2007 TENNIS PLAZA CUP
in the City of Coral Gables, Florida
January 20-22, 2007

Boys' 18
SINGLES
Finals
Jared Pinsky (2) -- pictured right -- defeated Dashiel Neimark, 6-2,6-4
Third Place Playoff
Dennis Nevolo (3) defeated Kevin King (5), 6-2,6-4
Semifinals
Dashiel Neimark defeated Dennis Nevolo (3), 7-5,3-1 retired/injured
Jason Pinsky (2) defeated Kevin King (5), 6-2,6-4
Quarterfinals
Dasheil Neimark/Ormond Beach, FL defeated Chris Reiman/Jacksonville, FL, 6-4,6-2
Dennis Nevolo/Gurnee, IL (3) defeated Varun Pandit/Katy, TX, 6-3,6-2
Kevin King/Peachtree Cty, GA (5) defeated Joey Burkhardt/St Augustine, FL (4), 6-3,6-1
Jared Pinsky/Potomac, MD (2) defeated Joel Samaha/Tampa, FL, 6-1,retired/injured
Consolation Finals
Joey Burkhardt defeated Varun Pandit, 7-6(6),6-3
DOUBLES
Finals
Joey Burkhardt/Luke Mojica (2) defeated Zach Hunter/Joel Samaha (1), 8-1
Semifinals
Zach Hunter/Joel Samaha (1) defeated George Laffey/Robert Wong, 9-8(4)
Joey Burkhardt/Luke Mojica (2) defeated Nicholas Caledonia/Varun Pandit, 8-6
Quarterfinals (First Round)
Zach Hunter/Joel Samaha (1) defeated Tanner Stump/Bryan Swartz, 9-8(3)
George Laffey/Robert Wong defeated Jeffrey Morris/Dashiel Neimark, 8-2
Nicholas Caledonia/Varun Pandit defeated Mieszko Tomczyk/Brendon Wong, 8-5
Joey Burkhardt/Luke Mojica (2) defeated Aaron May/Michael Vallejo, 8-6

Girls' 18
SINGLES
Finals
Lauren Embree (2) -- pictured right -- defeated Rachel Saiontz (7), 4-6,6-2,6-2
Third Place Playoff
Alexa Guarachi defeated Kayla Duncan, 7-5,6-0
Semifinals
Rachel Saiontz (7) defeated Kayla Duncan, 6-4,6-1
Lauren Embree (2) defeated Alexa Guarachi, 4-6,6-0,6-1
Quarterfinals
Kayla Duncan/Winston Salem, NC defeated Mallory Burdette/Jackson, GA (1), 5-7,6-2,6-4
Rachel Saiontz/Miami, FL (7) defeated Kimerbly Haynes/San Diego, CA (3), score unavailable
Alexa Guarachi/Destin, FL defeated Keely Mulligan/Miami, FL (4), 6-0,6-1
Lauren Embree/Marco Island, FL (2) defeated Monica Chow/Miami, FL (8), 6-3,6-4
Consolation Finals
Mallory Burdette defeated Monica Chow, 6-4,7-6(1)
DOUBLES
Finals
Lauren Embree/Rachel Saiontz (2) defeated Mallory Burdette/Alexa Guarachi (1), 8-5
Semifinals
Mallory Burdette/Alexa Guarachi (1) over Yumi Hasegawa/Kaysara Mandry, walkover
Lauren Embree/Rachel Saiontz (2) defeated Danielle Terpko/Jessica Yanoff, 8-4
Quarterfinals
Mallory Burdette/Alexa Guarachi (1) defeated Naikita Austin/Alessandra Dzuba, 8-2
Yumi Hasegawa/Kaysara Mandry over Emily Bolchoz/Kendra Higgins, walkover
Danielle Terpko/Jessica Yanoff over Julie Sabacinski/Denisa Zobeideh (3), walkover
Lauren Embree/Rachel Saiontz (2) defeated Katherine Oudin/Saianna Simmons, 8-2

Boys' 16
SINGLES
Finals
Spencer Wolf (3) -- pictured right -- defeated Christopher Jackman (8), 6-0,2-6,7-5
Third Place Playoff
William Federhofer (2) over Sam Weills (5), walkover/injured
Semifinals
Christopher Jackman (8) defeated Sam Wells (5), 4-6,6-4,7-5
Spencer Wolf (3) defeated William Federhofer (2), 6-1,2-6,7-6(6)
Quarterfinals
Sam Wells/Boca Raton, FL (5) defeated Frederik Saba/Fort Lauderdale, FL, score unavailable
Christopher Jackman/Key Biscayne, FL (8) defeated Mark Schanerman/North Miami Beach, FL (4), 7-5,3-6,6-3
Spencer Wolf/Coral Springs, FL (3) defeated Ryan Cheung/Lomita, CA (7), 6-2,6-3
William Federhofer/North Miami Beach, FL (3) defeated John Yetimoglu/Miami, FL, 6-0,6-0
Consolation Finals
Mark Schanerman defeated Ryan Cheung, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
William Federhofer/Anderson Reed (2) defeated Frederick Saba/Spencer Wolf (3), 8-2
Semifinals
Frederick Saba/Spencer Wolf (3) defeated Mark Schanerman/Sam Wells (1), 8-6
William Federhofer/Anderson Reed (2) defeated Jake Annear/Marco Ziff, 8-3
Quarterfinals
Mark Schanerman/Sam Wells (1) defeated Ryan Cheung/Cameron Roth, 8-4
Frederick Saba/Spencer Wolf (3) defeated Christopher Jackman/Mauricio Villa, 8-6
Jake Annear/Marco Ziff defeated Gonzales Austin/Tunc Kiymaz, 8-4
William Federhofer/Anderson Reed (2) defeated Kurthan Anbarci/Luka Stanic, 8-6

