USTA SUPER NATIONAL HARD COURT CHAMPIONSHIPS
(Formerly the "Nationals")
August 4-13, 2000

Boys' 18 - Kalamazoo College - Kalamazoo, Michigan
SINGLES
Finals-Phillip King (1) -- pictured right -- defeated Robby Ginepri (2), 6-4,6-2,6-4
Third Place Playoff-Ytai Abougzir (5) over Bo Hodge (4), withdrew/injured
Semifinals-Phillip King (1) defeated Bo Hodge (4), 6-4,6-1; Robby Ginepri (2) defeated Ytai Abougzir (5), 1-6,6-1,6-1
Quarterfinals-Phillip King/Long Beach, CA (1) defeated Geoffrey Boyd/Tucker, GA, 7-6(2),6-3; Bo Hodge/Athens, GA (4) defeated Troy Hahn/Indianapolis, IN, 6-2,7-5; Ytai Abougzir/Boca Raton, FL (5) defeated Sam Warburg/Sacremento, CA, 6-3,6-2; Robby Ginepri/Marietta, GA
Consolation Finals-Brian Wilson defeated Bobby Reynolds, 6-7(1),7-6(4),6-4
DOUBLES
Finals-Tres Davis/Robby Ginepri (2) defeated Phillip King/Ryan Newport (3), 6-4,5-7,7-6(5)
Third Place Playoff-Ryan Redondo/Travis Rettenmaier (9) defeated Nicholas Goldberg/David Kowalski, 6-4,6-7(6),6-1
Semifinals-Phillip King/Ryan Newport (3) defeated Nicholas Goldberg/David Kowalski, 6-2,6-1; Tres Davis/Robby Ginepri (2) defeated Ryan Redondo/Travis Rettenmaier (9), 4-6,6-1,6-2
Quarterfinals-Nicholas Goldberg/David Kowalski defeated Roger Gubser/Drew Hostkins, 7-5,6-3; Phillip King/Ryan Newport (3) defeated Scott Brown/Sean Kelleher (7), 2-6,6-3,7-5; Ryan Redondo/Travis Rettenmaier (9) defeated Tory Hahn/Alastair Jenkin (5), 7-6(4),7-6(5); Tres Davis/Robby Ginepri (2) defeated Josh Burman/Bo Hodge (8), 6-4,6-2
For more information, check out the official website for the Boys' 18 Supernationals

Kristen Schlukebir Girls' 18 - Almaden Valley Athletic Club - San Jose, California
SINGLES
Finals-Kristen Schlukebir (9) -- pictured right -- defeated Candice Fuchs (10), 5-7,6-4,7-6(5)
Third Place Playoff-Amber Liu (15) defeated Whitney Benik (17), 6-1,6-2
Semifinals-Kristen Schlukebir (9) defeated Whitney Benik (17), 6-4,6-4; Candice Fuchs (10) defeated Amber Liu (15), 6-3,6-4
Quarterfinals-Whitney Benik/Delray Beach, FL (17) defeated Alyssa Cohen (1), 6-3,3-1 ret/inj; Kristen Schlukebir/Kalamazoo, MI (9) defeated Iris Ichim/Beverly Hills, CA (17), 6-1,7-5; Amber Liu/La Mesa, CA defeated Cory Avants/Gastonia, NC (6), 7-5,2-6,6-2; Candice Fuchs/Sarasota, FL (10) defeated Lauren Barnikow/Woodbridge, NJ, 3-6,6-2,6-2
Consolation Finals-Megan Bradley defeated Story Tweedie-Yates, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Tanner Cochran/Kristen Schlukebir (5) defeated Megan Bradley/Danielle Schwartz (3), 6-4,2-6,6-1
Semifinals-Tanner Cochran/Kristen Schlukebir (5) defeated Sarah Jane Connelly/Aleke Tsoubanos (4), 7-6(5),6-1; Megan Bradley/Danielle Schwartz (3) defeated Jessica Roland/Kelly Schmandt, 6-4,6-2
Quarterfinals-Tanner Cochran/Kristen Schlukebir (5) defeated Lauren Barnikow/Erin Burdette (1); Sarah Jane Connelly/Aleke Tsoubanos (4) defeated Emilia Anderson/Michelle Krinke (5), 6-1,7-6(3); Megan Bradley/Danielle Schwartz (3) defeated Sekita Grant/Kristi Roemer, 6-3,6-4; Jessica Roland/Kelly Schmandt defeated Alyssa Cohen/Kelly McCain (2), def/inj
For more information, check out the official website for the Girls' 18 Supernationals

