USTA NATIONAL CLAYCOURT CHAMPIONSHIPS

Boys' 18 - Louisville Tennis Club - Louisville, Kentucky - July 18-25, 1999
SINGLES
Finals-Robert Kowalczyk (5) defeated Yorke Allen, 7-6(6),6-1
Third Place Playoff-Eric Nunez (9) defeated Ryan Haviland (4), 3-6,6-4,7-6(5)
Semifinals-Robert Kowalczyk (5) defeated Ryan Haviland (4), 0-6,6-3,7-5; Yorke Allen defeated Eric Nunez (9), 6-3,6-2
Quarterfinals-Robert Kowalczyk/Vero Beach, FL (5) defeated Lesley Joseph/Rock Hill, SC (1), 6-3,4-6,6-3; Ryan Haviland/Sumter, SC (4) defeated Bobby Reynolds/Acqorth, GA (9), 7-5,6-3; Yorke Allen/McLean, VA defeated Oleg Novinkov/Houston, TX (17), 7-5,6-0; Eric Nunez/Aventura, FL (9) defeated Robbi Ginepri/Marietta, GA (9), 3-6,6-4,7-6(4)
Consolation Finals-Robbi Ginepri over Phillip Stolt, default/ill
DOUBLES
Finals-Amer Delic/Eric Nunez (5) defeated Bobby Reynolds/Jeremey Wurtzman (4), 6-1,6-4
Third Place Playoff-Robby Ginepri/Travis Rettenmaier (5) over Ryan Haviland/Trevor Smith (1) by default
Semifinals-Americ Delic/Eric Nunez (5) defeated Ryan Haviland/Trevor Smith (1), 6-4,6-2; Bobby Reynolds/Jeremy Wurtzman (4) defeated Robby Ginepri/Travis Rettenmaier (5), 2-6,6-2,6-2
Quarterfinals-Ryan Haviland/Trevor Smith (1) defeated Cliff Nguyen/Bo Wiegand, 6-3,6-3; Amer Delic/Eric Nunez (5-8) defeated Chad Harris/Mike Sperry, 6-3,6-2; Bobby Reynolds/Jeremy Wurtzman (4) defeated Yorke Allen/Lesley Joseph (5-8), 6-1,7-6(4); Robby Ginepri/Travis Rettenmaier (5-8) defeated Aleksey Bubis/Brandon Wagner (9), 6-4,3-6,6-4

Tanner Cochran Girls' 18 - The Racquet Club of Memphis - Memphis, Tennessee - July 18-25, 1999
SINGLES
Finals-Tanner Cohran (3) -- pictured left -- defeated Kelly McCain (1), 6-0,6-4
Third Place Playoff-Kristin Schlukebir (4) defeated Emilia Anderson, 6-1,6-2
Semifinals-Kelly McCain (1) defeated Kristen Schlukebir (4), 4-6,6-3,6-0; Tanner Cochran (3) defeated Emilia Anderson, 6-2,7-6(3)
Quarterfinals-Kelly McCain/Wesley Chapel, FL (1) defeated Cayland Leslie/Newport Beach, CA (9), 6-3,7-5; Kristen Schlukebir/Kalamazoo, MI (4) defeated Julie Rontondi/Hingham, MA (17), 6-2,7-5; Tanner Cochran/Dublin, GA (3) defeated Kathleen Blaszak/Fairfax, VA (17), 6-2,3-6,6-2; Emilia Anderson/Cincinatti, OH defeated Erin Burdette/Jackson, GA (8), 4-6,7-6(2),6-2
Consolation Finals-Julie Rotondi defeated Lauren Barnikow (7), 6-4,7-6(2)
DOUBLES
Finals-Emilia Anderson/Michelle Krinke defeated Kelly McCain/Julie Rotondi (3), 7-5,3-6,6-3
Semifinals-Emilia Anderson/Michelle Krinke defeated Lauren Fisher/Jessica Johnson (4), 6-2,6-4; Kelly McCain/Julie Rotondi (3) defeated Cory Avants/Tanner Cochran, 6-1,6-1
Quarterfinals-Emilia Anderson/Michelle Krinke defeated Courtney Bergman/Molly Birkenes (9), 7-6(2),6-1; Lauren Fisher/Jessica Johnson (4) defeated Avantika Bhargava/Jeanette Cluskey, 6-3,7-5; Kelly McCain/Julie Rotondi (3) defeated Kathleen Blaszak/Aimee Smith, 6-1,6-1; Cory Avants/Tanner Cochran defeated Rauel Kops-Jones/Kristen Schlukebir (2), 2-6,6-3,6-1

Boys' 16 - Woodmont Country Club - Rockville, Maryland - July 18-25, 1999
SINGLES
Finals-Jesse Witten (1) defeated Jeff Kazarian (22), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Sam Warburg (1) defeated Kean Feeder, 6-4,6-3
Semifinals-Jesse Witten (1) defeated Sam Warburg (10), 6-3,6-0; Jeff Kazarian (22) defeated Kean Feeder, 6-2,6-3
Quarterfinals-Jesse Witten/Naples, FL (1) defeated Joseph Kao/Fullerton, CA (1), 6-4,6-4; Sam Warburg/Sacramento, CA (10) defeated Brian Wan/Woodbury, NY (6), 6-3,6-1; Jeff Kazarian/Rolling Hills, CA (22) defeated Prakash Amritraj/Encino, CA (31), 6-4,6-3; Kean Feeder/Portland, OR defeated Alexandru Popescu/Stamford, CT (13), 6-4,3-6,6-2
Consolation Finals-Brian Wan defeated Prakash Amritraj, 7-6(0),7-5
DOUBLES
Finals-Rajeev Ram -- pictured right -- /Jonathan Stokke (3) defeated Prakash Amritraj/K.C. Corkery (4), 6-7(12),7-5,6-2
Semifinals-Prakash Amritraj/K.C. Corkery (4) defeated Jeff Kazarian/Ryland Rizza (6), 6-2,3-6,7-6(4); Rajeev Ram/Jonathan Stokke (3) defeated Stephen Amritraj/Sam Warburg (2), 6-4,6-1
Quarterfinals-Jeff Kazarian/Rylan Rizza (6) defeated Jason Cordova/Ryler Deheart, 6-2,6-3; Prakash Amritraj/K.C. Corkery (4) defeated Conner Murnighan/Derrick Spice (9), 6-3,7-6(5); Rajeev Ram/Jonathan Stoke (3) defeated Derrick Bauer/Drew Hoskins (7), 6-1,6-4; Stephen Amritraj/Sam Warburg (2) over Lester Cook/Matthew Emery (10), default/injured

Girls' 16 - Virginia Beach Tennis Club - Virginia Beach, Virginia - July 18-25, 1999
SINGLES
Finals-Ashley Harkleroad (8) defeated Megan Bradley (2), 6-3,6-1
Third Place Playoff-Jackie Carleton (4) defeated Luana Magnani (3), 6-1,6-0
Semifinals-Ashley Harkleroad (8) defeated Jackie Carleton (4), 6-1,6-1; Megan Bradley (2) defeated Luana Magnani (3), 3-6,7-5,6-3
Quarterfinals-Ashley Harkleroad/Flintstone, GA (8) defeated Dianne Matias/Cardena, CA (9), 6-4,5-7,6-3; Jackie Carleton/Jenkinstown, PA (4) defeated Brook Borisoff/Agoura Hills, CA, 6-3,6-0; Luana Magnani/Pasadena, CA (3) defeated Alli Pillinger/Coral Springs, FL, 6-1,6-0l Megan Bradley/Pinecrest, FL (2) defeated Katie Ruckert/Vienna, VA (7), 6-3,2-6,6-1
Consolation Finals-Whitney Benik defeated Kelley Hyndman, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Megan Bradley/Danielle Schwartz (1) defeated Kelly Hyndman/Kendra Strohm (2), 6-3,6-4
Semifinals-Megan Bradley/Danielle Schwartz (1) defeated Lauren Connelly/Megan Racette, 6-4,6-3; Kelly Hyndman/Kendra Strohm (2) over Whitney Benik/Ashley Harkleroad (3) by default
Quarterfinals-Megan Bradley/Danielle Schwartz (1) defeated Katie Martzolf/Kristina Stastny (6), 6-0,6-1; Lauren Connelly/Megan Racette defeated Amanda Mang/Staci Stevens, 4-6,6-2,6-2; Whitney Benik/Ashley Harkleroad (3) defeated Jackie Carleton/Wang (5), 6-4,7-5; Kelly Hyndman/Kendra Strohm (2) defeated Catrina Tompson/Christian Thompson (8), 6-4,2-6,7-6

