FINAL 2003 UNITED STATES TENNIS ASSOCIATION NATIONAL JUNIOR RANKINGS-BOYS 18 SINGLES

2003 USTA NATIONAL JUNIOR MONTHLY RANKINGS
FINAL - BOYS' 18 SINGLES


T1. Jamil Al-Agba, Tarzana, CA
T1. Brian Baker, Nashville, TN
T1. Ryler DeHeart, Tampa, FL
T1. Alex Kuznetsov, Richboro, PA
T1. Robert Yim, Glendale, CA
T2. Nestor Briceno, Pembroke Pines, FL
T2. Scott Oudsema, Portage, MI
T3. Josh Cohen, Fort Lauderdale, FL
T3. Jeffrey Das, Fullerton, CA
T3. Douglas Stewart, Malibu, CA
T4. Scoville Jenkins, Atlanta, GA
T4. Chris Kwon, Boca Raton, FL
T4. James Pade, Woodside, CA
T5. John Isner, Greensboro, NC
T5. Timothy Neilly, Tampa, FL
T6. Gregory Ouellette, Ormond Beach, FL
T6. Phillip Simmonds, Reston, VA
T7. Joseph Atas, Baltimore, MD
T7. Adam Fass, Boca Raton T7. Vahid Mirzadeh, Wellington, FL
T7. Denis Zivkovic, Sunny Island Beach, FL
8. James Wan, Woodbury, NY
T9. Hyungkwon Kim, Bradenton, FL
T9. Yevgeny Supeko, Ojai, CA
T10. Ned Samuelson, Belmont, MA
T10. Luke Shields, Colorado Springs, CO
T11. Stephen Bass, Bronxville, NY
T11. Brandon Wai, San Diego, CA
T12. Robert Cameron, Lenoir City, TN
T12. Goran Dragicevic, Clearwater, FL
T13. Andre Iriarte, Rockville, MD
T13. Michael Shabaz, Reston, VA
T14. Jarrett Chirico, Bradenton, FL
T14. Travis Helgeson, Overland Park, KS
T14. Evan Tindell, Boca Raton, FL
T15. Brett McKeon, Boca Raton, FL
T15. Christoph Rasmussen, Moraga, CA
T15. Sukhwa Young, Wesley Chapel, FL
T16. Pramod Dabir, Saratoga, CA
T16. Mykyta Kryvonos, Flushing, NY
T16. Gary Sacks, Calabasas Hills, CA
T16. Malcolm Scatliffe, San Bernadino, CA
17. Robbye Poole, Ridgeland, MS
18. Ryan Rowe, Moline, IL
T19. Jamie Friedland, Glen Cove, NY
T19. Christian Hand, Placentia, CA
T20. Christopher Clayton, Fort Lauderdale, NY
T20. Ricardo Gonzalez, Aguadilla, PR
T20. Rylan Rizza, Rancho Palos Verdes, CA
T21. Chris Klingemann, Bradenton, FL
T21. Colin Purcell, Louisville, KY
T22. Alex Stone, Bronx, NY
T22. Chris Surapol, Whittier, CA
23. Richard Johnson, Grand Junction, CO
T24. Treat Huey, Alexandria, VA
T24. Ryan Keckley, South Bend, IN
T24. Ashwat Sarohia, Altadena, CA
25. Benjamin Rogers, Oak Ridge, TN
T26. Jarmaine Jenkins, College Park, GA
T26. Adam Loucks, Irvine, CA
27. Andrew Roth, Houston, TX
28. Maciek Sykut, Marathon, FL
29. Nathan Sachs, Alpharetta, GA
T30. Jack Li, Irvine, CA
T30. Michael Samara, Sarasota, FL
T31. Christopher Chirico, Bradenton, FL
T31. Jonathan Howard, Waskom, TX
T32. Alexandru Cojanu, Halandale Beach, FL
T32. Matthew Roberts, Little Rock, AR
T33. Danny Bryan, New Orleans, LA
T33. Todd Paul, Stamford, CT
T33. Steven Peretz, Brooklyn, NY
T34. Philip Kao, Cupertino, CA
T34. Jason Pinsky, Potomac, MD
T35. Tyler Browne, Walnut Creek, CA
T35. Ryan Heller, Northbrook, IL
T35. Eric Langekamp, Scarsdale, NY
T35. Ryan Preston, Northbrook, IL
T36. Jordan DeLass, Marietta, GA
T36. Ruben Gonzales, Terre Haute, IN
T36. Vivekan Subramanian, East Brunswick, NJ
37. Kaes Van't Hof, Newport Beach, CA
38. Michael Green, Port St. Lucie, FL
39. Nick Meythaler, Owensboro, KY
40. Paul Rose, Glencoe, IL
T42. Burak Ahmed, Boca Raton, FL
T42. Andrew Eklov, Manhattan Beach, CA
43. R. Nick Hegarty, St. Joseph, MO
45. Alex Ortega, Miami, FL
T46. Joseph McWilliams, Aurora, IL
T46. Clancy Shields, Colorado Springs, CO
T47. Hubert Chodkiewicz, Austin, TX
T47. Jirou Nakajima, Bradenton, FL
T47. W. Brad Pomeroy, Asheville, NC
T48. Nolan Polley, Lexington, KY
T48. Jon Reckewey, Lincoln, NE
49. Chong Wang, Houston, TX
T50. Scott Fink, Roslyn Heights, NY
T50. Robert Gallman, Dallas, TX
T50. Nate Nelms, St. Mary's, GA
T50. Brett Ross, Roswell, GA
52. Michael McCarthy, Cincinnati, OH
53. Derek Stephens, Matthews, NC
T54. Ryan Berger, Grand Rapids, MI
T54. Sheeva Parbhu, Omaha, NE
T54. Nima Roshan, Northridge, CA
T55. Scott Deneberg, Trumbull, CT
T55. Monte Tucker, Birmingham, AL
57. Sergiu Modoc, Yorba Linda, CA
59. Nick Rinks, Kalamazoo, MI
T60. Brandon Davis, Austin, TX
T60. John Hoyes, Miami, FL
T61. Jeremy Sonkin, Wheaton, IL
T61. Ross Wilson, Toledo, OH
62. Michael Johnson, Bradenton, FL
T63. Drew Eberly, Lake Forest, IL
T63. Ryan Young, Charleston, SC
64. Eric Hodgman, Kalamazoo, MI
T65. Mark Barry, St. Charles, IL
T65. Andrew Mack, Plano, TX
66. G. Scott Blackmon. Pensacola, FL
T67. Matthew Christian, Troy, MI
T67. Marek Czerwinski, Birmingham, MI
T67. Eric Riley, Rancho Santa Fe, CA
T68. Aaron Ellis, Hayward, CA
T68. William Jacome, Miami, FL
T69. Michael Ricks, Orinda, CA
T70. Ashwin Kumar, Round Rock, TX
T70. Hoony Shin, Houston, TX
T73. Shane LaPorte, Hermosa Beach, CA
T73. Jason Mossembekker, Camarillo, CA
74. Jeffrey Schechtman, Highland Park, IL
75. Scott Green, North Canton, OH
 

Back to Final 2003 Singles Ranking List


Jamil Al-Agba


Brian Baker


Alex Kuznetsov


Robert Yim


Nestor Briceno


Scott Oudsema


Josh Cohen


Doug Stewart


Scoville Jenkins


Chris Kwon


James Pade


John Isner


Timothy Neilly
Personalized Tennis
Training Programs

Click For A Free Trial







Tennis Tickets







Try Gevalia today & get a coffeemaker, mugs & scoop FREE!



WOW Earnings



Heel That Pain







Improve Your SAT or ACT Score



Science Fiction Book Club



Central Ohio Grand Prix Tennis







CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








On Court Off Court







Return to:
College And Junior
Tennis Homepage