NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
SOUTHLAND


Men - Arlington, Texas - April 25-27
FINALS
Texas-Arlington 4, Texas-San Antonio 3
Jonas Hoglund (TSA) defeated Nathan McGregor (TA), 6-3,6-2
David Corrie (TA) defeated Dennis Andrade (TSA), 3-6,6-3,6-4
Javier Carrillo (TA) defeated Ricardo Almedia (TSA), 2-6,6-1,6-1
Jon Jenkin (TSA) defeated Niels Buksik (TA), 6-3,4-6,2-6
Sandy Farquharson (TA) defeated Joe Olfindo (TSA), 6-1,6-1
Ian Vazquez (TA) defeated Hetori Chavez (TSA), 4-6,6-0,6-3
Almeida/Andrade (TSA) defeated McGregor/Farquharson (TA), 8-4
Hoglund/Chavez (TSA) defeated Corrie/Buksik (TA), 8-3

SEMIFINALS
Texas-Arlington 4, Texas-Pan American 0
David Corrie (TA) defeated Filip Koziell (TPA) 6-0,6-3
Javier Carrillo (TA) defeated Matt Gower (TPA) 6-0,6-1
Sandy Farquharson (TA) defeated Oliver Steil (TPA) 6-4,6-1
McGregor/Farquharson (TA) defeated Mangelschots/Koziell (TPA) 9-8
Corrie/Buksik (TA) defeated Salvo/Steil (TPA) 8-4
Texas-San Antonio 4 vs. (3) Southeastern Louisiana 2
Jonas Hoglund (TSA) defeated Haris Huremovic (SL) 6-4,4-6,6-3
Ricardo Almeida (TSA) defeated Eric Subirats (SL) 7-6,6-0
Jon Jenkin (TSA) defeated Matt Tate (SL) 6-7,7-6,6-3
Paul Birkett (SL) defeated Joseph Olfindo (SL) 7-6,6-1
Milos Vasovic (SL) defeated Hectori Chavez (TSA) 6-2,6-3
Almeida/Andrade (TSA) defeated Nussbaum/Tate (SL) 8-2
Hoglund/Chavez (TSA) defeated Smith/Subirats (SL) 9-8
Huremovic/Vasovic (SL) defeated Olfindo/Jenkin (TSA) 8-5

QUARTERFINALS
Southeastern Louisiana 4,(6) Centenary 0
Olivier Nussbaum (SL) defeated Caleb Ashley (C)6-0,6-2
Eric Subirats (SL) defeated Brian Roberts (C) 6-1,6-3
Matt Tate (SL) defeated Charlie Matter (C) 6-4,6-0
Smith/Subirats (SL) defeated Ashley/Pinto (C) 8-0
Huremovic/Vasovic (SL) defeated Matter/Okura (C) 8-0
Texas-Pan American 4, (5) Lamar 2
Jakob Paulsen (L) defeated Tom Mangelschots (TPA) 7-6,6-1
Filip Koziel (TPA) defeated Nebojsa Murisic (L) 6-0,6-3
Naeem Kath (L) defeated Matt Gower (TPA) 6-1,6-4
Jeremy Salvo (TPA) defeated John Guerrero (L) 6-2,1-6,6-1
Oliver Steil (TPA) defeated Christian Olivier (L) 6-0,6-3
Mangelschots/Koziell (TPA) defeated Kath/Murisic (L) 8-6
Salvo/Steil (TPA) defeated Paulsen/Olivier (L) 8-4
Texas-Arlington Received a Bye
Texas-San Antonio Received a Bye

Player of the Year-Jakob Paulsen, Lamar
Newcomer of the Year-Nathan McGregor, Texas-Arlington
Freshman of the Year-Jonas Hoglund, Texas-San Antonio
Coach of the Year-Todd Chapman, Texas-Pan American

Women - Arlington, Texas - April 25-27
FINALS
Louisiana Monroe 4, Texas-San Antonio 2
Chanal Lessar (T) defeated Matilde Taborda (LM), 6-4,6-4
Veronica Perez (LM) defeated Svenja Fuhrig (T), 6-3,6-1
Nataliya Ostrovska (LM) defeated Paula Erausquin (T), 6-7(5),7-5,6-2
Diana Espinal (LM) defeated Nadezda Rossikhina (T), 6-1,6-0
Zamambo Mkhize (LM) defeated Kateryna Romanenko (T), 7-6(3),6-1
Bouffler/Erausquin (T) defeated Yenyk/Ostrovska (LM), 8-0
Fuhrig/Lesaar (T) defeated Taborda/Perez (LM), 8-6

SEMIFINALS
Texas-San Antonio 4, (5) Southwest Texas 0
Chanal Lessar (TSA) defeated Tina Klemenc (SWT) 6-0,6-3
Nicole Bouffler (TSA) defeated Leja Sirola (SWT) 6-3,6-2
Paula Erausquin (TSA) defeated Margaret Potyrola (SWT) 6-2,6-0
Bouggler/Erausquin (TSA) defeated Klemenc/Hall (SWT) 9-7
Rossikhina/Romanenko (TSA) defeated Schneider/Mekus (SWT) 8-3
Louisiana-Monroe 4, (3) Texas-Arlington 0
Kelly Bucewicz (LM) defeated Anete Rozkalne (TA) 6-3,6-3
Nataliya Ostrovska (LM) defeated Jitka Vetrovcova (TA) 6-3,6-3
Zamambo Mkhize (LM) won by default
Taborda/Perez (LM) defeated Lenze/Rozkalne (TA) 8-0
Espinal/Bucewicz (LM) won by default

QUARTERFINALS
Southwest Texas 4, McNeese State 2
Noelia Furno (MS) defeated Tina Klemenc (SWT) 0-6,7-5,6-1
Magali Risoleo (MS) defeated Melanie Hall (SWT) 6-3,6-2
Leja Sirola (SWT) defeated Debora Montero (MS) 6-3,7-5
Margaret Potyrola (SWT) defeated Yolandie Beukes (MS) 6-1,2-6,6-0
Mackenzie Mekus (SWT) defeated Carolanne Lumsden (MS) 6-2,7-5
Furno/Risoleo (MS) defeated Klemenc/Hall (SWT) 9-7
Sirola/Potyrola (SWT) defeated Beukes/Lumsden (MS) 8-6
Schneider/Mekus (SWT) defeated Gando/McFarlain (MS) 8-6
Texas-Arlington 4, Northwestern State 2
Annemarie Lenze (TA) defeated Eliza Young (NS) 6-2,6-2
Ella Goldshuv (TA) defeated Anneline Zerwick (NS) 4-0 retired
Anete Rozkalne (TA) defeated Katy Wallace (NS) 6-2,6-1
Jitka Vetrovcova (TA) defeated Alexandria Nieto (NS) 6-1,6-0
Kristen Pagels (NS) won by default
Goldshuv/Vetrovcova (TA) defeated Young/Wallace (NS) 8-3
Zerwick/Nieto (NS) defeated Lenze/Rozkalne (TA) 8-5
Prado/Pagels (NS) win by default (no opponent)
Louisiana-Monroe Received a Bye
Texas-San Antonio Received a Bye

Player of the Year-Annemarie Lenz, Texas-Arlington
Newcomer of the Year-Annemarie Lenz, Texas-Arlington
Freshman of the Year-Anete Rozkalne, Texas-Arlington
Coach of the Year-Brenda Niemeyer, Texas-San Antonio

 
Return To 2003 Conference Championships Directory




College Tennis Camps For Teens




CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






Central Ohio Grand Prix Tennis











The Mental Athlete

See A Review





Go Tennis
It's Tennis On The Net






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage