2002 SPORTWALL CHAMPIONSHIPS
Tucson, Arizona - October 11-13, 2002


Boys' 18
SINGLES
Finals
Burke Marold (1) defeated Chris Wetzig (2), 7-6,6-3
Semifinals
Burke Marold (1) defeated Claudio Bravo, 6-7,6-4,6-4
Chris Wetzig (2) defeated Zach Bromberg (4), 6-3,6-3
Quarterfinals
Burke Marold/Glen Ellyn, IL (1) defeated Jarryd Cooper/Pasadena, CA, 6-2,7-5
Claudio Bravo/Tucson, AZ defeated Rian Rifkin/West Linn, OR, 7-6,6-3
Zach Bromberg (4) defeated Rodrigo Boscardin/Ojai, CA, 6-4,6-2
Chris Wetzig (2) defeated Craig Johnson/Mesa, AZ, 6-2,6-2
Consolation Finals
Aeyrie Reiff defeated Lanny Rubin, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Burke Marold/Chris Wetzig (1) defeated Rian Rifkin/Stephen Robertson, 6-4,7-5
Semifinals
Burke Marold/Chris Wetzig (1) defeated Casey Ross/Lanny Rubin (3), 8-6
Rian Rifkin/Stephen Robertson defeated Wesley Burrows/Sam Querrey (4), 6-4,3-6,10-3
Quarterfinals
Burke Marold/Chris Wetzig (1) defeated Brian Fenn/Christopher Fenn, 6-2,6-3
Casey Ross/Lanny Rubin (3) defeated Tyler Deck/Christopher Wilson, 8-5
Wesley Burrows/Sam Querrey (4) over Cooper Fratt/Austin Kakar, 4-1 retired/injured
Rian Rifkin/Stephen Robertson defeated Zach Bromberg/Martel Campbell (2), 8-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Malvina De La Canal defeated Mykala Hedberg (1), 6-1,6-4
Semifinals
Mykala Hedberg (1) defeated Alexa Glatch (4), 6-3,6-4
Malvina De La Canal defeated Karina Porushkevich (2), 7-6,6-4
Quarterfinals
Mykala Hedberg/Oxnard, CA (1) defeated Mara Firsch/Tucson, AZ, 6-1,6-0
Alexa Glatch/Newport Beach, CA (4) defeated Carla Tamborini/Arcadia, CA, 7-5,6-1
Malvina De La Canal/Los Angeles, CA defeated Erin Ivey/Monarch Beach, CA (3), 6-0,6-1
Karina Porushkevich/West Hills, CA (2) defeated Tamara Tanner/Aliso Viejo, CA, 6-3,6-2
Consolation Finals
Ashley Ebbert defeated Ashley Tavita, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Malvina De La Canal/Carla Tamborini (2) over Cristala Andrews/Mykala Hedberg (1), default/injured
Semifinals
Cristala Andrews/Mykala Hedberg (1) defeated Ashley Ebbert/Ashley Tavita, 6-2,6-2
Malvina De La Canal/Carla Tamborini (2) defeated Mara Frisch/Karen Groll, 6-3,6-0
Quarterfinals (First Round)
Cristala Andrews/Mykala Hedberg (1) received a bye
Ashley Ebbert/Ashley Tavita defeated Masako Horino/Kaori Sakuragi, 6-1,6-0
Mara Frisch/Karen Groll over Alexandra Barrows/Rebecca Fenn by default
Malvina De La Canal/Carla Tamborini (2) defeated Erin Ivey/Tamara Tanner, 7-6,6-2

Boys' 16
SINGLES
Finals

Vaclav Burger (3) defeated Zachary Wolfe (1), 3-6,7-5,6-2
Semifinals
Zachary Wolfe (1) defeated Colin Simpson, 6-4,6-2
Vaclav Burger (3) defeated David Steinberg, 3-6,7-6,6-2
Quarterfinals
Zachary Wolfe/Rancho Santa Fe, CA (1) defeated Chris Kearney/Irvine, CA, 6-0,6-1
Colin Simpson/El Cajon, CA defeated Wesley Burrows/Fountain Valley, CA, 6-2,7-6
Vaclav Burger/Davis, SC (3) defeated Michael Martin/Phoenix,AZ, 6-3,3-0 retired/injured
Consolation Finals
Corey Smith defeated Corey Bealert, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Rodrigo Boscardin/Grant Nibley (2) defeated Colin Simpson/Zachary Wolfe (1), 6-3,7-5
Semifinals
Colin Simpson/Zachary Wolfe (1) defeated Corey Bealert/Michael Martin, 6-3,7-6
Rodrigo Boscardin/Grant Nibley (2) defeated Tony Niccum/Josh Schoen, 6-0,6-4
Quarterfinals
Collin Simpson/Zachary Wolfe (1) defeated Davis Driver/Sam Wagner, 6-3,6-4
Corey Bealert/Michael Martin defeated Tim Russo/Sam Zerbib, 6-3,6-4
Tony Niccum/Josh Schoen defeated Chris Kearney/Richard Offutt, 6-4,7-6
Rodrigo Boscardin/Grant Nibley (2) defated Connor Farrell/Brock Plangger 6-0,6-1

Girls' 16
SINGLES
Finals
Tara Simpson (2) defeated Lauren Imre (1), 7-6,6-4
Semifinals
Lauren Imre (1) defeated Lyndsay Kinstler (4), 6-1,6-3
Tara Simpson (2) defeated Claire Soper (3), 1-6,6-2,6-2
Quarterfinals
Lauren Imre/San Juan Capistrano, CA (1) defeated Kristin Strimple/Carlsbad, CA, 6-2,6-0
Lyndsay Kinstler/Downey, CA (4) defeated Lynley Wasson/Tempe, AZ, 6-0,6-3
Claire Soper/Tucson, AZ (3) defeated Maggie Yahner/Las Vegas, NV, 6-1,6-2
Tara Simpson/West Van Cover, Canada (2) defeated Rebecca Fenn/Tucson, AZ, 6-0,6-0
Consolation Finals
Molly Scott defeated Whitney Peterson, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Alexa Glatch/Lyndsay Kinstler (1) defeated Jeanelle Stines/Lynley Wasson, 6-2,6-1
Semifinals
Alexa Glatch/Lyndsay Kinstler (1) defeated Amy Beck/Whitney Peterson, 6-0,6-1
Jeanelle Stines/Lynley Wasson defeated Kristina Doerr/Danni Paulson, 6-2,6-3
Quarterfinals (First Round)
Alexa Glatch/Lyndsay Kinstler (1) received a bye
Amy Beck/Whitney Peterson received a bye
Jeanelle Stines/Lynley Wasson defeated Catherine Lankenau/Jasmine Muhammad, 6-2,6-2
Kristina Doerr/Danni Paulson received a bye

Boys' 14
SINGLES
Finals
Jonathan Calienes (4) defeated Jonathan Galyon (1), 4-6,6-3,6-3
Semifinals
Jonathan Galyon (1) defeated Max Bradley (3), 6-0,1-6,6-3
Jonathan Calienes (4) defeated Andrew Gerst, 6-7,7-6,6-3
Quarterfinals
Jonathan Galyon/Scottsdale, AZ (1) defeated Ben Mantell/Tucson, AZ, 6-1,6-0
Max Bradley/Seaside, CA (3) defeated Joshua Brown/Tucson, AZ, 6-0,6-0
Jonathan Calienes/Chino Hills, CA (4) defeated Andrew Landwerien, 6-2,6-1
Andrew Gerst/Redondo Beach, CA defeated Thomas McGeorge/Tucson, AZ (2), 6-0,6-2
Consolation Finals
Benjamin Lankenau defeated Tyler Hochwalt, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Jonathan Calienes/Andrew Gerst (3) defeated Jonathan Galyon/Thomas McGeorge (1), 6-2,6-1
Semifinals
Jonathan Galyon/Thomas McGeorge (1) defeated Geoffrey Embry/Jeff Emmerson, 6-0,6-7,10-8
Jonathan Calienes/Andrew Gerst (3) defeated Max Bradley/Tyler Hochwalt (2), 6-1,6-3
Quarterfinals
Jonathan Galyon/Thomas McGeorge (1) defeated Ben Mantell/Ian Mordaunt, 6-2,6-2
Geoffrey Embry/Jeff Emmerson defeated Tyler Clonts/Ben Mantel (4), 6-2,3-6,11-9
Jonathan Calienes/Andrew Gerst (3) defeated Alexander Johnson/Donald Johnson, 6-1,6-0
Max Bradley/Tyler Hochwalt (2) defeated Joshua Brown/Andrew Landerwerlen, 6-1,6-3

Girls' 14
SINGLES
Finals
Kendra Ivey (1) defeated Cristala Andrews (2), 6-0,7-6
Semifinals
Kendra Ivey (1) defeated Olivia Marshall (3), 6-1,6-2
Cristala Andrews (2) defeated Micaela Hein (4), 6-1,7-6
Quarterfinals
Kendra Ivey/Monarch Beach, CA (1) defeated Audrey Bulkey/Springfield, IL, 6-0,6-3
Olivia Marshall/Paradise Valley, AZ defeated Candynce Boney/Las Vegas, NV, 6-3,6-1
Micaela Hein/San Clemente, CA (4) defeated Katie Ochwat/Laguna Beach, CA, 7-5,6-4
Cristala Andrews/Las Vegas, NV (2) defeated Theresa Ney/Sedona, AZ, 6-0,6-1
Consolation Finals
Kristina Doerr defeated Dominique Aubry, 6-2,7-6
DOUBLES
Finals
Molly Scott/Kristin Strimple (2) defeated Micaela Hein/Kendra Ivey (1), 6-4,6-3
Semifinals
Micaela Hein/Kendra Ivey (1) defeated Stefanie Griffin/Katie Ochwat, 7-6,6-4
Molly Scott/Kristin Strimple (2) defeated Audrey Bulkley/Natalie Varnay, 6-2,6-2
Quarterfinals
Micaela Hein/Kendra Ivey (2) received a bye
Stefanie Griffin/Katie Ochwat defeated Billy Drury/Kristen MacWilliam, 6-4,6-3
Audrey Bulkley/Natalie Varnay defeated Alexandria Griffin/Amanda Martin, 6-3,0-6,10-3
Molly Scott/Kristin Strimple (2) defeated Theresa Ney/Sarah Serrano, 6-0,6-0

Boys' 12
SINGLES
Finals
Ricardo Robinson (3) defeated Cameron Ahari, 6-3,6-2
Semifinals
Cameron Ahari defeated Tyler Campbell (1), 6-0,6-4
Ricardo Robinson (3) defeated Christopher Seckman, 6-0,6-1
Quarterfinals
Tyler Campbell/Bainbridge Island, WA (1) defeated Miles Rifkin/West Linn, OR, 6-3,6-0
Cameron Ahari/Tucson, AZ defeated Chicara Kidera/St Louis, MO, 6-2,6-4
Ricardo Robinson/Tucson, AZ (3) defeated Sasha Hedberg/Oxnard, CA, 0-6,6-1,6-3
Christopher Seckman/Laguna Hills, CA defeated Stan Breland/Las Vegas, NV (2), 6-2,6-4
Consolation Finals
Dominic Bermudez defeated Drake Kakar, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Tyler Campbell/Ricardo Robinson (1) defeated Carlos Bermudez/Dominic Bermudez (2), 6-2,6-3
Semifinals
Tyler Campbell/Ricardo Robinson (1) defeated Cameron Ahari/Drake Kakar, 6-0,7-5
Carlos Bermudez/Dominic Bermudez (2) defeated Brian Dales/Patrick Taylor, 6-4,6-2
Quarterfinals (First Round)
Tyler Campbell/Ricardo Robinson (1) received a bye
Cameron Ahari/Drake Kakar defeated Justin Jenkins/Christopher Seckman, 6-2,6-3
Austin Dales/Shane Foster defeated Brian Dales/Patrick Taylor, 6-3,6-2
Carlos Bermudez/Dominic Bermudez (2) received a bye

Girls' 12
SINGLES
Finals
Asia Muhammad (2) defeated Sarah Cohen (1), 6-1,7-5
Semifinals
Sarah Cohen (1) defeated Julia Baltos (4), 6-3,6-0
Asia Muhammad (2) defeated Kacie Wagner (3), 6-4,6-2
Quarterfinals
Sarah Cohen/Chatsworth, CA (1) defeated Nicole Perez/Scottsdale, AZ, 6-3,6-0
Julia Baltos/Las Vegas, NV (4) defeated Nakita Austin/Miami, FL, 7-6,4-6,6-1
Kacie Wagner/Gilbert, AZ (3) defeated Daisha Hill/Albuquerque, NM, 6-3,6-3
Asia Muhammad/Las Vegas, NV (2) defeated Lauren Akin/Phoenix, AZ, 6-2,6-2
Consolation Finals
Courtney Byron defeated Tina Minkwitz, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Sarah Cohen/Kacie Wagner (1) defeated Jennifer Beck/Tina Minkwitz, 6-1,6-0
Semifinals
Sarah Cohen/Kacie Wagner (1) defeated Nakita Austin/Hilary Valenzuela, 7-6,6-4
Jennifer Beck/Tina Minkwitz defeated Victoria Bravo/Daisha Hill, 6-2,6-3
Quarterfinals (First Round)
Sarah Cohen/Kacie Wagner (1) received a bye
Nakita Austin/Hilary Valenzuela defeated Courtney Byron/Nicole Perez, 6-2,1-6,13-11
Jennifer Beck/Tina Minkwitz defeated Lauren Akin/Alyssa Silva, 3-6,6-3,11-9
Victoria Bravo/Daisha Hill defeated Taylor Geiger/Stephanie Roe, 6-4,6-3

2001 GAMMA CHAMPIONSHIPS

2000 GAMMA CHAMPIONSHIPS

1999 GAMMA CHAMPIONSHIPS

1998 GAMMA CHAMPIONSHIPS













College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees
























The Mental Athlete

See A Review











Google





Central Ohio Grand Prix Tennis




CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











COURTSIDE TENNIS APPAREL











Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders





Check Out
TENNIS WEEK












Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe

















Heel That Pain

















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage