals-Harding Brumby/Tifton, GA defeated Andrew Kolesnikov/Fredericksburg, VA, 6-3,6-3; David Trier/Louisville, KY defeated Naham Serekeberhan, 4-6,6-1,7-5; Morgan Bauer/New York, NY (8) defeated Jordan Isner/Greensboro, NC (4), 6-2,6-0; Ben Hatten/Potomac, MD defeated Babak Aldoosti/Frederick, MD, 2-6,6-3,6-3
Consolation Finals-Babak Aldoosti defeated Lee Bailey, 6-7(5),6-3,7-6(4)
DOUBLES
Finals-Paul McNaughton/Paul Rose (1) defeated Logan West/Shaul Yecheskel, 6-4,3-6,6-2
Semifinals-Paul McNaughton/Paul Rose (1) over Ethan Branum/Michael McGrath, withdrew/ill; Logan West/Shaul Yecheskel defeated Freddy Rispoli/David Schmuck, 6-1,7-6(2)
Quarterfinals-Paul McNaughton/Paul Rose (1) defeated Babak Alidoosti/Ben Hatten, 4-6,6-0,6-4; Ethan Branum/Michael McGrath over Andrew Kolesnikov/Brent Wilkins (4), withdrew/injured; Freddy Rispoli/David Schmuck over Whit Prottsman/Cody Wall, withdrew/injred; Logan West/Shaul Yecheskel over Joseph Freeman/Derek Schwandt (2), withdrew/injured

Girls' 18 - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, North Carolina - July 8-14, 2000
SINGLES
Finals-Joselyn Burkett defeated Jessica Kesler, 6-1,6-2
Semifinals-Joslyn Burkett defeated Lauren Archer, 6-0,6-1; Jessica Kesler defeated Jennifer Hodge, 6-2,6-1
Quarterfinals-Lauren Archer/Rockville, MD defeated Jessica Leek/Los Angeles, CA, 6-1,6-0; Joselyn Burkett/San Diego, CA defeated Keri Thompson/Clarklake, MI, 4-6,6-2,7-6(3); Jennifer Hodge/Athens, GA (9) defeated Catherine Uhi/Cincinnati, OH, 6-1,6-2; Jessica Kesler/Wilmington, NC defeated Lynsey Batchelder/Hilton Head Island, SC, 6-3,6-1
Consolation Finals-Lara Maura defeated Jaymie Brill, 1-0 ret/inj
DOUBLES
Finals-Lynsey Batchelder/Lauren Stephens defeated Evan Epps/Ginger Rose, 6-3,6-0
Semifinals-Evan Epps/Ginger Rose defeated Salem Kirven/Sallie Kiser, 4-6,6-0,6-4; Lynsey Batchelder/Lauren Stephens advanced after a double default
Quarterfinals-Salem Kirven/Sallie Kiser defeated Jaymie Brill/Jessica Leck (1), 4-6,6-4,6-4; Evan Epps/Ginger Rose over Ashley Bentley/Daisy Humphrey (3), withdrew/ill; Carlin Kanan/Eric Logan and Laura Mauer/Keri Thompson defaulted; Lynsey Bathchelder/Lauren Stephens defeated Stephanie Ginsburg/Jennifer Sibille, 6-4,6-2

Boys' 16 - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, GA - July 9-15, 2000
SINGLES
Finals-John Houghton (9) defeated Ajay Ghosh (1), 6-7(5),6-4,6-0
Third Place Playoff-Matthew Christian (4) defeated Wil Lofgren, 6-7(5),6-4,6-0
Semifinals-Ajay Ghosh (1) defeated Matthew Christian (4), 6-0,6-1; John Houghton (9) defeated Wil Lofgren, 6-0,6-1
Quarterfinals-Ajay Ghosh/Okemos, MI (1) defeated Warren Woolfock/Columbus, GA (5), 7-5,6-1; Matthew Christian/Troy, MI (4) defeated David Collins/Vero Beach, FL (5), 6-4,6-4; Wil Lofgren/Cincinnati, OH defeated Victor Jaworski/St. Augustine, FL (9), 6-1,6-3; John Houghton/Dwickley, PA (9) defeated Andrew Hart/Middle Island, NY, 6-2,4-6,6-3
Consolation Finals-Victor Jaworski defeated Warren Woolfock, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Matthew Christian/Wil Lofgren (1) defeated Elliott Engberg/Jarrel Williams (2), 6-0,6-0
Semifinals-Matthew Christian/Wil Lofgren (1) defeated Michael Cooper/Warren Woolfolk (5), 6-3,6-1; Elliot Engberg/Jarrel Williams (2) defeated Michael Austin/Anthony LoPresti, 6-3,7-6(2)
Quarterfinals-Matthew Christian/Wil Lofgren (1) defeated Jeff Muthig/Andrew Sires, 6-1,6-2; Michael Cooper/Warren Woolfolk (5) defeated David Collins/Carl Fenzl, 6-3,7-6(3); Michael Austin/Anthony LoPresti over David Fleishman/Ajay Ghosh (3), default/ill; Elliott Engberg/Jarrel Williams (2) defeated Hank Grant/Scott Hutchinson, 6-4,6-2

Girls' 16 - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, GA - July 9-15, 2000
SINGLES
Finals-Bryce Marable (5) defeated Sandie Knight (4), 7-5,6-3
Third Place Playoff-Alexandra Maclennan (2) defeated Chloe Lipp (1), 6-4,6-3
Semifinals-Sandie Knight (4) defeated Chloe Lipp (1), 7-6(7),6-7(5),6-1; Bryce Marable (5) defeated Alexandra MacLennan (2), 7-5,6-0
Quarterfinals-Chloe Lipp/Sarasota, FL (1) defeated Susan Johnson/Arnold, MD, 6-2,6-1; Sandie Knight/Newcastle (4) defeated Michelle Mitchell/East Amherst, NY (5), 6-1,7-5; Bryce Marable/Darien, IL (5) defeated Jennifer Williams/Knoxville, TN (3), 6-4,6-1; Alexandria MacLennan/Beverly Hills, CA (2) defeated Cristin Lucin/Zephyr Hills, FL, 6-3,3-6,6-0
Consolation Finals-Michelle Mitchell defeated Cristina Lucin, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Alexandra MacLennan/Sarah Sansom (1) defeated Kate Jolson/Sandie Knight (2), 6-3,6-3
Semifinals-Alexandra MacLennan/Sarah Sansom (1) defeated Kristen Bowman/Bryce Marable (4), 7-5,7-6(3); Kate Jolson/Sandie Knight (2) defeated Erin Murphy/Colleen Reynolds, 6-2,7-6(3)
Quarterfinals-Alexandra MacLennan/Sarah Sansom (1) defeated Cristina Lucin/Malwina Lys-dobradin, 4-6,6-3,6-1; Kristen Bowman/Bryce Marable (4) defeated Courtney Bartlett/Kristin Mears, 6-2,6-2; Erin Murphy/Colleen Reynolds (3) over Amanda Saiontz/Kara Zeder, default/ill; Kate Jolson/Sandie Knight (2) defeated Andrea Kelley/Hadley Milleer, 6-0,6-1

Boys' 14 - Jekyll Island Tennis Center - Jekyll Island, Georgia - July 2-8, 2000
SINGLES
Finals-Ned Samuelson (1) defeated Andrew Husby (2), 6-4,6-1
Third Place Playoff-Fred DeWitte (3) defeated Maciek Sykut (4), 6-3,7-5
Semifinals-Ned Samuelson (1) defeated Fred Dewitte (3), 6-2,6-4; Andrew Husby (2) defeated Maciek Sykut (4), 7-6(1),6-3
Quarterfinals-Ned Samuelson/Belmont, MA (1) defeated Thomas Tyler/Winter Springs, FL (8), 6-4,6-0; Fred Dewitte/Port St. Lucie, FL (3) defeated Brandon O'Gara/Dix Hills, NY (6), 1-6,6-3,6-4; Maciek Sykut/Marathon, FL (4) defeated Alex Stone/Irvington, NY (5), 7-6(5),6-4; Andrew Husby/Somerset, NJ (2) defeated Nathan Nelsms/Saint Marys, GA (12), 6-3,7-6(5)
Consolation Finals-Nathan Nelms defeated Brandon O'Gara, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Andrew Husby/Ned Samuelson (1) defeated Fred Dewitte/Maciek Sykut (2), 6-4,6-2
Semifinals-Andrew Husby/Ned Samuelson (1) over Alex Chang/William Mertz, default/injured; Fred Dewitte/Maciek Sykut (2) defeated Brandon O'Gara/Alex Stone (3), 6-3,3-6,6-4
Quarterfinals-Andrew Husby/Ned Samuelson (1) over Silvio Alcantara/Matthew Begnaud by default; Alex Chang/William Mertz over Joey Jones/Thomas Tyler (4), default/injured; Brandon O'Gara/Alex Stone (3) defeated Benjamin Ganzfield/Michael James, 6-1,6-1; Fred Dewoitt/Maciek Sykut (2) over Evan Dufaux/Adriano Salucci by default

Girls' 14 - Jekyll Island Tennis Center - Jekyll Island, Georgia - July 2-8, 2000
SINGLES
Finals-Sierra Poske (2) defeated Gira Schofield (1), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Elizabeth Kobak (4) defeated Lindsey Ballard (7), 6-0,6-1
Semifinals-Gira Schofield (1) defeated Lindsey Ballard (7), 6-4,6-2; Sierra Poske (2) defeated Elizabeth Kobak (4), 6-1,6-1
Quarterfinals-Gira Schofield/Boca Raton, FL (1) defeated Madeleine Long/Washington, DC (6), 6-3,6-1; Lindsey Ballard/Lilburn, GA (7) defeated Ashley Pariser/Alexandria, VA (3), 1-6,6-2,6-3; Elizabeth Kobak/Old Westbury, NY (4) defeated Chrissie Seredni/Glen Allen, VA (8), 7-5,7-5; Sierra Poske/Ponte Vedra Beach, FL (2) defeated Heather Reynolds/Fredricksburg, VA (5), 6-0,6-0
Consolation Finals-Ashley Pariser defeated Chrissie Seredni, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals-Sierra Poske/Yasmin Schack defeated Madeleine Long/Chrissie Seredni, 6-3,6-1
Semifinals-Madeleine Long/Chrissie Seredni defeated Ashley Pariser/Heather Reynolds (1), 6-2,6-2; Sierra Poske/Yasmin Schnack defeated Shayna Simmons/Lauren Wilde, 6-0,6-0
Quarterfinals-Ashley Pariser/Heather Reynolds (1) defeated Erica Cardenas/Jennifer Renspie, 6-1,6-0; Madeleine Long/Chrissie Seredni defeated Sarah Giles-Madden/Elizabeth Lee, 6-1,6-2; Sierra Poske/Yasmin Schnack defeated Elizabeth Kobak/Monica Snyder, 6-2,6-2; Shayna Simmons/Laura Wilde defeated Kir Kemp/Allison Tinney, 6-2,6-3

1999 SOUTHERN OPEN

1998 SOUTHERN OPEN


Return to:
College And Junior Tennis

In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE