TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS

Matthew Toney Boys' 18 - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - July 25-30, 1999
SINGLES
Finals-Matthew Toney (2) -- pictured right -- defeated Michael Mabe, 3-6,6-2,6-4
Semifinals-Michael Mabe defeated Brad Cinalli (4), 6-4,6-2; Matthew Toney (2) defeated Adam Wellwood (3), 4-6,6-4,6-0
Quarterfinals-Michael Mabe/Dallas, TX defeated Tommie Pernell/Austin, TX (8), 7-6(6),4-6,6-4; Brad Cinalli/Austin, TX (4) defeated Seth McCarthy/Fort Worth, TX, 6-2,6-2; Adam Welwood/Plano, TX (3) defeated Justin Ewert/Dallas, TX, 6-4,6-2; Matthew Toney/Mission, TX (2) defeated Ross Pytko/Oxford, MA (6), 4-6,6-2,7-5
Consolation Finals-Dillon Walker defeated Clint Broadie, 6-1,6-2
Matthew Toney/Adam Welwood DOUBLES
Finals-Matthew Toney/Adam Welwood (1) -- pictured left -- defeated Ross Pytko/Adam Siegel (2), 7-6(4),6-2
Semifinals-Matthew Toney/Adam Welwood (1) defeated Kyle Deese/Jeremy Helsley, 6-3,6-0; Ross Pytko/Adam Siegel (2) defeated David Donn/Joseph Weisberger, 6-2,6-1
Quarterfinals-Matthew Toney/Adam Welwood (1) defeated Ryan Goldsmith/John Nallon, 6-4,6-2; Kyle Deese/Jeremy Helsely defeated Clint Broadie/Stephen Lehn, 6-1,7-6(5); David Donn/Joseph Weisberger over Thatcher Cribbs/Chris McEven by default; Ross Pytko/Adam Siegel (2) defeated Billy Sherman/Matt Stevens, 6-2,6-1

Sabita Mahraj Girls' 18 - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - July 25-30, 1999
SINGLES
Finals-Sabita Mahraj (2) -- pictured right -- defeated Saber Pierce (1), 6-3,6-3
Semifinals-Saber Pierce (1) defeated Ginger Lowdermilk (6), 6-1,6-2; Sabita Maharaj (2) defeated Lynsie Jones, 6-1,6-2
Quarterfinals-Saber Pierce/Duncanville, TX (1) defeated Megan Suarez, 6-2,6-1; Ginger Lowdermilk/Bossier City, LA (6) defeated Amy Dorsey/Fort Worth, TX :(3), 6-2,6-4; Lymsie Jones/Plano, TX defeated Stephanie Andrews/Frisco, TX, 6-3,3-6,6-1; Sabita Maharaj/Gainesville, FL (2) defeated Shari Gamarnik/Plano, TX (5), 6-4,6-1
Consolation Finals-Beverly Dawson defeated Michelle Yeh, 6-3,6-1
Leah Kelso/Sabita Maharaj DOUBLES
Finals-Leah Kelso/Sabita Maharaj (2) -- pictured left -- defeated Shari Gamarnik/Kristen Wooten (1), 6-2,7-6(0)
Semifinals-Shari Gamarmik/Kristen Wooten (1) defeated vaughan Hester/Shelby Lipson, 6-2,4-6,6-2; Leah Kelso/Sabita Maharaj (2) defeated Kristen Beedy/Paige Brown, 3-6,6-3,6-3
Quarterfinals-Shari Gamarnik/Kristen Wooten (1) defeated Dana Giles/Jessica Sheldon, 6-1,6-0; Vaughan Hester/Shelby Lipson defeated Bethanie Nix/Melissa Taylor, 6-1,6-0; Kristen Beedy/Paige Brown defeated Stephanie Devine/Robin Gorman, 4-6,6-2,6-3; Leah Kelso/Sabita Maharaj defeated Linda Leibfarth/Michelle Yeh, 6-4,6-3

Boys' 16 - Bay Area Racquet Club - Houston, Texas - July 25-31, 1999
SINGLES
Finals-Bryan Lauer (4) defeated Adam Adler, 6-2,6-0
Third Place Playoff-Eric DeRoche (6) defeated Mitchell Anderson/Lubbock, TX, 6-2,6-3
Semifinals-Adam Adler defeated Mitchell Anderson, 3-6,6-2,6-1; Bryan Lauer (4) defeated Eric DeRoche (6), 6-1,6-2
Quarterfinals-Adam Adler/Pembroke Pines, FL defeated Jonathan Lindsey/Lubbock, TX (1), 3-6,6-2,6-1; Mitchell Anderson/Lubbock, TX defeated Stephen Labry/New Iberia, TX, 7-5,6-2; Bryan Lauer/Safety Harbor, FL (4) defeated Luke Arwood/Marietta, GA (8), 7-5,6-0; Eric DeRoche/River Ridge, TX (6) defeated Jason Gould/Rockport, TX, 4-6,6-3,7-6(0)
Consolation Finals-Andy Courson defeated Joe Olfindo, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals-Bryan Lauer/Marshall Viney (1) defeated Mitchell Anderson/Jonathan Lindsey (2), 6-7(0),6-0,6-3
Semifinals-Bryan Lauer/Marshall Viney (1) defeated Eduardo Calbeto/William Vidal, 4-6,6-4,6-2; Mitchell Anderson/Jonathan Lindsey (2) defeated Reid Bourgeois/Eric DeRoche, 6-2,2-6,7-6(0)
Quarterfinals-Bryan Lauer/Marshall Viney (1) defeated Kevin Beedy/Justin Johnson, 6-1,6-2; Eduardo Calbeto/William Vidal (3) defeated Jason Gould/Randy Perez, 6-3,6-1; Reid Bourgeois/Eric DeRoche defeated Stephen Labry/Zack Saloom, 6-3,6-1; Mitchell Anderson/Jonathan Linsey (2) defeated Paul Quach/Thomas Quach, 7-6(0),6-2