Boys' 16 - Kalamazoo College - Kalamazoo, Michigan
SINGLES
Finals-Rajeev Ram (1) -- pictured right -- defeated Joshua Cohen (4), 6-3,6-0
Third Place Playoff-Prakash Amritraj (2) defeated Matthew Cloer (11), 6-1,6-3
Semifinals-Rajeev Ram (1) defeated Matthew Cloer (11), 6-3,6-2; Joshua Cohen (4) defeated Prakash Amritraj (2), 5-7,7-6(1),6-2
Quarterfinals-Rajeev Ram/Carmel, IN (1) defeated Jordan Dolberg/Pembroke Pines, FL (31), 6-2,6-1; Matthew Cloer/Linville, NC (11) defeated Luke Shields/Grand Junction, CO, 6-3,6-1; Joshua Cohen/Weston, FL (4) defeated Bryan Wooten/Houston, TX, 6-1,6-0; Prakash Amritraj/Encino, CA (2) defeated Brian Baker/Nashville, TN (5), 7-6(6),6-1
Consolation Finals-Brian Baker defeated Lester Cook, 6-4,7-5
DOUBLES
Finals-Rajeev Ram/Jonathan Stokke (1) defeated James Pade/Aaron Spencer (7), 6-1,3-6,6-0
Third Place Playoff-Alexander Anselme/Douglas Stewart (6) defeated Brian Baker/Sukhwa Young (5), 6-3,5-7,6-4
Semifinals-Rajeev Ram/Jonathan Stokke (1) defeated Brian Baker/Sukhwa Young (5), 6-3,6-1; James Pade/Aaron Spencer (7) defeated Alexandre Anselme/Douglas Stewart (6), 6-4,6-2
Quarterfinals-Rajeev Ram/Jonathan Stokke (1) defeated Rylan Rizza/Gustavo Sanchez (8), 6-3,6-0; Brian Baker/Sukhwa Young (5) defeated Derrick Bauer/Lester Cook (3), 6-4,6-2; Alexandre Anselme/Douglas Stewart (6) defeated Kean Feeder/Brett Joelson (4), 2-6,7-6(1),6-4; James Pade/Aaron Spencer (7) defeated Prakash Amritraj/Stephen Amritraj (2), 6-4,6-2
For more information, check out the official website for the Boys' 16 Supernationals

Girls' 16 - Barnes Tennis Center - San Diego, California
SINGLES
Finals-Jamea Jackson (9) -- pictured left -- defeated Allison Baker (3), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Theresa Logar (4) defeated Allison Baker (3), 7-6(5),7-5
Semifinals-Jamea Jackson (9) defeated Theresa Logar (4), 6-4,6-0; Allison Baker (3) defeated Kendra Strohm (9), 6-2,6-2
Quarterfinals-Jamea Jackson/Bradenton, FL (9) defeated Shadisha Robinson/Ozone Park, NY (9), 6-2,6-4; Theresa Logar/Rochester Hills, MI (4) defeated Megan Racette/Urbandale, IA (7), 6-1,6-2; Allison Baker/Raleigh, NC (3) defeated Jennifer Smith/Charlotte, NC (8), 4-6,6-1,6-0; Kendra Strohm/Tucson, AZ (9) defeated Tory Zawacki/Union, NJ (9), 6-3,6-4
Consolation Finals-Shadisha Robinson defeated Tory Zawacki, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals-Jamea Jackson/Jennifer Smith (7) defeated Caitlin Burke/Caitlin Collins, 6-2,6-2
Third Place Playoff-Lauren Connelly/Megan Racette defeated Katie Karohs/Theresa Logar, 6-1,6-4
Semifinals-Caitlin Burke/Caitlin Collins defeated Katie Karhohs/Theresa Logar, 6-4,6-2; Jamea Jackson/Jennifer Smith (7) defeated Lauren Connelly/Megan Racette (5), 6-4,6-2
Quarterfinals-Caitlin Burke/Caitlin Collins defeated Allison Baker/Shadisha Robinson (1), 2-6,7-6(3),6-4; Katie Karhohs/Theresa Logar defeated Brooke Borisoff/Lauren Perl (4), 6-3,6-3; Lauren Connelly/Megan Racette (5) defeated Judith Devera/Lindsey Nelson (3), 7-5,6-4; Jamea Jackson/Jennifer Smith (7) defeated Kelly Baritot/Ashley Schellhas (2), 7-6(6),6-2
For more information, check out the official website for the Girls' 16 Supernationals

Boys' 14 - McFarlin Tennis Center - San Antonio, Texas
SINGLES
Finals-Jarrett Chirico (3) defeated Scott Oudsema (4), 6-7(5),6-3,6-4
Third Place Playoff-Brendan Evans (1) defeated Ned Samuelson (2), 4-6,7-5,7-6(6)
Semifinals-Scott Oudsema (4) defeated Brendan Evans (1), 6-4,3-6,6-2; Jarrett Chirico (3) defeated Ned Samuelson (2), 6-3,6-1
Quarterfinals-Brandan Evans/Key Biscayne, FL (1) defeated Ruben Gonzales/Terre Haute, IN (5), 6-4,6-0; Scott Oudsema/Kalamazoo, MI (4) defeated Kelubia Mabatah/Houston, TX (17), 6-4,6-2; Jarrett Chirico/Bradenton, FL (3) defeated Marek Czerwinski/Birmingham, MI (9), 6-2,6-1; Ned Samuelson/Belmont, MA (2) defeated Nick Rinks/Kalamazoo, MI (17), 6-4,6-2
Consolation Finals-Tony Piro defeated Jason Pinsky, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals-Ruben Gonzales/Scott Oudsema (1) defeated Andy Connelly/Jay Cunningham (9), 6-3,7-6(2)
Third Place Playoff-Brendan Evans/Ryan Rowe (3) defeated Phillip Kao/Eric Robertson, 6-4,6-4
Semifinals-Ruben Gonzales/Scott Oudsema (1) defeated Brendan Evans/Ryan Rowe (3), 6-2,3-6,7-5; Andy Connelly/Jay Cunningham (9) defeated Phillip Kao/Eric Roberson (2), 3-6,6-3,6-1
Quarterfinals-Ruben Gonzales/Scott Oudsema (1) defeated Danny Bryan/Gregory Ouellete (9), 6-2,6-3; Brendan Evans/Ryan Rowe (3) defeated Jason Pinsky/Nick Rinks (5), 6-1,6-2; Andy Connelly/Jay Cunningham (9) defeated Andrew Husby/Ned Samuelson (4), 6-3,7-5; Phillip Kao/Eric Roberson (2) defeated Jeremy Sonkin/Kurt Williams (5), 6-3,6-4

Girls' 14 - South Fulton Tennis Center - College Park, Georgia
SINGLES
Finals-Polina Zaretser (5) -- pictured right -- defeated Tracy Lin (4), 3-6,7-5,6-3
Third Place Playoff-Britney Larson (17) over Lejla Hodzic (2), withdrew/injured
Quarterfinals-Polina Zaretser/Brooklyn, NY (5) defeated Kristi Miller/Marysville, MI (9), 7-5,6-0; Britney Larson/Orchard Park, NY (17) defeated Nicole Leimbach/Colorado Springs, CO (3), 0-6,6-3,6-1; Tracy Lin/Anaheim, CA (4) defeated Alessandra Jordan/El Paso, TX (33), 6-2,6-1; Lejla Hodzic/Cupertino, CA (2) defeated Chelsea Nusslock/Lake Forest, IL (33), 6-4,6-0
Consolation Finals-Nicole Leimbach (3) defeated Anita Ivancevic (9), 6-0,6-2
DOUBLES
Finals-Brook Buck/Kelcy Tefft (1) defeated Lejla Hodzic/Riza Zalameda (2), 6-2,6-3
Third Place Playoff-Kristi Miller/Courtney Vernon (4) defeated Elizabeth Lumpkin/Miriam Rahali (5), 6-4,3-6,6-1
Semifinals-Brook Buck/Kelcy Tefft (1) defeated Kristi Miller/Courtney Vernon (4), 6-0,4-6,6-3; Lejla Hodzic/Riza Zalameda (2) defeated Elizabeth Lumpkin/Miriam Rahali (5), 7-6(4),6-3
Quarterfinals-Brook Buck/Kelcy Tefft (1) defeated Jenna Loeb/Katrina Lomidze (5), 6-4,6-2; Kristi Miller/Courtney Vernon (4) defeated Christine Kansky/kelly Kirkpatrick, 6-2,6-2; Elizabeth Lumpkin/Miriam Rahali (5) defeated Britney Larson/Jennifer Larson (3), 7-6(5),6-3
For more information, check out the official website for the Girls' 14 Supernationals

1999 USTA NATIONAL CHAMPIONSHIPS
1998 USTA NATIONAL CHAMPIONSHIPS


Return to:
College And Junior Tennis