Josh Cohen Boys' 14 - Lauderdale Tennis Club - Fort Lauderdale, Florida - July 18-25, 1999
SINGLES
Finals-Chris Kwon (3) defeated Sukhwa Young (1), 7-5,7-6(2)
Third Place Playoff-James Wan (5) defeated Nestor Briceno (4), 6-1,6-3
Semifinals-Sukhwa Young (1) defeated Nestor Briceno (4), 6-2,6-3; Chris Kwon (3) defeated James Wan (5), 6-3,7-6(6)
Quarterfinals-Sukhwa Young/Wesley Chapel, FL (1) defeated Jonathan Howard/Waskom, TX (6), 6-1,6-2; Nestor Briceno/Pembroke Pines, FL (4) defeated Brandon Evans/Key Biscayne, FL (17), 6-1,6-3; Chris Kwon/Fort Lauderdale, FL (3) defeated Ricardo Gonzalez/Aguadilla, PR (14), 6-1,6-2; James Wan/Woodbury, NY (5) defeated Josh Cohen/Weston< FL (2), 6-3,6-3
Consolation Finals-Ricardo Gonzalez defeated Pramod Dabir, 4-6,7-6(3),6-4
DOUBLES
Finals-Josh Cohen -- pictured right -- /Sukhwa Young (1) defeated Chris Kwon/Vahid Mirzadeh (3), 6-4,6-1
Semifinals-Josh Cohen/Sukhwa Young (1) defeated Teddy Diblasi/Robert Gallman, 6-4,6-3; Chris Kwon/Vahid Mirzadeh (3) defeated Colin Foster/John Isner (2), 6-1,5-7,6-1
Quarterfinals-Josh Cohen/Sukhwa Young (1) defeated Kazuya Otani/James Wan (7), 6-3,6-1; Teddy Diblasi/Robert Gallman defeated Jaysen Chung/A.J. Kerin (5), 3-6,6-4,6-3; Chris Kwon/Vahid Mirzadeh (3) defeated Jonathan Howard/David Tran (8), 6-4,6-4; Colin Foster/John Isner (2) defeated Matthew Christian/Brady Crosby, 6-4,7-6(6)

Shadisha Robinson Girls' 14 - Frank Veltri Tennis Center - Plantation, Florida - July 18-25, 1999
SINGLES
Finals-Shadisha Robinson (7) -- pictured left -- defeated Caitlin Collins (17), 6-2,6-3
Third Place Playoff-Theresa Logar (2) defeated Stephanie Kusano (14), score unavailable
Semifinals-Caitlin Collins (17) defeated Stephanie Kusano (14), 6-4,6-2; Shadisha Robinson (7) defeated Theresa Logar (2), 6-3,6-2
Quarterfinals-Stephanie Kusano/Houston, TX (14) defeated Alexandria Liles/Largo, FL (6), 6-4,6-2; Caitlin Collins/Lawrence, KS (17) defeated Jamie Peiseil/Savannah, GA (17), 6-2,7-6(6); Shadisha Robinson/So Ozone Park, NY (7) defeated Yelena Olshanskaya/Los Angeles, CA (13), 6-4,6-1; Theresa Logar/Rochester Hills, MI (2) defeated Natalie Frazier/Riverdale, GA (16), 7-5,6-1
Consolation Finals-Anne Yelsey defeated Alexandria Liles (6), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals-Judith DeVera/Lindsey Nelson (3) defeated Theresa Logar/Kristi Miller (4), 6-2,3-6,6-4
Semifinals-Theresa Logar/Kristi Miller (4) defeated Erica sauer/Riza Zalameda (1), 6-7(2),7-6(0),7-5; Judith DeVera/Lindsay Nelson (3) defeated Alexandria Liles/Anne Yelsey (2), 6-4,6-0
Quarterfinals-Erica Sauer/Riza Zalameda (1) defeated Caitlin Collins/Laura McGaffigan (9), 7-5,6-2; Theresa Logar/Kristi Miller (4) defeated Bonnie Baird/Emily Ladyman, 6-2,6-0; Judith DeVera/Lindsey Nelson (3) defeated Gia Nafarete/Lindsey Nash (9), 3-6,6-4,6-3; Alexandria Liles/Anne Yelsey (2) defeated Robyn Baker/Nina Yaftali (9), 6-4,6-0