Girls' 16 - Bay Area Racquet Club - Houston, Texas - July 25-31, 1999
SINGLES
Finals-Carly Gullickson defeated Alexandra Mclennan (4), 6-4,4-6,6-4
Third Place Playoff-Rachel Krippner (8) defeated Kristen Reyna, 6-3,6-0
Semifinals-Alexandra Mclennan (4) defeated Kristen Reyna, 6-0,6-0; Carly Gullickson defeated Rachel Krippner (8), 6-3,6-4
Quarterfinals-Kristen Reyna/Weslaco, TX defeated Rachel Holt/New York, NY (7), 7-6(0),6-3; Alexandra Mclennan/Beverly Hills, CA (4) defeated Laura Sims/Atlanta, GA, 6-4,6-1; Carly Gullickson/Brentwood, TX defeated Lauren Leo/Staten Island, NY, 6-2,6-1; Rachel Krippner/Sequin, TX (8) defeated Megan Daigle/Lafayette, LA, 7-6(0),3-6,6-0
Consolation Finals-Kathryn Thomas defeated Evan Epps, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals-Melissa Back/Alyssia Palacios defeated Alexandra Mclennan/Kathryn Thomas, 6-2,6-3
Semifinals-Alexandra Mclennan/Kathryn Thomas defeated Jessica Daniell/Meredith Krystofik, 6-1,6-2; Melissa Back/Alyssia Palacios defeated Rachel Holt/Lauren Leo (2), 6-3,6-2
Quarterfinals-Alexandra Mclennan/Kathryn Thomas defeated Rebecca Lee/Marie Williams, 6-0,6-0; Jessica Daniell/Meredith Krystofik defeated Melissa Bass/Amanda Hoffman, 6-4,6-2; Melissa Back/Alyssa Palacios defeated Kelly Lish/Stacy Lish, 6-4,6-4; Rachel Holt/Lauren Leo (2) defeated Monica Leonido/Monica Shepherd, 2-6,6-2,6-3

Boys' 14 - Westwood Country Club - Austin, Texas - August 1-7, 1999
SINGLES
Finals-Michael Green (1) defeated Ross Boyd (7), 3-6,6-3,7-5
Third Place Playoff-Matt Phillips (2) defeated Yuichi Uda (3), 6-4,6-1
Semifinals-Michael Green (1) defeated Yichi Uda (3), 6-3,6-1; Ross Boyd (7) defeated Matt Phillips (2), 7-6(3),4-6,6-4
Quarterfinals-Michael Green/Port Saint Lucie, FL (1) defeated Michael Wojnarowicz/Kaneohe, HI (8), 6-2,6-7(2),6-4; Yuichi Uda/San Diego, CA (3) defeated Matthew Bain/Georgetown, TX (6), 7-6(3),6-0; Ross Boyd/Hawathorne Woods, IL (7) defeated Brandon Davis/Austin, TX (4), 6-4,6-3; Matt Phillips/Denver, CO (2) defeated Stuart Row/Lubbock, TX, 6-4,6-2
Consolation Finals-Michael Wojnarowicz defeated Brandon Davis, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals-Brandon Davis/Stuart Row (1) defeated Matthew Bain/Krishna Pokala (4), 4-6,6-4,7-6
Semifinals-Brandon Davis/Stuart Row (1) defeated Ashish Patil/Ashwin Kumar, 6-2,6-2; Matthew Bain/Krishna Pokala (4) over Josh Brauser/Michale Green (2) by default
Quarterfinals-Brandon Davis/Stuart Row (1) defeated Jeff Easterwood/Brent Werbeck, 7-6(3),6-3; Ashish Patil/Ryan Rowe defeated Hubert Chodkiewicz/Matt Phillips (3), 7-5,5-7,6-2; Matthew Bain/Krishna Pokala (4) defeated Kent Fisher/Michael Wojnarowicz, 6-1,6-2; Josh Brauser/Michael Green (2) defeated Alex Chang/Billy Mertz, 6-3,6-4

Girls' 14 - Westwood Country Club - Austin, Texas - August 1-7, 1999
SINGLES
Finals-Julie Gates (1) defeated Lakann Wagley, 3-6,6-0,6-1
Third Place Playoff-Emily White (2) defeated Brooke Mills, 3-6,6-0,6-1
Semifinals-Julie Gates (1) defeated Brooke Mills, 6-2,6-2; Lakann Wagley defeated Emily White (2), 2-6,7-5,6-1
Quarterfinals-Julie Gates/San Diego, CA (1) defeated Kimberly Lyles/Shreveport, LA, 6-4,6-2; Brooke Mills/College Station, TX defeated Giovanna Arrondo/Mt Vernon, TX, 6-3,6-4; Lakann Wagley/Oklahoma City, OK defeated Laura Innerarity/Midland, TX, 6-1,6-1; Emily White/Lake Charles, LA (2) defeated Ashley Tse/Houston, TX, 6-2,6-1
Consolation Finals-Chelsea Orr defeated Kimberly Lyles, 6-4,0-6,6-0
DOUBLES
Finals (Only Round)-Chelsea Orr/Lakann Wagley defeated Lisa Hernandez/Rebecca Row, 6-2,6-0

Boys' 12 - Westwood Country Club - Austin, Texas - August 1-7, 1999
SINGLES
Finals-Cameron Fletcher (1) defeated Charlie Brody (3), 6-1,7-5
Third Place Playoff-Vivek Choudry (4) over Kayvon Karimi (2), withdrew
Semifinals-Cameron Fletcher (1) defeated Vivek Choudry (4), 6-2,6-2; Charlie Brody (3) defeated Kayvon Karimi (2), 6-3,6-1
Quarterfinals-Cameron Fletcher/Austin, TX (1) defeated Wesley Van Denover/Houston, TX, 6-1,6-3; Vivek Choudry/Lafayette, LA (4) defeated Christopher Price/Houston, TX, 6-1,6-3; Charlie Brody/Washington, DC (3) defeated Matt Glasgow/Sugarland, TX, 6-4,6-2; Kayvan Karimi/Plano, TX (2) defeated Adham El-Effeidil/Dallas, TX, 6-3,6-0
Consolation Finals-Christopher Price defeated Adham el-Effendi, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals-Cameron Fletcher/Bernard Lancaster defeated Vivek Choudry/Stefan Hawkins, 6-4,6-4
Semifinals-Cameron Fletcher/Bernard Lancaster defeated Ben Hoffman/Ryan McNitzky, 6-1,6-0; Vivek Choudry/Stefan Hawkins defeated Charlie Brody/Anil Rao, 6-1,6-3
Quarterfinals (First Round)-Ben Hoffman/Ryan McNitzky received a bye; Cameron Fletcher/Bernard Lancaster defeated Matt Glasgow/Christopher Price, 7-5,6-3; Vivek Choudry/Stefan Hawkins defeated Blake Davis/Luke Stagter, 6-4,4-6,6-2; Charlie Brody/Anil Rao defeated Adhain El-Effandi/Grayson Wellsfry, 4-6,6-3,6-3

Girls' 12 - Westwood Country Club - Austin, Texas - August 1-7, 1999
SINGLES
Finals-Sanaz Marand (2) defeated Rachel Knight (3), 6-3,6-0
Third Place Playoff0-Ashley Weinhold (1) defeated Sainthi Kodali (4), 6-0,6-2
Semifinals-Rachel Knight (3) defeated Ashley Weinhold (1), 6-2,6-1; Sanaz Marand (2) defeated Santhi Kodal (4), 6-0,6-1
Quarterfinals-Ashley Weinhold/Georgetown, TX (1) defeated Ariel Barr/Austin, TX, 6-4,6-1; Rachel Knight/Austin, TX (3) defeated Erica Engberg/San Antonio, TX, 6-0,6-0; Santhi Kodali/Austin, TX (4) defeated Jalie Harrell/New Braunfels, TX, 6-1,6-2; Sanaz Marand/Houston, TX (2) defeated Eva Silvester/San Antonio, TX, 6-1,6-2
Consolation Finals-Jessica Shurtz defeated Ariel Barr, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Jessica Laco/Jessica Shurtz defeated Tara Eckel/Jalie Harrell, 7-6(5),6-4
Semifinals-Tara Eckel/Jallie Harrell defeated Erica Engberg/Whitney Waters, 6-4,6-2; Jessica Laco/Jesscia Shurtz defeated Heidi Miller/Anna Smith, 6-3,6-2
Quarterfinals (First Round)-Erica Engberg/Whitney Waters received a bye; Tara Eckel/Jallie Harrell defeated Emily Bates/Yowei Shaw, 6-1,6-2; Heidi Miller/Anna Smith defeated Lauren Caire/Melanie Yenchai, 6-0,4-6,6-0; Jessica Laco/Jessica Shurtz defeated Santhi Kodali/Rebecca Row, 7-6(2),6-4

1998 TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS


Return to:

CONTACT US

In Association with Amazon.com