Girls' 16
SINGLES
Finals
Monica Yajima (1) defeated Brooke Bolender (2) -- pictured right -- 6-3,6-4
Third Place Playoff
Maria Belaya defeated Kristin Norton (3), 7-5,6-3
Semifinals
Monica Yajima (1) defeated Kristin Norton (3), 2-6,6-4,6-2
Brooke Bolender (2) defeated Maria Belaya, 4-6,6-1,6-2
Quarterfinals
Monica Yajima/Greenwich, CT (1) defeated Haley Fournier/Leawood, KS (6), 6-3,6-4
Kristin Norton/Port Washington, NY (3) defeated Jessica Linero/Key Biscayne, FL, 2-6,6-2,6-4
Maria Belaya/Melbourne, FL defeated Bianca Sanon/Plantation, FL (5), 4-6,6-1,6-3
Brooke Bolender/Delray Beach, FL (2) defeated Jade Frampton/Boca Raton, FL (7), 6-2,6-3
Consolation Finals
Bianca Sanon defeated Jessica Linero, 6-4,4-6,6-4
DOUBLES
Finals
Keri Frankenberger/Jaime Yapp-Shing defeated Maria Belaya/Jessica Linero (2), 9-7
Semifinals
Keri Frankenberger/Jaime Yapp-Shing defeated Mary Chupa/Carolyn Chupa, 8-6
Maria Belaya/Jessica Linero (2) defeated Angelica Dabu/Manuela Velasquez (3), 9-7
Quarterfinals
Mary Chupa/Carolyn Chupa over Brittany Dubins/Taylor Dubins (1), walkover/injured
Keri Frankenberger/Jaime Yapp-Shing defeated Larraine Saavedra/Casey Simmons, 8-6
Angelica Dabu/Manuela Velasquez (3) defeated Ashlee Wingersky/Jill Wollesen, 8-5
Maria Belaya/Jessica Linero (2) defeated Alexandra Alford/Mara Schmidt, 8-4

Boys' 14
SINGLES
Finals
Michael Rinaldi defeated George Tioutine (2) -- pictured right -- 6-4,2-6,6-3
Third Place Playoff
Carl Eguez (5) over Gordon Watson, walkover/injured
Semifinals
Michael Rinaldi defeated Gordon Watson, 6-1,3-1 retired/injured
George Tioutine (2) deeated Carl Eguez, 6-1,6-1
Quarterfinals
Michael Rinaldi/Palm City, FL defeated Spencer Newman/Miami, FL (1), 6-4,6-2
Gordon Watson/Naples, FL defeated Jeremy Efferding/Lake Worth, FL, 6-7(5),6-4,6-0
Carl Eguez/Southwest Ranches, FL (5) defeated Ronald Powell/Muscle Shoals, AL (4), 6-2,6-2
George Tioutine/Pembroke Pines, FL (2) defeated Howard Weiss/Great Neck, NY, 6-0,6-1
Consolation Finals
Spencer Newman defeated Ronald Powell, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Kosuke Hasegawa/Zach McCourt (1) defeated Jeremy Efferding/Spencer Newman (3), 8-3
Semifinals
Kosuke Hasegawa/Zach McCourt (1) defeated Roy Lederman/Blaine Willenborg, 9-8(3)
Jeremy Efferding/Spencer Newman (3) defeated Danny Mack/Trey Strobel, 8-5
Quarterfinals
Kosuke Hasegawa/Zach McCourt (1) defeated Micah Bailey/Matthew Saiontz, 8-3
Roy Lederman/Blaine Willenborg defeated Thai Kwiatkowski/Mitchell Polnet, 8-4
Jeremy Efferding/Spencer Newman (3) over Chase Baker/Garrett Gordon, walkover/injured
Danny Mack/Trey Strobel defeated Michael Rinaldi/Gordon Watson (2), 8-6

Girls' 14
SINGLES
Finals
Monica Puig (1) defeated Amy Grossklag (2), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Julia Jones (4) -- pictured right -- defeated Riqui McCoy (3), 6-3,6-4
Semifinals
Monica Puig (1) defeated Julia Jones (4), 2-6,6-2,7-6(3)
Amy Grossklag (2) defeated Riqui McCoy (3), 6-2,6-3
Quarterfinals
Monica Puig/Miami, FL (1) defeated Victoria Duval/Boca Raton, FL, 3-6,6-0,6-0
Julia Jones/Largo, FL (4) defeated Nadia Echeverria Alam/Miami, FL, 3-6,7-6(2),6-1
Riqui McCoy/Key Biscayne, FL (3) defeated Anika Novacek/Boca Raton, FL, score unvailable
Amy Grossklag/Bonita Springs, FL (2) defeated Alessandra Bonte/Bradenton, FL (8), 6-3,6-4
Consolation Finals
Nadia Echeverria Alam over Anika Novacek, walkover
DOUBLES
Finals
Athena Trouillot/Sachia Vickery defeated Shea Brodsky/Gianna Francis, 8-0
Semifinals
Shea Brodsky/Gianna Francis over Julia Jones/Chanelle Van Nguyen (1), walkover/injured
Athena Trouillot/Sachia Vickery defeated Alexandra Dreyfuss/Laura Wiley, score unavailable
Quarterfinals
Julia Jones/Chanelle Van Nguyen (1) over Katie Close/Lauren May, walkover
Shea Brodsky/Gianna Francis over Tess Bernard-Feigenbaum/Arianne Goddard, walkover/ill
Alexandra Dreyfuss/Laura Wiley defeated Nisha Shah/Annika Wreder, 8-0
Athena Trouillot/Sachia Vickery defeated Nadia Echeverria Alam/Denise Starr (2), 8-5

Boys' 12
SINGLES
Finals
Justin Butsch (3) defeated Grayson Goldin (4), 6-0,6-2
Third Place Playoff
Stefan Kozlov over Joshua Goodman (1), walkover/injured
Semifinals
Grayson Goldin (4) defeated Joshua Goodman (1), 6-0,6-4
Justin Butsch (3) defeated Stefan Kozlov, 6-0,6-0
Quarterfinals
Joshua Goodman/Weston, FL (1) defeated Jose Gracia/Delray Beach, FL, 6-2,6-4
Grayson Goldin/Bradenton, FL (4) defeated Baker Newman/Miami, FL (6), 6-0,6-0
Justin Butsch/Miami Beach, FL (3) defeated Juan Padilla/Key Biscayne, FL (5), 6-3,6-0
Stefan Kozlov/Pompano Beach, FL defeated Sebastian Acuna/Sunny Isles Beach, 6-2,6-1
Consolation Finals
Jose Gracia defeated Juan Padilla, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Sebastian Acuna/Justin Butsch (3) defeated Patrick Bared/Baker Newman (1), 8-3
Semifinals
Patrick Bared/Baker Newman (1) over Stefan Kozlov/Elio Livi, walkover
Sebastian Acuna/Justin Butsch (3) defeated Jake Albo/Grayson Goldin, 8-3
Quarterfinals
Patrick Bared/Baker Newman (1) defeated Juan Pablo Lorido/Mario Nicosia, 8-5
Stefan Kozlov/Elio Livi over John D'Alessandro/Brian Granoff, walkover
Sebastian Acuna/Justin Butsch (3) defeated Nicholas Garcia/Jose Gracia, 8-4
Jake Albo/Grayson Goldin defeated David Crisovan/Victor Gurevich (2), 8-3

Girls' 12
SINGLES
Finals
Samantha Crawford (1) -- pictured right -- defeated Alexandra Kiick (2), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Taylor Lederman (3) over Julia O'Loughlin (4), walkover
Semifinals
Samantha Crawford (1) defeated Taylor Lederman (3), 7-6(5),7-6(7)
Alexandra Kiick (2) defeatef Julia O'Loughlin (4), 6-4,6-3
Quarterfinals
Samantha Crawford/Marietta, GA defeated Kelli Close/Midland, MI, 6-2,6-1
Taylor Lederman/Bradenton, FL (3) defeated Sarah Pravder/Miami, FL (7), 7-6,6-2
Julia O'Loughlin/Boca Raton, FL (4) defeated Lauren Schmidt/Roswell, GA (8), 6-0,6-1
Alexandra Kiick/Plantation, FL (2) defeated Kristin Wiley/Fort Lauderdale, FL, 6-0,6-0
Consolation Finals
Kelli Close defeated Kristin Wiley, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Samantha Crawford/Alexandra Kiick (2) defeated Kelli Close/McKenna Root, 8-3
Semifinals
Kelli Close/McKenna Root over Valerie Trench/Kristin Wiley, walkover
Samantha Crawford/Alexandra Kiick (2) over Gabriella Castaneda/Priyanka Shah, walkover
Quarterfinals
Kelli Close/McKenna Root defeated Mari Osaka/Naomi Osaka (1), 8-4
Valerie Trench/Kristin Wiley over Taylor lederman/Sarah Pravder (3), walkover
Gabriella Castaneda/Priyankh Shah defeated Melissa Machado/Sarah Monteagudo, 8-0
Samantha Crawford/Alexandra Kiick (2) over Sophie Barnard/Lauren Wagner, walkover

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print







CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!







Sports Psych Handbook
See a review of this book






Check Out
TENNIS WEEK






























































Google



















College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees







click here for the tabc site






CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE
































Return to:
College And Junior Tennis