Boys' 12 - Spencer Love Tennis Center - Greensboro, North Carolina - August 8-14, 1999
SINGLES
Finals-Andrew Orban defeated Alex Kuznetsov, 6-2,6-3
Semifinals-Alex Kuznetsov defeated Matthew Liebman, 6-0,6-4; Andrew Orban defeated Christian Guevara, 6-2,6-4
Quarterfinals-Alex Kuznetsov/Langhorn, PA defeated David Rosenfield/Miami, FL, 6-1,6-2; Matthew Liebman/Rydal, PA defeated Taylor Fogleman/New Orleans, LA, 6-3,6-4; Andrew Orban/Fayetteville
Consolation Finals-S. Vegosen defeated B. Deye, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Bryan Koniecko/Jason Li defeated Steven Forman/Bijan Moallemi, 2-6,6-2,6-4
Semifinals-Steven Forman/Bijan Moallemi defeated Sam Garland/Alex Kuznetsov, 3-6,6-3,6-3; Bryan Koniecko/Jason Li defeated Jeff Fitch/Stefan Hardy, 6-4,6-2
Quarterfinals-Sam Garland/Alex Kuznetsov defeated Mike Beatty/Tony Teufel, 6-3,6-2; Steven Forman/Bijan Moallemi defeated Taylor Fogelman/Brian Hartness, 3-6,6-4,7-5; Jeff Fitch/Stefan Hardy defeated Jason Basile/Nicky Valiunas, 4-6,6-1,6-2; Bryan Koniecko/Jason Li defeated Chris Cloer/Andrew Orban, 7-6(3),4-6,6-0

Girls' 12 - The Polo Club of Boca Raton - Delray Beach, Florida - August 8-14, 1999
SINGLES
Finals-Alexandra Mueller (1) defeated Jennifer Heinser (6), 0-6,6-3,6-2
Semifinals-Alexandra Mueller (1) defeated Janet Kim (4), 6-2,6-2; Jennfer Heinser (6) defeated Nicole Briceno, 6-3,4-6,6-1
Quarterfinals-Alexandra Mueller/Abington, PA (1) defeated Britney Larson/Orchard Park, NY (5), 6-4,6-3; Janet Kim/Palisades Park, NJ (4) defeated Melissa Mang/Metairie, LA (9), 6-2,6-2; Nicole Briceno/Pembroke Pines, FL defeated Michelle Mitchell/East Amherst, NY (3), 6-4 ret/inj; Jennifer Heinser/Miami, FL (6) defeated Jessica Kirkland/Dayton, OH (2), 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Britney Larson/Michelle Mitchell (5) defeated Melissa Mang/Allison Rainey (4), 6-1,6-4
Semifinals-Britney Larson/Michelle Mitchell (5) defeated Alexandra Mueller/Keri Robison (3), 7-6(9),6-1; Melissa Mang/Allison Rainey (4) defeated Nicole Briceno/Suzanna Mansour (2), 6-2,6-3
Quarterfinals-Britney Larson/Michelle Mitchell (5) defeated Alex Jrewitz/Kristen McVitty, 2-6,7-6(5),6-4; Alexandra Mueller/Keri Robison (3) defeated Marlena Hall/Jennifer Heinser (5), 7-6(5),6-3; Melissa Mang/Allison Rainey (4) defeated Jessica Kirkland/Jamie Nelson (5), 6-4,0-6,6-2; Nicole Briceno/Suzanna Mansour (2) defeated Kyla Iwinski/Jennifer Tucci, 6-2,6-3

1998 USTA NATIONAL CLAYCOURT CHAMPIONSHIPS


Google

Return to:

CONTACT US